ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"13" травня 2014 р. м. Київ К/800/8498/14
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючий суддя судді за участю секретаря представників сторін: від позивача: від відповідача-1: від відповідача-2: від відповідача-3:Муравйов О. В. Вербицька О. В. Маринчак Н. Є. Титенко М. П. Маісурадзе З. А. Маісурадзе З. А.розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційні скаргиАртемівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області та Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Міндоходівна постанову та ухвалуДонецького окружного адміністративного суду від 03.12.2013 року Донецького апеляційного адміністративного суду від 29.01.2014 рокуу справі№ 805/16471/13-аза позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «ТАВР-ПЛЮС»до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Міндоходів, Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області, Артемівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій областіпростягнення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість,-
В С Т А Н О В И В :
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 03.12.2013 року у справі № 805/16471/13-а, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 29.01.2014 року, позов задоволено. Стягнуто з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України у Донецькій області на користь ТОВ «ТАВР-ПЛЮС» бюджетне відшкодування з податку на додану вартість по деклараціям за вересень, жовтень 2012 року в загальному розмірі 9 201 626,00 грн. шляхом перерахування зазначеної суми на розрахунковий рахунок позивача.
Не погоджуючись із судовими рішеннями у справі, Артемівська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Донецькій області звернулась до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить їх скасувати, прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позову. Свої вимоги заявник обґрунтовує порушенням судами норм матеріального права, зокрема, пп. 14.1.8 п. 14.8 ст. 14, п. п. 200.7, 200.8, 200.13, 200.15, 200.17, 200.23 ст. 200 Податкового кодексу України, ст. ст. 11, 69, 79, 86, 159 Кодексу адміністративного судочинства України.
Спеціалізована державна податкова інспекція з обслуговування великих платників податків у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Міндоходів також оскаржила судові рішення в касаційному порядку. Стверджуючи про порушення судами п. 200.17 ст. 200 Податкового кодексу України, ст. ст. 11, 69, 79, 86, 159 Кодексу адміністративного судочинства України, просить скасувати судові рішення у справі, прийняти нове про відмову в позові.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що 09.10.2012 року ТОВ «Тавр-Плюс» подало до контролюючого органу податкову декларацію з податку на додану вартість за вересень 2012 року, в якій у рядку 23.1 задекларувало суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку, у розмірі 4 149 855,00 грн., заяву про повернення суми бюджетного відшкодування та розрахунок суми бюджетного відшкодування у зазначеному розмірі.
20.11.2012 року позивачем до контролюючого органу подана податкова декларація з податку на додану вартість за жовтень 2012 року, в якій у рядку 23.1 визначена сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку, у розмірі 5 051 771,00 грн., заява про повернення суми бюджетного відшкодування та розрахунок суми бюджетного відшкодування у зазначеному розмірі
Правомірність визначення позивачем вказаних сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість була предметом дослідження позапланових виїзних документальних перевірок, проведених Артемівською об'єднаною державною податковою інспекцією в грудні 2012 року, за результатами яких складені акти № 1582/15/35715610 від 19.12.2012 року та № 1622/15/35715610 від 27.12.2012 року відповідно.
На підставі вказаних актів перевірок податковим органом прийняті податкові повідомлення-рішення № 001671640 від 26.12.2012 року, яким товариству зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 6 224 783,00 грн. (в тому числі завищення бюджетного відшкодування - 4 149 855,00 грн., 2 074 928,00 - штрафні (фінансові) санкції), та № 0001751640 від 28.12.2012 року яким зменшено позивачу суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в розмірі 5 051 771,00 грн. та нараховано штрафні санкції в розмірі 2 525 886,00 грн.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 24.09.2013 року у справі № 805/201/13-а, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 06.11.2013 року, визнано нечинним податкове повідомлення-рішення Артемівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області від 26.12.2012 року № 001671640.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 18.07.2013 року у справі № 805/340/13-а, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 03.09.2013 року, скасовано податкове повідомлення-рішення Артемівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області від 28.12.2012 року за № 0001751640, відповідно до якого зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в сумі 5 051 771,00 грн. та застосовано штрафну (фінансову) санкцію в сумі 2 525 886,00 грн.
Відповідно до п. п. 200.7, 200.8. ст. 200 Податкового кодексу України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. До податкової декларації платником податків додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування та оригінали митних декларацій.
Згідно із абз. 2 п. 200.15 ст. 200 Податкового кодексу України після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження орган державної податкової служби протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
На підставі отриманого висновку відповідного органу державної податкової служби орган Державного казначейства України видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби (п. 200.13 ст. 200 Податкового кодексу України).
У відповідності до п. 200.17 ст. 200 Податкового кодексу України джерелом сплати бюджетного відшкодування (в тому числі заборгованості бюджету) є доходи Державного бюджету України.
Суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість (п. 200.23 ст. 200 Податкового кодексу України).
Згідно зі ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що станом на час розгляду справи в суді податковий орган, не зважаючи на набрання законної сили рішенням у справах № 805/201/13-а та № 805/340/13-а, не вжив усіх передбачених чинним законодавством заходів щодо його виконання за визначеною чинним законодавством процедурою.
Оскільки в порушення ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України податковим органом не доведено наявності підстав для відмови в бюджетному відшкодуванні, колегія суддів погоджується з висновком про задоволення позову.
Доводи касаційних скарг викладеного не спростовують.
За таких обставин касаційні скарги не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 220, 223, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
Касаційну скаргу Артемівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області залишити без задоволення.
Касаційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Міндоходів залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 03.12.2013 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 29.01.2014 року у справі № 805/16471/13-а залишити без змін.
Поновити виконання постанови Донецького окружного адміністративного суду від 03.12.2013 року та ухвали Донецького апеляційного адміністративного суду від 29.01.2014 року у справі № 805/16471/13-а.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав та в порядку, передбачених статтями 236-238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя О. В. Муравйов
Судді О. В. Вербицька
Н. Є. Маринчак