УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 травня 2014 р. Справа № 11697/13
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Гулида Р.М.,
суддів - Кузьмича С.М., Улицького В.З.
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Львові апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Сахара» на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 29 серпня 2013 року у справі за позовом Тернопільського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю «Сахара» про стягнення адміністративно - господарських санкцій та пені, -
ВСТАНОВИЛА:
Тернопільське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Сахара» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені.
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Сахара», всупереч вимогам ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», не працевлаштував у 2012 році чотири інваліда згідно нормативу робочих місць, і за вказані незайняті інвалідами місця самостійно не сплатив адміністративно-господарські санкції в розмірі 32922,32 грн., що потягло за собою нарахування пені у розмірі 427,70 грн. У зв'язку з цим Тернопільське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів, звернувшись до суду із даним позовом, просить стягнути з відповідача адміністративно-господарські санкції та пеню на загальну суму 33350,02 грн. в судовому порядку.
Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 29 серпня 2013 року, позов задоволено.
Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю «Сахара» (ідентифікаційний код за ЄДРПОУ - 31138408, вул. Коцюбинського 6, м. Тернопіль,) на користь Тернопільського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (ідентифікаційний код за ЄДРПОУ - 14032334, вул. Грушевського, 8, м. Тернопіль) адміністративно-господарські санкції в розмірі 32 922,32 (тридцять дві тисячі дев'ятсот двадцять дві гривні 32 копійки) та пеню в розмірі 427,70 грн. (чотириста двадцять сім гривень 70 копійок), - шляхом перерахування вказаних коштів за наступними реквізитами: р/р №31211230700002, ГУДКС України в Тернопільській обл., МФО - 838012, код одержувача - 37977726.
Не погодившись із зазначеним судовим рішенням, Товариство з обмеженою відповідальністю «Сахара» подало апеляційну скаргу до Львівського апеляційного адміністративного суду, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою в задоволені позову відмовити.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги зазначає, що приймаючи оскаржувану постанову суд першої інстанції порушив норми матеріального права, а допущена упереджена оцінка зібраних доказів та довільне трактування законодавства за текстом постанови, не відповідає фактичним обставинам справи, що призвело до неправильного вирішення справи по суті позовних вимог.
Сторони в судове засідання не прибули, хоч про дату, час і місце апеляційного розгляду були повідомлені належним чином, а тому колегія суддів, у відповідності до ч.1 п.2 ст.197 КАС України, вважає за можливе розглядати справу у порядку письмового провадження.
Заслухавши доповідача - суддю Львівського апеляційного адміністративного суду, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін, мотивуючи це наступним.
Судом першої інстанції встановлено, що згідно звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів форми №10-ПІ за 2012 рік, самостійно поданого апелянтом до Тернопільського обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів - середньооблікова кількість штатних працівників становила 121 особу, при цьому середньорічна заробітна плата штатного працівника становила приблизно 8231,00 грн. (8230,58 грн. - по розрахунку заборгованості, здійсненого ТО ВФСЗІ - а.с.5).
Згідно ст. 18 Закон України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.91 р. № 875-ХІІ (надалі за текстом - Закон №875-ХІІ) - підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань.
Пунктом 1 статті 19 Закону України № 875-ХІІ передбачено, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Отже, з врахуванням чисельності штатних працівників підприємства для виконання нормативу робочих місць для інвалідів середньооблікова кількість штатних працівників-інвалідів, які повинні були працювати на підприємстві на робочих місцях у 2012 році - становила 5 осіб. Однак, працевлаштування чотирьох інвалідів протягом спірного періоду апелянтом - не забезпечено.
Відповідних дій щодо працевлаштування на незайняті посади інвалідів та належного інформування відповідних органів про наявність на підприємстві вакансії для працевлаштування інваліда апелянт у 2012 році не вчиняв.
Частиною 4 статті 20 Закону №803-ХІІ встановлено, що підприємства, установи і організації незалежно від форми власності реєструються у місцевих центрах зайнятості за їх місцезнаходженням як платники збору до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, щомісяця подають цим центрам адміністративні дані у повному обсязі про наявність вільних робочих місць (вакансій), у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів, та про працівників, які працюють неповний робочий день (тиждень), якщо це не передбачено трудовим договором, або не працюють у зв'язку з простоєм виробництва з не залежних від них причин, і в десятиденний строк - про всіх прийнятих працівників у порядку, встановленому законодавством. Несвоєчасна реєстрація або відмова від неї, порушення порядку подання адміністративних даних тягне за собою відповідальність, передбачену законом.
Пунктом 2 Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №70 від 31.01.2007 року «Про реалізацію статей 19 та 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» передбачено, що окрім обов'язку подання звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів відділенням Фонду соціального захисту інвалідів, - на роботодавців покладено обов'язок подання інформації про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів - до центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.
Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19 грудня 2005 року №420 "Про затвердження форм звітності та інструкцій щодо їх заповнення" (який був чинним до вступу в дію Наказу Міністерства соціальної політики «Про затвердження форми звітності № 3-ПН „Інформація про попит на робочу силу (вакансії)" та Порядку її подання» № 316 від 31.05.2013 року) - було затверджено Інструкцію щодо заповнення форми звітності №3-ПН "Звіт про наявність вакансій", яка використовується для інформування населення про наявність вакансій, сприяння працевлаштуванню громадян, зареєстрованих у центрах зайнятості як такі, що шукають роботу, для підбору персоналу на замовлення роботодавців.
Згідно довідки Тернопільського міськрайонного центру зайнятості №04/58/1917 від 08.04.2013 року, апелянтом у 2012 році до центру зайнятості звіти за формою №3-ПН про наявність вакансій для працевлаштування інвалідів - не подавалися. Докази, які б підтверджували виконання апелянтом встановленого законом обов'язку працевлаштування інваліда за 2012 рік також відсутні.
Частиною 1 статті 20 Закону № 875-ХІІ передбачено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.
Згідно ч. 2, 4 ст. 20 Закону № 875-ХІІ порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк. Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого ч. 1 ст. 19 цього Закону.
З врахуванням зазначеного, за 4 робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів і не зайняті інвалідами, апелянт повинен був самостійно сплатити адміністративно-господарські санкції у розмірі 32922,32 грн. А відповідно до розрахунку заборгованості, пред'явленого щодо стягнення заборгованості по сплаті адміністративно-господарських санкцій, за незайняте робоче місце для працевлаштування інвалідів, у зв'язку з порушенням терміну сплати адміністративно-господарських санкцій на 65 днів апелянту на суму несплаченої заборгованості нараховано пеню - в розмірі 427,70 грн..
Отже, апелянт не забезпечив виконання встановленого нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, не надавав, відповідно до встановленого законом порядку, державній службі зайнятості інформацію, необхідної для організації працевлаштування інваліда, а також - самостійно не сплатив адміністративно-господарські санкції у строки, встановлені Законом, а відтак позовні вимоги - є обґрунтованими, документально підтвердженими та відповідають чинному законодавству, а позов підлягає задоволенню.
Суд першої інстанції у відповідності до вимог ст.200 КАС України, правильно встановив обставини справи, ухвалив законне та обґрунтоване судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційних скарг не спростовують висновків суду, а тому підстав для його скасування немає.
Керуючись ст. 160, ст. 195, ст. 197, п.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Сахара» - залишити без задоволення, а постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 29 серпня 2013 року у справі № 819/1633/13-а - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий: Р.М. Гулид
Судді: С.М. Кузьмич
В.З. Улицький