Постанова № 38928715, 22.05.2014, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.05.2014
Номер справи
269/945/14-а
Номер документу
38928715
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Любченко С.Д.

Суддя-доповідач - Ястребова Л.В.

УКРАЇНА

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 травня 2014 року справа №269/945/14-а

приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді - доповідача Ястребової Л.В., суддів:Ляшенка Д.В., Чумака С.Ю.

секретар Полторацька С.С.,

за участі представника відповідача Мірзи Т.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Совєтському районі м. Макіївки Донецької області на постанову Совєтського районного суду м. Макіївки Донецької області від 22 квітня 2014 р. у справі № 269/945/14-а за позовом ОСОБА_5 до Управління Пенсійного фонду України в Совєтському районі м. Макіївки Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивачка звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Совєтському районі м. Макіївки Донецької області про визнання протиправними дії відповідача щодо не включення у розрахунок пенсії матеріальної допомоги та індексації заробітної плати на суму 23374,08 грн. неправомірними, зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на суму 23374,08 грн. з часу призначення та зобов'язання відповідача виплатити суму донарахованої пенсії, починаючи з 03.08.2012 року.

Постановою Совєтського районного суду м. Макіївки Донецької області від 22.04.2014 року у справі № 269/945/14-а позов задоволено частково, а саме: визнано неправомірним та протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України в Совєтському районі м. Макіївки Донецької області щодо відмови ОСОБА_5 у перерахунку пенсії з урахуванням повної суми матеріальної допомоги та суми щомісячної індексації заробітної плати. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Совєтському районі м. Макіївки з 05.09.2013 року здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_5 пенсії державного службовця з урахуванням повної суми матеріальної допомоги та індексації заробітної плати, зобов'язано відповідача виплатити позивачці перераховану та недоотриману пенсію з 05.09.2013 року. В іншій частині позову відмовлено за необґрунтованістю.

Відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та винести нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права.

Під час апеляційного розгляду представник відповідача підтримала доводи апеляційної скарги. Позивачка до суду не прибула.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника відповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційних скарги, в межах апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково з наступних підстав.

В суді першої та апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_5 з 24.07.2012 року перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду України в Совєтському районі м. Макіївки Донецької області та отримує пенсію згідно Закону України «Про державну службу».

20.02.2014 року позивачка звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії державного службовця з урахуванням матеріальної допомоги та індексації заробітної плати та надала довідки про складові заробітної плати № 05.3-23/141 від 20.02.2014 року, № 113/05.3-23 від 10.02.2014 року (а.с. 23-24).

Рішенням № 39 від 24.02.2014 року позивачці було відмовлено з посиланням на ст.. 33 Закону України «Про державну службу», а саме: індексація заробітної плати та матеріальна допомоги, як складові заробітної плати державного службовця, які враховуються при призначенні пенсії не є складовими заробітної плати державного службовця.(а.с.25).

З довідок Головного управління юстиції у Донецькій області про складові заробітної плати за період з 01.07.2007 року по 31.06.2012 року вбачається, що заробітна плата виплачувалася позивачці з урахуванням надбавки за високі досягнення в праці, премій, індексацій, матеріальної допомоги. Наведеною довідкою підтверджено, що з сум виплаченої матеріальної допомоги та індексації, виплачених позивачу були нараховані та перераховані до Пенсійного фонду України страхові внески. (а.с. 22-24).

Спір у справі виник внаслідок того, що, на думку позивача, відповідач безпідставно при визначенні розміру заробітної плати, з якої виплачується пенсія, не враховує йому розмір матеріальної допомоги, суми індексації заробітної плати.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що допомога на оздоровлення, матеріальна допомога та грошова винагорода передбачені постановою КМУ №212 від 24.02.2003 року, індексація заробітної плати є складовою заробітної плати, на які були нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, та з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що відображено у наданих до Пенсійного фонду довідках Головного управління юстиції у Донецькій області.

Колегія суддів погоджується з рішенням суду першої інстанції з наступних підстав.

За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, чинної на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року №108/95ВР "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та індексація грошових доходів входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року №1788-XII "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічна позиція висловлена Верховним судом України в постанові від 20.02.2012 року. Частиною першою статті 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної.: інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Оскільки з довідки позивача вбачається, що на суми матеріальної допомоги та індексації грошових доходів нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, то вони є складовою заробітної плати позивача та зобов'язанні враховуватись при обчислення пенсії.

Дані обставини знайшли відображення у довідка Головного управління юстиції у Донецькій області про складові заробітної плати за період з 01.07.2007 року по 31.06.2012 року.

Таким чином, судом першої інстанції зроблено правильний висновок про необхідність врахування при перерахунку пенсії позивачу сум всіх виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Разом з тим, колегія суддів вважає, що позивачем пропущений строк звернення до суду, щодо певної частини позовних вимог.

Так, відповідно до статей 99 та 100 КАС України в редакції від 17.11.2011 року для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів, не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

Позивач звернулась до суду з даним позовом 05.03.2014 року, у зв'язку з чим суд першої інстанції повинен був застосувати шестимісячний строк звернення до суду та згідно вимог статті 100 КАС України адміністративний позов щодо вимог до 04.09.2013 року залишити без розгляду, а тому постанова суду підлягає скасуванню щодо відмови у задоволенні позову в частині вимог до 04.09.2013 року включно та залишенню в цій частині без розгляду у зв'язку з пропуском строку звернення до суду, оскільки позивачем не наведено жодних поважних причин пропуску такого строку.

Щодо позовних вимог за період з 05.09.2013 року по 28.02.2014 року, то як вбачається із матеріалів справи, позивачка звернулася до відповідача з новими довідками про складові заробітної плати лише 20.02.2014 року, тобто до вказаної дати у відповідача не було підстав для проведення такого перерахунку та включення вказаних складових до заробітної плати, що використовується для обчислення пенсії.

Відповідно до ст.. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться, зокрема, у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Таким чином, перерахунок необхідно здійснити з 01.03.2014 року.

За таких обставин, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про часткове задоволення позовних вимог.

Повний текст складений 23 травня 2014 року.

На підставі викладеного, керуючись ст. 99, 100, 196, 202-203, 205, 207, 211, 212, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Совєтському районім. Макіївки Донецької області - задовольнити частково.

Постанову Совєтського районного суду м. Макіївки Донецької області від 22 квітня 2014 р. у справі № 269/945/14-а - скасувати.

Адміністративний позов ОСОБА_5до Управління Пенсійного фонду України в Совєтському районім. Макіївки Донецької області про визнання дій нерпавомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Совєтському районім. Макіївки Донецької області здійснити ОСОБА_5 перерахунок призначеної пенсії державного службовця з урахуванням матеріальної допомоги та індексації заробітної плати з 01.03.2014 року.

Позовні вимоги ОСОБА_5 за період з 03.08.2012 року по 04.09.2013 року залишити без розгляду.

В іншій частині позову відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня складення в повному обсязі.

Колегія суддів: Л.В. Ястребова

Д.В. Ляшенко

С.Ю.Чумак