ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 травня 2014 року
Справа № 803/807/14
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Ксензюка А.Я.,
при секретарі судового засідання Піянзіну О.К.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг до кредитної спілки «Інкомвклад» про стягнення штрафних санкцій,
ВСТАНОВИВ:
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (Нацкомфінпослуг) звернулася з позовом до кредитної спілки «Інкомвклад» (КС «Інкомвклад») про стягнення штрафних санкцій у сумі 5 100 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачем на підставі акту від 14 червня 2013 року № 136/15/3 про правопорушення було винесено постанову від 3 липня 2013 року № 154/15/3 про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг в розмірі 5100,00 грн. Зазначена постанова була надіслана відповідачу, проте на момент пред’явлення позову штрафні санкції КС «Інкомвклад» сплачені не були. На підставі вищевикладеного позивач просить стягнути з КС «Інкомвклад» штрафні санкції в розмірі 5 100 грн.
В судове засідання позивач представника не направив. 15 травня 2014 року представником позивача подано клопотання про розгляд справи у його відсутності.
Ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі та про закінчення підготовчого провадження і призначення справи до судового розгляду, а також повістка про виклик до суду вручені адресату 6 травня 2014 року, що підтверджується підписом на поштовому повідомленні про вручення, яке повернулося до суду 7 травня 2014 року. Відповідач пред’явлені позовні вимоги не оспорив, заперечення на адміністративний позов не подав. Тому суд вважає можливим вирішення справи на підставі наявних в ній доказів.
У відповідності до статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України справу вирішено у відсутності сторін на підставі наявних у ній доказів.
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об’єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку про необхідність задовольнити позов з таких підстав.
Судом встановлено, що кредитна спілка «Інкомвклад» є юридичною особою та внесена до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, що підтверджується відповідним витягом з цього реєстру.
Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг проведено перевірку звітних даних КС «Інкомвклад» за 9 місяців 2012 року, за 2012 рік та за І квартал 2013 року, про що складено акт про правопорушення від 14 червня 2013 року № 136/15/3
За результатами перевірки встановлено порушення: статті 14 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», щодо зобов’язання надавати звітність відповідно до вимог законів та нормативно-правових актів державних органів з питань регулювання діяльності фінансових установ та ринків фінансових послуг; абзацу другого частини першої статті 22 Закону України «Про кредитні спілки», щодо неподання кредитною спілкою Уповноваженому органу фінансової звітності та інших звітних даних в обсягах, формах та у строки, встановлені Уповноваженим органом; підпункту 2.2.2 пункту 2.2 розділу 2 Порядку складання та подання звітності кредитними спілками та об’єднаними кредитними спілками до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, затвердженого розпорядженням Держфінпослуг від 25 грудня 2003 року № 177, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19 січня 2004 року за № 69/8668, щодо неподання звітних даних у строки, встановлені Нацкомфінпослуг.
Відповідно до статті 14 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» фінансова установа зобов'язана вести облік своїх операцій та надавати звітність відповідно до вимог законів та нормативно-правових актів державних органів з питань регулювання діяльності фінансових установ та ринків фінансових послуг.
Згідно із положеннями статті 22 Закону України «Про кредитні спілки», кредитна спілка зобов'язана вести оперативний і бухгалтерський облік результатів своєї діяльності відповідно до законодавства України, а також статистичну звітність та подавати її в установлених порядку та обсязі органам статистики. Кредитна спілка подає Уповноваженому органу фінансову звітність та інші звітні дані в обсягах, формах та у строки, встановлені Уповноваженим органом, а також надає на запити Уповноваженого органу необхідні пояснення щодо звітних даних.
За правилами підпункту 2.2.2 пункту 2.2 розділу 2 Порядку складання та подання звітності кредитними спілками та об'єднаними кредитними спілками до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, затвердженого розпорядженням Держфінпослуг від 25 грудня 2003 року № 177, звітні дані подаються в електронній та паперовій формах та обсязі, які встановлені цим Порядком у форматі, визначеному Нацкомфінпослуг. При невиконані цих умов звітні дані вважаються поданими несвоєчасно.
Відповідальність за порушення порядку подання звітності до Нацкомфінпослуг встановлена статтею 41 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», відповідно до якої уповноважений орган застосовує до учасників ринків фінансових послуг (крім споживачів фінансових послуг) штрафні санкції за неподання, несвоєчасне подання або подання завідомо недостовірної інформації у розмірі від 100 до 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
При цьому, згідно із частиною першою статті 42 цього Закону, штрафи, передбачені статтею 41 цього Закону, накладаються Головою Уповноваженого органу, його заступниками, директорами департаментів чи головою відповідного територіального управління після розгляду матеріалів, які засвідчують факт правопорушення.
Як встановлено судом, відповідач був повідомлений про розгляд комісією справи про порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, що підтверджується листом від 14 червня 2013 року № 4233/15-8/61.
3 липня 2013 року директором Департаменту регулювання та нагляду за кредитними установами та бюро кредитних історій прийнято постанову № 154/15/3, якою до відповідача застосовано штрафні санкції в розмірі 5 100 грн. Вказана постанова була надіслана КС «Інкомвклад» листом від 3 липня 2013 року № 4659/15-8/42 .
Згідно із частиною третьою статті 41 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» штрафи, накладені національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, стягуються у судовому порядку.
Постанова про застосування штрафних санкцій за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг відповідачем не оскаржена в порядку, визначеному законодавством, та на час розгляду справи є чинною.
Таким чином, враховуючи, що на момент розгляду справи доказів про сплату штрафних санкцій в сумі 5 100 грн. або заперечень щодо її розміру відповідачем суду не надано, тому суд дійшов висновку, що позовні вимоги Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг про стягнення штрафних санкцій в сумі 5 100 грн. підлягають до задоволення.
Керуючись частиною третьою статті 160, статтями 128, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про кредитні спілки», Порядку складання та подання звітності кредитними спілками та об’єднаними кредитними спілками до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з кредитної спілки «Інкомвклад» (43005, Волинська область, місто Луцьк, проспект Перемоги, 15, код ЄДРПОУ 33680995) на користь Державного бюджету України штрафні санкції в розмірі 5 100 (п’ять тисяч сто) гривень.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя А.Я. Ксензюк