Постанова № 38746204, 12.05.2014, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.05.2014
Номер справи
810/2597/14
Номер документу
38746204
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 травня 2014 року 810/2597/14

Приміщення суду за адресою: місто Київ, бульвар Лесі Українки, 26, зал судових засідань № 1018

Київський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Леонтовича А.М.

при секретарі - Бончевій О.С.

за участю представників сторін:

від позивача: Вокіна В.О. (за довіреністю)

Антоненко О.В. (за довіреністю)

від відповідача: не прибув

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом до проТовариства з обмеженою відповідальністю «Білоцерківський Міськбуд» Білоцерківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, - В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Білоцерківський Міськбуд» (далі - позивач) звернулось до Білоцерківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області (далі - відповідач) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень Білоцерківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області від 17 січня 2014 року №0000222201/70, №0000222201/69/77-05, №0000222201/71.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення є незаконними, оскільки прийняті на основі помилкових висновків про порушення ТОВ «АЕРОК» вимог пункту 138.2, 138.4 статті 138, підпункту 139.1.9 статті 139, вимог пункту 198.3 статті 198 Податкового кодексу України при здійсненні господарських операцій з ТОВ «БК КМБУД» та ТОВ «БК «РОСТБУД», у результаті чого відповідач безпідставно дійшов висновку про заниження позивачем зобов'язань з податку на додану вартість та податку на прибуток.

Позивач стверджує, що придбав будматеріали у ТОВ «БК КМБУД» та ТОВ «БК «РОСТБУД» правомірно, тому підстав для визнання укладених договорів безтоварними відсутні, господарські операції підтверджені належним чином складеними первинними документами, зокрема договорами, товарно-транспортними накладними, подорожніми листами і податковими накладними.

Звертав увагу, що відповідачем у ході перевірки використано інформацію, яка не мітить жодного доведеного факту, підтвердженого належними доказами щодо недійсності правочинів ТОВ «Білоцерківський Міськбуд». За наведених обставин, висновки викладені в акті перевірки від 30 грудня 2013 року є необґрунтованими та зроблені на основі припущень, а прийняті на їх основі податкові повідомлення-рішення підлягають скасуванню.

12 травня 2014 року через канцелярію суду надійшла заява про уточнення позовних вимог, у якій позивач просив визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення рішення від 17 січня 2014 року №0000222201/70 та №0000202201/71, уточнені позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив суд позов задовольнити.

У судові засідання представник Білоцерківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області не з'явився, про місце, дату і час розгляду справи повідомлявся належним чином, заперечень на позов не надав.

Заслухавши думку представників позивача, суд ухвалив здійснювати розгляд справи за відсутності представника відповідача.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників позивача, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, врахувавши норми закону, які діяли на момент виникнення правовідносин між сторонами, суд вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Білоцерківський Міськбуд» зареєстроване Виконавчим комітетом Білоцерківської міської ради 30 жовтня 2008 року як юридична особа, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи Серія А01 №339119 (т.1, а.с. 80), позивач перебуває на обліку у Білоцерківській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області за №393 (т.1, а.с. 14).

Відповідно до матеріалів справи, у період з 28 листопада 2013 року по 25 грудня 2013 року посадовими особами Біоцерківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області, на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75, Податкового кодексу України та на виконання наказу від 17 жовтня 2013 №571, проведено документальну позапланову виїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «Білоцерківський Міськбуд» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 1 квітня 2011 року по 31 грудня 2012 року.

Результати перевірки оформленні актом від 30 грудня 2013 року №2536/10-02-22-01/14352286/82 (далі - акт перевірки)(т.1, а.с. 13-45).

У ході перевірки органом державної податкової служби, проаналізувавши зміст головних книг, журналів ордерів., відомостей по бухгалтерським рахункам, акти виконаних робіт, товарно-транспортних накладних, видаткових накладних, матеріальних звітів та звітів про списання матеріалів встановлено порушення ТОВ «Білоцерківський Міськбуд»:

-пункту138.2, 138,4 статті 138, підпункту 139.1.9 пункту 139.1 статті 139 Податкового кодексу України, що призвело до заниження позивачем податку на прибуток на загальну суму 109151,00 грн., у тому числі за 4 квартал 2011 року 109757,00 грн.

-пункту 198.3 статті 198 Податкового кодексу України у результаті чого позивачем було занижено податок на додану вартість, що підлягає сплати на загальну суму 142924,00 грн., у тому числі за листопад 2011 року у розмірі 21507,00 грн.,за грудень 2011 року у розмірі 73934 та за грудень 2012 року у розмірі 74783,00 грн.

З висновками податкового органу позивач не погодився, про що було надано заперечення на акт перевірки від 10 січня 2014 року №2 (т.1, а.с. 50-51).

На підставі висновків акту перевірки, Білоцерківською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління у Київській області прийнято:

податкове повідомлення рішення форми «Р» від 17 січня 2013 року №0000222201/70, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на прибуток приватних підприємств у розмірі 109757,00 грн., у тому числі за основним платежем 109757,00 грн. (т.1, а.с. 46)

податкове повідомлення-рішення форми «Р» від 17 січня 2013 року №0000202201/71, відповідно до якого, позивачу збільшено грошове зобов'язання за платежем податок на додану вартість у загальному розмірі 178655,00 грн., у тому числі 142924,00 грн. за основним платежем та 35731,00 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями (т.1, а.с. 48).

Не погоджуючись з такими рішеннями відповідача, ТОВ «Білоцерківський Міськбуд» звернулось до суду.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно із частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: 1) суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; 2) суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Законодавчим актом, який регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства є Податковий кодекс України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI.

Відповідно до пункту 44.1 статті 44 Податкового кодексу України, для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Згідно з пунктом 138.2 статті 138 Податкового кодексу України витрати, які враховуються для визначення об'єкта оподаткування, визнаються на підставі первинних документів, що підтверджують здійснення платником податку витрат, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачено правилами ведення бухгалтерського обліку, та інших документів, встановлених розділом II цього Кодексу.

Відповідно до підпункту 139.1.9. пункту 139.1 статті 139 Податкового кодексу України витрати, не підтверджені відповідними розрахунковими, платіжними та іншими первинними документами, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення бухгалтерського обліку та нарахування податку не враховуються при визначенні оподатковуваного прибутку

Відповідно до статті 185 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з: постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю; постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу; ввезення товарів (супутніх послуг) на митну територію України в митному режимі імпорту або реімпорту (далі - імпорт); вивезення товарів (супутніх послуг) у митному режимі експорту або реекспорту (далі - експорт); з метою оподаткування цим податком до експорту також прирівнюється постачання товарів (супутніх послуг), які перебувають у вільному обігу на території України, до митного режиму магазину безмитної торгівлі, митного складу або спеціальної митної зони, створених згідно з положеннями глав 35 - 37 Митного кодексу України; з метою оподаткування цим податком до імпорту також прирівнюється постачання товарів (супутніх послуг) з-під митного режиму магазину безмитної торгівлі, митного складу або спеціальної митної зони, створених згідно з положеннями глав 35 - 37 Митного кодексу України, для їх подальшого вільного обігу на території України; постачання послуг з міжнародних перевезень пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом.

Отже, об'єктом оподаткування можуть бути майно, товари, дохід (прибуток) або його частина, обороти з реалізації товарів (робіт, послуг), операції з постачання товарів (робіт, послуг) та інші операції платника податків, які відповідно до статті 185 Податкового кодексу України визначені як об'єкт оподаткування.

Пунктом 198.3 статті 198 Податкового кодексу України встановлено, що податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з:

- придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку;

- придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.

Відповідно до пункту 198.4 статті 198 Податкового кодексу України встановлено, що якщо платник податку придбає (виготовляє) товари/послуги та необоротні активи, які призначаються для їх використання в операціях, що не є об'єктом оподаткування або звільняються від оподаткування, то суми податку, сплачені(нараховані) у зв'язку з таким придбання (виготовленням), не відносяться до податкового кредиту зазначеного платника.

У силу вимог пункту 198.6 статті 198 Податкового кодексу України, не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.

Зі змісту зазначених положень слідує, що необхідною умовою для віднесення сплачених у ціні товарів (робіт) сум до податкового кредиту є факт придбання робіт (послуг) з метою їх використання в господарській діяльності.

Тому, при розгляді тверджень органу державної податкової служби про нікчемність (безтоварність) угод позивача перевірці підлягає власне факт здійснення господарської операції.

В такому випадку дослідженню підлягають усі первинні документи, які належить складати залежно від певного виду господарської операції: договори, акти здачі прийняття робіт, проектно-кошторисна документація, використання у господарській діяльності товарів та послуг, тощо.

Аналогічна позиція викладена в листі Вищого адміністративного суду України № 742/11/13-11 від 2 червня 2011 року.

Зазначеним листом Вищого адміністративного суду України також визначено, що з метою встановлення факту здійснення господарської операції, формування витрат для цілей визначення об'єкта оподаткування податком на прибуток або податкового кредиту з податку на додану вартість судам належить з'ясовувати, зокрема, такі обставини: рух активів у процесі здійснення господарської операції, установлення спеціальної податкової правосуб'єктності учасників господарської операції, установлення зв'язку між фактом придбання товарів (послуг), спорудженням основних фондів, імпортом товарів (послуг), понесенням інших витрат і господарською діяльністю платника податку.

Таким чином, при визначенні права платника податків на формування податкового кредиту та валових витрат, судом має бути перевірено чи мали операції між платником податків та його контрагентами реальний товарний характер, можливість здійснення таких операцій з урахуванням оперативності проведення операцій та віддаленості контрагентів один від одного, подальше використання позивачем придбаної у зазначених контрагентів продукції. При цьому, суд має виходити з того, що наявність у покупця належно оформлених документів, які відповідно до закону необхідні для віднесення певних сум до податкового кредиту або формування валових витрат, зокрема, виданих продавцями податкових накладних, не є безумовною підставою для відшкодування податку на додану вартість в подальшому, якщо податковий орган доведе, що відомості в таких документах не відповідають дійсності, наприклад, у випадку, коли не проводилися самі операції.

Надаючи правову оцінку господарським відносинам між ТОВ «Білоцерківський Міськбуд» та ТОВ «БК КМБУД» та ТОВ «БК «РОСТБУД» при укладанні та виконанні договорів купівлі-продажу, які на переконання відповідача вчинені без мети настання реальних наслідків, суд зазначає наступне.

Згідно Довідки АА №660948 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, основними видами діяльності ТОВ «Білоцерківський Міськбуд» є «будівництво житлових і нежитлових будівель» (КВЕД 41.20), «електромонтажні роботи» (КВЕД 43.21), «виробництво інших дерев'яних будівельних конструкцій і столярних виробів» (КВЕД 16.23)(т.1, а.с. 91).

Позивач здійснює свою діяльність на підставі ліцензії Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Київській області Серія АВ №479584 (т.1, а.с. 92-94), є зареєстрованим платником податку на додану вартість (т.1, а.с. 84).

Відповідно до пояснень представника позивача, ТОВ «Білоцерківський Міськбуд» у перевіряємий період виконувало різні будівельні роботи за договорами, укладеними з бюджетними організаціями та іншими замовниками, що зумовило придбання ряду будівельних матеріалів та конструкцій необхідних для зведення об'єктів (т.1, а.с. 52-75).

ТОВ «Білоцерківський Міськбуд» при виконанні згаданих договорів мало триваючі господарські відносини із постачальниками - ТОВ «БК КМБУД» та ТОВ «БК «РОСТБУД»., що відбувались як в періоді, який був предметом перевірки так і поза його межами.

Як вбачається з матеріалів справи, 19 вересня 2011 року між позивачем та ТОВ «БК КМБУД» укладено договір купівлі-продажу, відповідно до якого Продавець зобов'язується відпустити, а Покупець прийняти й оплатити на умовах договору продукцію, асортимент, кількість і ціна якої визначена у рахунку-фактурі (т.1, а.с. 79-80).

Умовами договору передбачено, що Продавець відпускає Покупцеві продукцію на умовах самовивозу із складів Продавця, якість продукції повинна підтверджуватись сертифікатом якості виробника та відповідати ТУ, ДСТУ, ГОСТ (пункти 2, 4 договору).

Пунктом 6 договору передбачено, що розрахунки здійснюються у національній валюті на підставі 100% передоплати.

У силу вимог статті 662 Цивільного кодексу України, продавець зобов'язаний передати покупцеві товар, визначений договором купівлі-продажу. Продавець повинен одночасно з товаром передати покупцеві його приналежності та документи (технічний паспорт, сертифікат якості тощо), що стосуються товару та підлягають переданню разом із товаром відповідно до договору або актів цивільного законодавства.

Згідно статті 664 Цивільного кодексу України, обов'язок продавця передати товар покупцеві вважається виконаним у момент: 1) вручення товару покупцеві, якщо договором встановлений обов'язок продавця доставити товар; 2) надання товару в розпорядження покупця, якщо товар має бути переданий покупцеві за місцезнаходженням товару.

Товар вважається наданим у розпорядження покупця, якщо у строк, встановлений договором, він готовий до передання покупцеві у належному місці і покупець поінформований про це.

При цьому факт передачі, перевезення та оплати товару може бути доказано податковими, бухгалтерськими та іншими документами первинного обліку.

За визначенням, наведеним у статті 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 19 серпня 1999 року № 996-XIV, бухгалтерським обліком є процес виявлення, вимірювання, реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про діяльність підприємства зовнішнім та внутрішнім користувачам для прийняття рішень.

У відповідності до частини 2 статті 3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в України», фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.

Відповідно до частини 1 статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.

Згідно з пунктом 2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24 травня 1995 року N 88, та зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 5 червня 1995 року за № 168/704, первинні документи (на паперових і машинозчитуваних носіях інформації) для надання їм юридичної сили і доказовості повинні мати такі обов'язкові реквізити: назва підприємства, установи, від імені яких складений документ, назва документа (форми), код форми, дата і місце складання, зміст господарської операції та її вимірники (у натуральному і вартісному виразі), посади, прізвища і підписи осіб, відповідальних за дозвіл та здійснення господарської операції і складання первинного документа.

Судом встановлено, що на виконання умов договору поставки від 19 вересня 2011 року, ТОВ «БК КМБУД» у четвертому кварталі 2011 року передало у власність ТОВ «Білоцерківський Міськбуд» будівельні матеріали, у тому числі керамзит, цемент, сходові клітини, плити перекриття, тощо, що підтверджується:

видатковими накладними , від 2 листопада 2011 року №1034, від 2 листопада 2011 року №1040, від 8 листопада 2011 року №1112, від 30 листопада 2011 року №1367, від 1 грудня 2011 року №7, від 2 грудня 2011 року №15, від 13 грудня 2011 року №150, від 13 грудня 2011 року №149, від 14 грудня 2011 року №166, від 20 грудня 2011 року №232, від 20 грудня 2011 року №233, від 21 грудня 2011 року №246, від 21 грудня 2011 року №247, від 23 грудня 2011 року №270, від 26 грудня 2011 року №280, від 26 грудня 2011 року №282, від 27 грудня 2011 року №297, від 28 грудня 2011 року №304, від 29 грудня 2011 року №314 (т.1, а.с. 90-108).

В оплату за поставлений товар, позивач, відповідно до платіжних доручень (т.1, а.с. 109-115), перерахував на користь ТОВ «БК КМБУД» кошти на загальну суму 520575,36 грн.

На підтвердження розрахунків та сплати у складі ціни товару сум податку на додану вартість за вказаними господарськими операціями, позивач отримав від ТОВ «БК КМБУД» податкові накладні від 30 листопада 2011 року №337 на суму 11019,84 грн., у тому числі ПДВ 1836,64 грн., від 27 грудня 2011 року №271 на суму 37380,17 грн., у тому числі ПДВ 6230,03 грн., від 27 грудня 2011 року №272 на суму 63999,60 грн., у тому числі 10666,66 грн., від 21 грудня 2011 року №231 на суму 36399,84 грн., у тому числі ПДВ 6066,64 грн., від 21 грудня 2011 року №226 на суму 19350,00 грн., у тому числі ПДВ 3225,00 грн., від 29 листопада 2011 року №321 на суму 280949,90 грн., у тому числі ПДВ 46824,98 грн., від 29 грудня 2011 року №286 на суму 3730,99 грн., у тому числі ПДВ 621,83 грн., від 29 листопада 2011 року на суму 74675,02 грн., у тому числі ПДВ 12445,84 грн.(т.1, а.с. 81-89).

Суму податку на додану вартість, що підтверджена податковими накладними, виданими ТОВ «БК КМБУД», позивач включив до складу податкового кредиту за відповідні періоди, а суми перераховані контрагенту в якості оплати робіт, віднесені позивачем до складу валових витрат

У ході розгляду справи, судом встановлено, що перевезення товару здійснювалось власним транспортом ТОВ «Білоцерківський Міськбуд», що узгоджується з умовами договору купівлі-продажу, наданими позивачем копіями подорожніх листів вантажного автомобіля про перевезення будматеріалів із складу ТОВ «БК КМБУД» в місті Києві (т.1, а.с. 144-170).

У судовому засіданні представник позивача зазначив, що частина будматеріалів поставлялась на склади ТОВ «Білоцеркцівський Міськбуд» де вони приймались на підставі довіреностей, про що свідчить наданий витяг із книги видачі довіреностей (т.1, а.с. 171-176) і оприбутковані завідувачем складу, інша частина поставлялась відразу на об'єкти будівництва, де їх приймання та оприбуткування здійснював виконроб.

Про переміщення будматеріалів на будівельні майданчики ТОВ «Білоцерківський Міськбуд» свідчить також відповідні подорожні листи (т.1, а.с. 116-119, 138-143).

При цьому, на балансі підприємства знаходяться ряд транспортних засобів, що підтверджує можливість самостійно здійснювати перевезення вантажів. Щодо автомобілів, які здійснювали перевезення матеріалів отриманих від ТОВ «БК КМБУД», то позивачем надані копії свідоцтв про реєстрацію автомобілів КАМАЗ та причепів до них (т.2, а.с. 119, 120,121).

В подальшому, отримані від ТОВ «БК КМБУД» були використані у будівельних роботах на об'єктах: Школа І-ІІІ ступенів в м. Фастів, вул. Комунарів; дошкільно-навчальний заклад на 220 місць, м. Біла Церква, Таращанський мікрорайон, відповідно до договорів підряду (т.1, а.с. 52-63).

Про фактичне використання будматеріалів свідчать акти списання товарно-матеріальних цінностей (т.1, а.с. 177-190), на підставі яки позивачем формувались звіти про витрати будматеріалів у будівництві в співставленні з виробничими нормами (т.2, а.с.1-50).

З пояснень позивача, судом встановлено, що рух будматеріалів супроводжувався відповідними документами, що посвідчують їх якість та відповідність технічним умовам, державним стандартам, тощо. У процесі виконання будівельних робіт, на вимогу замовників такі документи передавались в разом із здачею об'єктів будівництва. Так, позивачем додано до матеріалів справи копії Технічних паспортів на залізобетонні та бетонні вироби (т.2, а.с. 138-153), сертифікат відповідності (т.2, а.с. 153) та сертифікат якості щодо поставленого та використаного цементу (т.2, а.с. 154).

Також суд встановив, що між позивачем та ТОВ «РОСТБУД» (Продавець) 24 вересня було укладено договір купівлі продажу №2409/12-2, відповідно до якого, Продавець зобов'язувався передати у власність Покупця товар, кількість найменування, ціна якого визначена у Специфікації та відображається у видаткових накладних, а Покупець зобов'язується прийняти товар та оплатити його вартість (т.1, а.с. 76-77).

Відповідно до затверджених специфікацій, предметом договору було гумове покриття та плінтус (т.1, а.с. 78).

Згідно наданих позивачем пояснень, необхідність придбання вказаних товарів зумовлена будівельними роботами на об'єкті «будівництво нової сучасної спортивної споруди із штучним льодом в м. Біла Церква» по вул. Молодіжна, 36, що здійснювались відповідно до договору підряду №БЦ31-05 від 31 травня 2012 року (т.1, а.с. 64-75). Позивач зазначає, що у зв'язку із неготовністю об'єкту до виконання робіт з укладення гумового покриття на момент здійснення поставки, перевезення товару здійснювалось до складів ТОВ «Білоцерківський Міськбуд». Перевезення здійснювалось власним і орендованим транспортом позивача (т.2, а.с. 119-122).

Фактичну передачу покриття гумового об'ємом 687,5 м2 від ТОВ «РОСТБУД» до ТОВ «Білоцерківський Міськбуд» підтверджується: видатковою накладною від 25 жовтня 2012 року №867 (т.1, а.с. 196).

В оплату за поставлений товар, позивач, відповідно до платіжних доручень (т.1, а.с. 200-204), перерахував на користь ТОВ «РОСТБУД» кошти на загальну суму 316054,62 грн.

На підтвердження розрахунків та сплати у складі ціни товару сум податку на додану вартість за вказаними господарськими операціями, позивач отримав від ТОВ «РОСТБУД» податкові накладні від 23 листопада 2012 року на суму 31154,62 грн., у тому числі ПДВ 5192,44 грн., від 3 жовтня 2012 року №46 на суму 100000,00 грн., у тому числі ПДВ 16666,67 грн., від 2 жовтня 2012 року №30 на суму 84900,00 грн., у тому числі ПДВ 14150,00 грн., від 16 жовтня 2012 року №460 на суму 43023,04 грн., у тому числі ПДВ 7170,50 грн., від 16 жовтня 2012 року на суму 56976,96 грн., у тому числі ПДВ 9496,16 грн. (т.1, а.с. 191-195 ).

Суму податку на додану вартість (52675,77грн.), що підтверджена податковими накладними, виданими ТОВ «РОСТБУД», позивач включив до складу податкового кредиту за відповідні періоди.

Безпосереднє отримання товару на складі ТОВ «Білоцерківський Міськбуд» та подальший рух на об'єкт будівництва, підтверджується Карткою №122 відповідно до якої товар оприбутковано (т.2, а.с. 133), накладними (т.2, а.с. 134), яким товар передано зі складу на об'єкт, товарно-транспортною накладною(т.2, а.с. 135), подорожніми листами (т.1, а.с. 120-137), відповідно до яких, 685,7 м2 гумового покриття перевезено на об'єкт по вул. Молодіжна, 36.

Суд звертає увагу на те, що статтею 204 Цивільного кодексу України закріплена презумпція правомірності правочину, згідно якої правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.

Крім того, суд виходить із презумпції сумлінності платників податків та інших учасників правовідносин в економічній сфері, відповідно до змісту якої презумується, що дії платника податків, які мають своїм результатом одержання певної податкової вигоди економічно виправдані, а відомості, що містяться в його первинних бухгалтерських документах та податковій звітності є достовірними, якщо інше не доказано у встановленому законодавством порядку належними та допустимими доказами.

Аналіз наданих суду первинних документів позивача та його контрагентів дає підстави вважати, що господарські операції, спрямовані на виконання вказаних правочинів дійсно відбулися, спричинили реальні зміни у майновому стані сторін, є економічно виправданими та відповідають основним видам господарської діяльності ТОВ «Білоцерківський Міськбуд» та ТОВ «БК КМБУД» та ТОВ «РОСТБУД». Складені на користь позивача первинні документи, якими сторони супроводжували господарські операції і податкові накладні не суперечать вимогам чинного законодавства, містять вичерпні дані щодо переліку придбаних послуг, поставлених товарів, у повній мірі розкривають зміст та обсяг господарських операцій.

Натомість відповідачем не надано належних і допустимих доказів, які б об'єктивно ставили під сумнів фактичне здійснення цих операцій. Також, відповідачем не наведено обставин та доказів, які б свідчили про невідповідність господарських операцій цілям та завданням статутної діяльності позивача, збитковості здійснених операцій або інших обставин, які б окремо або в сукупності могли свідчити про їх фіктивність чи про те, що дії позивача і його контрагента були спрямовані на отримання незаконної податкової вигоди.

Обґрунтовуючи законність донарахування сум податку на додану вартість та податку на прибуток, відповідач виходив з того, що ТОВ «БК КМБУД» та ТОВ «РОСТБУД» не виконували своїх обов'язків з передачі у власність будматеріалів з огляду на ненадання до перевірки товарно-транспортних накладних, відсутність ТОВ «БК КМБУД» за місцезнаходженням, анулювання свідоцтва про реєстрацію платником податку на додану вартість ТОВ «РОСТБУД».

Так, на сторінці 16 акту перевірки зазначено, що з 11 жовтня 2013 року ТОВ «БК КМБУД» має стан « 8»: до ЄДР внесено о запис про відсутність за місцезнаходженням.

Як вбачається з матеріалів справи, операції з передачі товарів у власність між ТОВ «БК КМБУД» та ТОВ «Білоцерківський Міськбуд», які відповідачем ставляться під сумнів, відбувались у 4 кварталі 2011 року. За цих обставин, безпідставним є посилання відповідача на безтоварність договору купівлі продажу, адже жодних доказів того, що підприємство не знаходилось за податковою адресою під час здійснення операцій з позивачем, податковим органом не наведено.

В той же час, твердження відповідача не підтверджується стосовно наявних у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців будь-яких відомостей щодо відсутності ТОВ «БК КМБУД» за місцезнаходженням (т.2, а.с. 111).

Щодо доводів перевіряючи про скасування свідоцтва про реєстрацію платником ПДВ ТОВ «РОСТУБД», що міститься на сторінці 18 акту перевірки, то суд зазначає, що податкові накладні, на підставі яких позивачем сформовано податковий кредит, виписані у період жовтень-листопад 2012 року.

Згідно акту перевірки та публічних даних, що містяться в інформаційних джерелах Міндоходів, свідоцтво про реєстрацію платником ПДВ ТОВ «РОСТБУД» скасоване 26 грудня 2012 року, отже на момент виписки податкових накладних, ТОВ «РОСТБУД» мало необхідний обсяг податкової правоздатності, а тому коригування податкових зобов'язань з ПДВ на цій підставі відповідачем здійснене необґрунтовано.

Крім того, податковий орган, в обґрунтування безтоварності операцій ТОВ «Білоцерківський Міськбуд» за перевіряємий період в акті перевірки зазначає, що до перевірки надано лише видаткові накладні на придбання матеріалів, виписані ТОВ «БК КМБУД».

Втім, такі висновки не узгоджуються із фактичними обставинами встановленими судом, позаяк на сторінці 6 акту перевірки відповідач зазначає, що при перевірці відображеного показника валових витрат позивача, об'єктами досліджень, серед інших первинних документів були: товарно-транспортні накладні, матеріальні звіти та звіти про списання, договори, акти виконання субпідрядних робіт, кошториси, інше (абз. 3, ст.. 6 акту перевірки).

Крім того, відсутність у позивача товарно-транспортних накладних, які на переконання перевіряючих, зобов'язаний складати позивач, пояснюється наявністю у ТОВ «Білоцерківський Міськбуд» власного вантажного транспорту та подорожніх листів до них, які підтверджують поставку товарів, як від контрагентів до позивача, так і на об'єкти, де придбані товари були спожиті.

Суд також бере до уваги, що відповідачем порушень за аналогічні операції в інших податкових періодах, що підлягали перевірці не виявлено, а саме період з квітня 2011 року по жовтень 2011 року. Таким чином, висновок про безтоварність операцій позивача та ТОВ «КМБУД» зроблено лише щодо епізодів у четвертому кварталі (листопад-грудень 2011 року). Разом з тим, як наголошував під час розгляду справи позивач, і підтверджено наданими до матеріалів справи видатковими і податковими накладними (т.2, а.с. 155-177), договорами підряду, що були підставою для купівлі будматеріалів, товари, характер операцій, документи, якими сторони супроводжували виконання зобов'язань є аналогічними.

Недостатність доказів і недоведеність відповідачем, на якого Кодекс адміністративного судочинства України покладає тягар доказування правомірності прийнятих податкових повідомлень-рішень, тих обставин, які стали підставою для їх прийняття, та невірне застосування відповідачем норм податкового, господарського і цивільного законодавства, вказують на неправомірність оскаржуваних податкових повідомлень-рішень.

Отже, висновки відповідача про порушення ТОВ «Білоцерківський Міськбуд» пункту 138.2, 138,4 статті 138, підпункту 139.1.9 пункту 139.1 статті 139 Податкового кодексу України, що призвело до заниження податку на прибуток на загальну суму 109151,00 грн. та вимог пункту 198.3 статті 198 Податкового кодексу України у результаті чого було занижено податок на додану вартість, що підлягає сплати на загальну суму 142924,00 грн., - безпідставні. Тому, прийняті Білоцерківською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Київській області податкові повідомлення-рішення від 17 січня 2014 року №0000222201/70 та №0000202201/71 є протиправними і підлягають скасуванню.

Згідно частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 71 цього Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, доказів, які б спростовували твердження позивача не надав.

Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, та враховуючи, що органом державної податкової служби не доведено законність та обґрунтованість податкових повідомлень-рішень, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню

Відповідно до частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Керуючись статтями 9, 14, 70, 71, 86, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Білоцерківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області від 17 січня 2014 року №0000222201/70 та №0000202201/71.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Білоцерківський Міськбуд» (ідентифікаційний код 14352286) судовий збір у розмірі 487 (чотириста вісімдесят сім) гривень 20 копійок.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі проголошення лише вступної та резолютивної частини постанови або прийняття постанови у письмовому провадженні - протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя Леонтович А.М.

Повний текст постанови виготовлено 16 травня 2014 року.