УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 травня 2014 р.Справа № 820/12753/13-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Чалого І.С.
Суддів: Зеленського В.В. , П'янової Я.В.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Нововодолазького районного управління юстиції Харківської області Іваницького Євгена Анатолійовича на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 04.03.2014р. по справі № 820/12753/13-а за позовом ОСОБА_2 до Державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Нововодолазького районного управління юстиції Харківської області Іваницького Євгена Анатолійовича; третя особа - Державний кадастровий реєстратор відділу Державного земельного агентства в Нововодолазькому районі Харківської області Харченко Оксана Миколаївна про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, ОСОБА_2, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державного реєстратора прав на нерухоме майно Іваницького Євгена Анатолійовича Реєстраційної служби Нововодолазтького районного управління юстиції Харківської області, третя особа: Державний кадастровий реєстратор Харченко Оксана Миколаївна Відділу Державного земельного агентства в Нововодолазькому районі, у якому з урахуванням уточнень позовних вимог просив суд: скасувати рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Нововодолазького районного управління юстиції Харківської області Іваницького Євгена Анатолійовича про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень №7294653 від 28.10.2013 року щодо заяви ОСОБА_2, прийняту 08.10.2013 року за реєстраційним номером 3273894 ; зобов'язати державного реєстратора прав на нерухоме майно Рєєстраційної служби Нововодолазького районного управління юстиції Харківської області Іваницького Євгена Анатолійовича розглянути питання про державну реєстрацію права власності форма власності: приватна , розмір частки 1 на земельну ділянку, що розташована за адресою: Харківська область, Нововодолазький район, с/рада Старовірівська, кадастровий номер земельної ділянки 6324285500:05:000:0941 за суб"єктом ОСОБА_2, податковий номер НОМЕР_1.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 04.03.2014р. адміністративний позов ОСОБА_2 до Державного реєстратора прав на нерухоме майно Іваницького Євгена Анатолійовича Реєстраційної служби Нововодолазького районного управління юстиції Харківської області, третя особа: Державний кадастровий реєстратор Харченко Оксана Миколаївна Відділу Державного земельного агентства в Нововодолазькому районі про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії було задоволено.
Скасовано рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Нововодолазького районного управління юстиції Харківської області Іваницького Євгена Анатолійовича про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень №7294653 від 28.10.2013 року щодо заяви ОСОБА_2, прийняту 08.10.2013 року за реєстраційним номером 3273894.
Зобов'язано державного реєстратора прав на нерухоме майно Рєєстраційної служби Нововодолазького районного управління юстиції Харківської області Іваницького Євгена Анатолійовича розглянути питання про державну реєстрацію права власності форма власності: приватна , розмір частки 1 на земельну ділянку, що розташована за адресою: Харківська область, Нововодолазький район, с/рада Старовірівська, кадастровий номер земельної ділянки 6324285500:05:000:0941 за суб'єктом ОСОБА_2, податковий номер НОМЕР_1.
Стягнуто з Державного бюджету України (р/р 31217206784011, отримувач: УДКСУ у Червонозаводському районі м. Харкова Харківської області, код 37999628, МФО 851011, банк ГУДКСУ у Харківській області) на користь ОСОБА_2 ( код НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 73,08 грн.
Відповідач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 04.03.2014р. та прийняти нове судове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Позивачем надано заперечення на апеляційну скаргу, в яких було викладено свій погляд на обставини справи та зазначено, що постанова суду першої інстанції є законною та обґрунтованою, прийнятою з вірним застосуванням норм матеріального та процесуального права, в зв'язку з чим просить постанову суду першої інстанції залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Сторони в судове засідання не з'явились, були повідомлені належним чином про дату, час та місце слухання справи, позивачем надано заяву про розгляд справи в письмовому провадженні та третьою особою надана заява про розгляд справи за їх відсутністю.
Суд апеляційної інстанції розглядає справу відповідно до ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України.
Колегія суддів, заслухавши доповідь обставин справи, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що вимоги апеляційної скарги задоволенню не підлягають, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що гр. ОСОБА_2 звернувся до Державного реєстратора прав на нерухоме майно Іваницького Є.А. з заявою, в якій просив провести державну реєстрацію права власності: приватна, розмір частки 1 на земельну ділянку, що розташована за адресою: Харківська область, Нововодолазький район, с/рада Старовірівська, кадастровий номер земельної ділянки 6324285500:05:000:0941 за суб'єктом ОСОБА_2, податковий номер НОМЕР_1.
На підставі заяви та поданих документів Реєстраційною службою Нововодолазького районного управління юстиції Харківської області була видана картка прийому заяви № 6520681 та зареєстрована у базі даних про реєстрацію заяв і запитів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно 08.10.2013 р. о 13:12:19, за реєстраційним номером 3273894.
Відповідно до картки прийому заяви, позивачем були надані наступні документи: паспорт громадянина України, копія ідентифікаційного коду, державне мито, витяг з державного земельного кадастру, розпорядження Нововодолазької районної державної адміністрації, копія технічної документації.
За результатами розгляду заяви гр. ОСОБА_2 Державним реєстратором прав на нерухоме майно Іваницьким Є.А. 17.10.2013 року було прийнято рішення про зупинення заяви про державну реєстрацію, з посиланням на відсутність у повному обсязі документів, необхідних для проведення державної реєстрації прав а саме: надати розпорядження Нововодолазької районної державної адміністрації Харківської області про затвердження технічної документації; витяг з державного земельного кадастру (в зв'язку з тим, що згідно листа №06-14/903 від 08.10.2013 р. відділу Держземагенства у Нововодолазькому районі виявлено помилкову реєстрацію ділянки 6324285500:05:000:094).
Вказане рішення було отримано особисто гр. ОСОБА_2 22.10.2013 року, що підтверджується особистим підписом позивача у картці прийому заяви №6520681 (а.с. 109).
28.10.2013 року гр. ОСОБА_2 було подано заяву на рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №6914443 від 17.10.2013 року, в якій позивач просив відновити розгляд заяви, прийнятої 08.10.2013 року за реєстраційним номером 3273894 та провести державну реєстрацію права власності на земельну ділянку, зазначивши, що дії державного реєстратора по зупиненню розгляду заяви та необхідності надання додаткових документів суперечить нормам Земельного Кодексу України, Закону України "Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень" а також, Постанові КМУ від 22.06.2011 року №703 "Про затвердження порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (а.с. 113).
Натомість, Державним реєстратором прав на нерухоме майно Іваницьким Є.А. було прийнято рішення №7294653 від 28.10.2013 року про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень (а.с. 15).
Суд першої інстанції, задовольняючи позов, виходив з того, що відповідач не надав до суду жодних доказів на підтвердження обґрунтованості та правомірності мотивів прийняття спірного рішення №7294653 від 28.10.2013 року.
Колегія суддів погоджується з таким висновками суду першої інстанції та зазначив.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач при прийнятті оскаржуваного рішення №7294653 від 28.10.2013 року, керувався ст. 24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", п. п. 16 та 23 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України 22.06.2011 р. № 703, а фактичною підставою для винесення спірного рішення стало твердження суб'єкта владних повноважень про не надання документу про затвердження технічної документації (так як розпорядженням Нововодолазької районної державної адміністрації Харківської області №91 від 30.04.2002 р. в п.3 зазначено "3. технічну документацію подати на розгляд та затвердити до райдержадміністрації") та витягу з державного земельного кадастру.
Відносини, пов'язані з державною реєстрацією прав на нерухоме майно та їх обтяжень врегульовані Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та прийнятим на виконання цього Закону Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України 22.06.2011 р. № 703.
Відповідно до ст.2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", державна реєстрація речових прав на нерухоме майно (далі - державна реєстрація прав) - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Згідно з п. 5 ст. 3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація прав є публічною, проводиться органом державної реєстрації прав, який зобов'язаний надавати інформацію про зареєстровані права та їх обтяження в порядку, встановленому цим Законом. Державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в порядку черговості надходження заяв.
Відповідно до ст. 8 вищевказаного Закону орган державної реєстрації прав:
1) проводить державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмовляє у їх реєстрації;
2) забезпечує ведення Державного реєстру прав;
3) надає інформацію про зареєстровані права та їх обтяження в порядку, встановленому цим Законом;
4) забезпечує облік безхазяйного нерухомого майна;
5) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом та іншими законами України.
Згідно з п. 2 ст. 9 вищевказаного Закону Державний реєстратор: 1) встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями; 2) приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, про відмову в державній реєстрації, про її зупинення, внесення змін до Державного реєстру прав; 3) відкриває і закриває розділи Державного реєстру прав, вносить до них відповідні записи; 4) веде реєстраційні справи щодо об'єктів нерухомого майна; 5) присвоює реєстраційний номер об'єкту нерухомого майна під час проведення державної реєстрації; 6) видає свідоцтво про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону; 7) надає інформацію з Державного реєстру прав або відмовляє у її наданні у випадках, передбачених цим Законом; 8) у разі потреби вимагає подання передбачених законодавством додаткових документів, необхідних для державної реєстрації прав та їх обтяжень; 81) під час проведення державної реєстрації прав, які виникли та зареєстровані в установленому порядку до 1 січня 2013 року, запитує від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, які відповідно до чинного на момент реєстрації законодавства проводили таку реєстрацію, інформацію (довідки, копії документів тощо), необхідну для реєстрації прав та їх обтяжень, якщо такі документи не були подані заявником або якщо документи, подані заявником, не містять передбачених цим Законом відомостей про правонабувача або про нерухоме майно. Органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, до яких надійшов запит, зобов'язані безоплатно в установленому законодавством порядку протягом трьох робочих днів надати державному реєстратору відповідну інформацію, зокрема щодо зареєстрованих речових прав на нерухоме майно, у тому числі земельні ділянки; 9) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом та іншими законами України.
Державний реєстратор самостійно приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмову в такій реєстрації.
Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", зокрема ст. 15, передбачено, що державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку: 1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви; 2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень; 3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації; 4) внесення записів до Державного реєстру прав; 5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону; 6) надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.
Орган державної реєстрації прав, державні реєстратори зобов'язані надати до відома заявників інформацію про необхідний перелік документів для здійснення державної реєстрації прав.
Перелік документів для здійснення державної реєстрації прав визначається Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Так, відповідно до Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затверджений постановою Кабінету Міністрів України 22.06.2011 р. № 703 для проведення державної реєстрації прав заявник подає органові державної реєстрації прав, нотаріусові заяву про державну реєстрацію, форму та вимоги до заповнення якої встановлює Мін'юст. Орган державної реєстрації прав, нотаріус видає заявникові картку прийому заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, форму та вимоги до оформлення якої встановлює Мін'юст.
Заявник під час подання заяви про державну реєстрацію пред'являє органові державної реєстрації прав, нотаріусові документ, що посвідчує його особу.
Разом із заявою про державну реєстрацію заявник подає органові державної реєстрації прав, нотаріусові необхідні для такої реєстрації документи, визначені цим Порядком, їх копії, документ, що підтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав, та документ про сплату державного мита.
Також для проведення державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно заявник, крім документів, що зазначені у пункті 27 цього Порядку, подає копії документів, що зазначені в пункті 9 цього Порядку (крім документа, що посвідчує посадову особу органу державної влади або органу місцевого самоврядування).
На підставі зазначеного колегія судів зазначає, що Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень визначено вичерпний перелік документів, які подаються державному реєстратору для здійснення державної реєстрації речового права.
Так з Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 22.06.2011 р. № 703 вбачається, що для проведення державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно заявник повинен надати: документ, що підтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав, документ про сплату державного мита, документ, що підтверджує виникнення, перехід та припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно та документ, що посвідчує його особу. У разі подання заяви уповноваженою особою така особа пред'являє органові державної реєстрації прав, нотаріусові, крім того, документ, що підтверджує її повноваження.
Судом першої інстанції було встановлено та не спростовано у суді апеляційної інстанції, що позивачем разом із заявою про державну реєстрацію було подано паспорт громадянина України, копія ідентифікаційного коду, документ, що підтверджує внесення плати за надання інформації, документ про сплату державного мита, витяг з державного земельного кадастру №НВ- 63000381702013 від 01.08.2013 року на земельну ділянку, яка розташована за адресою: Харківська область, Нововодолазький район, Старовірівська сільська рада, якій присвоєний кадастровий номер 6324285500:05:000:0941, розпорядження РДА №91 від 30.04.2002 року, яким ОСОБА_2 було передано безоплатно у приватну власність земельну ділянку, в розмірі середньої земельної частки (паю) на території Старовірської сільської ради, копію технічної документації. (а.с.18)
Колегія судів вказує на те, що розпорядженням РДА №91 від 30.04.2002 року ОСОБА_2 було передано безоплатно у приватну власність земельну ділянку, в розмірі середньої земельної частки (паю) на території старовірської сільської ради.
Тобто позивачем для державної реєстрації було подано усі передбачені законодавством документи, що необхідні для проведення державної реєстрації речового права, а тому колегія судів зазначає, що державний реєстратор при прийнятті рішення №7294653 від 28.10.2013 року про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень, діяв без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення та без дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення, що привело до порушення прав, свобод та інтересів позивача, оскільки позивач надав до державного органу всі документи, отримані у встановленому законом порядку, для здійснення державної реєстрації прав та їх обтяжень.
Разом з цим колегія суд вважає за необхідне зазначити, що статтею ст. 24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" не передбачено відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень у разі виявлення помилки в Державному земельному кадастрі (докази анулювання запису у Державному земельному кадастрі не надані) або не наданні документу про затвердження технічної документації.
Також суд апеляційної інстанції вказує на те, що відповідно до заяви позивача у рішенні суду першої інстанції при зазначенні кадастрового номеру земельної ділянки було допущено технічну помилку, а саме замість 6324285500:05:000:0941 було вказане 6324255500:05:000:0941, а тому колегія судів залишаючи без змін рішення суду першої інстанції вважає за необхідне зауважити, що відповідно до ст. 169 КАС України сторони мають право звернутися до суду із заявою про виправлення описки у судовому рішенні.
Доводи апеляційної скарги, з наведених підстав, висновків суду першої інстанції не спростовують.
Таким чином, колегія суддів переглянувши, у межах апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, ретельно дослідив наявні докази, дав їм належну оцінку та прийняв законне та обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами матеріального та процесуального права.
Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 160, 167, 195, 196, 197, п.1 ч.1 ст. 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Нововодолазького районного управління юстиції Харківської області Іваницького Євгена Анатолійовича залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 04.03.2014р. по справі № 820/12753/13-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя Чалий І.С.Судді Зеленський В.В. Пянова Я.В.