ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
15 травня 2014 р.м.ОдесаСправа № 821/3748/13-а
Категорія: 8.3.13 Головуючий в 1 інстанції: Дубровна В.А.
Одеський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:
судді-доповідача - Косцової І.П.
суддів - Турецької І.О.
- Стас Л.В.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 24 січня 2014 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Південний регіон» до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення -,
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Південний регіон» звернулось до суду першої інстанції з позовом, в якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення ДПІ у м. Херсон Херсонської області ДПС від 04.06.2013 року №0007951502 про визначення грошового зобов'язання з орендної плати за землю з юридичних осіб за основним платежем в сумі 157 361,07 грн. та за штрафними санкціями у розмірі 32 040,82 грн.
В обґрунтування позову зазначено, що у податкового органу відсутні законні підстави для збільшення Товариству розміру орендної плати за землю, оскільки на момент проведення перевірки до Договору оренди землі не були внесенні зміни щодо збільшеного розміру орендної плати.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 24 січня 2013 року позов задоволено в повному обсязі.
В апеляційній скарзі Державна податкова інспекція у м. Херсоні Головного управління Міндоходів в Херсонській області, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати судове рішення та прийняти нову постанову про відмову у задоволені позовних вимог.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції у справі з'ясовано, що підставою для прийняття відповідачем податкового повідомлення-рішення, яке є предметом оскарження, став акт Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області від 18.05.2013 року № 2612/15-2/3618245 про результати документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «Південний регіон» з питань повноти обчислення та своєчасності внесення до бюджету орендної плати за землю за період з 07.02.2011 року по 31.03.2013 року.
Перевіркою встановлено порушення пп. 288.1 ст. 288 Податкового кодексу України, яке полягало у тому, що Товариством не задекларовано податкові зобов'язання по орендній платі за земельну ділянку площею 4,3204 га. за договором оренди від 16.05.2007 року №040771300010 за ставкою в розмірі 7 % від грошової оцінки землі за період з 07.02.11 року по 31.03.13 року у сумі 157 361,07 грн.
Суть порушень, на думку податкового органу, полягала у тому, що у вказаному періоді Товариство декларувало податкові зобов'язання по орендній платі за землю без врахування рішень Одеського апеляційного господарського суду від 11.12.2012 року та господарською суду Херсонської області від 07 лютого 2011 року по справі № 16/188-ПД-10, якими внесено зміни до п. 9 договору оренди земельної від 20.04.2007 року №040771300010 в частині встановлення ставки орендної плати в розмірі 7% від грошової оцінки землі відповідно до рішення Антонівської селищної ради від 14.02.08 р. № 348 «Про встановлення ставок орендної плати за земельні ділянки».
За наслідками перевірки ДПІ у Херсоні прийнято податкове повідомлення - рішення від 04.06.2013 року №0007951502, яким Товариству визначено грошове зобов'язання з орендної плати за землю з юридичних осіб за основним платежем в сумі 157 361,07 грн. та за штрафними санкціями у розмірі 32 040,82 грн.
Вирішуючи даний спір, суд першої інстанції виходив з того, що рішення господарського суду Херсонської області від 07.02.2011 року по справі № 16/188-ПД-10, яке набрало законної сили 11.12.2012 року, без внесення відповідних змін до договору оренди землі не може бути підставою для нарахування податковим органом збільшеного розміру орендної плати, оскільки зміни до договору набирають чинності після їх державної реєстрації, навіть якщо вказані зміни прийняті на підставі рішення суду.
Колегія суддів такий висновок суду першої інстанції вважає правильним, з огляду на наступне.
Відповідно до пп. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 ПК України, орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Відповідно до п. 288.1 ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Згідно до п. 288.4 ст. 288 Податкового кодексу України розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
В свою чергу, згідно із ст. 15 Закону України «Про оренду землі» істотною умовою договору оренди землі є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру.
При цьому відповідно до ст. 21 цього Закону орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України), тобто чинним законодавством передбачено внесення змін у розмір орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності.
Разом із тим, статтею 30 Закону України «Про оренду землі» встановлено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Таким чином, згідно із законодавством України, питання щодо встановлення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності вирішується за згодою сторін договору оренди земельної ділянки із закріпленням розміру орендної плати в такому договорі оренди або ж в судовому порядку.
Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, 20.04.2007 року між ТОВ «Південний регіон» (орендар) та Антонівською селищною радою Дніпровського району м. Херсона (Орендодавець) укладено договір оренди земельної ділянки несільськогосподарського призначення загальною площею 4.3204 га. під виробничою базою з ремонту та технічного обслуговування автотранспорту, що знаходиться за адресою: м. Херсон, смт. Антонівка, вул. Кримська, 57.
Пунктами 9, 10 цього договору передбачено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі згідно з рішенням Антонівської селищної ради від 15.10.02 р. за № 60 у розмірі 1,1 відсотка від нормативної грошової оцінки, що на поточний рік становить 16 909,18 грн. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки здійснюється з урахуванням індексації.
На підставі рішення Антонівської селищної ради від 14.02.08 року № 348 між орендодавцем - Антонівською селищною радою Дніпровського району м. Херсона та орендарем - ТОВ «Південний регіон» була підписана додаткова угода до вказаного договору оренди земельної ділянки, якою сторони пункт 9 договору виклали у новій редакції та зазначили, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі згідно з рішенням Антонівської селищної ради від 14.02.08 р. №348 у розмірі 3,2% від нормативної грошової оцінки, що на поточний рік становить 50 553,82 грн.
Як вбачається з матеріалів справи, протягом 2011-2013 років ТОВ «Південний регіон» було подано до податкового органу податкові декларації орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності, згідно яким позивачем задекларовано податкове зобов'язання орендної плати за земельні ділянки з урахуванням підписаної додаткової угоди до договору оренди землі та індексацією землі, у тому числі на 2011 рік у розмірі щорічної суми орендної плати 61 690,95 грн., на 2012 рік у розмірі щорічної суми орендної плати 61 674,57 грн., на 2013 рік у розмірі щорічної суми орендної плати 61 674,57 грн.
Судом першої інстанції також встановлено, що рішенням Антонівської селищної ради від 02.04.10 року № 718 внесено зміни до рішення Антонівської селищної ради № 348 від 14.02.08 року «Про встановлення ставок орендної плати за земельні ділянки», зокрема, змінені ставки орендної плати за землю в адміністративно-територіальних межах Антонівської селищної ради, зокрема розмір ставки орендної плати збільшився з 3,2% до 7% від нормативної грошової оцінки землі.
Рішенням господарського суду Херсонської області від 07.02.2011 року по справі №16/188-ПД-10, яке набрало законної сили 11.12.2012 року згідно постанови Одеського апеляційного господарського суду, внесено зміни до пункту 9 договору оренди земельної ділянки, укладеного між Антонівською селищною радою м. Херсона та ТОВ «Південний регіон» 20.04.2007 року за №040771300010, а саме, встановлено ставку орендної плати в розмірі 7% від грошової оцінки землі, відповідно до рішення Антонівської селищної ради від 14.02.08р. № 348 «Про встановлення ставок орендної плати за земельні ділянки».
Визначаючи Товариству податкове зобов'язання з земельного податку, податковий орган виходив з того, що саме з моменту ухвалення судового рішення про зміну розміру ставки орендної плати, тобто з 07.02.2011 року у ТОВ «Південний регіон» виник обов'язок самостійно нарахувати та сплатити цей вид податку за новою ставкою, проте такий висновок ДПІ ґрунтується на невірному тлумаченні положень чинного законодавства.
Так, відповідно до ч. 3 ст. 653 Цивільного кодексу України у разі зміни договору зобов'язання змінюється з моменту досягнення домовленості про зміну договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни.
Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Таким чином, орендар зобов'язаний буде сплачувати більший розмір орендної плати з настанням дати: - набрання чинності додатковою угодою про внесення змін до договору (в разі досягнення сторонами взаємної згоди щодо збільшення розміру орендної плати); - набрання законної сили рішенням суду про зміну договору (в разі вирішення спору щодо зміни розміру орендної плати в судовому порядку).
Оскільки судове рішення, яким внесено зміни до договору оренди та збільшено розмір ставки земельного податку, набрало законної сили 11.12.2012 року, податковий орган безпідставно визначив Товариству податкове зобов'язання з земельного податку за період до набрання судовим рішенням законної сили.
Поряд з цим, відповідно до ст. 654 Цивільного кодексу України зміна договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає зі звичаїв ділового обороту.
Згідно ч.5 ст.6 Закону України «Про оренду землі» право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону.
В свою чергу, статтями 125 та 126 Земельного кодексу України передбачено, що право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цього права та оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
З огляду на викладене колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що в розумінні положень Цивільного та Земельного кодексів України, Законів України «Про оренду землі» та «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» додаткова угода є вчиненою з моменту її державної реєстрації, а вданому випадку державна реєстрація додаткової угоди не проведена.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про те, що нарахування відповідачем податкових зобов'язань згідно оспорюваного податкового повідомлення - рішення є безпідставним, оскільки за наявності судового рішення про зміну договору оренди сторонни не зареєстрували ці зміни в установленному законом порядку, а відтак у позивача не виник обов'язок сплачувати орендну плату у нових розмірах.
З урахуванням викладеного, суд апеляційної інстанції відхиляє доводи органа податкової служби, викладені у апеляційній скарзі, і не вбачає підстав для скасування законного і обґрунтованого судового рішення першої інстанції.
Керуючись ст.ст.195, 197, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст. 206, 254 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області - залишити без задоволення.
Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 24 січня 2014 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Південний регіон» до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Суддя - доповідач: І.П. Косцова
Судді: І.О. Турецька
Л.В.Стас.