Рішення № 38769384, 14.05.2014, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
14.05.2014
Номер справи
924/1654/13
Номер документу
38769384
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_______________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"14" травня 2014 р.Справа № 924/1654/13

Господарський суд Хмельницької області у складі колегії суддів: головуючий суддя Танасюк О.Є. , суддя Виноградова В.В., суддя Гладій С.В. розглянувши матеріали справи

за позовом Заступника прокурора м. Хмельницького в інтересах держави в особі Хмельницької обласної ради м. Хмельницький

до 1) Хмельницької міської ради м. Хмельницький

2) Товариства з обмеженою відповідальністю "Автотехкультсервіс" м. Хмельницький

про - скасування рішення Хмельницької міської ради №53 від 29.08.2012 в частині передачі земельної ділянки площею 3562 м.кв., що розташована по пров. Геологів, 2, в м. Хмельницькому, в оренду строком на 5 років ТОВ "Автотехкультсервіс";

- скасування рішення Хмельницької міської ради №56 від 28.08.2013 р. в частині внесення змін в графу 7 п.1 додатку до рішення №53 від 29.08.2013 р.;

- скасування рішення Хмельницької міської ради №55 від 30.10.2013 р. в частині внесення змін до рішення № 56 від 28.08.2013 р. замінивши слова та цифри "до 15.10.2013" на слова та цифри "до 24.12.2017";

- визнання недійсним договору оренди землі №6810100040001087 від 24.12.2012 р., укладеного між Хмельницькою міською радою та ТОВ "Автотехкультсервіс".

Представники сторін:

позивача: Назаренко В.І. - представник згідно довіреності № 25/01-15 від 15.01.2014 р.

відповідача-1: Демчук Л.Г. - представник згідно довіреності № 02-15-542 від 14.04.2011 р.

відповідача-2: Гетьманюк О.В. - представник згідно договору про надання правової допомоги від 03.02.2014 р.

від прокуратури: Мельник І.В. - старший прокурор відділу прокуратури м. Хмельницького згідно службового посвідчення № 023386 від 04.12.2013 р.

В судовому засіданні у відповідності до ст. 85 ГПК України проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Суть спору: Прокурор в інтересах позивача звернувся до суду з позовом, в якому з урахуванням пояснень від 04.02.2014 р. № 130-584-13 та від 23.04.2014 р. №130-584-13 просить скасувати рішення Хмельницької міської ради, в саме: № 53 від 29.08.2012 р. в частині передачі земельної ділянки площею 3562 м.кв., що розташована по пров. Геологів, 2, в м. Хмельницькому, в оренду строком на 5 років ТОВ "Автотехкультсервіс"; № 56 від 28.08.2013 р. в частині внесення змін в графу 7 п. 1 додатку до рішення № 53 від 29.08.2013 р.; № 55 від 30.10.2013 р. в частині внесення змін до рішення № 56 від 28.08.2013 р. замінивши слова та цифри "до 15.10.2013" на слова та цифри "до 24.12.2017" та визнати недійсним договір оренди землі № 6810100040001087 від 24.12.2012 р., укладений між Хмельницькою міською радою та ТОВ "Автотехкультсервіс", якими позбавлено територіальну громаду сіл,селищ, міст Хмельницької області права на користування власністю.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що при прийнятті вищезазначених рішень та укладенні договору оренди Хмельницькою міською радою було порушено вимоги чинного законодавства та протиправно надано ТОВ „Автотехкультсервіс" в оренду земельну ділянку, на якій розташоване нерухоме майно - будівля площею 38,4 м.кв. за адресою: пров. Геологів, 2 в м. Хмельницькому, яка належить територіальним громадам сіл, селищ, міст Хмельницької області в особі Хмельницької обласної ради.

Зазначає, що на момент прийняття міською радою рішення № 53 від 29.08.2012 р. про надання в оренду ТОВ "Автотехкультсервіс" земельної ділянки, що розташована у м. Хмельницькому по пров. Геологів, 2 строком на 5 років, на розгляді у Хмельницькій міській раді знаходилося звернення Хмельницької обласної ради від 19.04.2012 р. „Про оформлення свідоцтва на право власності на територіальні громади сіл, селищ, міст Хмельницької області в особі Хмельницької обласної ради на будову літер „Б-2", загальною площею 38,4 кв.м., що розташована на даній земельній ділянці".

27.09.2012 р. прийнято рішення Хмельницької міської ради № 832 „Про оформлення права власності на будівлю (літ. „Б-2") загальною площею 38,4 кв.м., що розташована по вул. Геологів, 2 у м. Хмельницькому за територіальними громадами сіл, селищ, міст Хмельницької області в особі Хмельницької обласної ради, свідоцтво про право власності видане 05.10.2012 р.

Вказує, що на підставі рішення Хмельницької обласної ради №28/9/2007 від 11.07.2007 р. та договору оренди від 31.07.2007 р., Товариству з обмеженою відповідальністю "Автотехкультсервіс" обласною радою було надано в оренду цілісний майновий комплекс комунального підприємства "Автотехкультсервіс", розташованого по пров. Геологів, 2 у м. Хмельницькому строком до 30.09.2010р.

В подальшому Хмельницькою обласною радою на підставі договору оренди від 15.11.2010 р. ТОВ "Автотехкультсервіс" було надано в оренду одне приміщення площею 38,4 м.кв. терміном до 15.10.2013 р., що вважає підставою для скасування рішення Хмельницької міської ради від 29.08.2012 р. № 53, яким ТОВ "Автотехкультсервіс" надано в оренду земельну ділянку по пров. Геологів, 2 площею 3562 м.кв. терміном на 5 р. (до 29.08.2017 р.). Стверджує про те, що договір оренди від 15.11.2010 р. обласна рада не мала намір продовжувати, у зв'язку з чим за результатами розгляду клопотання Хмельницької обласної ради було прийнято рішення 27-ої сесії Хмельницької міської ради від 28.08.2013 р. № 56, яким скорочено термін оренди земельної ділянки ТОВ "Автотехкультсервіс" до 15.10.2013 р.

Прокурор зазначає, що рішення Хмельницької міської ради № 55 від 30.10.2013 р. безпідставно прийнято в частині продовження терміну дії договору оренди земельної ділянки, а саме „до 24.12.2017р.", хоча в оспорюваному договорі оренди земельної ділянки термін оренди визначений „до 29.08.2017р.".

Наголошує, що рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 11.06.1992 р. №1638 про дозвіл на організацію ринків обласному комунальному підприємству "Автотехкультсервіс" дозволено організовувати речовий ринок по вул. Геологів. Актом перенесення меж земельної ділянки в натурі від 21.05.2001 р. винесено в натурі земельну ділянку площею 0,3562 га, яка знаходиться по вул. Геологів, 2. Вважає, що вищевказане підтверджує те, що будівля Хмельницької обласної ради, яка знаходилася на земельній ділянці по вул. Геологів, 2 фактично знаходиться на земельній ділянці по пров. Геологів, 2.

Таким чином, прокурор вважає, що оскаржуваними рішеннями Хмельницької міської ради № 53 від 29.08.2012 р., № 56 від 28.08.2012 р. № 55 від 30.10.2013 р. та договором оренди землі від 24.12.2012 р. протиправно надано ТОВ „Автокультсервіс" в оренду земельну ділянку, на якій розташоване нерухоме майно - будівля обласної ради площею 38,4 м.кв., чим позбавлено територіальну громаду сіл, селищ, міст Хмельницької області права на користування власністю, а також порушено вимоги ч. 1 ст. 321 ЦК України, якою передбачено що право власності є непорушним, ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Представник відповідача 1 - Хмельницької міської ради в судовому засіданні та у письмовому відзиві на позов від 20.03.2014 р. за № 02-15-680 проти позовних вимог заперечує повністю, мотивуючи тим, що прокурором та позивачем не надано доказів порушення Хмельницькою міською радою при прийнятті оскаржуваних рішень чинного законодавства. Вказує, що оскаржувані рішення прийнято в межах повноважень міської ради, у спосіб, передбачений Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" та на підставі чинного законодавства. Тому просить позов залишити без задоволення.

Представник відповідача 2 - ТОВ „Автокультсервіс" у клопотанні від 04.02.2014 р. просив припинити провадження у справі. При цьому посилався на рішення Конституційного суду України від 01.04.2010 р. № 10-рп/2010 у справі за конституційним поданням Вищого адміністративного суду України щодо офіційного тлумачення положень ч. 1 ст. 143 Конституції України, п. п. "а", "б", "в", "г" ст. 12 Земельного кодексу України, п. 1 ч. 1 ст. 17 КАС України, в якому вирішено, що органи місцевого самоврядування у земельних відносинах з громадянами та юридичними особами, в тому числі щодо вирішення питань розпорядження, передачі у власність, у користування земельних ділянок, а також їх вилучення, виступають як суб'єкти владних повноважень. Земельні спори фізичних чи юридичних осіб з органом місцевого самоврядування як суб'єктом владних повноважень, пов'язані з оскарженням його рішень, дій чи бездіяльності, належать до публічно-правових спорів, на які поширюється юрисдикція адміністративних судів.

Таким чином, ТОВ „Автокультсервіс" вважає вимоги про скасування рішення Хмельницької міської ради № 53 від 29.08.2012 р. в частині передачі земельної ділянки площею 3562 м.кв., що розташована по пров. Геологів, 2, в м. Хмельницькому, в оренду строком на 5 років ТОВ "Автотехкультсервіс"; скасування рішення Хмельницької міської ради №56 від 28.08.2013 р. в частині внесення змін в графу 7 п.1 додатку до рішення № 53 від 29.08.2013 р.; скасування рішення Хмельницької міської ради № 55 від 30.10.2013 р. в частині внесення змін до рішення № 56 від 28.08.2013 р. замінивши слова та цифри "до 15.10.2013 р." на слова та цифри "до 24.12.2017 р." такими, що не підлягають розгляду за правилами господарського судочинства, оскільки Хмельницька міська рада під час прийняття оскаржуваних рішень діяла виключно як суб'єкт владних повноважень та реалізовувала у спірних відносинах надані їй законодавством владні управлінські функції, що свідчать про наявність публічно-правового спору. За таких обставин, позовні вимоги в частині скасування рішень Хмельницької міської ради просить припинити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 80 ГПК України.

У письмовому відзиві від 17.02.2014 р. відповідач проти позову заперечує. Зазначає, що Товариством з обмеженою відповідальністю "Автотехкультсервіс" після свого створення та державної реєстрації 10.02.2007р. розпочато самочинне будівництво адміністративно-побутових приміщень, будівлі під літ. Б-2 за адресою у м. Хмельницькому, пров. Геологів, 2, яке закінчено 10.02.2007 р. та на сьогодні складає площу 185,1 м.кв., що підтверджується Декларацією про готовність об'єкта до експлуатації від 25.07.2013 р., технічним паспортом ТОВ "Автотехкультсервіс".

14.08.2013 р. у Реєстраційній службі Хмельницького міськрайонного управління юстиції Хмельницької області за ТОВ "Автотехкультсервіс" зареєстровано право власності на нерухоме майно: адміністративно-побутові приміщення, будівлі під літ. Б-2 за адресою у м. Хмельницькому, пров. Геологів, 2, що підтверджується свідоцтвом про право власності на нерухоме майно від 14.08.2013 р. індексний № 7938478.

Наголошує, що право власності територіальних громад сіл, селищ, міст Хмельницької області в особі Хмельницької обласної ради зареєстровано на приміщення загальною площею 38,4 м. кв. за адресою у м. Хмельницькому по вул. Геологів, буд. 2, що підтверджується свідоцтвом про право власності на нерухоме майно, видане управлінням житлово-комунального господарства Хмельницької міської ради від 05.10.2012р. При цьому зазначає, що у м. Хмельницькому існують вулиця Геологів, провулок Геологів та проїзд Геологів, які мають окреме географічне розташування один від одного.

Відповідач вказує, що будь-які спори про право між Хмельницькою міською радою та ТОВ "Автотехкультсервіс" з приводу прийняття оскаржуваних рішень міської ради, а також щодо укладеного договору оренди землі № 681010004001087 від 24.12.2012 р. відсутні. Підприємство належним чином, своєчасно, у повному обсязі та добросовісно виконує усі свої обов'язки за договором оренди землі, на якій у місті Хмельницькому по пров. Геологів, 2 розташовані адміністративно-побутові приміщення будівлі літ (Б-2), площею 185,1 кв. м., що є у приватній власності товариства.

Таким чином, відповідач вважає, що позивачем не доведено та не надано суду будь-яких доказів на підтвердження заявлених позовних вимог, а тому відсутні будь-які передбачені законом підстави для скасування оскаржуваних рішень міської ради та визнання недійсним договору оренди землі. За таких обставин просить в позові відмовити.

Розглядом матеріалів справи встановлено.

Хмельницька обласна рада зареєстрована як юридична особа та внесена до ЄДР, що підтверджується витягом з ЄДР на сайті ДП "Інформаційно-ресурсний центр" від 19.05.2014 р.

Хмельницька міська рада зареєстрована як юридична особа та внесена до ЄДР, що підтверджується Довідкою з ЄДРПОУ № 1118 від 23.10.2006 р.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Автотехкультсервіс" зареєстроване як юридична особа та внесене до Єдиного державного реєстру, що підтверджується Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 23.10.2013 р.

Рішенням сьомої сесії п'ятого скликання Хмельницької обласної ради від 31.01.2007 р. № 20-7/2007 надано згоду на передачу в оренду трудовому колективу Комунального підприємства "Автотехкультсервіс" цілісного майнового комплексу Комунального підприємства "Автотехкультсервіс" за умови виконання в повному обсязі вимог ст. 8 Закону України "Про оренду державного та комунального майна".

11.07.2007 р. Хмельницькою обласною радою прийнято рішення дев'ятої сесії п'ятого скликання № 28-9/2007 "Про надання в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю "Автотехкультсервіс" цілісного майнового комплексу Комунального підприємства "Автотехкультсервіс" терміном на 2 роки 11 місяців.

Згідно рішення Хмельницької обласної ради дев'ятої сесії п'ятого скликання від 24.10.2007 р. № 27-10/2007 припинено діяльність Комунального підприємства "Автотехкультсервіс" як юридичної особи шляхом його приєднання до Товариства з обмеженою відповідальністю "Автотехкультсервіс", встановивши, що до останнього переходять всі права і обов'язки Комунального підприємства "Автотехкультсервіс".

На підставі рішень Хмельницької обласної ради від 11.07.2007 р. № 28-9/2007 та від 24.10.2007 р. №27-10/2007, між Хмельницькою обласною радою (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Автотехкультсервіс" (орендар) 31.10.2007 р. укладено договір оренди № 169 цілісного майнового комплексу Комунального підприємства "Автотехкультсервіс", яке засноване та діє на базі майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Хмельницької області згідно п. 1.2. якого орендодавець надає, а орендар приймає в оренду майно цілісного майнового комплексу Комунального підприємства "Автотехкультсервіс", в тому числі будівлі загальною площею 889,7 кв.м. та окремо визначене майно залишковою балансовою вартістю 41044,74 грн. з метою використання його для проведення господарської діяльності.

Власником орендованого майна залишаються територіальні громади сіл, селищ, міст області, а орендар користується ним протягом терміну дії оренди, обумовленим цим договором (п. 1.41 договору).

Відповідно до умов договору оренди, орендар зобов'язаний: використовувати орендоване майно (приміщення) відповідно до його призначення, визначеного умовами договору (п. 4.1.1.); у випадку припинення договору оренди повернути орендодавцю орендоване майно в належному стані (4.1.4.); застрахувати орендоване майно в порядку, визначеному діючим законодавством, не пізніше 10 календарних днів з моменту підписання даного договору (п. 4.1.5.).

У п. 7.1. договору встановлено термін дії даного договору оренди - з 01.11.2007р. по 30.09.2010р.

Пунктом 1.3. договору оренди передбачено, що орендодавець та орендар мають право продовжити термін дії договору.

Договір підписаний сторонами та скріплений їх печатками.

01.11.2007 р. сторонами підписаний Акт прийому-передачі майна цілісного майнового комплексу "Автотехкультсервіс" загальною площею 889,7 кв.м.

Листом від 30.07.2010 р. за № 1233/01-15 Хмельницька обласна рада повідомила ТОВ "Автотехкультсервіс" про те, що не планує переукладати договір оренди цілісного майнового комплексу Комунального підприємства "Автотехкультсервіс" з ТОВ "Автотехкультсервіс" у зв'язку з неналежним виконанням орендарем договору оренди від 31.10.2007 р. та в термін до 30.09.2010 р. просила повернути орендоване майно.

Рішенням Хмельницької обласної ради тридцять першої сесії від 29.09.2010 р. № 14-31/2010 Товариству з обмеженою відповідальністю "Автотехкультсервіс" було відмовлено в продовженні договору оренди від 31.10.2007 р. № 169 цілісного майнового комплексу Комунального підприємства "Автотехкультсервіс" на новий термін.

При цьому, 15.11.2010 р. між Хмельницькою обласною радою (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Автотехкультсервіс" (орендар) було укладено договір оренди № 115 нерухомого майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Хмельницької області, відповідно до п. 1.2. якого орендодавець надає, а орендар приймає в оренду нежитлове приміщення площею 38,4 м.кв., розташоване за адресою: м. Хмельницький, пров. Геологів, 2 з метою використання його під офіс.

Пунктом 7.1 договору передбачено строк дії договору оренди - з 15.11.2010 р. до 15.10.2013 р.

Договір підписаний сторонами та скріплений їх печатками.

15.11.2010 р. між Хмельницькою обласною радою (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Автотехкультсервіс" (орендар) підписаний Акт прийому-передачі в оренду нежитлового приміщення загальною площею 38,4 кв.м., розташованого за адресою: м. Хмельницький, пров. Геологів, 2.

Рішенням Хмельницької обласної ради № 17-6/2011 від 19.10.2011 р. затверджено перелік об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Хмельницької області, управління якими здійснює Хмельницька обласна рада. Серед майнових комплексів вказаного переліку значиться адмінбудівля площею 38,4 м.кв., розташована за адресою: м. Хмельницький, вул. Геологів, 2.

Земельна ділянка площею 0,3562 га у м. Хмельницькому по пров. Геологів, 2, на якій знаходиться нежитлове приміщення загальною площею 38,4 кв.м., яке було надано відповідачу-2 в оренду, з 2001 р. перебувала в постійному користуванні Державного комунального підприємства "Автотехкультсервіс", що підтверджується державним актом на право користування землею ІІ-ХМ № 001044 № 116 від 12.06.2001 р., виданого на підставі рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради № 315 від 03.05.2001 р.

Рішенням Хмельницької міської ради дев'ятнадцятої сесії № 53 від 29.08.2012 р. припинено право Державного комунального підприємства "Автотехкультсервіс" на користування земельною ділянкою площею 3562 м.кв., що розташована по пров. Геологів, 2, в м. Хмельницькому та передано її ТОВ "Автотехкультсервіс" під речовий ринок в оренду на 5 років.

На підставі вказаного рішення 24.12.2012 р. між Хмельницькою міською радою (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Автотехкультсервіс" (орендар) був укладений договір оренди землі № 681010004001087, відповідно до умов якого орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 3562 м.кв. із земель житлової та громадської забудови, яка знаходиться в м. Хмельницькому, по пров. Геологів, 2 (п. п. 1, 2 договору).

Відповідно до п. 15 договору оренди, земельна ділянка передається в оренду під речовий ринок. Цільове призначення земельної ділянки - землі житлової та громадської забудови (п. 16 договору).

Пунктом 5 договору оренди передбачено, що даний договір укладено на 5 років до 29.08.2017 р.

Договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації (п. 43 договору). Договір зареєстрований в Управлінні Держкомзему в м. Хмельницькому Хмельницької області про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 24.12.2012 р. за № 681010004001087.

24.12.2012 р. сторонами підписаний Акт приймання-передачі земельної ділянки площею 3562м.кв., що знаходиться за адресою: м. Хмельницький, пров. Геологів, 2, під речовий ринок.

Листом від 28.05.2013 р. № 1100/01-15 Хмельницька обласна рада звернулася до міської ради з пропозицією скасувати рішення Хмельницької міської ради від 29.08.2012 р. № 53 в частині надання в оренду ТОВ "Автотехкультсервіс" земельної ділянки площею 3562 м.кв., що розташована за адресою: м. Хмельницький, пров. Геологів, 2 терміном на 5 років, розірвати договір оренди та прийняти рішення про надання Хмельницькій обласній раді вказаної земельної ділянки в постійне користування. Звертає увагу, що при прийняті рішення від 29.08.2012 р. № 53 міською радою не враховано обставин, що згідно договору оренди від 15.11.2010 р. укладеного між обласною радою та ТОВ "Автотехкультсервіс" в оренду передано лише одне приміщення за адресою: м. Хмельницький, пров. Геологів, 2, загальною площею 38,4 м.кв. терміном до 15.10.2013 р. без наміру його продовження (лист обласної ради № 1799/01-15 від 16.09.2013 р.). Крім того, не погоджено з органом управління майном (власником) - Хмельницькою обласною радою термін надання в оренду земельної ділянки, на якій знаходиться будівля, що належить спільним громадам області.

За результатами розгляду клопотання обласної ради рішенням двадцять сьомої сесії Хмельницької міської ради від 28.08.2013 р. № 56 внесено зміни в графу 7 п. 1 додатку до рішення дев'ятнадцятої сесії міської ради від 29.08.2012 р. № 53, замінивши слова та цифри "на 5 років" на слова та цифри "до 15.10.2013 р.". Також внесено зміни в договір оренди № 681010004001087 від 24.12.2012 р.

09.10.2013 р. Хмельницька обласна рада звернулася з листом № 1921/01-15 до ТОВ "Автотехкультсервіс", в якому просила передати нежитлове приміщення за адресою: м. Хмельницький, пров. Геологів, 2 Комунальному АТП Хмельницької обласної ради у зв'язку з передачею з балансу Хмельницької обласної ради на баланс Комунального автотранспортного підприємства зазначеного приміщення відповідно до розпорядження голови обласної ради від 18.09.2013 р. № 163/2013-о "Про передачу нежитлового приміщення за адресою: м. Хмельницький, пров. Геологів, 2 Комунальному автотранспортному підприємству Хмельницької обласної ради".

15.10.2013 р. складено акт прийняття-передачі основних засобів, відповідно до якого нежитлове приміщення загальною площею 38,4 м.кв., розташоване за адресою: м. Хмельницький, пров.Геологів,2 Товариством з обмеженою відповідальністю "Автотехкультсервіс" буде передано комунальному автотранспортному підприємству Хмельницької обласної ради після рішення суду ( стор.96 том.1).

14.10.2013 р. ТОВ "Автотехкультсервіс" звернулося до міської ради із клопотанням скасувати рішення двадцять сьомої сесії Хмельницької міської ради від 28.08.2013 р. № 56 "Про внесення змін в договір оренди № 681010004001087 від 24.12.2012 р." яким строк оренди встановлено до 15.10.2013 р.

За результатами розгляду зазначеного звернення ТОВ "Автотехкультсервіс", 30.10.2013 р. було прийнято рішення двадцять сьомої сесії Хмельницької міської ради № 55, яким внесено зміни до п. 1 рішення 27-ої сесії міської ради від 28.08.2013 р. № 56, замінивши слова та цифри "до 15.10.2013 р." на слова та цифри "до 24.12.2017 р.".

Також між сторонами було укладено додаткову угоду про внесення змін до договору оренди землі № 681010004001087 від 24.12.2012 р., згідно якої п. 8 договору викладено в новій редакції: „Договір укладено до 24.12.2017 р. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновити його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію."

Як вбачається із відзиву від 17.02.2014 р. відповідача та документів, наявних в матеріалах справи, після створення та державної реєстрації ТОВ "Автотехкультсервіс" (свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи від 13.02.2007 р.), останнє розпочало самочинне будівництво адміністративно-побутових приміщень, будівлі під літ. Б-2 за адресою у м. Хмельницькому по пров. Геологів, 2, що становить площу 185,1 кв.м.

Листом № 1165/01-15 від 22.05.2008 р. Хмельницька обласна рада погодила Товариству з обмеженою відповідальністю "Автотехкультсервіс" проведення реконструкції (добудови другого поверху) будівлі по пров. Геологів, 2 за кошти товариства при умові погодження архітектури міста

25.07.2013 р. за № ХМ 202132051109 Інспекцією державного контролю у Хмельницькій області зареєстрована Декларація про готовність об'єкта до експлуатації адміністративно-побутових приміщень (Б-2) в м. Хмельницькому по пров. Геологів, 2. Із Декларації вбачається, що початком будівництва є 10.02.2007р., а закінченням будівництва - 24.11.2008 р., загальна площа будівлі - 185,1кв.м.

Право власності Товариства з обмеженою відповідальністю "Автотехкультсервіс" на нерухоме майно - адміністративно-побутові приміщення будівлі літ. Б-2 площею 185,1 кв.м. за адресою у м. Хмельницькому по пров. Геологів, 2 підтверджується Свідоцтвом про право власності на нерухоме майно від 14.08.2013 р., індексний № 7938478 та технічним паспортом на приміщення від 09.07.2013р.

27.09.2012 р. за результатами розгляду звернення обласної ради від 19.04.2012 р. № 898/01-15 було прийнято рішення Хмельницької міської ради № 832 "Про оформлення права власності на будівлю (літер "Б-2") загальною площею 38,4 м.кв., що розташована по вул. Геологів, 2 у м. Хмельницькому за територіальними громадами сіл, селищ, міст Хмельницької області в особі Хмельницької обласної ради". Право власності на вказану будівлю підтверджується свідоцтвом про право власності від 05.10.2012 р., виданим управлінням житлово-комунального господарства та технічним паспортом на приміщення від 16.02.2012 р.

Наказом управління архітектури та містобудування департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів Хмельницької міської ради від 08.11.2013 р. № 371 на підставі звернення Хмельницької обласної ради було змінено адресу будівлі (літ. "Б-2") загальною площею 38,4 кв.м. (зареєстрована за територіальними громадами сіл, селищ, міст Хмельницької області в особі Хмельницької обласної ради) по вул. Геологів, 2 в м. Хмельницькому на пров. Геологів, 2 з метою впорядкування адрес будівлі та земельної ділянки на якій фактично розташована вищезгадана будівля.

Проте постановою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 03.03.2014 р. по справі № 6868/24038/13-а зазначений наказ управління архітектури та містобудування департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів Хмельницької міської ради визнаний протиправним та скасовано.

Прокурор посилаючись на те, що оскаржуваними рішеннями Хмельницької міської ради № 53 від 29.08.2012 р., № 56 від 28.08.2012 р. № 55 від 30.10.2013 р. та договором оренди землі від 24.12.2012 р. протиправно надано ТОВ „Автокультсервіс" в оренду земельну ділянку, на якій розташоване нерухоме майно - будівля обласної ради площею 38,4 м.кв., чим позбавлено територіальну громаду сіл, селищ, міст Хмельницької області права на користування власністю, просить скасувати вказані рішення міської ради та визнати недійсним договір оренди землі.

Дослідивши зібрані у справі докази та давши їм правову оцінку в сукупності, судом прийнято до уваги.

Відповідно до статті 121 Конституції України на прокуратуру покладено функції представництва інтересів громадянина або держави у випадках, визначених законом.

Статтями 20, 36-1 Закону України "Про прокуратуру" визначено, що при виявленні порушень закону прокурор у межах своєї компетенції має право звертатися до суду в передбачених законом випадках. Підставою представництва прокурором інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави.

Частинами 1, 2 статті 29 ГПК України передбачено, що прокурор бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, порушену за позовом інших осіб, на будь-якій стадії її розгляду для представництва інтересів громадянина або держави. У разі прийняття господарським судом позовної заяви, поданої прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача.

Згідно з ч. 3 ст. 2 ГПК України прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

Як слідує із позовної заяви прокурора та пояснень від 04.02.2014р., 23.04.2014р. підставою звернення із даною позовною вимогою до суду стало позбавлення відповідачами (Хмельницькою міською радою та ТОВ „Автотехкультсервіс") позивача (Хмельницької міської ради) права користування власністю. При цьому зазначено, що на момент прийняття міською радою рішення про надання в користування земельної ділянки в оренду ТОВ „Автотехкультсервіс", на розгляді міської ради знаходилось звернення Хмельницької обласної ради від 19.0-4.2012р. № 898/01-15 „ Про оформлення свідоцтва на право власності в особі Хмельницької обласної ради на будову літер „ Б-2", загальною площею 38,4м.кв., що розташована на даній земельній ділянці, відповідно до якого міською радою прийнято 27.09.2012р. рішення про видачу свідоцтва на право власності, яке виготовлено та видано Хмельницьким управлінням житлово-комунального господарства 05.10.2012р.

Так, стверджує, що при прийнятті спірних рішень та договору міською радою не враховано, що на земельній ділянці площею 3562 м.кв., що розташована по пров. Геологів, 2, м. Хмельницький, знаходиться нерухоме майно - будівля площею 38,4 м.кв., яка належить територіальним громадам сіл, селищ, міст Хмельницької області в особі Хмельницької обласної ради.

Відповідно до п. 1.2. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011р. №6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" господарським судам підвідомчі лише справи у спорах, що виникають із земельних відносин приватноправового характеру, тобто з відносин, врегульованих нормами цивільного або господарського права і пов'язаних із здійсненням сторонами цивільних або інших майнових прав на земельні ділянки на засадах рівності

З положень статей 13, 14, 140, 142, 143 Конституції України статей 11, 16, 167, 169, 374 ЦК України, статей 2, 8, 48, 133, 148, 152, 197 ГК України, статей 80, 84, 123, 124, 127, 128 ЗК України випливає, що органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування у правовідносинах щодо розпорядження земельними ділянками державної та комунальної власності (наданні земельних ділянок громадянам та юридичним особам у власність або в користування, відчуженні земельних ділянок державної або комунальної власності, укладенні, зміні, розірванні договорів купівлі-продажу, ренти, оренди земельної ділянки та інших договорів щодо земельних ділянок, встановленні сервітуту, суперфіцію, емфітевзису, в тому числі прийнятті державними органами та органами місцевого самоврядування відповідних рішень) діють як органи, через які держава або територіальна громада реалізують повноваження власника земельних ділянок.

Таким чином, справи у спорах за участю державних органів та органів місцевого самоврядування, що виникають з правовідносин, у яких державні органи та органи місцевого самоврядування реалізують повноваження власника землі, а також в інших спорах, які виникають із земельних відносин приватноправового характеру, за відповідності складу сторін спору статті 1 ГПК підвідомчі господарським судам. (п. 1.2.2. постанови Пленуму ВГСУ від 17.05.2011 р. № 6).

Згідно з абз. 2 п. 1.2.4. зазначеної постанови Пленуму ВГСУ індивідуальні акти органів держави або місцевого самоврядування, якими реалізовуються волевиявлення держави або територіальної громади як учасника цивільно-правових відносин і з яких виникають, змінюються, припиняються цивільні права і обов'язки, не належать до правових актів управління, а спори щодо їх оскарження мають приватноправовий характер, тобто справи у них підвідомчі господарським судам.

Відповідно до п. 1.3. постанови Пленуму ВГСУ від 17.05.2011 р. № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" передбачено, що у порядку господарського судочинства вирішенню підлягають категорії спорів, зокрема: щодо набуття, здійснення та припинення прав юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців, територіальних громад та держави на земельні ділянки (крім спорів, передбачених частиною першою статті 16 Закону України "Про відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності"); пов'язані із захистом права на земельні ділянки (в тому числі відновлення порушеного права третьої особи, яка на підставі рішень державних органів або органів місцевого самоврядування претендує на спірну земельну ділянку); про визнання незаконними рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування з питань передачі земельних ділянок у власність чи надання їх у користування, припинення права власності на земельні ділянки, вилучення цих ділянок з користування і про зобов'язання названих органів залежно від характеру спору виконати певні дії, як цього вимагають приписи чинного законодавства; що виникають з укладення, зміни, розірвання, виконання договору оренди земельних ділянок.

Враховуючи, що прокурор та позивач, вважають, що при прийнятті спірних рішень та договору відповідачами порушено права позивача ( Хмельницької обласної ради), які носять цивільно-правовий характер, зокрема, права користування власністю, що знаходиться на земельній ділянці площею 3562м.кв., по пров.Геологів,2, м. Хмельницький, а саме нерухомим майном - будівлею площею 38,4м.кв., тому, даний спір, предметом якого є скасування рішень Хмельницької міської ради та визнання недійсним договору оренди землі підлягає розгляду в порядку господарського судочинства.

За таких обставин, клопотання ТОВ "Автотехкультсервіс" від 04.02.2014 р. про припинення провадження у справі в частині позовних вимог про скасування рішення Хмельницької міської ради №53 від 29.08.2012 в частині передачі земельної ділянки площею 3562 м.кв., що розташована по пров. Геологів, 2, в м. Хмельницькому, в оренду строком на 5 років ТОВ "Автотехкультсервіс"; скасування рішення Хмельницької міської ради №56 від 28.08.2013 р. в частині внесення змін в графу 7 п.1 додатку до рішення №53 від 29.08.2013 р.; скасування рішення Хмельницької міської ради №55 від 30.10.2013 р. в частині внесення змін до рішення № 56 від 28.08.2013 р. замінивши слова та цифри "до 15.10.2013" на слова та цифри "до 24.12.2017" є безпідставним, тому судом відхиляється.

Згідно статті 1 ГПК України, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності, мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Відповідно до п. 10 ч. 2 статті 16 Цивільного кодексу України одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є право особи на звернення до суду з вимогою про визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 3 ст. 140, ч. 1 ст. 144 Конституції України місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи. Органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Частиною 1 ст. 21 Цивільного кодексу України передбачено, що суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства та порушує цивільні права або інтереси.

Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку (ч.10 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").

Відповідно до ч. 1 ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Підставою для набуття права користування земельною ділянкою із земель державної або комунальної власності є відповідне рішення уповноваженого органу. Зокрема, відповідно до ст. 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

В силу ст. 124 Земельного кодексу України та ст. 16 Закону України „Про оренду землі" передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними ст. 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.

Частиною 1 ст. 122 ЗК України визначено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Відповідно до п. 34 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування" до виключної компетенції міської ради належить вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин, які розглядаються виключно на пленарному засіданні ради - сесії.

З матеріалів справи вбачається, що рішенням Хмельницької міської ради дев'ятнадцятої сесії №53 від 29.08.2012р. припинено право Державного комунального підприємства "Автотехкультсервіс" на користування земельною ділянкою площею 3562 м.кв., що розташована по пров. Геологів, 2, в м. Хмельницькому та передано її ТОВ "Автотехкультсервіс" в оренду під речовий ринок на 5 років.

Як слідує із рішення Хмельницької обласної ради дев'ятої сесії п'ятого скликання від 24.10.2007р. №27-10/2007 ТОВ „Автотехкультсервіс" є правонаступником Державного комунального підприємства "Автотехкультсервіс", у якого земельна ділянка площею 3562 м.кв. у м. Хмельницькому по пров. Геологів, 2 перебувала на праві постійного користування, що підтверджується державним актом на право користування землею ІІ-ХМ № 001044 № 116 від 12.06.2001 р., виданого на підставі рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради № 315 від 03.05.2001 р.

Після припинення діяльності Комунального підприємства "Автотехкультсервіс" як юридичної особи шляхом його приєднання до Товариства з обмеженою відповідальністю "Автотехкультсервіс", останнє звернулося до Хмельницької міської ради про надання в оренду вищезазначеної земельної ділянки. При цьому, судом враховується, що під час прийняття рішення від 29.08.2012 р. про надання в оренду відповідачу-2 земельної ділянки, на даній земельній ділянці ТОВ "Автотехкультсервіс" орендувало нежитлове приміщення площею 38,4 м.кв. на підставі договору оренди № 115 від 15.11.2010 р. укладеного з Хмельницькою обласною радою, строк дії якого визначено до 15.10.2013 р.

Також судом береться до уваги те, що свідоцтво про право власності на нежитлове приміщення площею 38,4 м.кв. по вул. Геологів, 2 у м. Хмельницькому видане позивачу 05.10.2012 р., тобто після прийняття спірного рішення № 53 від 29.08.2012 р., яким надано відповідачу-2 в оренду земельну ділянку площею 3562 м.кв.

Крім того, згідно ч. 1 ст. 182 ЦК України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації. Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації (ч. 2 ст. 331 ЦК України).

При цьому, як встановлено постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 12.02.2014 р. по справі № 822/4010/13-а, право власності за Хмельницькою обласною радою не зареєстроване у державному реєстрі прав, що виключає виникнення у неї такого права.

Так, на день подання зазначеного позову та в процесі розгляду справи в судових засіданнях, доказів реєстрації у державному реєстрі за позивачем права власності на нерухоме майно, прокурором та позивачем не надано, з огляду на зазначене не підтверджено належними та допустимими доказами наявність права власності у позивача.

Крім того, судом беруться до уваги доводи відповідача-2 про те, що згідно свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 05.10.2012 р., виданого позивачу, право власності територіальних громад сіл, селищ, міст Хмельницької області в особі Хмельницької обласної ради зареєстровано на приміщення загальною площею 38,4 м. кв. за адресою у м. Хмельницькому по вул. Геологів, буд. 2 та те, що вулиця Геологів та провулок Геологів мають окреме географічне розташування один від одного. При цьому, враховується, що наказ управління архітектури та містобудування департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів Хмельницької міської ради від 08.11.2013 р. № 371 "Про зміну адреси будівлі (літ. "Б-2") по вул. Геологів, 2 в м. Хмельницькому визнаний протиправним та скасовано постановою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 03.03.2014 р. по справі № 6868/24038/13-а.

Також судом враховується і той факт, що на момент звернення до суду з даним позовом за ТОВ "Автотехкультсервіс" наявне зареєстроване право власності на нерухоме майно - адміністративно-побутові приміщення будівлі літ. Б-2 площею 185,1 кв.м., яке знаходиться на земельній ділянці, що надана останньому в оренду (м. Хмельницький, пров. Геологів, 2), що підтверджується Свідоцтвом про право власності на нерухоме майно від 14.08.2013 р., індексний № 7938478.

Відповідно до статті 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності.

Згідно ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Статтею 317 ЦК України визначено зміст права власності та регламентовано, що власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.

У відповідності до статті 319 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. При здійсненні своїх прав та виконанні обов'язків власник зобов'язаний додержуватися моральних засад суспільства. Усім власникам забезпечуються рівні умови здійснення своїх прав.

Згідно статті 321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом.

Гарантуючи захист права власності, закон надає власнику право вимагати усунення будь-яких порушень його права, хоч би ці порушення і не були поєднані з позбавленням володіння.

Статтею 391 ЦК України встановлено, що власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном. Таке право забезпечується йому за допомогою негаторного позову. Негаторний позов - це позадоговірна вимога власника, що володіє річчю, до третьої особи про усунення перешкод у здійсненні правомочностей користування та (або) розпорядження майном. Перешкодою в здійсненні правомочностей власника є неправомірні дії порушника цих прав. Підставою негаторного позову є обставини, що обґрунтовують право позивача на користування і розпорядження майном, а також підтверджують, що поведінка третьої особи створює перешкоди у здійсненні цих правомочностей. Як відповідач виступає особа, що своїм противоправним поводженням створює перешкоди, що заважають нормальному здійсненню права власності (права титульного володіння).

З огляду на зазначене, прокурором при зверненні із зазначеним позовом до суду не обґрунтовано яким чином відповідачі порушуть право користування власністю позивача та як обраний ним спосіб захисту сприятиме відновленню порушеного права.

Відповідно до п. 2 Роз'яснення Президії Вищого арбітражного суду України від 26.01.2000 № 02-5/35 "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів" обов'язковою умовою визнання акта недійсним є порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі. Якщо за результатами розгляду справи факту такого порушення не встановлено, у господарського суду немає правових підстав для задоволення позову.

З урахуванням вищезазначеного, доводи прокурора про те, що рішенням Хмельницької міської ради № 53 від 29.08.2012 р. порушено вимоги чинного законодавства та протиправно надано ТОВ „Автотехкультсервіс" в оренду земельну ділянку, на якій розташоване нерухоме майно - будівля площею 38,4 м. кв. за адресою: пров. Геологів, 2 в м. Хмельницькому, яка належить територіальним громадам сіл, селищ, міст Хмельницької області в особі Хмельницької обласної ради є безпідставними та такими, що не відповідають наявним у справі письмовим доказам. Крім того, відсутні докази, які б могли свідчити про порушення даним рішенням прав та інтересів позивача.

Враховуючи вищенаведене, у зв'язку з відсутністю належних, достовірних та достатніх доказів порушення прав позивача внаслідок прийняття рішення Хмельницької міської ради № 53 від 29.08.2012 р. про надання в оренду земельної ділянки ТОВ "Автотехкультсервіс", судом не встановлено підстав, за якими спірне рішення ради підлягало б визнанню недійсним (незаконним), виходячи з приписів статті 21 Цивільного кодексу України, реалізація якої обмежена сукупністю двох обов'язкових умов, а саме: невідповідністю спірного акту актам цивільного законодавства і порушенням внаслідок прийняття такого акта цивільних прав або інтересів особи.

Також прокурором та позивачем не доведено яким чином порушені права та інтереси Хмельницької обласної ради на користування власністю в результаті прийняття Хмельницькою міською радою рішень № 56 від 28.08.2013 р. в частині внесення змін в графу 7 п. 1 додатку до рішення № 53 від 29.08.2013 р. та № 55 від 30.10.2013 р. в частині внесення змін до рішення № 56 від 28.08.2013 р. замінивши слова та цифри "до 15.10.2013" на слова та цифри "до 24.12.2017".

Так, рішення двадцять сьомої сесії Хмельницької міської ради від 28.08.2013 р. № 56 було прийняте за результатами розгляду клопотання Хмельницької обласної ради від 28.05.2013р. №1100/01-15, в якому просила скасувати рішення міської ради від 29.08.2012 р. № 53 в частині надання в оренду ТОВ "Автотехкультсервіс" земельної ділянки площею 3562 м.кв., що розташована за адресою: м. Хмельницький, пров. Геологів, 2 терміном на 5 років, розірвати договір оренди та прийняти рішення про надання Хмельницькій обласній раді вказаної земельної ділянки в постійне користування. Рішенням Хмельницької міської ради від 28.08.2013 р. № 56 було внесено зміни в графу 7 п. 1 додатку до рішення дев'ятнадцятої сесії міської ради від 29.08.2012 р. № 53, яким скорочено строк дії договору оренди землі від 24.12.2012 р., замінивши слова та цифри "на 5 років" на слова та цифри "до 15.10.2013 р.".

Також відсутні докази та обгрунтувантування, які б свідчили про незаконність прийняття Хмельницькою міською радою рішення № 55 від 30.10.2013 р. в частині внесення змін до рішення № 56 від 28.08.2013 р., замінивши слова та цифри "до 15.10.2013" на слова та цифри "до 24.12.2017".

При цьому судом враховується, що відповідно до рішення Конституційного Суду України від 16.04.2009 року № 7-рп/2009 у справі за конституційним поданням Харківської міської ради щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 19, статті 144 Конституції України, статті 25, частини чотирнадцятої статті 46, частин першої, десятої статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування), відповідно до якого в аспекті конституційного подання положення частини другої статті 19, статті 144 Конституції України, статті 25, частин першої, десятої статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21 травня 1997 року N 280/97-ВР (з наступними змінами) стосовно права органу місцевого самоврядування скасовувати свої раніше прийняті рішення та вносити до них зміни необхідно розуміти так, що орган місцевого самоврядування має право приймати рішення, вносити до них зміни та/чи скасовувати їх на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Рішення і висновки Конституційного Суду України рівною мірою є обов'язковими до виконання (ст. 69 Закону України "Про Конституційний Суд України").

Спірним рішенням № 55 від 30.10.2013 р. було внесено зміни до рішення № 56 від 28.08.2013 р., замінивши слова та цифри "до 15.10.2013" на слова та цифри "до 24.12.2017". Таким чином, вказаним рішенням було продовжено строк оренди землі, який передбачений договором оренди землі №6810100040001087 від 24.12.2012 р., укладений між Хмельницькою міською радою та ТОВ "Автотехкультсервіс".

При цьому, судом враховується, що відповідно до ч. 1 ст. 30 Закону України „Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. Також п. 36 договору оренди землі передбачено, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін.

З урахуванням вищезазначеного, рішення Хмельницької міської ради № 55 від 30.10.2013 р., яким внесено зміни до рішення № 56 від 28.08.2013 р., щодо строку дії оренди землі та фактично продовжено строк дії оренди, встановлений договором є таким, що прийняте відповідно до вимог чинного законодавства за взаємною згодою сторін. Зазначене рішення ніяким чином не порушує права та інтереси позивача у справі, тому суд не вбачає підстав для його скасування.

Щодо позовних вимог про визнання недійсним договору оренди землі №6810100040001087 від 24.12.2012 р., укладеного між Хмельницькою міською радою та ТОВ "Автотехкультсервіс" судом враховується наступне.

Частиною 1 статті 215 Цивільного кодексу встановлено, що підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 Цивільного кодексу.

Прокурор обгрунтовуючи вимоги про визнання недійсним договору оренди землі посилається на ч. 1 ст. 203 ЦК України, якою визначено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.

Проте, ні прокурором, ні позивачем не доведено, у чому зміст договору оренди землі №6810100040001087 від 24.12.2012р. укладений між Хмельницькою міською радою та ТОВ "Автотехкультсервіс" в цілому або в окремих його частинах (пунктах) суперечить вимогам чинного законодавства, або моральним засадам суспільства, а також яким чином договір оренди землі порушує інтересів держави в особі Хмельницької обласної ради.

Як вбачається із змісту статті 203 Цивільного кодексу України, правочин є дійсним, якщо він відповідає загальним умовам дійсності правочину, зокрема, волевиявлення учасника правочину має бути вільним та відповідати його внутрішній волі, правочин має вчинятися у формі, встановленій законом та бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. (ст.ст. 118, 123, 124 Земельного кодексу України).

Враховуючи вищенаведене, а також встановлення судом відповідності чинному законодавству рішення сесії міської ради № 53 від 29.08.2012 р. про надання земельної ділянки в оренду відповідачу-2, підстав для визнання оскаржуваного договору оренди землі №6810100040001087 від 24.12.2012р. укладеного між Хмельницькою міською радою та ТОВ "Автотехкультсервіс" суд не вбачає.

Відповідно до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

Враховуючи вищезазначене, суд не вбачає порушення прав та законних інтересів позивача у справі з боку відповідачів, зокрема, у зв'язку з прийняттям спірних рішень Хмельницької міської ради, а також укладенням договору оренди землі. Таким чином, з огляду на відсутність підстав для скасування оспорюваних рішень міської ради та визнання недійсним договору оренди землі, в позові прокурора в інтересах Хмельницької обласної ради необхідно відмовити.

Згідно з п. 4.6. постанови Пленуму ВГС України № 7 від 21.02.2013р. "Про деякі питання практики застосування розділу VI ГПК України" приймаючи рішення зі справи, провадження в якій порушено за заявою прокурора, господарський суд у разі повного або часткового задоволення позову (скарги) стягує судовий збір з відповідача (повністю або пропорційно задоволеним вимогам), якщо він не звільнений від сплати судового збору; у разі ж повної або часткової відмови в позові судовий збір стягується з визначеного прокурором позивача (так само повністю або пропорційно задоволеним вимогам), за винятком випадків, коли останнього звільнено від сплати судового збору, та коли позивачем у справі є сам прокурор. Стягнення відповідних сум судового збору здійснюється в доход державного бюджету України у розмірі, визначеному згідно з частиною першою статті 4 Закону України "Про судовий збір", виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня того календарного року, в якому відповідна заява або скарга подавалася до суду.

Враховуючи зазначене, судовий збір підлягає стягненню в дохід Державного бюджету України з визначеного прокурором позивача у зв'язку з відмовою в позові.

Керуючись ст. ст. 1, 2, 12, 22, 32, 33, 43, 44, 49, 82, 84, 85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд -

В И Р І Ш И В :

В позові Заступника прокурора м. Хмельницького в інтересах держави в особі Хмельницької обласної ради м. Хмельницький до Хмельницької міської ради м. Хмельницький, Товариства з обмеженою відповідальністю "Автотехкультсервіс" м. Хмельницький про скасування рішення Хмельницької міської ради №53 від 29.08.2012 в частині передачі земельної ділянки площею 3562 м.кв., що розташована по пров. Геологів, 2, в м. Хмельницькому, в оренду строком на 5 років ТОВ "Автотехкультсервіс"; скасування рішення Хмельницької міської ради №56 від 28.08.2013 р. в частині внесення змін в графу 7 п. 1 додатку до рішення №53 від 29.08.2013 р.; скасування рішення Хмельницької міської ради №55 від 30.10.2013 р. в частині внесення змін до рішення № 56 від 28.08.2013 р. замінивши слова та цифри "до 15.10.2013" на слова та цифри "до 24.12.2017"; визнання недійсним договору оренди землі №6810100040001087 від 24.12.2012 р., укладеного між Хмельницькою міською радою та ТОВ "Автотехкультсервіс" відмовити.

Стягнути з Хмельницької обласної ради (м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 2, будинок рад, код ЄДРПОУ 00022651) в дохід Державного бюджету України (по коду класифікації доходів бюджету 22030001, р/р 31218206783002, отримувач УДКСУ у м. Хмельницькому, код ЄДРПОУ отримувача 38045529, банк отримувача ГУДКСУ у Хмельницькій області, МФО 815013, призначення платежу: "Судовий збір, Код 03500128, пункт ставок судового збору") судовий збір в розмірі 4872,00 грн. (чотири тисячі вісімсот сімдесят дві гривні 00 коп.)

Видати наказ.

Повне рішення складено 19.05.2014 р.

Головуючий суддя О.Є. Танасюк

Суддя В.В. Виноградова

Суддя С.В. Гладій

Віддрук. 5 прим. :

1 - до справи,

2 - позивачу - м. Хмельницький, м-н Незалежності, 2, Будинок Рад;

3 - відповідачу-1 - м. Хмельницька, вул. Гагаріна, 3 ;

4 - відповідачу -2 - м. Хмельницький, вул. Геологів, 2;

5 - прокуратурі м. Хмельницького.