Постанова № 38852819, 19.05.2014, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.05.2014
Номер справи
812/2457/14
Номер документу
38852819
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

10.3.4

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

19 травня 2014 рокуЛуганськСправа № 812/2457/14

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

судді: Ірметової О.В.

за участю секретаря судового засідання : Козловської А.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративного позову Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Приватного підприємства "Автолайн Компані" про стягнення адміністративно-господарських санкцій -

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Приватного підприємства "Автолайн Компані" про стягнення адміністративно-господарських санкцій.

В подальшому позивачем було подано уточнений адміністративний позов (а.с.53-56).

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідно до Акту перевірки додержання суб'єктами господарювання законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування № 12-20-152/0083 Територіальної державної інспекції з питань праці у Луганській області у порушення вимог ст.19 ЗУ «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» у ПП «Автолайн Компані» середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу - 56 осіб, таким чином кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених роботодавцем, відповідно до нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів повинна була скласти 2 особи. Відповідно ПП «Автолайн Компані» не виконано норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2012 році, у відділенні Фонду підприємство не зареєстровано, Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2012 рік форми 10-ПІ до відділення Фонду не надавало, що є грубим порушенням вимог ст.. 19 ЗУ «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні».

Позивач зазначає, що таким чином на підприємстві за 2 робочих місця, які повинні були бути призначені для працевлаштування інвалідів і не зайняті інвалідами, відповідач до 16 квітня 2013 року повинен був самостійно сплатити адміністративно-господарські санкції у розмірі 15330,76 грн. за період з 01.01.2012 року по 31.12.2012 року. За порушення позивачем термінів сплати адміністративно-господарських йому були нарахована пеня у сумі 1097,68 грн.

З листа Кремінського районного центру зайнятості від 25.12.2013 року № 17/5-2817, вбачається, що ПП «Автолайн Компані» надавало не щомісячно звіти до центру зайнятості, а було подано лише 7 звітів за формою 3-НП, що є порушенням вимог ст. 20 ЗУ «про зайнятість населення».

На думку позивача, на ПП «Автолайн Компані» у порушення вимог чинного законодавства України не виділялись та не створені робочі місця призначені для працевлаштування необхідної кількості інвалідів та підприємство не сплатило адміністративно-господарські санкції у добровільному порядку у визначений законодавством строк, що є підставою для адміністративно-господарської відповідальності.

Виходячи з вказаних обставин позивач просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі та стягнути з ПП «Автолайн Компані» на користь Державного бюджету України в особі Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу зі створення робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2012 році у розмірі 16428,44 грн., у тому числі пені - 1097,68 грн.

Представники сторін у судове засідання не прибули. Представник позивача до початку розгляду справи надав до суду заяву про розгляд справи без його участі. Представник відповідача про дату, час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином. Причини неявки суду не повідомив.

Представник відповідача під час розгляду справи не скористався своїм законним правом на надання заперечень які б спростовували обставини, на які посилається позивач у своїй позовній заяві.

Перевіривши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.. 69-72 КАС України, суд дійшов наступного.

Спірні правовідносини врегульовано Законом України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в України", Положенням про Фонд соціального захисту інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2002 року № 1434 та постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 70 "Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", якою затверджені Порядок реєстрації підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, що використовують найману працю; Порядок подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування; Порядок зарахування кількості робочих місць для працевлаштування інвалідів до нормативу таких робочих місць у господарських об'єднаннях, до складу яких входять підприємства громадських організацій інвалідів; Порядок сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів; Порядок використання суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, що надійшли до державного бюджету; Порядок проведення перевірки підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, що використовують найману працю.

Частиною 2 статті 4 вказаного Закону передбачено, що держава створює правові, економічні, політичні, соціально-побутові та соціально-психологічні умови для задоволення потреб інвалідів у відновленні здоров'я, матеріальному забезпеченню, посильній трудовій та громадській діяльності.

Відповідно до положень частин 1 та 2 статті 19 Закону, для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 4-х відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості 1 робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною 1 цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.

Виконанням нормативу робочих місць відповідно до змісту частини 5 статті 19 Закону, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських організацій інвалідів, фізичною особою, яка використовує найману працю, інвалідів, для яких це місце роботи є основним.

Відповідно до п. 2 Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 р. N 70 Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів роботодавці подають (надсилають рекомендованим листом) щороку до 1 березня відділенням Фонду, в яких вони зареєстровані, за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.

В судовому засіданні встановлено та відповідачем не спростовано того, що ПП «Автолайн компані» не було подано до Фонду соціального захисту інвалідів звіт ф. 10-ПІ «Про зайнятість та працевлаштування населення» за 2012 рік. Даний факт підтверджується Актом перевірки додержання суб'єктами господарювання законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування № 12-20-152/0083( а.с.10 - 12) та листом Фонду соціального захисту інвалідів № 01-06/2728-03 від 23 грудня 2013 року(а.с.20).

Також ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 30 квітня 2013 року у відповідача було витребувано звіт за формою 10-ПІ «Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів» за 2012 рік та надано строк до 15 травня 2014 року для надання зазначених доказів. Дана ухвала ПП «Автолайн компані» виконана не була, будь-яких доказів, які спростовували доводи позивача ПП «Автолайн компані» не надало, тому дана обставина підтверджує неподання відповідачем звіту ф. 10-ПІ за 2012 рік.

Відповідно до звіту з праці за формою 1-ПВ за січень - грудень 2012 року, поданої відповідачем до Головного управління статистики у Луганській області, середньооблікова кількість штатних працівників на підприємстві ПП «Автолайн компані» складає 52 особи (а.с.41). Тому установлений законодавством норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів, який складає 4 відсотки середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, для ПП «Автолайн компані» складає 2 особи.

Абзацом третім п. 2 ст. 19 Закону України "Про зайнятість населення" визначено право державної служби зайнятості направляти для працевлаштування на підприємства, установи і організації всіх форм власності при наявності там вільних робочих місць (вакантних посад) інвалідів відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у них кваліфікацій і знань та з урахуванням їх побажань.

Згідно з ч. 1 ст. 18 вказаного Закону - забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості. Підбір робочого місця здійснюється переважно на підприємстві, де настала інвалідність.

Аналіз наведених вище положень законодавства про соціальний захист інвалідів свідчить про те, що обов'язок підприємства щодо створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов'язком підбирати і працевлаштовувати інвалідів на створені робочі місця.

Відповідно до ч. 4 ст. 18 зазначеного Закону - державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань.

З огляду на викладене, обов'язок по працевлаштуванню інвалідів відповідно до встановленого Законом нормативу покладається як на роботодавців, так і на державну службу зайнятості.

Відповідно до ч. 4 ст. 20 ЗУ «Про зайнятість населення» підприємства, установи і організації незалежно від форми власності реєструються у місцевих центрах зайнятості за їх місцезнаходженням як платники збору до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, щомісяця подають цим центрам адміністративні дані у повному обсязі про наявність вільних робочих місць (вакансій), у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів, та про працівників, які працюють неповний робочий день (тиждень), якщо це не передбачено трудовим договором, або не працюють у зв'язку з простоєм виробництва з не залежних від них причин, і в десятиденний строк - про всіх прийнятих працівників у порядку, встановленому законодавством.

Судом встановлено, що за 2012 рік звіт за формою 3-ПН відповідачем подавався 7 разів, замість передбачених 12 за кожний місяць поточного року (а.с.60 - 66). У поданих звітах наявні вільні вакантні посади для інвалідів, але відповідачем за 2012 рік не подавались звіти за кожний місяць року, як того вимагає діюче законодавства.

Також судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що за 2012 рік ПП «Автолайн компані» на підприємстві не було працевлаштовано жодного інваліда. Згідно з Актом перевірки додержання суб'єктами господарювання законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування № 12-20-152/0083 одне вакантне місце для працевлаштування інваліду було зайнято 02.09.2013 р.(а.с. 11).

Відповідно до частини першої статті 218 Господарського кодексу України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Частиною другою зазначеної статті передбачено, що учасник господарських відносин несе відповідальність, зокрема, за порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що він ужив усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.

Таким чином у судовому засіданні підтверджено належними доказами факт не виконання відповідачем нормативу працевлаштування інвалідів у 2012 року та протягом розгляду справи не надав жодного доказу, який би підтвердив вжиття усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.

За змістом статті 19 Закону № 875-ХІІ для підприємств, установ, організацій встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків від загальної чисельності працюючих (середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік).

Згідно з частиною третьою статті 18 Закону № 875-ХІІ підприємства (об'єднання), установи і організації (незалежно від форм власності і господарювання), які використовують працю інвалідів, зобов'язані створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством.

Частиною першою статті 20 Закону № 875-ХІІ встановлено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, які використовують найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.

Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів має розраховуватися виходячи з середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік (тобто від загальної чисельності працюючих).

Таку правову позицію було викладено Верховним судом України в постанові від 17 вересня 2013 року за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "СімСітіТранс" до Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів про визнання рішення та дій протиправними, яка в силу ст.244-2 КАС України є обов'язковою.

Адміністративно-господарські санкції за незайняті інвалідами робочі місця не є податком, збором (обов'язковим платежем), обов'язкова сплата яких передбачена Конституцією України та Законом України "Про систему оподаткування", а є заходом впливу до правопорушника у сфері господарювання у зв'язку із скоєнням правопорушення.

Оскільки у судовому засіданні було встановлено, що відповідачем у 2012 році не виконано у повному обсязі обов'язок щомісячно інформувати державну службу зайнятості про утворення робочих місць та наявність вакансій для організації працевлаштування інвалідів, підприємство у встановленому законом порядку не зареєстровано у Фонді соціального захисту інвалідів та не надіслало у встановлений законом строк звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації необхідної для організації їх працевлаштування, що є правопорушеннями у сфері господарювання, та відповідачем за весь період розгляду адміністративної справи не було сплачено адміністративно-господарські санкції, позивачем на законних підставах заявлена вимога про стягнення адміністративно-господарських санкцій за не виконання 4% нормативу працевлаштування інвалідів та пені, яка підлягає задоволенню.

Керуючись статтею 2, 11, 17, 18, 71, 87, 90, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Приватного підприємства "Автолайн Компані" про стягнення адміністративно-господарських санкцій задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з Приватного підприємства "Автолайн Компані"(вул. Совєтська, 3-А, м. Кремінна, Луганська область, 92900, код ЄДРПОУ 33164230) на користь Державного бюджету України в особі Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адмінстративно-господарські санкції у розмірі 16428,44 грн.(шістнадцять тисяч чотириста двадцять вісім грн. 44 коп.), у тому числі пеня - 1097,68 грн. (одна тисяча дев'яносто сім грн. 68 коп.).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Повний текст постанови складено та підписано 23 травня 2014 року

Суддя О.В. Ірметова