Постанова № 38823335, 28.04.2014, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.04.2014
Номер справи
805/4146/14
Номер документу
38823335
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 квітня 2014 р. Справа №805/4146/14

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 10 год. 00 хв.

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Зінченка О.В.,

при секретарі судового засідання Усові Д.В.,

з участю представників:

позивача - Бєдака А.І.,

відповідача - не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області до Державного підприємства «Донвуглереструктуризація» в особі Шахтарської виконавчої дирекції з ліквідації шахт про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з 01 січня 2014 року по 01 лютого 2014 року у загальному розмірі 814 810,25 грн., з яких за списком № 1 у сумі 723 437,56 грн. та списком № 2 у сумі 91 372,69 грн.,-

В С Т А Н О В И В:

У квітні 2014 року управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області (далі - позивач, УПФУ в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області) звернулось до Донецького окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Державного підприємства «Донвуглереструктуризація» в особі Шахтарської виконавчої дирекції з ліквідації шахт (далі - відповідач, ДП «Донвуглереструктуризація» в особі Шахтарської виконавчої дирекції з ліквідації шахт) про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з 01 січня 2014 року по 01 лютого 2014 року у загальному розмірі 814 810,25 грн., з яких за списком № 1 у сумі 723 437,56 грн. та списком № 2 у сумі 91 372,69 грн., мотивуючи свої вимоги тим, що відповідач повинен був відшкодувати до 25 числа щомісяця суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій. Станом на момент подання позовної заяви відповідач має заборгованість з покриття фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з 01 січня 2014 року по 01 лютого 2014 року у загальному розмірі 814 810,25 грн., з яких за списком № 1 у сумі 723 437,56 грн. та списком № 2 у сумі 91 372,69 грн., яка підтверджується відповідними розрахунками. Позивач просив стягнути з відповідача зазначену суму фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій (арк. справи 2-3).

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 04 квітня 2014 року відкрите провадження у даній справі та призначено до розгляду у відкритому судовому засіданні на 09 год. 30 хв. 28 квітня 2014 року.

25 квітня 2014 року на адресу Донецького окружного адміністративного суду від представника відповідача надійшли заперечення на адміністративний позов, в яких відповідач не визнає позовні вимоги вказавши на те, що ДП «Донвуглереструктурізація» не є належним відповідачем у даній справі, оскільки в адміністративному позові зазначені пенсії назначені працівникам по пільговому стажу, який вони заробили на дійсних шахтах. Відповідно пункту 6.3 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1, передбачено, що у випадку ліквідації або зміни власника підприємства суми витрат на виплату та доставку пільгових пенсій Пенсійному фонду України вносять правонаступники. Однак, ДП «Донвуглереструктурізація» не є правонаступником зазначених вугільних підприємств. Відповідно до статуту відповідач створений з ціллю виконання некомерційної діяльності, а саме, для організації та контролю за виконанням заходів та робіт з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств. Так, в пункті 3.9 статуту зазначено, що підприємство не є правонаступником прав та обов'язків підприємств, що ліквідуються. Також відповідач вказав, що позивачем на надано доказів того, що ДП «Донвуглереструктуризація» є правонаступником будь-яких підприємств, що ліквідовано. З урахуванням викладеного просили відмовити у задоволенні адміністративного позову, та розглянути справу за відсутністю представників відповідача (арк. справи 88-110).

У судовому засіданні представник позивача надав пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві, просив задовольнити адміністративний позов у повному обсязі.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.

У відповідності до пункту 12 «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України. Бюджет Пенсійного фонду України в зазначений період затверджує Кабінет Міністрів України.

Позивач - управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього пунктом 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до преамбули Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058-IV) визначено, що цей закон визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Пунктом 2 Перехідних положень зазначеного Закону визначено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».

Відповідно до пункту 6 «Інструкції про порядок обчислення та сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 № 21-1 (далі Інструкція), відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного Фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

На підставі пункту 6.1 Інструкції відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного Фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в таких розмірах: для підприємств-платників - 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Відповідно до пункту 6.4. Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.

Пунктом 6.8 Інструкції передбачено, що підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного Фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Відповідно до пункту 6.10 Інструкції, відшкодування сум і фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного Фонду за місцем його реєстрації.

Як встановлено у судовому засіданні, та вбачається з матеріалів адміністративної справи відповідач - Державне підприємство «Донвуглереструктуризація» в особі Шахтарської виконавчої дирекції з ліквідації шахт (код ЄДРПОУ 32442610, адреса: 86102, Донецька область, м. Макіївка, вул. Успенського) зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Макіївської міської ради 03 липня 2003 року, про що державним реєстратором внесено відомості до Єдиного державного реєстру за № 1 273 120 0000 003437, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію Серії А00 № 722969 (арк. справи 86), здійснює свою діяльність на підставі Статуту Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» (арк. справи 95-110).

Згідно пункту 3.9 зазначеного статуту Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств», затвердженого наказом Міністра енергетики та вугільної промисловості України №110 від 10 травня 2011 року, підприємство не є правонаступником прав і обов'язків збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств, що ліквідуються, які пов'язані з їх господарською діяльністю (арк. справи 99).

У відповідності до пункту 6.3 Інструкції № 21-1 у разі ліквідації або зміни власника підприємства суми зазначених витрат Пенсійному фонду вносять правонаступники.

Як вбачається із розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених на підставі пунктів «а», «б» - «з», статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за Списком № 1 та Списком № 2 за період з 01 січня 2014 року по 01 лютого 2014 року управлінням Пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області виставлено для відшкодування відповідачу вказані витрати у загальному розмірі 814 810,25 грн., з яких за списком № 1 у сумі 723 437,56 грн. та списком № 2 у сумі 91 372,69 грн. (арк. справи 17-19). З приводу викладеного суд зазначає наступне.

Наказом Міністерства Палива та Енергетики України № 565 від 15 листопада 2001 року «Про ліквідацію ДВАТ «Шахта «Шахтарська» ліквідовано ДВАТ «Шахта «Шахтарська» та призначено правонаступником ДК «Укрвуглереструктурізація», згідно з розподільчим балансом.

Наказом Міністерства Палива та Енергетики України № 341 від 24 липня 2001 «Про ліквідацію шахти «Московська», ліквідовано шахту «Московська» та призначено правонаступником ДК «Укрвуглереструктурізація», згідно з розподільчим балансом.

Наказом Міністерства палива та енергетики України № 280 від 05 червня 2003 року «Про удосконалення структури управління процесом ліквідації вугледобувних, вуглепереробних і торфодобувних підприємств, що належать до сфери управління Мінпаливенерго» створено Державне підприємство «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств». У складі Об'єднаної дирекції «Укрвуглеторфреструктуризація» на базі структурних підрозділів створена «Донецька об'єднана дирекція» ДП «Укрвуглереструктуризація» - Державне підприємство «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств».

Наказом Міністерства палива та енергетики України № 2 від 01 жовтня 2003 року «Про удосконалення структури управління процесом ліквідації збиткових, вугледобувних і вуглепереробних підприємств» до складу ДП «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» включено Донецьку дирекцію з ліквідації шахт.

Пунктом 1 наказу Міністерства палива та енергетики України «Про реорганізацію об'єднання «Українська державна об'єднана дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних і торфодобувних підприємств» № 32 від 21 квітня 2004 року виведено зі складу об'єднання державні підприємства, зокрема «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вугледобувних підприємств».

У складі Державного підприємства «З ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств «Укрвуглеторфреструктуризація» наказом № 10 від 29 лютого 2008 року створена Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт, як відокремлений підрозділ ДП «Укрвуглеторфреструктуризація», до складу якої включені 23 шахти.

Наказом № 612 від 29 грудня 2007 року Міністерства палива та енергетики України створено Державне підприємство «З ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств «Укрвуглеторфреструктуризація». Пунктом 3 цього наказу припинено діяльність Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» шляхом його реорганізації - приєднання до ДП «Укрвуглеторфреструктуризація».

Наказом № 8 від 15 лютого 2008 року Міністерства палива та енергетики України припинена діяльність ДП «Донецької обласної дирекції з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» та відокремлених підрозділів ДП «Донвуглереструктуризація» шляхом реорганізації-приєднання до ДП «Укрвуглеторфреструктуризація».

Наказом ДП «Донвуглереструктурізація» № 15 від 30 червня 2010 на баланс Шахтарської виконавчої дирекції з ліквідації шахт передано на баланс основні кошти шахт Московська, Шахтарська, ЦОФ «Сердитянська», які підлягають ліквідації та приймають участь у ліквідації.

У листі Міністерства вугільної промисловості України від 25 листопада 2010 року за № 1608/02/03-02 зазначено, що Кабінетом Міністрів України були прийняті Постанови про ліквідацію вугледобувних та вуглепереробних підприємств від 28 березня 1997 року за № 280 та від 19 вересня 2001 року за № 1205, відповідно до Господарського кодексу України підприємства ліквідуються без правонаступника.

Законом України «Про порядок списання заборгованості вугледобувних та вуглепереробних підприємств Міністерства вугільної промисловості України, що ліквідуються за рішенням Кабінету Міністрів України, перед Державним бюджетом України і місцевими бюджетами та державними цільовими фондами» визначено порядок списання заборгованості збиткових вугледобувних і вуглепереробних підприємств Міністерства вугільної промисловості України, що ліквідуються за рішенням Кабінету Міністрів України, з метою скорочення видатків на ліквідацію таких підприємств.

Відповідно до частини 1 статті 1 зазначеного Закону заборгованість збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств Міністерства вугільної промисловості України, які ліквідуються (далі - підприємств), по податках, зборах та інших обов'язкових платежах до Державного бюджету України та по внесках до державних цільових фондів, передбачених Законом України «Про систему оподаткування» (1251-12) (крім внесків до Пенсійного фонду України), а також по нарахованих відповідно до законодавства України та несплачених пені, фінансових санкціях на цю заборгованість списується за станом на дату прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про ліквідацію таких підприємств з урахуванням пасивів і активів цих підприємств.

Відповідно до статті 2 Закону заборгованість підприємств по внесках до Пенсійного фонду України погашається у першочерговому порядку перед задоволенням вимог інших кредиторів, у тому числі за рахунок реалізації майна таких підприємств.

Відповідно до статті 3 Закону порядок ліквідації підприємств, на які поширюється дія цього Закону, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27 серпня 1997 року № 93 «Про затвердження Порядку ліквідації збиткових вугледобувних і вуглепереробних підприємств Міністерства вугільної промисловості» визначено особливості ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств, на які поширюється дія Закону України «Про порядок списань заборгованості вугледобувних та вуглепереробних підприємств Міністерства вугільної промисловості України, що ліквідуються за рішенням Кабінету Міністрів України, перед Державним бюджетом України і місцевими бюджетами та державними цільовими фондами».

Відповідно до пункту 5 даного Порядку рішення про ліквідацію підприємства приймається Кабінетом Міністрів України за поданням Мінвуглепрому після узгодження в установленому порядку із заінтересованими органами виконавчої влади, в тому числі з обласними державними адміністраціями, пропозицій щодо ліквідації підприємства. Відповідно до п. 6 Порядку Мінвуглепром створює ліквідаційну комісію та визначає підприємство, яке виконуватиме роботи з фізичної ліквідації підприємства. Пунктами 9, 10 Порядку визначено, що фізична ліквідація підприємства передбачає демонтаж обладнання, ліній електропередач і зв'язку, засипання стволів, ліквідацію непридатних будівель, гірничих виробок та здійснення природоохоронних заходів, спрямованих на розв'язання проблем водовідливу, запобігання вибухам та викидам газу, гасіння та озеленення відвалів, проведення рекультиваційних робіт. Роботи з фізичної ліквідації підприємства здійснює підприємство, визначене Мінвуглепромом.

Отже, з урахуванням встановлених обставин у справі, відповідача призначено підприємством з виконання робіт фізичної ліквідації шахт, у зв'язку із чим він не є правонаступником згаданих вугільних підприємств щодо обов'язків по відшкодуванню органам Пенсійного фонду витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.

З огляду на зазначене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заявлених позивачем вимог до відповідача про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на підставі пункту «а», «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за Списком № 1 та Списком № 2 за період з 01 січня 2014 року по 01 лютого 2014 року у загальному розмірі 814 810,25 грн.

Відповідно до частини 4 статті 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі наведеного, керуючись статей 17-20, 69-72, 86, 94, 158-164, 167, 254, 257 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області до Державного підприємства «Донвуглереструктуризація» в особі Шахтарської виконавчої дирекції з ліквідації шахт про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з 01 січня 2014 року по 01 лютого 2014 року у загальному розмірі 814 810,25 грн., з яких за списком № 1 у сумі 723 437,56 грн. та списком № 2 у сумі 91 372,69 грн., - відмовити повністю.

Постанова прийнята у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини 28 квітня 2014 року.

Повний текст постанови складений 30 квітня 2014 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Зінченко О.В.