Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 травня 2014 р. Справа № 805/6233/14
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Бойко М.І., розглянувши у письмовому провадженні подання Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Міндоходів до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» про стягнення коштів з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника податків, у рахунок погашення податкового боргу у розмірі 5 313 319,18 грн.,-
В С Т А Н О В И В:
Спеціалізована державна податкова інспекція з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Міндоходів (далі - позивач) звернулася до Донецького окружного адміністративного суду із поданням до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» (далі - відповідач) про стягнення коштів з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника податків, у рахунок погашення податкового боргу у розмірі 5 313 319,18 грн.
В обґрунтування заявлених вимов позивач зазначив, що відповідна сума складається з екологічного податку, який виник внаслідок несплати в повному обсязі податкових зобов'язань, нарахованих відповідачем згідно податкової декларації за перший квартал 2014 року від 12.05.2014 року № 9025611294 та уточнюючий податковій декларації від 15.05.2014 року за четвертий квартал 2013 року № 9091381302 а саме:
- надходження від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти у розмірі 1 98222,96 грн.;
- надходження від викидів в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення у розмірі 1 721 504,53 грн.;
- надходження від розміщення відходів спеціально відведених для цього місця чи на об'єктах у розмірі 3 393 591,69 грн.
Представник позивача у судове засідання не з'явився. Через канцелярію суду надав клопотання у якому позовні вимоги підтримав та просив розглянути адміністративну справу за його відсутності.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, через канцелярію суду надав клопотання, у якому позовні вимоги визнав у повному обсязі, та просив суд розглянути справу за його відсутності. Крім того представник відповідача надав заву про розстрочення виконання постанови суду строком на 60 місяців.
Відповідно до ч.2 ст.128 КАС України, неприбуття в судове засідання без поважних причин представника сторони або третьої особи, які прибули в судове засідання, або неповідомлення ним про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи. Проте за клопотанням сторони та з урахуванням обставин у справі суд може відкласти її розгляд.
Суд прийшов до висновку про розгляд справи за відсутності представників позивача та відповідача, на підставі доказів, наявних в матеріалах справи.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню.
Відповідач - Державне підприємство «Донецька вугільна енергетична компанія» зареєстровано рішенням виконавчого комітету Донецької міської ради від 02.09.2004 року за № 1 266 102 0000 000843.
Відповідач станом на 20.05.2014 року має податковий борг у сумі 5 313 319,18 грн.
Відповідна сума складається з екологічного податку, який виник внаслідок несплати в повному обсязі податкових зобов'язань, нарахованих відповідачем згідно податкової декларації за перший квартал 2014 року від 12.05.2014 року № 9025611294 та уточнюючий податковій декларації від 15.05.2014 року за четвертий квартал 2013 року № 9091381302 а саме:
- надходження від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти у розмірі 198 222,96 грн.;
- надходження від викидів в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення у розмірі 1 721 504,53 грн.;
- надходження від розміщення відходів спеціально відведених для цього місця чи на об'єктах у розмірі 3 393 591,69 грн.
Пунктом 20.1.28 статті 20 Податкового кодексу України визначено, що органи державної податкової служби, окрім іншого, мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.
Таким чином, позивач є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за визначенням та сплатою платником податків, повноваження якого на звернення до суду із позовом про здійснення заходів на погашення податкового боргу прямо визначені законодавством України.
Облік платників податків і зборів (обов'язкових платежів) здійснюється органами державної податкової служби та іншими державними органами відповідно до законодавства.
Згідно підпункту 16.1.4. пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно пункту 56.11 статті 56 Податкового кодексу України не підлягає оскарженню податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.
Відповідно до підпункту 57.1. статті 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно п. 240.1 ст. 240 Податкового кодексу України платниками екологічного податку є суб'єкти господарювання, юридичні особи, що не провадять господарську (підприємницьку) діяльність, бюджетні установи, громадські та інші підприємства, установи та організації, постійні представництва нерезидентів, включаючи тих, які виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників, під час провадження діяльності яких на території України і в межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони здійснюються: викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення; скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти; розміщення відходів (крім розміщення окремих видів (класів) відходів як вторинної сировини, що розміщуються на власних територіях (об'єктах) суб'єктів господарювання).
Пункт 250.2 ст. 250 Податкового кодексу Уккраїни визначає, платники податку, крім тих, які визначені пунктом 240.2 статті 240 цього Кодексу, та податкові агенти складають податкові декларації за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до контролюючих органів та сплачують податок протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, за винятком податкових агентів, визначених підпунктом 241.2.2 пункту 241.2 статті 241 цього Кодексу, які сплачують податок до або в день подання митної деклараціїЗгідно пункту 95.1. статті 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Пунктом 95.3 статті 95 Податкового кодексу України передбачено, що стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Згідно п. 59.1 ст. 59 Кодексу, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Крім того, 08.03.2002 року та 30.09.2004 року позивачем прийняті рішення № 5 та № 2 про застосування заходів погашення податкового боргу платника податків за рахунок стягнення його активів.
Судом встановлено, позивачем були прийняті податкові вимоги, перша від 26.01.2002 року № 1/11 на суму 361322,20 грн., яка отримана відповідачем 30.01.2002 року та друга податкова вимога від 06.03.2002 року № 2/00, яка отримана відповідачем 11.03.2002 року, про що свідчить поштове повідомлення.
Граничних строк сплати узгодженого грошового зобов'язання за екологічним податком спадав на 19.05.2014 року.
У строк добровільної сплати узгоджених податкових зобов'язань відповідачем не були сплачені. Заходи прийняті податковим органом щодо стягнення податкових зобов'язань, не призвели до їх погашення.
Згідно інформації позивача за відповідачем значаться відкриті рахунки в установах банку, що підтверджується переліком відкритих рахунків наданим позивачем.
Серед наявних в матеріалах справи відсутні документи, які б свідчили про наявність підстав для визнання зазначеної вимоги відкликаною.
Слід зазначити, що Відповідачем було самостійно нараховано податкове зобов'язання, згідно декларації з екологічного податку, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених підп.16.1.4. п.16.1. ст.16 Податкового кодексу України.
На час розгляду справи відповідачем зазначене не спростовано, документальних обґрунтувань в підтвердження сплати податкового боргу з екологічного податку у розмірі 5 313 313,18 грн. до суду не надано.
Крім того, як вбачається із заяви відповідача про встановлення способу і порядку виконання судового рішення, останній просить розстрочити виконання постанови суду строком на 60 місяців посилаючись на те, що фінансовий стан підприємства не стабільний, підприємство фінансово залежне від бюджетного фінансування, наявне значне перевищення кредиторської заборгованості над дебіторською заборгованістю. Поряд з цим має місце зростання собівартості товарної вугільної продукції, зменшення придатності основних засобів, отримані доходи не перекривають проведених витрат на собівартість товарної вугільної продукції. Державне підприємство «Донецька вугільна енергетична компанія» є планово збитковим підприємством, витрати на видобуток вугілля набагато перевищують доходи від реалізації продукції, у зв'язку з чим підприємство одержує кошти державної підтримки, які частково покривають витрати на собівартість товарної вугільної продукції.
Протягом 1 кварталу 2014 року доходи відповідача від реалізації товарного вугілля склали 247417 тис. грн., витрати на виробництво товарної продукції - 582458 тис. грн.
Таким чином, витрати на виробництво перевищують доходи від реалізації вугілля на 335041 тис. грн., або на 135,4 %. При цьому спостерігається збільшення бюджетного фінансування за 1 квартал 2014 року на 33898 тис. грн. до фінансування минулого року.
Так, протягом 1 кварталу 2014 року фінансування з бюджету здійснено у розмірі 329562,8 тис. грн., у тому числі: держпідтримка на покриття витрат із собівартості у сумі 329562,8 тис. грн.
По результатам роботи за 1 квартал 2014 року підприємство одержало збитки від виробничої діяльності у сумі 335,0 млн. грн.., які збільшилися в порівняні з 2013 роком на 51,5 млн. грн.
Згідно даних бухгалтерської звітності (ф.2 «Звіт про фінансові результати») чистий доход (виручка) від реалізації продукції відповідача зменшився на 42129 тис. грн., або на 18,9 %, собівартість відповідно збільшилась на 255282 тис. грн., або на 9,1 %, при цьому фінансовий результат від звичайної діяльності за 1 квартал 2014 рік прибуток склав 60518 тис. грн. При цьому за 2014 рік відносно відповідного періоду минулого року чистий прибуток збільшився на 143389 тис. грн., або на 136,9 %.
Крім цього, судом взято до уваги той факт, що рухоме та нерухоме майно ДП «ДВЕК» знаходиться у податковій заставі. Перебування майна Відповідача в заставі значно ускладнює виконання постанови суду, оскільки виключає можливість вільного розпорядження належним підприємству майном.
Значний розмір наявної заборгованості перед стягувачем, неможливість державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» погасити зазначену заборгованість одразу, зазначені обставини можуть призвести до паралізації діяльності підприємства, що, в свою чергу, не може вважатися адекватним заходом, оскільки негативні наслідки для підприємства та позитиві для СДПІ по роботі з ВПП не є рівноцінними.
Також, відповідачем до суду були надані графіки погашення податкового боргу, які узгоджені з позивачем, про що свідчить особистий підпис представника позивача та його мокра печатка.
Враховуюче вищевикладене, суд вважає, що вимоги позивача про стягнення податкового боргу у розмірі 5 313 319,18 грн., є обґрунтованими та підлягають задоволенню повністю. До того ж суд вважає доцільним розстрочити виконання постанови суду строком на 60 місяців.
Керуючись ст. ст. 2, 7, 69-71, 94, 162-163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Подання Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Міндоходів до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» про стягнення коштів з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника податків, у рахунок погашення податкового боргу у розмірі 5 313 319,18 грн., - задовольнити повністю.
Стягнути кошти з розрахунків у банках, обслуговуючих платника податків Державне підприємство «Донецька вугільна енергетична компанія» (код ЄДРПОУ 33161769) на користь Державного бюджету України з екологічного податку у розмірі 5 313 319,18 грн., а саме: надходження від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти на р/р 33113363799002, Донецьке ГУК/м. Донецька/ СДПІ/19010201 у розмірі 198 222,96 грн.; надходження від викидів в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення на р/р 33114362799002 Донецьке ГУК/м. Донецька/ СДПІ/19010101 у розмірі 1 721 504,53 грн.; надходження від розміщення відходів спеціально відведених для цього місця чи на об'єктах на р/р 33112364799002 Донецьке ГУК/м. Донецька/ СДПІ/19010301 у розмірі 3 393 591,69 грн.
Розстрочити виконання постанови суду строком на 60 місяців відповідно до графіків погашення податкового боргу на суму 3 393 591,59 грн., на суму 198 232,97 грн., на суму 1 721 504,53 грн.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Бойко М.І.