Постанова № 388806, 28.12.2006, Господарський суд Черкаської області

Дата ухвалення
28.12.2006
Номер справи
09/5324а
Номер документу
388806
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 09/5324а

"28" грудня 2006 р., 14 год. 00 хв. м. Черкаси

Господарський суд Черкаської області в складі головуючого - судді Курченко Н.М.,

при секретарі –Лавріненко С.І.

за участю представників сторін: позивача –Шкуренко Т.Б. юрисконсульт за довіреністю, Рибак Н.В. головний бухгалтер за довіреністю, відповідача –Мінько С.К. головний держподатінспектор за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом Ватутінського виробничого управління житлово-комунального господарства до Державної податкової інспекції у м. Ватутіне про скасування податкових повідомлень-рішень, -

ВСТАНОВИВ :

Подано адміністративний позов про скасування податкових повідомлень - рішень Ватутінського відділення Звенигородської ОДПІ (право попередника відповідача) від 05.06.2006 року:

- №0000581800/0 (далі –перше спірне рішення) щодо застосування до позивача штрафних санкцій у розмірі 50%, в сумі 625,00 грн. за затримку на 255 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання по податку з власників транспортних засобів в сумі 1030,00 грн.;

- 0000561800/0 (далі –друге спірне рішення) щодо застосування до позивача штрафних санкцій у розмірі 50%, в сумі 848,01 грн. за затримку на 173 календарні дні граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 1496,02 грн.;

- 0000591800/0 (далі –третє спірне рішення) щодо застосування до позивача штрафних санкцій у розмірі 50%, в сумі 450,00 грн. за затримку на 434 календарні дні граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання із земельного податку в сумі 900,00 грн., з підстав невідповідності їх чинному законодавству.

Позовні вимоги мотивовані наступним:

- відповідно до абзацу 6 пп.6.1.7 та п.11 Інструкції про порядок застосування штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби, затвердженої наказом ДПА України від 17.03.2001 року №110, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23.03.2001 року за №268/5459, зі змінами і доповненнями (далі вживається скорочено – Інструкція №110) рішення приймається за формою та згідно з вимогами, встановленими Порядком направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, затвердженого наказом ДПА України від 21.06.2001 року №253, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 06.07.2001 року за №567/5758 (зі змінами і доповненнями), протягом 10 робочих днів після реєстрації акта перевірки або його вручення платнику податків, що відповідач не виконав;

- визначаючи порушення податкового законодавства, за яке застосовані санкції, відповідач послався на пп.17.1.7, п.17.1 ст.7 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та держаними цільовими фондами»від 21.12.2000 року №2181-ІІІ (далі скорочено –ЗУ №2181), яким визначений розмір санкцій у разі не сплати узгодженої суми податкового зобов’язання протягом граничних строків, визначених Законом, при цьому відповідачем не вказані граничні строки сплати податків, за несплату яких він застосував санкції;

- акт від 30.05.2006 року №44/15-320 не відповідає правилам проведення перевірки та написання актів перевірки, встановлених наказом ДПА України від 10.08.2005 року №327, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 серпня 2005 року за №925/11205, яким затверджений Порядок оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, що унеможливлює перевірку достовірності та правильності розрахунків розміру та суми санкцій;

- при нарахуванні штрафних санкцій порушені вимоги пп.15.1.1, п.15.1 ст.15 ЗУ №2181, яким визначений граничний термін строку давності нарахування зобов’язань –не пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації.

Відповідач у письмових запереченнях позовні вимоги не визнав, посилаючись на наступні обставини:

- при нарахуванні штрафних санкцій відповідно до пп.17.1.7 п.17.1 ст.17 ЗУ №2181 податкова інспекція керувалась підпунктами «а»- «г»пп.4.2.2 п.4.2 ст.4 цього Закону;

- після закінчення встановлених термінів погашення узгодженого зобов’язання на суму боргу нараховується пеня та застосовуються штрафні санкції відповідно до пп.17.1.7 п.17.1 ст.17 ЗУ №2181;

- Закон не містить жодних винятків будь-якої категорії платників податків щодо звільнення від нарахування пені та штрафів;

- податкове зобов’язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до п.4.2 ЗУ №2181 вважається узгодженим у день отримання таким платником податків податкового повідомлення;

- обов’язок доведення того, що будь-яке нарахування здійснене контролюючим органом у випадках, визначених підпунктом 4.2.2 ЗУ №2181, є помилковим покладається на платника податків;

- Інструкція №110 не передбачає, що штрафні санкції згідно пп.17.1.7 п.17.1 ст.17 ЗУ №2181 застосовуються на підставі акту перевірки, а вказано, що відповідно до Інструкції податкове повідомлення-рішення або рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій за розглядом матеріалів перевірки приймає керівник органу державної податкової служби або його заступник;

- відсутність акту перевірки не впливає на недійсність податкового повідомлення-рішення.

Згідно ст. 150 КАС України в судовому засіданні оголошувалась перерва з 21 по 28 грудня 2006 року.

В судовому засіданні:

- представники позивача підтримали позовні вимоги, спростовуючи доводи відповідача посилались на накази ДПА України;

- представник відповідача проти позову заперечив, дотримуючись доводів, викладених у письмових запереченнях.

Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, з огляду на наступне.

30 травня 2006 року відповідачем складений акт №44/15-320 «Про результати перевірки сплати узгоджених сум податкового зобов’язання протягом граничних строків сплати по земельному податку з юридичних осіб, податку з підприємств, організацій –власників транспортних засобів, збору за забруднення навколишнього середовища по Ватутінському ВУЖКГ за період з 14.10.2002 року по 27.06.2003 року».

Згідно висновків акту перевірки за несвоєчасну сплату земельного податку з юридичних осіб, податку з власників транспортних засобів, збору за забруднення навколишнього природного середовища узгоджених сум податкових зобов’язань до бюджету нараховані штрафні санкції відповідно до пп.17.1.7 п.17.1 ст.17 ЗУ №2181 в такому розмірі:

1. земельний податок з юридичних осіб з 04.03.02 року по 12.05.2003 року - 450,00 грн.;

2.податку з власників транспортних засобів з 14.1002 року по 26.06.2003 року -625,00грн.;

3. збір за забруднення навколишнього середовища з 01.01.2003 року по 27.06.2003 року –848,01 грн.

До акту перевірки додані додатки: №1 –розрахунок штрафних санкцій по збору за забруднення навколишнього середовища; №2 –розрахунок штрафних санкцій по податку з власників транспортних засобів; №3 - розрахунок штрафних санкцій по земельному податку. На підставі даного акту перевірки відповідачем прийняті спірні рішення.

За спірними рішеннями Ватутінське відділення Звенигородської ОДПІ (право попередника відповідача) повідомило, що на підставі пп.17.1.7 п.17.1 ст.17 ЗУ №2181:

- за затримку на 255 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання по податку з власників транспортних засобів в сумі 1030,00 грн. Ватутінське ВУЖКГ зобов’язано сплатити штраф в розмірі 50%, в сумі 625,00 грн. (перше спірне рішення);

- за затримку на 173 календарні дні граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 1496,02 грн. Ватутінське ВУЖКГ зобов’язано сплатити штраф в розмірі 50%, в сумі 848,01 грн. (друге спірне рішення);

- за затримку на 434 календарні дні граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання із земельного податку в сумі 900,00 грн. Ватутінське ВУЖКГ зобов’язано сплатити штраф в розмірі 50%, в сумі 450,00 грн. (третє спірне рішення).

Підпунктом 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 ЗУ №2181, на який посилається відповідач, як на правову підставу прийняття спірного рішення, встановлено наступне:

У разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:

- при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

- при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

- при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

Платник податків сплачує один із зазначених у цьому підпункті штрафів відповідно до загального строку затримки незалежно від того, чи були застосовані штрафи, визначені у підпунктах 17.1.1 - 17.1.6 цього пункту, чи ні.

Таким чином, ЗУ №2181 передбачено, що платник податку зобов’язаний сплатити штраф, нарахований на суму погашеного податкового боргу. Розмір штрафу залежить від терміну затримки.

Порядок застосування штрафних (фінансових санкцій) органами державної податкової служби встановлений Інструкцією №110 (повна назва, дата прийняття та реєстрації вказана вище), прийнятої відповідно до ЗУ №2181 з метою забезпечення прав платників податків та роботи податкових органів щодо застосування штрафних (фінансових) санкцій до порушників у межах чинного законодавства, встановлення єдиного порядку застосування норм цього Закону, яка є обов’язковою для як контролюючого органу, так і для платником податку.

Наказом ДПА України від 10.08.2005 року №327, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25 серпня 2005 року за №925/11205, затверджений Порядок оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства (далі - Наказ ДПА №327), Наказом Державної податкової адміністрації України від 07.10.2005 року №434 затверджене податкове роз’яснення щодо застосування положень пп.17.1.7 п.17.1 ст. 17 та ст. 18 ЗУ №2181 (далі скорочено –податкове роз’яснення №434), право на прийняття якого контролюючими органами встановлене пп. 4.4.2 п.4.4 ст. 4 ЗУ №2181.

Відповідач провів перевірку позивача з порушеннями Наказу №327, а саме:

- акт не містить систематизований виклад виявлених в ході перевірки порушень норм податкового законодавства;

- в порушення пп.4.1.4 п.4.1 ст.4 ЗУ №2181 не визначений базовий податковий (звітний) період позивача по кожному з видів податків;

- в порушення пп.5.3.1 п.5.3 ст.5 ЗУ №2181 не визначений останній день граничного строку сплати суми податкового зобов’язання, зазначеної у поданих позивачем податкових деклараціях та розрахунках позивача;

- розрахунок штрафних санкцій по збору за забруднення навколишнього природного середовища складений по перенесенню залишків між платежами від 01.01.2003 року №45941895;

- при нарахуванні штрафних санкцій порушені вимоги пп.15.1.1, п.15.1 ст.15 ЗУ №2181, яким визначений граничний термін строку давності нарахування зобов’язань –не пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації.

Зазначені обставини істотно впливають на суму штрафних санкцій та вказують на неправильність розрахунків штрафних санкцій.

Позивач частину податкових декларацій втратив, тому просив відповідача надати йому копії його податкових декларацій та розрахунків для звірки з наявними та відновлення втрачених. Відповідач звернення позивача залишив без задоволення, свій розрахунок санкцій вважає правильним, заперечення позивача не розглянув.

Частиною 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач під час розгляду справи не навів доказів, які б спростовували доводи позивача, не довів правильність та обґрунтованість свого розрахунку санкцій та правомірність спірних рішень. Не подання відповідачем обґрунтувань та доказів, на підставі яких складені розрахунки санкцій, унеможливлює їх перевірку та спростування доводів позивача.

За таких обставин, суд вважає спірні рішення протиправними, підлягаючими скасуванню, позовні вимоги - задоволенню.

Відповідно до ст. 94 КАС України з Державного бюджету на користь позивача підлягає відшкодуванню, сплачений ним судовий збір в сумі 3,40 грн.

Керуючись ст. ст. 94, 160-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Скасувати податкові повідомлення-рішення Звенигородської ОДПІ Ватутінське відділення (правопопередника ДПІ у м. Ватутіне) від 05.06.2006 року:

- №0000581800/0 щодо застосування до Ватутінського виробничого управління житлово-комунального господарства штрафних санкцій в сумі 625,00 грн. по податку з власників транспортних засобів;

- №0000561800/0 щодо застосування до Ватутінського виробничого управління житлово-комунального господарства штрафних санкцій в сумі 848,01 грн. по збору за забруднення навколишнього природного середовища;

- №0000591800/0 щодо застосування до Ватутінського виробничого управління житлово-комунального господарства штрафних санкцій в сумі 450,00 грн. з земельного податку з юридичних осіб.

Стягнути з Державного бюджету України через відділення Державного казначейства України в місті Черкаси на користь Ватутінського виробничого управління житлово-комунального господарства, Черкаська область, м. Ватутіне, вул. Дружби, 7, ідентифікаційний код 33843077 - 3,40 грн. судових витрат.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, яка підлягає поданню до Київського міжобласного апеляційного господарського суду через господарський суд Черкаської області. Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі.. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

СУДДЯ Н.М.Курченко

Постанова складена в повному обсязі 10 січня 2007 року.