Постанова № 38892293, 22.05.2014, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.05.2014
Номер справи
804/5430/14
Номер документу
38892293
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 травня 2014 р. Справа № 804/5430/14

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Юркова Е.О.

при секретарі - Шпота Я.С.

за участю: представник позивача - Колот В.В.

представник відповідача - Лавроненко О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дніпропетровську адміністративну справу за позовом Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області до Обласного комунального підприємства «Дніпродзержинське бюро технічної інвентаризації» про стягнення коштів за податковим боргом,-

В С Т А Н О В И В:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області до Обласного комунального підприємства «Дніпродзержинське бюро технічної інвентаризації» у якому позивач з урахуванням уточнених позовних вимог просить - стягнути з рахунків ОКП «ДБТІ», код ЄДРПОУ 03341782 в обслуговуючих банках кошти у сумі 48 332,28 грн. податкового боргу по: авансові внески з податку на прибуток приватних підприємств та фінансових установ комунальної власності у сумі 24 123,50 грн. (код 11023200) р/р 33218844700013; податку на додану вартість 24 208,78 грн. (код 14010100) р/р 31110029700013, одержувач: Управління державної казначейської служби України у м. Дніпродзержинську, податковий код ЄДРПОУ 38028588, назва банку: ГУДКС у Дніпропетровській області, МФО 805012.

В обґрунтування позову та додаткових пояснень представник позивача послався на те, що у зв'язку з нарощуванням податкового боргу та відсутністю погашення самостійно задекларованих податкових зобов'язань, утворився зазначений податковий борг. Сума боргу не сплачується відповідачем добровільно, а тому підлягає примусовому стягненню.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги визнав у повному обсязі.

Суд, дослідивши наявні в справі докази та оцінивши їх у сукупності вважає необхідним задовольнити позов повністю з наступних підстав.

Судом встановлено, що на обліку ДПІ у м. Дніпродзержинську перебуває Обласне комунальне підприємство «Дніпродзержинське бюро технічної інвентаризації», код ЄДРПОУ 03341782 (далі ОКП «ДБТІ») станом на 11.04.2014р. податковий борг підприємства складав 274 667,17 грн.

Податковий борг по платежам до бюджету у підприємства виник 30 березня 2013 року внаслідок несплати авансових внесків по податку на прибуток за травень. Податковий борг ОКП «ДБТІ» це несплачене у строк податкове зобов'язання визначене платником самостійно відповідно до декларації по податку на прибуток №9086804827 від 07.02.2013.

На виконання вимог ст.59 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VU Дніпродзержинською ОДПІ керівництву підприємства вручено 09.09.2013р. податкову вимогу № 109-15 від 28.08.13р. на загальну суму 43229,67 гри.

Згідно пункту 59.5 статті 59 Податкового кодексу у разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.

Відповідно п. 60.6 ст. 60 Податкового кодексу України, якщо нарахована сума грошового зобов'язання або податкового боргу збільшується внаслідок їх адміністративного оскарження, раніше надіслане повідомлення - рішення або податкова вимога не відкликаються. На суму збільшення грошового... зобов'язання надсилається окреме податкове повідомлення - рішення, а на суму збільшення податкового боргу окрема податкова вимога не надсилається.

22.05.2014 року у судовому засіданні представником позивача була надана заява про уточнення позовних вимог та зменшення суми податкового боргу.

Так, відповідно до даних карток облікових рахунків облікової системи ІС «Податковий блок» у платника податків ОКП «ДБТІ» (код ЄДРПОУ 03341782) заборгованість по авансових платежах з податку на прибуток станом на 13.05.2014 зменшилась у зв'язку з поданням підприємством декларації з податку на прибуток за 2013 рік та уточненої декларації з податку на прибуток за 2013 рік.

Станом на 01.01.2014 заборгованість підприємства з авансових платежів з податку на прибуток складала 188925,62 грн. в тому числі заборгованість по основному платежу - 187428,01 грн. та залишок несплаченої пені - 1497,61 грн.

Згідно податкової декларації з податку на прибуток підприємства №9086804827 від 07.02.2013р. у поточному році нараховано: січень - 26365,0 грн., лютий - 26365,0 грн.

Відповідно поданої декларації з податку на прибуток за 2013 рік №9090754713 від 11.03.2014р. підприємством зменшено платежу на суму 21702,00 грн., внаслідок чого зменшено борг минулих років на загальну суму 21 702,00 грн.

Відповідно поданої уточненої декларації з податку на прибуток за 2013 рік №9091370780 від 07.05.2014р. підприємством зменшено платежу на суму 208987,00 грн., внаслідок чого зменшено борг минулих років на загальну суму 167223,62 грн., погашено недоїмки п.р. на загальну суму 41763,38 грн.

На підставі п.п. 129.1.1. ст.129 ПКУ донараховано пені на загальну суму 13156,88 грн.

Таким чином, заборгованість підприємства станом на 13.05.2014р. з авансових платежів по податку на прибуток склала 24123,50 грн.. в т.ч. заборгованість по основному платежу - 10966,62 грн. та залишок несплаченої пені - 13156,88 грн.

Відповідно до даних карток облікових рахунків облікової системи ІС «Податковий блок» по податку на додану вартість у платника станом на 01.01.2014р. обліковувалась переплата у розмірі 1,34 грн.

Згідно податкової декларації з ПДВ від 17.01.2014р. №9087783854 30.01.2014р. нараховано податок на додану вартість в сумі 28803,00 грн. Переплата у розмірі 1,34 грн., відповідно до п.87.1. ст.87 Податкового кодексу України, була зарахована в рахунок часткової сплати основного платежу, а решта - 28801,66 грн. була облікована в КОР як податковий борг.

02.03.2014 нарахована податкова декларація з податку на додану вартість від 19.02.2014р. №9008305934 на суму 3553,00 грн., внаслідок чого недоїмка підприємства збільшилась і склала 32 354,66 грн.

30.03.2014р. нарахована податкова декларація з податку на додану вартість

№9014469925 від 19.03.2014р. на суму 20883,00 грн., внаслідок чого недоїмка підприємства

збільшилась і склала 53 237,66 грн.

30.04.2014 р. нарахована податкова декларація з податку на додану вартість від 17.04.2014р. №9021222519 на суму 27,00 грн., внаслідок чого недоїмка підприємства збільшилась і склала 53 264,66 грн.

13.05.2014р. підприємством сплачено ПДВ у розмірі 30 000,00 грн.. внаслідок чого

недоїмка зменшилась і склала 23264,66 грн. Тобто, нарахування згідно податкової декларації з ПДВ від 17.01.2014р. №9087783854 (з урахуванням переплати 1,34 грн.) погашені в повному обсязі.

Нарахування по податковій декларації з податку на додану вартість від 19.02.2014р. №9008305934 погашені частково, а саме у розмірі 1198,34 грн., при цьому залишок несплаченої суми склав 2354,66 грн.

Відповідно п.п.129.1.1 ст. 129 ПКУ підприємству нараховано пеню на загальну суму 944,12 грн.

Таким чином, заборгованість підприємства станом на 14.05.2014р. з податку на додану вартість склала 24208,78 грн., в т.ч. заборгованість по основному платежу - 23264,66 грн. та залишок несплаченої пені - 944,12 грн.

Заборгованість по земельному податку станом на 14.05.2014р. сплачена у повному обсязі.

Станом на 14.05.2014р. загальна заборгованість ОКП «ДБТІ» (код ЄДРПОУ 03341782) до бюджету становить 48 332,28 грн.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно із пп. 16.1.4 п.16.1 ст. 16 Податкового кодексу України платники податків зобов'язані сплачувати податків та збори в строки га розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до п.87.1 ст.87 Податкового кодексу України (далі - ПКУ) джерел самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу плата податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.

Сплата грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків відповідного платежу може бути здійснена також за рахунок надміру сплачених такого платежу (без заяви платника) або за рахунок помилково та/або надміру сплаче сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів.

Згідно п.87.2 ст.87 ПКУ джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених і Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

Відповідно до п. 57.3 ст. 57 Податкового кодексу України У разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.

При несплаті зобов'язання у встановлений строк виникає податковий борг, який згідно пп.14.1.175 ст. 14 Податкового кодексу України, становить сума грошового зобов'язання ( з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання. (Грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію (п. 14.1.39). Податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (пп.14.156)).

Відповідно до вимог п.п.46.1, ст. 46 ПКУ - податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Митні декларації прирівнюються до податкових декларацій для цілей нарахування та/або сплати податкових зобов'язань.

Додатки до податкової декларації є її невід'ємною частиною.

Згідно п.п. 49.18.1, 49.18.2. 49.18.3, 49.18.4, 49.18.5 п. 49.18, 49.19, 49.20 ст. 49 ПКУ податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює:

календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;

календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя);

календарному року, крім випадків, передбачених підпунктами 49.18.4 та 49.18.5 цього пункту - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року;

календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - до 1 травня року, що настає за звітним, крім випадків, передбачених розділом IV цього Кодексу;

календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - підприємців - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року.

Якщо податкова декларація за квартал, півріччя, три квартали або рік розраховується наростаючим підсумком на підставі показників базових податкових періодів, з яких складаються такі квартал, півріччя, три квартали або рік (без урахування авансових внесків), згідно з відповідним розділом цього Кодексу, зазначена податкова декларація подається у строки, визначені пунктом 49.18 цієї статті для такого базового звітного (податкового) періоду.

Для цілей цього Кодексу під терміном «базовий звітний (податковий) період» слід розуміти перший звітний (податковий) період року, визначений відповідним розділом цього Кодексу.

Якщо останній день строку подання податкової декларації припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем.

Граничні строки подання податкової декларації можуть бути збільшені за правилами та на підставах, які передбачені цим Кодексом.

Відповідно до вимог пп.54.3.1- пп.54.3.6 п.54.3 ст. 54 Податкового кодексу України - контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо:

платник податків не подає в установлені строки податкову (митну) декларацію;

дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках;

згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган;

рішенням суду, що набрало законної сили, особу визнано винною в ухиленні від сплати податків;

дані перевірок щодо утримання податків у джерела виплати, в тому числі податкового агента, свідчать про порушення правил нарахування, утримання та сплати до відповідних бюджетів податків і зборів, передбачених цим Кодексом, у тому числі податку на доходи фізичних осіб таким податковим агентом;

результати митного контролю, отримані після закінчення процедури митного оформлення та випуску товарів, свідчать про заниження або завищення податкових зобов'язань, визначених платником податків у митних деклараціях.

Відповідно до вимог п.п. 20.1.4 та п.п.20.1.19 п.20.1 ст. 20 Податкового кодексу України - контролюючі органи мають право:

застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України;

проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Згідно п.95.1 ст.95 Податкового кодексу України, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Згідно п. 95.2 статті 95 Податкового кодексу України - стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

Згідно п. 95.3 ст. 95 ПКУ стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючий такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам ДПС, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття органом Державної податкової служби рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення органу державної податкової служби підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою органу державної податкової служби. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом державної податкової служби.

Відповідно до положень, закріплених ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Таким чином, позов Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 11, 70-71, 86, 160-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області до Обласного комунального підприємства «Дніпродзержинське бюро технічної інвентаризації» про стягнення коштів за податковим боргом - задовольнити.

Стягнути з рахунків Обласного комунального підприємства «Дніпродзержинське бюро технічної інвентаризації», код ЄДРПОУ 03341782 в обслуговуючих банках кошти у сумі: 48 332,28 грн. податкового боргу, а саме: авансові внески з податку на прибуток приватних підприємств та фінансових установ комунальної власності в сумі 24 123,50 грн. (код 11023200), р/р 33218844700013; з податку на додану вартість в сумі 24 208,78 грн. (код 14010100) р/р 31110029700013. Одержувач: Управління державної казначейської служби України у м. Дніпродзержинську, податковий код ЄДРПОУ 38028588, назва банку: ГУ ДКС у Дніпропетровській області, МФО 805012.

Копію постанови направити сторонам по справі.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та в строки, встановленні статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови складено 27 травня 2014 року

Суддя Е.О. Юрков