Рішення № 38872250, 20.05.2014, Господарський суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
20.05.2014
Номер справи
912/343/14
Номер документу
38872250
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 травня 2014 рокуСправа № 912/343/14 Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Шевчук О.Б. розглянув у відкритому судовому засіданні справу

за позовом прокурора Ульяновського району Кіровоградської області, м. Ульяновка

до відповідачів:

І - Грушківської сільської ради, Кіровоградська область, Ульяновський район, с. Грушка

ІІ - приватного підприємства "ТРЕЙДСЕРВІС", Кіровоградська область, Голованівський район, смт. Голованівськ

ІІІ - товарної біржі "Кіровоградська аграрна біржа", м. Кіровоград

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні Грушківської сільської ради - гр. ОСОБА_1, Кіровоградська область, Ульяновський район, с. Йосипівка

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні Грушківської сільської ради - гр. ОСОБА_2, Кіровоградська область, смт. Ульяновка

про визнання результатів аукціону недійсними, скасування рішення, визнання недійсними договорів, зобов'язання повернути земельну ділянку,

за участю представників:

від прокуратури - прокурор відділу представництва інтересів громадян та держави в суді прокуратури м. Кіровограда Макаренко О.І. (посвідчення № 023072 від 21.11.2013);

від відповідача ІІІ - директор Крамаренко Л.В.

Прокурор Ульяновського району Кіровоградської області звернувся до господарського суду Кіровоградської області з позовом про:

- визнання результатів аукціону по продажу права оренди земельної ділянки від 30.09.2010 недійсними, внаслідок порушення порядку проведення аукціону;

- скасування рішення Грушківської сільської ради про затвердження результатів аукціону від 05.10.2010 № 602 з продажу права оренди земельної ділянки площею 0,16 га, яка розташована по вул. Наумова в с. Станіславове Ульяновського району;

- визнання недійсним договору оренди земельної ділянки від 22.10.2010 площею 0,0711 га по вул. Наумова в с. Станіславове, укладеного між Грушківською сільської радою та ПП "ТРЕЙДСЕРВІС";

- визнання недійсним договору оренди земельної ділянки від 22.10.2010 площею 0,0889 га по вул. Наумова в с. Станіславове, укладеного між Грушківською сільської радою та ПП "ТРЕЙДСЕРВІС";

- зобов'язання ПП "ТРЕЙДСЕРВІС" повернути земельну ділянку загальною площею 0,16 га по вул. Наумова в с. Станіславове (0,0711 га та 0,0889 га) на користь Грушківської сільської ради.

20.05.2014 до суду прокурором подано лист № 2-896вих14 від 16.05.2014 за підписом прокурора Ульяновського району, у якому зазначено, що під час друкування позовної заяви в пункті 2 її резолютивної частини здійснена описка, у зв'язку з чим пункт 2 прокурор просить вважати викладеним у наступній редакції: "Постановити рішення, яким визнати недійсними результати аукціону з продажу права оренди земельної ділянки загальною площею 0,16 га по вул. Наумова в с. Станіславове Ульяновського району, які затверджені протоколом земельних торгів від 30.09.2010.".

Господарський суд приймає вищезазначене клопотання до розгляду і вирішує спір із врахуванням останнього.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, прокурор посилається на те, що в ході проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства прокуратурою Ульяновського району Кіровоградської області виявлено ряд порушень вимог земельного законодавства. Так за висновком прокурора, Грушківська сільська рада, провівши аукціон з продажу права оренди земельної ділянки загальною площею 0,16 га, яка розташована по вул. Наумова в с. Станіславове Ульяновського району та затвердивши результати такого аукціону (рішення Грушківської сільської ради "Про затвердження акту визначення збитків, проекту землеустрою, результатів аукціону та надання земельної ділянки в оренду" № 602 від 05.10.2010), порушила вимоги законодавства, зокрема порядок проведення земельних торгів (аукціону), що визначений Тимчасовим положенням про порядок продажу земельних ділянок та передачі їх в оренду на конкурентних засадах на території Кіровоградської області, затверджений рішенням Кіровоградської обласної ради від 31.05.2007 № 226. А, отже, у зв'язку з тим, що на підставі аукціону та на виконання вимог пункту 3 вищезазначеного рішення Грушківською сільською радою укладено договори оренди з приватним підприємством "ТРЕЙДСЕРВІС", то останні підлягають визнанню недійсними, оскільки є незаконними та суперечать інтересам держави, а земельна ділянка площею 0,16 га підлягає поверненню.

Відповідачі І та ІІ не надали суду відзивів на позов прокурора чи інших письмових пояснень щодо суті спору, відповідач ІІІ подав суду заперечення на позов, у яких зазначає, що порушення, вказані у позовній заяві даного відповідача не стосуються.

Враховуючи те, що відповідачі І та ІІ належним чином повідомлялись про час і місце судового засідання, яке неодноразово відкладалось, а також те, що надання відзиву на позов є правом відповідача, а не обов'язком, господарський суд вважає за можливе розглянути дану справу на підставі статті 75 Господарського процесуального кодексу України за наявними матеріалами справи.

Розглянувши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення присутніх представників учасників судового провадження, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до статті 121 Конституції України на прокуратуру покладається представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.

Згідно зі статтею 36-1 Закону України "Про прокуратуру" підставою представництва в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави.

Статтею 14 Конституції України встановлено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Незаконне надання в користування спірної земельної ділянки порушує інтереси держави у сфері контролю за використанням та охороною земель, ефективного використання земельних ресурсів.

Господарський суд враховує, що в силу вимог частини 1 статті 5 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.

Таким органом відповідно до Указу Президента України від 13.04.2011 № 459/2011 "Про Державну інспекцію сільського господарства України" є Державна інспекція сільського господарства України.

Разом з тим, статтями 6, 9, 10 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" передбачено повноваження згаданого органу, визначено способи здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, а також встановлено повноваження державних інспекторів у сфері державного контролю за використання та охороною земель. Однак, не передбачено повноважень щодо звернення центрального органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, до суду з позовами про визнання незаконними (недійсними) рішень органів державної влади та місцевого самоврядування щодо розпорядження землею, а також визнання недійсними правочинів щодо передачі у користування земельних ділянок державної та комунальної власності.

Відповідно до частини 2 статті 2, частини 2 статті 29 Господарського процесуального кодексу України прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, у позовній заяві самостійно визначає, у чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах. У разі відсутності такого органу або відсутності в нього повноважень щодо звернення до господарського суду прокурор зазначає про це в позовній заяві, і в такому випадку прокурор набуває статусу позивача.

Зважаючи на викладене та враховуючи, що чинним законодавством визначено орган, уповноважений державою здійснювати функції контролю за використанням та охороною земель, однак у вказаного державного органу відсутні повноваження щодо звернення до господарського суду, прокурор правомірно пред'явив позов в інтересах держави як позивач.

Прокуратурою Ульяновського району було здійснено перевірку дотримання норм земельного законодавства при проведенню земельних торгів (аукціону) по продажу права оренди земельної ділянки площею 0,16 га по вул. Наумова, с. Станіславове Ульяновського району.

За результатами проведеної прокурором перевірки встановлено, що на сесії Грушківської сільської ради було прийнято рішення № 594 від 20.08.2010 "Про надання згоди на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки" (а.с. 13). Даним рішенням було надано згоду на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для продажу права оренди строком на 49 років на аукціоні загальною площею 0,16 га, яка розташована по вул. Наумова в с. Станіславове Ульяновського району, для розміщення будівлі аптеки та інших будівель по продажу товарів і наданню послуг. Також вказаним рішенням було доручено товариству з обмеженою відповідальністю "Кіровоградгеоінформ" розробити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

07.09.2010 між Грушківською сільською радою (замовником) та товариством з обмеженою відповідальністю "Кіровоградгеоінформ" (виконавцем) укладено договір № 127 на проведення проектно-вишукувальних робіт з розробкою науково-технічної продукції (а.с. 22-26). Платником по даному договору є приватне підприємство "ТРЕЙДСЕРВІС" (далі - ПП "ТРЕЙДСЕРВІС"). Відповідно до вказаного договору замовник доручає, а виконавець бере на себе зобов'язання щодо виконання робіт з виготовлення проекту та технічної документації із землеустрою для продажу права оренди земельної ділянки на земельних торгах (шляхом аукціону) загальною площею 0,16 га, яка розташована за адресою: Кіровоградська обл., Ульяновський р-н, с. Станіславове (на території Грушківської сільської ради) у термін 90 календарних днів з дня сплати загальної вартості робіт та витрат за цим договором.

26.08.2010 між Грушківською сільською радою (замовник) та товарною біржею "Кіровоградська аграрна біржа" (виконавець) укладено угоду № 7 на організацію та проведення земельних торгів (а.с. 36-38).

Земельні торги (аукціон) відбулися 30.09.2010. Хід торгів (аукціону) зафіксовано у протоколі від 30.09.2010 (а.с. 14). Переможцем торгів (аукціону) по лоту №1 стало ПП "ТРЕЙДСЕРВІС".

Відповідно до зазначеного протоколу продано право оренди земельної ділянки загальною площею 0,16 га, строком на 49 років, розташованої за адресою: вул. Наумова, с. Станіславове, Ульяновського р-ну, Кіровоградської обл. для розміщення аптеки та інших будівель по продажу товарів і надання послуг. Учасниками вказаних торгів були ПП "ТРЕЙДСЕРВІС", громадяни ОСОБА_1 та ОСОБА_2

Рішенням Грушківської сільської ради № 602 від 05.10.2010 "Про затвердження акту визначення збитків, проекту землеустрою, результатів аукціону та надання земельної ділянки в оренду" (а.с. 12) затверджено акт визначення збитків та проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для продажу права її оренди строком на 49 років на аукціоні загальною площею 0,16 га, яка розташована за адресою: Кіровоградська обл., Ульяновський р-н, Грушківська сільська рада, село Станіславове, вулиця Наумова; затверджено результати проведення аукціону по продажу права оренди та надано ПП "ТРЕЙДСЕРВІС" в оренду терміном на 49 років зазначену земельну ділянку.

22.10.2010 між Грушківською сільською радою (орендодавець) та ПП "ТРЕЙДСЕРВІС" (орендар) укладено договір оренди землі (а.с.47-52), відповідно до якого передається в оренду земельна ділянка площею 0,0711 га. Вказаний договір зареєстрований в Ульяновському районному відділі Кіровоградської районної філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 22.10.2010 за №041038400054.

Крім того 22.10.2010 між Грушківською сільською радою (орендодавець) та ПП "ТРЕЙДСЕРВІС" (орендар) укладено другий договір оренди землі (а.с. 106-108), відповідно до якого передається в оренду земельна ділянка площею 0,0889 га. Вказаний договір зареєстрований в Ульяновському районному відділі Кіровоградської районної філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 22.10.2010 за №041038400053.

В матеріалах справи містяться акти від 06.10.2010 (а.с. 15-16, 17-18) встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), згідно яких встановлено межі земельних ділянок площею 0,0711 га і 0,889 га відповідно. Дані акти є додатками до вищезазначених договорів оренди землі.

На підставі акта про передачу та прийом земельної ділянки (в натурі) від 22.10.2010 (а.с. 179) Грушківська сільська рада, в особі сільського голови П.Козловського, передала, а ПП "ТРЕЙДСЕРВІС", в особі директора І.Тетеви, прийняло земельну ділянку загальною площею 0,0711 га.

А на підставі іншого акта про передачу та прийом земельної ділянки (в натурі) від 22.10.2010 (а.с. 111) Грушківська сільська рада, в особі сільського голови П.Козловського, передала, а ПП "ТРЕЙДСЕРВІС", в особі директора І.Тетеви, прийняло земельну ділянку загальною площею 0,0889 га.

Вирішуючи даний спір, господарський суд враховує наступне.

Статтею 3 Земельного кодексу України визначено, що земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Відповідно до статті 116 Земельного кодексу України (тут і надалі - в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин) громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Згідно з частиною 1 статті 134 Земельного кодексу України земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.

В силу вимог частини 1 статті 135 Земельного кодексу України земельні торги проводяться у формі аукціону.

Із матеріалів справи вбачається, що земельні торги (аукціон) від 30.09.2010 проводились на підставі Тимчасового положення про порядок продажу земельних ділянок та передачі їх в оренду на конкурентних засадах на території Кіровоградської області, затвердженого рішенням Кіровоградської обласної ради №226 від 31.05.2007 (надалі - Тимчасове положення, а.с.63-109) та Порядку продажу у 2010 році земельних ділянок несільськогосподарського призначення на земельних торгах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2010 №809 (надалі - Порядок).

Відповідно до пункту 9 Порядку підготовку лотів до продажу на аукціоні забезпечує організатор.

Підготовка лотів включає: розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та закріплення їх межовими знаками (у разі необхідності); проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки чи права на неї та встановлення стартової ціни лота, яка не може бути меншою від ціни, визначеної за результатами експертної грошової оцінки, проведеної згідно з Методикою експертної грошової оцінки земельних ділянок, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 11 жовтня 2002 року №1531; виготовлення відповідно до вимог Земельного кодексу України технічного паспорта земельної ділянки в разі його відсутності; видачу територіальним органом Держкомзему довідки про наявні та можливі обтяження і обмеження прав на земельні ділянки, види функціонального використання ділянок відповідно до проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Розроблення землевпорядної та землеоціночної документації, зазначеної в абзацах третьому і четвертому цього пункту, здійснюється суб'єктами господарювання, які отримали ліцензію на проведення таких робіт, відповідно до договору з організатором. Організатор після затвердження землевпорядної та землеоціночної документації, зазначеної в абзацах третьому і четвертому цього пункту, передає відповідні документи і матеріали територіальним органам Держкомзему для виготовлення технічного паспорта земельної ділянки.

Відповідно до частини 5 статті 136 Земельного кодексу України технічний паспорт об'єкта продажу (лота), умови його продажу, у тому числі (у разі необхідності) вимоги щодо граничних термінів забудови земельної ділянки, розміру відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва, визначення розміру пайової участі (внеску) у створення і розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, затверджуються органом державної влади або органом місцевого самоврядування.

Із змісту пункту 1 розділу 5 Тимчасового положення вбачається, що земельна ділянка виставляється на торги після складання та затвердження відповідним органом місцевого самоврядування чи місцевим органом виконавчої влади технічного паспорта земельної ділянки, додатком до якого є технічна документація, яка включає в себе, зокрема, проект відведення земельної ділянки та звіт про експертну грошову оцінку такої земельної ділянки.

В матеріалах справи міститься Технічний паспорт земельної ділянки, яка виставляється на земельні торги, та місце її розташування (надалі - Технічний паспорт, а.с. 39, 40).

Відповідно до пункту 1 розділу 1 цього паспорта площа земельної ділянки, яка виставляється на торги: 16 кв. метрів, а в пункті 1 розділу 4 зазначено, що вартість земельної ділянки відповідно до експертної грошової оцінки: не розраховувалась.

Відповідачем І та відповідачем ІІ не надано доказів на підтвердження того, що на момент проведення земельних торгів 30.09.2010 було затверджено: проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для продажу її права оренди на аукціоні; звіт про експертну грошову оцінку такої земельної ділянки та сам Технічний паспорт.

Таким чином, досліджуючи наявні матеріали справи, господарський суд прийшов до висновку, що проведення земельних торгів щодо набуття права оренди земельної ділянки загальною площею 0,16 га, строком на 49 років, розташованої за адресою: вул. Наумова, с. Станіславове, Ульяновського району, Кіровоградської області, доля розміщення аптеки та інших будівель по продажу товарів і наданню послуг, які оформлені протоколом від 30.09.2010, здійснені з порушенням вимог діючого законодавства, так як для проведення земельних торгів не були встановлені межі земельної ділянки із закріпленням їх межовими знаками, не затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, не затверджено Технічний паспорт об'єкту продажу, а також не проведено експертну грошову оцінку земельної ділянки.

Крім того, як вбачається із Технічного паспорта та протоколу земельних торгів від 30.09.2010 об'єктом продажу було набуття права оренди на земельну ділянку площею 0,16 га по лоту №1, тоді як із змісту спірних договорів оренди землі вбачається, що фактично на земельних торгах було продано дві окремі земельні ділянки.

Викладене свідчить про недотримання відповідачами при проведенні земельних торгів вимог частини 3 статті 136 Земельного кодексу України, якою, зокрема, встановлено, що земельна ділянка, у тому числі та, на якій розташовані об'єкти нерухомого майна (будівлі, споруди) державної або комунальної власності, виставляється на земельні торги окремим лотом.

Поряд з цим, господарський суд враховує норми частини 5 статті 137 Земельного кодексу України, відповідно до якої земельні торги проводяться у порядку, встановленому законом.

Отже проведення торгів на підставі Тимчасового положення про порядок продажу земельних ділянок та передачі їх в оренду на конкурентних засадах на території Кіровоградської області, затвердженого рішенням Кіровоградської обласної ради №226 від 31.05.2007 та Порядку продажу у 2010 році земельних ділянок несільськогосподарського призначення на земельних торгах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2010 №809 протирічить вимогам частини 5 статті 137 Земельного кодексу України.

Викладене узгоджується з позицією Конституційного Суду України щодо недопустимості підзаконного нормативного регулювання процедури проведення земельних аукціонів, що викладена в Рішенні від 11.11.2008 №25-рп/2008 у справі №1-46/2008, яким було визнано неконституційною постанову Кабінету Міністрів України від 17.04.2008 №394 "Про затвердження Порядку проведення у 2008 році земельних аукціонів" в ключовій частині, а саме пункт 1 щодо затвердження Порядку проведення у 2008 році земельних аукціонів.

Частина 1 статті 202 Цивільного кодексу України передбачає, що правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

З огляду на положення статті 202 Цивільного кодексу України торги (аукціон) за своєю правовою природою є багатостороннім правочином, оскільки в них мають місце всі елементи притаманні правочину. Під час проведення земельних торгів виконавець торгів в особі ліцитатора та учасники торгів у встановленому законом порядку певними діями визначають переможця торгів та ставку річної суми орендної плати на земельну ділянку за визначеним лотом, в результаті чого переможець торгів набуває право на оренду земельної ділянки. Результатом проведення земельних торгів є визначення переможця, який набуває право на оренду земельної ділянки та завершення процедури торгів шляхом підписання протоколу ліцитатором, організатором, переможцем, який одержує право на отримання земельної ділянки в оренду. Факт затвердження протоколу торгів має юридичне значення в аспекті виникнення підстав для подальшої сплати коштів за придбаний лот та оформлення на цій підставі відповідних договірних відносин з власником земельної ділянки або органом розпоряджатися такою земельною ділянкою.

За приписами частини 1 статті 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

Згідно частини 1 статті 203 цього Кодексу зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.

За викладених обставин, при відсутності встановленого законом порядку проведення земельних торгів та недотримання Грушківською сільською радою та товарною біржею "Кіровоградська аграрна біржа" вимог частини 5 статті 137 Земельного кодексу України, недотримання Грушківською сільською радою вимог статті 136 Земельного кодексу України, а також недотримання, зокрема, вимог пункту 9 Порядку, пункту 1 розділу 5 Тимчасового положення, з урахуванням приписів частини 1 статті 203 Цивільного кодексу України, господарський суд вважає наявними підстави для визнання результатів аукціону з продажу права оренди земельної ділянки загальною площею 0,16 га по вул. Наумова в с. Станіславове Ульяновського району, які оформлені протоколом земельних торгів від 30.09.2010, недійсними.

Відповідно до частини 3 статті 215 Цивільного кодексу України якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

На підставі викладеного, позовні вимоги прокурора про визнання недійсними результатів аукціону, що проведений організатором торгів Грушківською сільською радою та виконавцем товарною біржею "Кіровоградська аграрна біржа", які оформлені протоколом земельних торгів від 30.09.2010, є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пункту 10 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

За правилами статті 21 Цивільного кодексу України, суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

Оскільки результати земельних торгів, які оформлені відповідним протоколом підлягають визнанню недійсними, а рішення Грушківської сільської ради № 602 від 05.10.2010 "Про затвердження акту визначення збитків, проекту землеустрою, результатів аукціону та надання земельної ділянки в оренду" прийнято організатором торгів за наслідками останніх, таке рішення підлягає визнанню незаконним та скасуванню, як таке, що суперечить законам України, зокрема, приписам статей 116, 124, 135 Земельного кодексу України (у відповідній редакції).

Вирішуючи спір в частині визнання недійсними договорів оренди землі та повернення земельної ділянки, господарський суд також враховує положення частини 1 статті 215 Цивільного кодексу України, відповідно до якої підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

Обґрунтовуючи свої вимоги в частині визнання недійсним спірного договору оренди землі, прокурор посилається на те, що такий договір укладений на підставі результатів аукціону та рішення сільської ради, які не відповідають вимогам чинного земельного законодавства.

Згідно частини 1 статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Тобто, підставою для укладення договору оренди є саме земельні торги (аукціон), а визнання їх результатів недійсними тягне за собою визнання недійсним договору оренди землі, укладеного за результатами таких торгів (аукціону).

Як зазначено вище, підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу (частина 1 статті 215 Цивільного кодексу України). Згідно частини 1 статті 203 цього Кодексу зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.

Укладені між Грушківською сільською радою та приватним підприємством "ТРЕЙДСЕРВІС" від 22.10.2010 договори оренди землі суперечить, зокрема, положенням статті 124 Земельного кодексу України.

З огляду на викладене позов прокурора в частині визнання недійсними таких договорів є обґрунтованим та підлягає задоволенню господарським судом.

Згідно частини 2 статті 216 Цивільного кодексу України у разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.

Відповідно до статей 215 та 216 Цивільного кодексу України вимога про визнання оспорюваного правочину недійсним та про застосування наслідків його недійсності, а також вимога про застосування наслідків недійсності нікчемного правочину може бути заявлена як однією зі сторін правочину, так і іншою заінтересованою особою, права та законні інтереси якої порушено вчиненням правочину (пункт 5 постанови пленуму Верховного Суду України №9 від 06.11.2009 "Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними").

Оскільки на виконання спірних договорів Грушківська сільська рада передала земельну ділянку загальною площею 0,16 га по вул. Наумова в с. Станіславове (0,0711 га та 0,0889 га) приватному підприємству "ТРЕЙДСЕРВІС" за спірними договорами оренди землі, які підлягають визнанню недійсними, вимоги прокурора в частині зобов'язання ПП "ТРЕЙДСЕРВІС" повернути Грушківській сільській раді таку земельну ділянку також підлягають задоволенню господарським судом.

Отже, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Поряд з цим, господарський суд враховує положення пункту 2.29. постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 № 7 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах що виникають із земельних відносин", відповідно до якого договір оренди земельної ділянки може бути припинений лише на майбутнє, оскільки неможливо повернути вже здійснене за ним користування ділянкою. Одночасно з визнанням договору недійсним господарський суд повинен зазначити в рішенні, що цей договір припиняється лише на майбутнє.

На підставі статті 49 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд судовий збір за вимогою немайнового характеру про визнання недійсними результатів аукціону покладає порівну на Грушківську сільську раду та товарну біржу "Кіровоградська аграрна біржа"; за вимогою немайнового характеру про скасування рішення Грушківської сільської ради від 05.10.2010 № 602 покладає на Грушківську сільську раду; за двома вимогами немайнового характеру про визнання недійсними договорів оренди землі на Грушківську сільську раду та ПП "ТРЕЙДСЕРВІС" порівну та за вимогою немайнового характеру про зобов'язання повернути земельну ділянку на ПП "ТРЕЙДСЕРВІС" .

Керуючись ст. ст. 33, 34, 43, 44, 49, 82-85, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати недійсними результати аукціону з продажу права оренди земельної ділянки загальною площею 0,16 га по вул. Наумова в с. Станіславове Ульяновського району, які оформлені протоколом земельних торгів від 30.09.2010.

Скасувати рішення Грушківської сільської ради "Про затвердження акту визначення збитків, проекту землеустрою, результатів аукціону та надання земельної ділянки в оренду" від 05.10.2010 № 602.

Визнати недійсним на майбутнє укладений між Грушківською сільською радою та приватним підприємством "ТРЕЙДСЕРВІС" договір оренди землі від 22.10.2010 (щодо оренди земельної ділянки площею 0,0711 га по вул. Наумова в с. Станіславове Ульяновського району), що зареєстрований в Ульяновському районному відділі Кіровоградської районної філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 22.10.2010 за №041038400054.

Визнати недійсним на майбутнє укладений між Грушківською сільської радою та приватним підприємством "ТРЕЙДСЕРВІС" договір оренди землі від 22.10.2010 (щодо оренди земельної ділянки площею 0,0889 га по вул. Наумова в с. Станіславове Ульяновського району), що зареєстрований в Ульяновському районному відділі Кіровоградської районної філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 22.10.2010 за №041038400053.

Зобов'язати приватне підприємство "ТРЕЙДСЕРВІС" (26500, Кіровоградська область, смт. Голованівськ, вул. Леніна, 52-а, ідентифікаційний код 32150452) повернути на користь Грушківської сільської ради (26420, Кіровоградська область, Ульяновський район, с. Грушка, вул. Шевченка,1, ідентифікаційний код 04364437) земельну ділянку загальною площею 0,16 га по вул. Наумова в с. Станіславове (0,0711 га та 0,0889 га).

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Стягнути з Грушківської сільської ради (26420, Кіровоградська область, Ульяновський район, с. Грушка, вул. Шевченка,1, ідентифікаційний код 04364437) на користь Державного бюджету України (р/р 31211206783002 в Головному Управлінні Державної казначейської служби України у Кіровоградській області, МФО 823016, код 38037409, отримувач коштів УК у м. Кіровограді (м. Кіровоград) 22030001) - 3045,00 грн. судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Стягнути з приватного підприємства "ТРЕЙДСЕРВІС" (реквізити) на користь Державного бюджету України (р/р 31211206783002 в Головному Управлінні Державної казначейської служби України у Кіровоградській області, МФО 823016, код 38037409, отримувач коштів УК у м. Кіровограді (м. Кіровоград) 22030001) - 2436,00 грн. судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Стягнути з товарної біржі "Кіровоградська аграрна біржа" (25006, м. Кіровоград, вул. Тімірязєва, 84, ідентифікаційний код 31008446) на користь Державного бюджету України (р/р 31211206783002 в Головному Управлінні Державної казначейської служби України у Кіровоградській області, МФО 823016, код 38037409, отримувач коштів УК у м. Кіровограді (м. Кіровоград) 22030001) - 609 грн. судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Рішення може бути оскаржене протягом десяти днів з дня його підписання до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області.

Копії рішення направити Грушківській сільській раді за адресою: 26420, Кіровоградська область, Ульяновський район, с. Грушка, вул. Шевченка, 1; приватному підприємству "ТРЕЙДСЕРВІС" за адресою: Кіровоградська область, Голованівський район, смт. Голованівськ, вул. Леніна, 52а; гр. ОСОБА_1 за адресою: Кіровоградська область, Ульяновський район, с. Йосипівка та гр. ОСОБА_2 за адресою: 26400, АДРЕСА_1.

Повне рішення складено 26.05.2014.

Суддя О.Б. Шевчук