Постанова № 38898395, 18.04.2014, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.04.2014
Номер справи
823/591/14
Номер документу
38898395
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 квітня 2014 року справа № 823/591/14

м. Черкаси

10 год. 56 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Чубар Т.М.,

при секретарі - Шепель А.М., Дуженко С.А.,

за участю представника позивача Черкаського міського центру Передрія А.С. - за довіреністю № 01-18/5284 від 07.11.2013р.,

відповідача ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом Черкаського міського центру зайнятості до ОСОБА_3 про стягнення коштів, виплачених як допомога по безробіттю,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернувся Черкаський міський центр зайнятості, в якому просить стягнути з ОСОБА_3 кошти, виплачені як допомога по безробіттю, в сумі 17 973 грн. 92 коп.

Представник позивача позовні вимоги підтримав повністю, обґрунтовуючи їх тим, що відповідачем в порушення вимог Закону України «Про зайнятість населення» під час перебування на обліку в Черкаському міському центрі зайнятості приховано факт перебування в трудових відносинах з кредитною спілкою «Рантьє», що є підставою для стягнення з відповідача в судовому порядку незаконно отриманих коштів, виплачених як допомога по безробіттю.

Відповідач проти заявленого адміністративного позову заперечує, мотивуючи заперечення тим, що позивачем не надано жодного документу, який би засвідчував недостовірність поданих останньою у серпні 2012 року до центру зайнятості документів, чи які б свідчили про приховування нею фактів, які б мали значення для присвоєння відповідачу статусу безробітної та виплати допомоги по безробіттю.

Заслухавши пояснення і доводи представника позивача та відповідача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Спеціальним законом, що визначає правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття є Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» № 1533-III від 02.03.2000р. (далі по тексту - Закон № 1533).

Так, згідно зі статтею 6 цього Закону право на матеріальне забезпечення на випадок безробіття (далі по тексту - забезпечення) та соціальні послуги мають застраховані особи. Відповідно до статті 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-VI від 08.07.2010р. застрахована особа - це фізична особа, яка відповідно до законодавства підлягає загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачується чи сплачувався у встановленому законом порядку єдиний внесок.

Право на забезпечення та соціальні послуги відповідно до Закону № 1533 має також молодь, яка закінчила або припинила навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних і вищих навчальних закладах, звільнилася із строкової військової або альтернативної (невійськової) служби і яка потребує сприяння у працевлаштуванні на перше робоче місце у разі реєстрації в установленому порядку відповідних осіб як безробітних. Члени особистого селянського та фермерського господарства, якщо вони не є найманими працівниками, громадяни України, які працюють за межами України та не застраховані в системі соціального страхування на випадок безробіття країни, в якій вони перебувають, мають право на забезпечення за Законом № 1533 за умови сплати страхових внесків, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.

Видами забезпечення за Законом № 1533 є: допомога по безробіттю, у тому числі одноразова її виплата для організації безробітним підприємницької діяльності; допомога на поховання у разі смерті безробітного або особи, яка перебувала на його утриманні.

Судом встановлено, що 28.08.2012р. ОСОБА_3 звернулася з заявою до Черкаського міського центру зайнятості про надання їй статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю, в якій зазначила, що в даний час не зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, пенсії не отримує. На підставі поданої ОСОБА_3 заяви 28.08.2012р. останній було надано статус безробітного, визначені умови і тривалість виплати допомоги по безробіттю та розмір цієї допомоги відповідно до статей 22, 23 Закону № 1533.

08 липня 2013 року ОСОБА_3 було знято з обліку на підставі абз. 2 п.п. 1 п. 37 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 219 від 14.02.2007р., у зв'язку з невідвідуванням без поважних причин територіального органу протягом 30 робочих днів з дня прийняття рішення про таке відвідування.

В той же час, за результатами перевірки достовірності даних безробітних, розслідування страхових випадків (акт № 5 від 17.01.2014р.) Черкаським міським центром зайнятості встановлено, що перебуваючи на обліку в центрі зайнятості з 28.08.2012р. гр. ОСОБА_3 приховала інформацію про перебування в трудових відносинах з кредитною спілкою «Рантьє» з 19.01.2011р. по 08.04.2013р.

Представник позивача зазначає, що згідно заочного рішення Черкаського районного суду Черкаської області від 30.05.2013р. в цивільній справі № 707/1178/13-ц, яке набрало законної сили, гр. ОСОБА_3 була прийнята на посаду голови правління кредитної спілки «Рантьє» 18.01.2011р. згідно рішення Спостережної ради кредитної спілки «Рантьє». Наказом № 1 від 19.01.2011р. гр. ОСОБА_3 був встановлений посадовий оклад у розмірі мінімальної зарплати. Окрім того, суд дійшов висновку про розірвання трудового договору з гр. ОСОБА_3 за ініціативою роботодавця з 08.04.2013р.

Загальний розмір отриманої відповідачем за період з 28.08.2012р. по 08.07.2013р. допомоги по безробіттю складає 17 973 грн. 92 коп.

Слід зазначити, що відповідно до п. 1 статті 4 Закону України «Про зайнятість населення» № 5067-VI від 05.07.2012р. до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, що навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах та поєднують навчання з роботою.

До зайнятого населення також належать: непрацюючі працездатні особи, які фактично здійснюють догляд за дитиною-інвалідом, інвалідом I групи або за особою похилого віку, яка за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду або досягла 80-річного віку, та отримують допомогу, компенсацію та/або надбавку відповідно до законодавства; батьки - вихователі дитячих будинків сімейного типу, прийомні батьки, якщо вони отримують грошове забезпечення відповідно до законодавства; особа, яка проживає разом з інвалідом I чи II групи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, та одержує грошову допомогу на догляд за ним відповідно до законодавства.

Безробітними, в свою чергу, визнаються - особи віком від 15 до 70 років, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готові та здатні приступити до роботи.

Отже, не можуть бути безробітними особи, що працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, та, як наслідок, отримують дохід від такої зайнятості.

Відповідно до ч. 2 статті 36 Закону № 1533 застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

Відповідальність застрахованих осіб за порушення порядку отримання статусу безробітного передбачена статтею 36 Закону № 1533, згідно якої сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Таким чином, необхідною передумовою для притягнення застрахованої особи до відповідальності за порушення порядку отримання статусу безробітного є встановлення факту працевлаштування застрахованої особи під час перебування на обліку в центрі зайнятості, який умисно був прихований даною особою під час реєстрації в якості безробітного.

Як вбачається з протоколу засідання Спостережної ради кредитної спілки «Рантьє» № 5-2011 від 18.01.2011р., за результатами розгляду питання про призначення голови правління прийнято рішення про прийняття ОСОБА_3 на посаду голови правління кредитної спілки «Рантьє» з 18.01.2011р.

Відповідно до наказу № 1-К від 19.01.2011р. ОСОБА_3 приступила до виконання обов'язків голови правління кредитної спілки «Рантьє» з 19 січня 2011 року із встановленням посадового окладу у розмірі мінімальної заробітної плати.

14 листопада 2011 року ОСОБА_3 було подано до Спостережної ради кредитної спілки «Рантьє» заяву про звільнення з посади Голови правління кредитної спілки «Рантьє» за власним бажанням, що отримана секретарем Спостережної ради ОСОБА_4

01 грудня 2011 року ОСОБА_3 повторно звернулась до Спостережної ради кредитної спілки «Рантьє» з заявою про оформлення звільнення з посади Голови правління кредитної спілки «Рантьє» за власним бажанням, що отримана секретарем Спостережної ради ОСОБА_4

Згідно протоколу засідання Спостережної ради кредитної спілки «Рантьє» № 6-2011 від 18.12.2011р. за результатами розгляду питання про звільнення голови правління враховуючи надходження вже другої заяви ОСОБА_3 про звільнення з посади голови правління, а також відсутність іншої кандидатури на голову правління, прийнято рішення про задоволення заяви ОСОБА_3 про звільнення з посади голови правління кредитної спілки «Рантьє».

Разом з тим, відповідно до заочного рішення Черкаського районного суду Черкаської області від 30.05.2013р. в цивільній справі № 707/1178/13-ц визнано трудові відносини між ОСОБА_3 та кредитною спілкою «Рантьє» припиненими з 08.04.2013р.; зобов'язано кредитну спілку «Рантьє» видати наказ про припинення з ОСОБА_3 трудових відносин із зазначенням підстав згідно чинного трудового законодавства; стягнуто з кредитної спілки «Рантьє» на користь ОСОБА_3 невиплачену заробітну плату за відпрацьований період з 19.01.2011р. по 08.04.2013р. включно в сумі 29 453 грн. 10 коп.; стягнуто з кредитної спілки «Рантьє» на користь ОСОБА_3 середню заробітну плату за час затримки розрахунку при звільненні за період з 09.04.2013р. по 25.04.2013р. включно в сумі 630 грн. 85 коп.

Як пояснила в судовому засіданні відповідач, на час винесення рішення Черкаським районним судом Черкаської області від 30.05.2013р. в цивільній справі № 707/1178/13-ц їй не було відомо про існування протоколу засідання Спостережної ради кредитної спілки «Рантьє» № 6-2011 від 18.12.2011р., згідно якого було прийнято рішення про задоволення заяви ОСОБА_3 про звільнення з посади голови правління кредитної спілки «Рантьє».

Ухвалою Апеляційного суду Черкаської області від 06.03.2014р. прийнято відмову ОСОБА_3 від позову до кредитної спілки «Рантьє» про зобов'язання вчинити певні дії, стягнення невиплаченої зарплати та стягнення середньої зарплати за затримку розрахунку при звільненні; заочне рішення Черкаського районного суду Черкаської області від 30.05.2013р. в цивільній справі № 707/1178/13-ц скасовано.

Оцінюючи надані сторонами докази, суд зазначає, що на час звернення до Черкаського міського центру зайнятості 28.08.2012р. відповідач не перебувала у трудових відносинах з кредитною спілкою «Рантьє», адже 14.11.2011р. подала до Спостережної ради кредитної спілки «Рантьє», яка згідно статуту кредитної спілки «Рантьє» наділена компетенцією щодо призначення голови правління спілки, заяву про звільнення за власним бажанням. 18 грудня 2011 року Спостережною радою кредитної спілки «Рантьє», як зазначалось вище, прийнято рішення про задоволення заяви ОСОБА_3 про звільнення з посади голови правління кредитної спілки «Рантьє».

При цьому суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до статті 38 Кодексу законів про працю України працівник має право розірвати трудовий договір, укладений на невизначений строк, попередивши про це власника або уповноважений ним орган письмово за два тижні. Роботодавець, в свою чергу, зобов'язаний звільнити працівника за власним бажанням зі збігом відповідного терміну. В період часу, який триває між збігом двотижневого терміну з дати подачі заяви про звільнення за власним бажанням, та днем фактичного звільнення, працівник продовжує залишатись посадовою особою формально, не будучи при цьому пов'язаним з роботодавцем трудовими відносинами.

Посилання представника позивача на заочне рішення Черкаського районного суду Черкаської області від 30.05.2013р. в цивільній справі № 707/1178/13-ц, згідно якого визнано трудові відносини між ОСОБА_3 та кредитною спілкою «Рантьє» припиненими з 08.04.2013р., а також стягнуто з кредитної спілки «Рантьє» на користь ОСОБА_3 невиплачену заробітну плату за відпрацьований період з 19.01.2011р. по 08.04.2013р. включно в сумі 29 453 грн. 10 коп., суд до уваги не приймає, оскільки дане рішення прийняте після виплати відповідачу допомоги по безробіттю, а тому саме під час розгляду відповідного спору та прийняття рішення про стягнення невиплаченої заробітної плати на користь ОСОБА_3 мало бути враховано перебування ОСОБА_3 на обліку в центрі зайнятості та виплату їй допомоги по безробіттю. Повернення суми коштів, присуджених до стягнення з кредитної спілки «Рантьє» на користь ОСОБА_3, не становить предмет спору в даній адміністративній справі, та має бути вирішено виключно між ОСОБА_3 та кредитною спілкою «Рантьє» в порядку повороту виконання судового рішення.

За таких обставин суд не знаходить підстав для задоволення адміністративного позову.

На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Т.М. Чубар

Повний текст постанови виготовлений 22 квітня 2014 року.