Постанова № 388804, 28.12.2006, Господарський суд Черкаської області

Дата ухвалення
28.12.2006
Номер справи
09/5327а
Номер документу
388804
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 09/5327а

"28" грудня 2006 р., 15 год. 00 хв. м. Черкаси

Господарський суд Черкаської області в складі головуючого - судді Курченко Н.М.,

при секретарі –Лавріненко С.І.

за участю представників сторін: позивача –Шкуренко Т.Б. юрисконсульт за довіреністю, Рибак Н.В. головний бухгалтер за довіреністю, відповідача –Мінько С.К. головний держподатінспектор за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом Ватутінського виробничого управління житлово-комунального господарства до Державної податкової інспекції у місті Ватутіне про скасування податкових повідомлень-рішень, -

ВСТАНОВИВ :

Подано адміністративний позов про скасування податкових повідомлень - рішень відповідача від 04.09.2006 року:

- №0000451501/0 (далі –перше спірне рішення) щодо застосування до позивача штрафних санкцій у розмірі 50%, в сумі 134804,10 грн. за затримку на 1281 календарний день граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання з податку на додану вартість (далі –ПДВ) в сумі 269608,05 грн.;

- 0000461501/0 (далі –друге спірне рішення) щодо застосування до позивача штрафних санкцій у розмірі 50%, в сумі 33121,04 грн. за затримку на 863 календарні дні граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання з податку на прибуток в сумі 66242,05 грн.;

- 0000471501/0 (далі –третє спірне рішення) щодо застосування до позивача штрафних санкцій у розмірі 20%, в сумі 174,83 грн. за затримку на 66 календарні дні граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання з податку на прибуток –874,13 грн., з підстав невідповідності їх чинному законодавству.

Позовні вимоги мотивовані наступним:

- відповідно до абзацу 6 пп.6.1.7 та п.11 Інструкції про порядок застосування штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби, затвердженої наказом ДПА України від 17.03.2001 року №110, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23.03.2001 року за №268/5459, зі змінами і доповненнями (далі вживається скорочено – Інструкція №110) рішення приймається за формою та згідно з вимогами, встановленими Порядком направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, затвердженого наказом ДПА України від 21.06.2001 року №253, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 06.07.2001 року за №567/5758 (зі змінами і доповненнями), протягом 10 робочих днів після реєстрації акта перевірки або його вручення платнику податків, що відповідач не виконав;

- визначаючи порушення податкового законодавства, за яке застосовані санкції, відповідач послався на пп.17.1.7, п.17.1 ст.7 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та держаними цільовими фондами»від 21.12.2000 року №2181-ІІІ (далі скорочено –ЗУ №2181), яким визначений розмір санкцій у разі не сплати узгодженої суми податкового зобов’язання протягом граничних строків, визначених Законом, при цьому відповідачем не вказані граничні строки сплати податків, за несплату яких він застосував санкції;

- акт від 04.09.2006 року №53/15-131 не відповідає встановленим правилам написання актів та проведення перевірки, встановлених наказом ДПА України від 10.08.2005 року №327, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 серпня 2005 року за №925/11205, яким затверджений Порядок оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, що унеможливлює перевірку достовірності та правильності розрахунків розміру та суми санкцій.

Відповідач у письмових запереченнях позовні вимоги не визнав, посилаючись на наступні обставини:

- при нарахуванні штрафних санкцій відповідно до пп.17.1.7 п.17.1 ст.17 ЗУ №2181 податкова інспекція керувалась підпунктами «а»- «г»пп.4.2.2 п.4.2 ст.4 цього Закону;

- після закінчення встановлених термінів погашення узгодженого зобов’язання на суму боргу нараховується пеня та застосовуються штрафні санкції відповідно до пп.17.1.7 п.17.1 ст.17 ЗУ №2181;

- Закон не містить жодних винятків будь-якої категорії платників податків щодо звільнення від нарахування пені та штрафів;

- податкове зобов’язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до п.4.2 ЗУ №2181 вважається узгодженим у день отримання таким платником податків податкового повідомлення;

- обов’язок доведення того, що будь-яке нарахування здійснене контролюючим органом у випадках, визначених підпунктом 4.2.2 ЗУ №2181, є помилковим покладається на платника податків;

- Інструкція №110 не передбачає, що штрафні санкції згідно пп.17.1.7 п.17.1 ст.17 ЗУ №2181 застосовуються на підставі акту перевірки, а вказано, що відповідно до Інструкції податкове повідомлення-рішення або рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій за розглядом матеріалів перевірки приймає керівник органу державної податкової служби або його заступник;

- відсутність акту перевірки не впливає на недійсність податкового повідомлення-рішення.

Згідно ст. 150 КАС України в судовому засіданні оголошувалась перерва з 21 по 28 грудня 2006 року.

В судовому засіданні:

- представники позивача підтримали позовні вимоги, спростовуючи доводи відповідача посилались на накази ДПА України;

- представник відповідача проти позову заперечив, дотримуючись доводів, викладених у письмових запереченнях.

Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, з огляду на наступне.

04 вересня 2006 року відповідачем складений акт №53/15-131 «Про результати перевірки сплати узгоджених сум податкового зобов’язання протягом граничних строків сплати ПДВ Ватутінським виробничим управлінням житлово-комунального господарства за період з 12.01.2004 року по 04.09.2006 року». Акт перевірки становить таблицю, у якій, починаючи з 31.12.2001 року по 20.02.2006 року відображені суми узгодженого податкового зобов’язання, дати фактичної сплати, суми, на які нараховується штраф, сума штрафу нарахована в автоматичному режимі по ПДВ та податку на прибуток. Всього штраф з ПДВ значиться 134804,10 грн., з податку на прибуток –33295,87 грн. Додатками до акту складений розрахунок суми штрафу по деклараціях з ПДВ, починаючи з 20.12.2001 року до 30.10.2003 року в сумі 134804,10 грн.; по податку на прибуток з 19.02.2003 року по 20.02.2006 року –33121,04 грн.; також по податку на прибуток з 20.02.2006 року - 174,83 грн.

На підставі зазначеного акту перевірки відповідачем прийняті спірні рішення.

За спірними рішеннями ДПІ у місті Ватутіне повідомила, що на підставі акта перевірки №53/15-131 від 04.09.2006 року, встановлено порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобов’язання з податку на додану вартість по вітчизняних товарах, та податку на прибуток, передбаченого пп.17.1.7 п.17.1 ст.17 ЗУ №2181 та на підставі пп.17.1.7 п.17.1 ст.17 ЗУ №2181:

- за затримку на 1281 календарний день граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання з ПДВ - 269608,05 грн., Ватутінське ВУ ЖКГ зобов’язано сплатити штраф у розмірі 50% , в сумі 134804,10 грн. (перше спірне рішення);

- за затримку на 863 календарні дні граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання з податку на прибуток –66242,05 грн., Ватутінське ВУ ЖКГ зобов’язано сплатити штраф у розмірі 50% , в сумі 33121,04 грн. (друге спірне рішення);

- за затримку на 66 календарні дні граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання з податку на прибуток в сумі 874,13 грн. Ватутінське ВУ ЖКГ зобов’язано сплатити штраф у розмірі 20% , в сумі 174,83 грн. (третє спірне рішення).

Підпунктом 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 ЗУ №2181, на який посилається відповідач, як на правову підставу прийняття спірного рішення, встановлено наступне:

У разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:

- при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

- при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

- при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

Платник податків сплачує один із зазначених у цьому підпункті штрафів відповідно до загального строку затримки незалежно від того, чи були застосовані штрафи, визначені у підпунктах 17.1.1 - 17.1.6 цього пункту, чи ні.

Таким чином, ЗУ №2181 передбачено, що платник податку зобов’язаний сплатити штраф, нарахований на суму погашеного податкового боргу. Розмір штрафу залежить від терміну затримки.

Порядок застосування штрафних (фінансових санкцій) органами державної податкової служби встановлений Інструкцією №110 (повна назва, дата прийняття та реєстрації вказана вище), прийнятої відповідно до ЗУ №2181 з метою забезпечення прав платників податків та роботи податкових органів щодо застосування штрафних (фінансових) санкцій до порушників у межах чинного законодавства, встановлення єдиного порядку застосування норм цього Закону, яка є обов’язковою для як контролюючого органу, так і для платником податку.

Наказом ДПА України від 10.08.2005 року №327, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25 серпня 2005 року за №925/11205, затверджений Порядок оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства (далі - Наказ ДПА №327), Наказом Державної податкової адміністрації України від 07.10.2005 року №434 затверджене податкове роз’яснення щодо застосування положень пп.17.1.7 п.17.1 ст. 17 та ст. 18 ЗУ №2181 (далі скорочено –податкове роз’яснення №434), право на прийняття якого контролюючими органами встановлене пп. 4.4.2 п.4.4 ст. 4 ЗУ №2181.

Відповідач провів перевірку позивача з порушеннями Наказу №327, а саме: акт не містить систематизований виклад виявлених в ході перевірки порушень норм податкового законодавства; в порушення пп.4.1.4 п.4.1 ст.4 ЗУ №2181 не визначений базовий податковий (звітний) період позивача; в порушення пп.5.3.1 п.5.3 ст.5 ЗУ №2181 не визначений останній день граничного строку сплати суми податкового зобов’язання, зазначеної у поданій позивачем податковій декларації, що свідчить про неправильність розрахунку. Зокрема, у розрахунку санкцій з ПДВ зазначено: декларація №9200 від 19.12.01 року, дата нарахування –20.12.2001 року, дата сплати –02.02.04 року, кількість днів затримки –774; декларація №9706 від 18.01.02 року, дата нарахування –20.01.02 року, дата сплати –30.03.04 року, кількість днів затримки –800. За такою методикою, визначені дні затримки по всіх деклараціях. Отже, встановлені пп.5.3.1 п.5.3 ст.5 ЗУ №2181 строки погашення податкового зобов’язання, відповідачем в розрахунку не враховані, що істотно впливає на період прострочення платежів та визначення суми штрафних санкцій. При цьому в акті перевірки вказано на період перевірки з 12.01.2004 року, що не відповідає даним розрахунків штрафних санкцій.

Позивач частину податкових декларацій втратив, тому просив відповідача надати йому копії його податкових декларацій для звірки з наявними та відновлення втрачених. Відповідач звернення залишив без задоволення, свій розрахунок санкцій вважає правильним, заперечення позивача не розглянув.

Частиною 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач під час розгляду справи не навів доказів, які б спростовували доводи позивача, не довів правильність та обґрунтованість свого розрахунку санкцій та правомірність спірних рішень. Не подання відповідачем обґрунтувань та доказів, на підставі яких складені розрахунки санкцій, унеможливлює їх перевірку та спростування доводів позивача.

За таких обставин, суд вважає спірні рішення протиправними та підлягаючими скасуванню.

Відповідно до ст. 94 КАС України з Державного бюджету на користь позивача підлягає відшкодуванню, сплачений ним судовий збір в сумі 3,40 грн.

Керуючись ст. ст. 94, 160-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Скасувати податкові повідомлення-рішення ДПІ у м. Ватутіне від 04.09.2006 року:

- №0000451501/0 щодо застосування до Ватутінського виробничого управління житлово-комунального господарства штрафних санкцій в сумі 134 804,10 грн. з податку на додану вартість;

- №0000461501/0 щодо застосування до Ватутінського виробничого управління житлово-комунального господарства штрафних санкцій в сумі 33121,04 грн. з податку на прибуток;

- №0000471501/0 щодо застосування до Ватутінського виробничого управління житлово-комунального господарства штрафних санкцій в сумі 174,83 грн. з податку на прибуток;

Стягнути з Державного бюджету України через відділення Державного казначейства України в місті Черкаси на користь Ватутінського виробничого управління житлово-комунального господарства, Черкаська область, м. Ватутіне, вул. Дружби, 7, ідентифікаційний код 33843077 - 3,40 грн. судових витрат.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, яка підлягає поданню до Київського міжобласного апеляційного господарського суду через господарський суд Черкаської області. Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі.. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

СУДДЯ Н.М.Курченко

Постанова складена в повному обсязі 10 січня 2007 року.