КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/7192/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Погрібніченко І.М.
Суддя-доповідач: Чаку Є.В.
ПОСТАНОВА
Іменем України
21 травня 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Чаку Є.В.,
суддів: Мєзєнцева Є.І., Файдюка В.В.
за участю секретаря Муханькової Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «АРСАН-БУД» на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 вересня 2013 року у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «АРСАН-БУД» до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Київській області про визнання протиправною та скасування постанови, -
В С Т А Н О В И В :
Товариство з обмеженою відповідальністю «АРСАН-БУД» (далі по тексту - позивач) звернулося до суду з позовом до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Київській області (далі - відповідач) про визнання протиправною та скасування постанови № 3-1204 від 12 квітня 2013 року.
Окружний адміністративний суд міста Києва своєю постановою від 18 вересня 2013 року у задоволенні адміністративного позову відмовив.
Не погоджуючись з судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 вересня 2013 року та постановити нову про задоволення адміністративного позову. На думку апелянта, зазначену постанову суду прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова суду підлягає скасуванню, з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, до видів діяльності ТОВ «АРСАН-БУД» за КВЕД згідно Довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України від 11 травня 2012 року серії АБ № 476247 відносяться: 41.20 Будівництво житлових і нежитлових будівель, 43.22 Монтаж водопровідних мереж, систем опалення та кондиціонування, 43.99 Інші спеціалізовані будівельні роботи, н.в.і.у, 71.11 Діяльність у сфері архітектури, 71.12 Діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування в цих сферах, 35.13 Розподілення електроенергії.
Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю Київській області відповідно проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил товариством з обмеженою відповідальністю «Каріна» щодо реконструкції з розширенням будівлі під адміністративно - діловий центр по вулиці Київській, 221, м. Бровари, Київської області, за результатами якої складено акт від 15 лютого 2013 року.
Під час проведення вказаної перевірки встановлено, що станом на 15.02.2013 року на земельній ділянці, що відноситься до земель промислового використання, згідно Договору оренди від 14.11.2011 року, на підставі Декларації про початок виконання будівельних робіт від 15.05.2013 року № КС 08312086527 виконані будівельні роботи з улаштування вертикальних конструкцій монолітного залізобетонного каркасу на відм. - 0,150 м. першого поверху триповерхового адміністративно-ділового центру по вул. Київській, 221, в місті Бровари та виконуються будівельні роботи з улаштування монолітної залізобетонної плити перекриття першого поверху на відм. + 3,500 м.
Також, відповідно до акту перевірки, відповідачем було зафіксовано інші порушення.
04 квітня 2013 року відповідачем на підставі вказаного акту складено протокол № 2-Л-З-0404/1 про правопорушення у сфері містобудівної діяльності та внесено припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.
На підставі вищевказаного акту перевірки та протоколу Інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю Київській області винесено постанову від 12 квітня 2013 року № 3-1204/3, якою, відповідно до п. 8 ч. 2 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» від 14.10.1994 року № 208/94-ВР, до позивача застосовано штраф у розмірі 51 615, 00 грн.
Відповідно до вказаної постанови, ТОВ «АРСАН-БУД», як генерального підрядника притягнуто до відповідальності за порушення вимог Закону України Про регулювання містобудівної діяльності», Закону України «Про основи містобудування» при здійсненні реконструкції з розширення будівлі під адміністративно-діловий комплекс.
Колегія суддів апеляційної інстанції з приводу даних спірних правовідносин звертає увагу на наступне.
Відповідно до приписів Закону України «Про будівельні норми» державні будівельні норми - це затверджений центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері будівництва, містобудування та архітектури.
Таким чином ДБН А.3.1-5-2009 є обов'язковими для їх виконання та дотримання усіма громадянами, посадовими особами, державними органами та іншими суб'єктами у сфері містобудівної діяльності.
Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного контролю затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 року № 553 «Про затвердження Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю».
Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється за територіальним принципом (у межах областей) у порядку проведення планових та позапланових перевірок.
Згідно п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України № 553 посадові особи інспекцій під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю мають право складати протоколи про вчинення правопорушень та акти перевірок, і накладати штрафи у межах повноважень, передбачених законом та видавати обов'язкові для виконання приписи щодо: усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил та/або зупинення підготовчих та будівельних робіт, які виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт.
За результатами державного архітектурно-будівельного контролю посадовою особою інспекції складається акт перевірки. У разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, крім акта перевірки, складається протокол разом з приписом усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил або приписом про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт (далі - припис). Акт перевірки складається у двох примірниках. Один примірник надається суб'єкту містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, а другий залишається в інспекції. Припис складається у двох примірниках та підписується посадовою особою інспекції, яка провела перевірку. Один примірник припису залишається в інспекції, а інший надається суб'єкту містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль. Протокол протягом трьох днів після його складення та всі матеріали перевірки подаються керівникові відповідної Інспекції або його заступникові для винесення постанови про накладення штрафу, передбаченої законодавством України.
Однак, колегією суддів було встановлено, що є постанова Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 червня 2013 року у справі № 826/7193/13-а у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Арсан-Буд» до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Київської області про визнання недійсною постанови. Дана постанова залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 15 жовтня 2013 року, якою задоволено позов позивача та визнано недійсною постанову № 3-1204/4 від 12.04.2013 року про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності. Також, є постанова Київського апеляційного адміністративного суду від 14 листопада 2013 року, якою постанова Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 серпня 2013 року у справі № 826/7194/13-а за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Арсан-буд» до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Київській області про визнання недійсною постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності - скасована. Визнано протиправною та скасовано постанову Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Київській області № 3-1204/2 від 12.04.2013 року про накладення штрафу. Вищезазначені постанови відповідача були прийняті в рамках позапланової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил товариством з обмеженою відповідальністю «Каріна» щодо реконструкції з розширенням будівлі під адміністративно - діловий центр по вулиці Київській, 221, м. Бровари, Київської області, за результатами якої складено акт від 15 лютого 2013 року. На підставі цього акту було прийнято постанову № 3-1204/3 від 12 квітня 2013 року про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, яка є предметом розгляду в даній справі.
Таким чином, оскільки рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій встановлено те, що Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Київській області при перевірці позивача діяла не в межах повноважень та чинного законодавства, що призвело до прийняття протиправних постанов, то з урахуванням положень ч. 1 ст. 72 КАС України колегія суддів вважає неправильним висновок суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення даного позову.
З огляду на вищевикладене, колегія суддів апеляційної інстанції вважає доводи апелянта обгрунтованими, а тому апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції скасуванню.
Відповідно до статті 202 Кодексу адміністративного судочинства України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення, зокрема, є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «АРСАН-БУД» - задовольнити.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 вересня 2013 року - скасувати та прийняти нову, якою адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «АРСАН-БУД» задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову № 3-1204/3 від 12 квітня 2013 року про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів в касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя:
Судді:
Повний текст постанови виготовлений 22.05.2014 року.
Головуючий суддя Чаку Є.В.
Судді: Файдюк В.В.
Мєзєнцев Є.І.