Постанова № 38767066, 14.05.2014, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.05.2014
Номер справи
819/776/14-а
Номер документу
38767066
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/776/14-a

14 травня 2014 року

Тернопільський окружний адміністративний суд в складі

головуючого судді Баб'юка П.М., при секретарі судового засідання Сердюку А.Г.,

за участю представників: позивача - Сідого С.В., відповідача - Рацина Р.Р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Тегрос" до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Тернопільській області про визнання неправомірним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Тегрос» (далі - позивач, ТОВ "Тегрос") звернулось до адміністративного суду з адміністративним позовом до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Тернопільській області про визнання неправомірним і скасування податкового повідомлення - рішення від 03 лютого 2014 року №0000392202.

В суді представник позивача позовні вимоги підтримав та просив задовольнити, посилаючись на те, що висновки в акті перевірки щодо порушення позивачем п.2.6 Положення про ведення касових операції у національній валюті в Україні, затвердженого постановою НБУ від 15.12.2004 №637, (далі - Положення про ведення касових операцій) а саме: не оприбуткування готівкових коштів в касі підприємства в день одержання з оформленням їх прибутковим касовим ордером та записом в касовій книзі в загальній сумі 49400,00 грн., - не відповідає фактичним обставинам.

Зазначив, що кошти в сумі 49400,00 грн. надійшли на рахунок (а не в касу) ТОВ "Тегрос" від фізичної особи ОСОБА_3, як повернення поворотної безпроцентної фінансової допомоги, про що і вказано у виписках банку за особовим рахунком позивача, які долучені до матеріалів справи. Вказане також підтверджується наказом №29 від 05.09.2012, договором про надання безпроцентної фінансової допомоги від 06 вересня 2012 року та видатковим касовим ордером від 07 вересня 2012 року.

Також відмітив, що в квитанціях №5 від 02 жовтня 2012 року та №60 від 26 жовтня 2012 року помилково вказано платника ТОВ "Тергос" через ОСОБА_3

Платником в даному випадку бала фізична особа ОСОБА_3, а помилка у визначенні платника сталась у зв'язку з тим, що зазначена фізична особа одночасно є директором товариства. Вказані обставини також підтверджуються довідкою АТ "УкрСиббанк" від 10.12.2013 №790/157-52.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав та пояснив, що оскаржене податкове повідомлення - рішення прийняте з дотриманням вимог чинного законодавства, застосовані податковим органом штрафні санкції та їх розмір є обґрунтованим, а тому, позовні вимоги до задоволення не підлягають.

Додатково зазначив, що в даному випадку слід звертати увагу не на призначення платежу, яке вказане у квитанції, а на платника. Оскільки платником в квитанція вказано ТОВ "Тергос" через ОСОБА_3, то слід вважати проведену операцію, як внесення товариством на власний рахунок готівкових коштів, отриманих за надані товари чи послуги. Враховуючи наведене, на думку представника відповідача, вказані готівкові кошти провині бути оприбутковані в касі підприємства в день їх одержання з оформленням їх прибутковим касовим ордером та записом в касовій книзі.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши подані сторонами докази, суд встановив наступні обставини справи.

За результатами позапланової виїзної перевірки TOB «Тегрос» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.10.2010р. по 31.12.2012р., валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2010р. по 31.12.2012р. працівниками ТОДПІ Головного управління Міндоходів в Тернопільській області складено акт перевірки №3210/22-01/36318154 від 24.12.2013 року.

Зокрема, в Акті перевірки зазначено, що до каси банку згідно квитанцій №5 від 02.10.2012р. та №60 від 26.10.2012р. здано готівкові кошти на загальну суму 49400 грн. від імені TOB «Тегрос» через директора ОСОБА_3 без належного оприбуткування (а.с.10, 25-26).

У зв'язку з цим, у висновку Акта зокрема зазначено, що перевіркою встановлено порушення позивачем п.2.6 Положення про ведення касових операцій, а саме: не оприбутковано готівкові кошти в загальній сумі 49400 грн. в касі підприємства в день їх надходження з оформленням їх прибутковими касовими ордерами та записом в касовій книзі.

На підставі вказаного Акту перевірки Тернопільською ОДПІ винесено податкове повідомлення-рішення №0000392202 від 03.02.2014р. яким до позивача, на підставі абзацу 3 ст.1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки", застосовано фінансову санкцію в сумі 247000 грн. (49400 грн.*5).

Крім цього, судом встановлено, що в квитанціях №5 від 02.10.2012р. та №60 від 26.10.2013р. в графі призначення платежу зазначено - «Повернення безпроцентної поворотної фін допомоги».(а.с.10)

Так, згідно наказу TOB «Тегрос» №29 від 05.09.2012р. вирішено надати безпроцентну поворотну фінансову допомогу ОСОБА_3 (директор товариства) терміном на рік. (а.с.7)

06 вересня 2012 року на підставі вказаного наказу укладено договір про надання поворотної фінансової допомоги, згідно якого TOB «Тегрос» надало ОСОБА_3 поворотну фінансову допомогу на суму 82000 грн., без нарахування плати за користування коштами.(а.с.8)

Відповідно до п.3.2 договору, повернення грошових коштів проводиться шляхом перерахування грошових коштів на особовий рахунок TOB «Тегрос» в установі банку.

Допомога видана ОСОБА_3 згідно видаткового касового ордеру №32 від 07.09.2012р. (а.с.9)

Таким чином, суд приходить до висновку, що ОСОБА_3 02.10.2012р. та 26.10.2012р. проводив повернення отриманої раніше поворотної фінансової допомоги.

В квитанціях №5 від 02 жовтня 2012 року та №60 від 26 жовтня 2012 року помилково вказано платника ТОВ "Тергос" через ОСОБА_3

Платником в даному випадку бала фізична особа ОСОБА_3, а помилка у визначенні платника сталась у зв'язку з тим, що зазначена фізична особа одночасно є директором товариства та наділений правом вносити готівкові кошти на рахунок від імені юридичної особи. Вказані обставини також підтверджуються довідкою АТ "УкрСиббанк" від 10.12.2013 №790/157-52. (а.с.13)

Таким чином, кошти в сумі 49400,00 грн. надійшли на рахунок ТОВ "Тегрос" від фізичної особи ОСОБА_3, як повернення поворотної безпроцентної фінансової допомоги, про що також вказано і у виписках банку за особовим рахунком позивача, які знаходяться у матеріалах справи.(а.с.11-12)

Крім цього, у випадку надходження готівкових коштів від TOB «Тегрос» за реалізовані товари чи надані послуги, застосовуються касові символи 02 чи 05 згідно Правил організації статистичної звітності, що подається до Національного банку України, а саме форми №748 - звіту про касові обороти банку. Проте, в згаданих квитанціях зазначено символ касових оборотів 32 - інші надходження.

Згідно п.2.5 "Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні", затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 р. N 637 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13 січня 2005 р. за N 40/10320, якщо підприємства (підприємці) та фізичні особи здійснюють готівкові розрахунки без відкриття поточного рахунку шляхом унесення до банків готівки для подальшого її перерахування на рахунки інших підприємств (підприємців) або фізичних осіб, то такі розрахунки для платників коштів є готівковими, а для отримувачів коштів безготівковими.

Таким чином, перерахування коштів в сумі 49400,00 грн. на рахунок ТОВ "Тегрос" від фізичної особи ОСОБА_3, як повернення фінансової допомоги, для товариства є безготівковою операцією, а відтак, не потребує оприбуткуванню в касі підприємства в день їх надходження з оформленням прибутковими касовими ордерами та записом в касовій книзі.

Враховуючи наведене, суд не погоджується з висновком податкового органу про порушення позивачем п.2.6 Положення про ведення касових операцій.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з п. 21.1 ст. 21 ПК України посадові особи контролюючих органів зобов'язані діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами, а також не допускати порушень прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Аналізуючи норми чинного законодавства та оцінюючи досліджені в судовому засіданні докази, суд приходить до переконання, що Тернопільська ОДПІ як суб'єкт владних повноважень, заперечуючи проти адміністративного позову, не довела правомірності прийнятого податкового повідомлення-рішення.

Враховуючи наведене, заявлений позов підлягає до задоволення в повному обсязі.

Керуючись ст. ст. 70, 71, 79, 86, 158-163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Тернопільській області від 03 лютого 2014 року №0000392202.

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

В повному обсязі постанова складена 19 травня 2014 року.

Суддя Баб'юк П.М.

копія вірна

Суддя Баб'юк П.М.