8.1
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
19 травня 2014 рокуЛуганськСправа № 812/2456/14
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Чиркіна С.М.
при секретарі судового засідання: Барашко М.В.
без участі сторін
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Державного підприємства "Первомайськвугілля" в особі відокремленого підрозділу "Управління матеріально - технічного забезпечення" до Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області про визнання недійсною вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 03.03.2014 року № Ю-19-25, зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
08 квітня 2014 року на адресу Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державного підприємства "Первомайськвугілля" в особі відокремленого підрозділу "Управління матеріально - технічного забезпечення" до Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області про визнання недійсною вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 03.03.2014 року № Ю-19-25, зобов'язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 10 березня 2014 року Первомайською ОДПІ Головного управління Міндоходів у Луганській області надіслано вимогу про сплату боргу ( недоїмки) від 03.03.2014 № Ю-19-25 про сплату єдиного внеску відповідно до ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464 від 08.07.2010 відокремленому підрозділу «Управління матеріально - технічного забезпечення» ДП «Первомайськвугілля».
Відповідно вказаній вимозі платнику єдиного внеску необхідно сплатити борг зі сплати єдиного внеску ( недоїмки) в розмірі 419 418,10 грн., який на підставі картки особового рахунку визначений станом на 01.03.2014.
З вказаною вимогою позивач не згоден, вважає її безпідставною та підлягаючою скасуванню.
З посиланням на вимоги Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» звертає увагу, що до складу суми, зазначеної у вимозі органу доходів і зборів повинна входити тільки недоїмки з єдиного внеску, до складу суми, зазначеної у рішенні доходів і зборів повинні входити тільки фінансові санкції за несвоєчасну (неповну) сплату єдиного внеску. Вважає необґрунтованим включення нарахованих фінансових санкцій до оскаржуваної вимоги про сплату боргу.
Крім цього зазначає, що згідно довідки про нарахування та сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з вересня по грудень 2013 року та з січня по лютий 2014 року включно, єдиний соціальний внесок сплачено у повному обсязі, що підтверджується платіжними дорученнями.
Представник відповідача надав заперечення на позов, в якому просив відмовити в задоволені позову, оскільки згідно з пунктом 6.4 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», вимога про сплату боргу формується на підставі облікових даних з карток особових рахунків платників за даними якої станом на 01.03.2014 рахується на суму 419418,10 грн.
У зв'язку з наявним боргом Первомайською ОДПІ ГУ Міндоходів у Луганській області сформовано та надіслано позивачу вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 03.03.2014 №Ю-19/25 на суму 419418,10 грн., який утворився на підставі картки особового рахунку, визначений станом на 01.03.2014.
Представники сторін у судове засідання не прибули, надали на адресу суду клопотання про розгляд справи без їхньої участі.
Суд вважає за можливе розглянути справу без участі представників сторін, на підставі доказів, наявних в матеріалах справи.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд прийшов до наступного.
Позивач - Державне підприємство «Первомайськвугілля», і.к.32320594, правовий статус юридична особа ( а.с.44-48), перебуває на обліку у відповідача.
Відокремлений підрозділ «Управління матеріально - технічного забезпечення» ДП «Первомайськвугілля» ( а.с.39-47) є платником єдиного внеску згідно ЗУ "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" №2464 від 08.07.2010.
Порядок нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску визначається Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" №2464 від 08.07.2010, в частині адміністрування - Податковим кодексом України та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Згідно п.7 ч.1 ст.13 ЗУ "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування " №2464 від 08.07.2010 ( далі - ЗУ 2464) органи доходів і зборів мають право стягувати з платників несплачені суми єдиного внеску.
Згідно п.п. 41.1, 41.2 ст.41 ПКУ контролюючими органами є органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізує державну податкову, державну митну політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску (далі - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), його територіальні органи.
Органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється.
Облік осіб, зазначених у пунктах 1, 4, 5 частини першої статті 4 ЗУ №2464, ведеться в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування (ч.1 ст.5 Закону №2464).
Згідно п.2 ч.1 ст.1 вищезазначеного Закону єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
У відповідності до п.1 ч.1 ст.4 Закону №2464-VI платниками єдиного внеску є: роботодавці - підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у свідоцтві про державну реєстрацію її як підприємця), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Однією з обов'язків платника єдиного внеску, згідно Закону, являється своєчасність, повність нараховування, обчислення та сплата єдиного внеску. Єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), 2, 3, 6, 7 і 8 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами. (ст. ст. 6,7 Закону №2464-VI)
Періодом, за який платники єдиного внеску подають звітність до органу доходів і зборів (звітним періодом), є календарний місяць. (ст. 9 Закону № 2464-VI)
У відповідності до ч.8 ст.9 Закону №2464 платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Таким чином позивач повинен сплачувати єдиний внесок нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця за звітнім.
Обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок (ч.2 ст. 9 Закону №2464).
Обчислення єдиного внеску органами доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до органів доходів і зборів, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок. (ч.3 ст.9 Закону №2464).
Частинами 11 та 12 статті 9 зазначеного Закону передбачено, що у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом. Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).
Відповідно до ст. 25 Закону №2464, рішення, прийняті органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами.
Частиною 3, 4 статті 25 Закону України №2464 передбачено, що суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів, орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом. Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею. У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом доходів і зборів шляхом оскарження вимоги про сплату єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку.
Пунктом 6.2. Інструкції "Про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" передбачено, що сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена платниками у строки, визначені відповідно до Закону підпунктом 4.3.6 пункту 4.3, абзацом другим підпункту 4.5.2, підпунктом 4.5.3 пункту 4.5 та підпунктом 4.6.2 пункту 4.6 розділу IV цієї Інструкції, обчислена органами Пенсійного фонду України у випадках, передбачених Законом, є недоїмкою. Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Згідно зворотнього боку облікової картки (а.с. 72), станом на 28.02.2014 за позивачем рахується заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 419418,10 грн.
03.03.2014 відповідачем було сформовано вимогу №Ю-19-25, в якій зазначено, що сума заборгованості станом на 01.03.2014 року становить 419418,10 грн. (а.с.49), яка узгоджується зі зворотнім боком облікової картки.
Крім цього згідно бухгалтерської довідкою позивача підтверджується наявність заборгованості станом на 01.03.2014 на вищезазначену суму (а.с. 60).
Враховуючи, що оскаржувана вимога була сформовано відповідачем станом на 01.03.2014, суд не приймає до уваги посилання позивача на платіжні доручення №223 на суму 2240,00 грн., №221 на суму 17000,00 грн., №222 на суму 13960,00 грн., які проведено банком 03.03.2014, після граничного строку сплати 28 числа наступного місяця за звітнім, та не є підставою для визнання її недійсною.
Вищезазначені платежі зараховані відповідачем після винесення вимоги, що відображено в зворотньому боку облікової картки (а.с. 72).
Відповідно до ст. 25 Закону №2464 суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів, тобто податкова інспекція має право визначати суму недоїмки у вимозі разом з нарахованою пенею та штрафними санкціями.
Враховуючи вищевикладене, суд не вбачає підстав для визнання недійсною вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 03.03.2014 №Ю-19-25 та приходить до висновку про відмову в позову в цій частині.
Вимоги позивача щодо зобов'язання відповідача відкликати оскаржувану вимогу не знайшли свого підтвердження під час судового розгляду справи, оскільки судом встановлено, що вимога Первомайської ОДПІ від 03 березня 2014 року №Ю-19-25 винесена правомірно.
Згідно ч.3 ст.4 ЗУ «Про судовий збір» №3674 під час подання адміністративного позову майнового характеру сплачується 10 відсотків розміру ставки судового збору. Решта суми судового збору стягується з позивача або відповідача пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимоги.
Керуючись статтями 71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову Державного підприємства "Первомайськвугілля" в особі відокремленого підрозділу "Управління матеріально - технічного забезпечення" до Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області про визнання недійсною вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 03.03.2014 №Ю-19-25, зобов'язання вчинити певні дії відмовити за необґрунтованістю.
Стягнути з Державного підприємства "Первомайськвугілля" (і.к. 32320594) на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі 4384,80 грн. (чотири тисячі триста вісімдесят чотири гривні 80 коп.).
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Повний текст постанови буде складено та підписано 23 травня 2014 року.
Суддя С.М. Чиркін