донецький апеляційний господарський суд
Постанова
Іменем України
14.05.2014 справа №905/8784/13
Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: суддівМартюхіна Н.О. Агапова О.Л., Кододової О.В.за участю представників: від скаржника Воробйова С.Г. - за довіреністювід кредиторане з'явився від боржникане з'явивсярозглянувши апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Київському районі м. Донецька Головного Управління Мін доходів у Донецький областіна постанову господарського суду Донецької області від25.12.2014 рокуу справі№ 905/8784/13 (Суддя Лейба М.О.)за заявою боржникаТовариство з обмеженою відповідальністю «Ресцентр», м. Донецьккредитор:Товариство з обмеженою відповідальністю «Бізнес-ОСК», м. ДонецькпробанкрутствоВСТАНОВИВ:
Постановою господарського суду Донецької області від 25.12.2014 року визнано банкрутом боржника - Товариство з обмеженою відповідальністю "РЕСЦЕНТР" (код ЄДРПОУ 38706792), що зареєстровано за адресою: 83018, Донецька область, м. Донецьк, вул. Сіверська, буд. 1;
відкрито ліквідаційну процедуру строком на 12 місяців до 25.12.2014р.;
покладено обов'язки ліквідатора Товариства з обмеженою відповідальністю "РЕСЦЕНТР" на голову ліквідаційної комісії Трегубенко Сергія Володимировича (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, адреса: АДРЕСА_1);
ліквідатору відповідно до вимог ч.ч.3, 4 ст.38 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", в редакції Закону України від 22.12.2011р. № 4212-VI (зі змінами; чинний з 19.01.2013р.), з урахуванням ч.1 "Прикінцевих та перехідних положень" здійснити офіційне оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури в офіційних друкованих органах; докази публікації оголошення представити суду;
ліквідатору до закінчення ліквідаційної процедури представити до суду звіт та ліквідаційний баланс с доданими документами, передбаченими ст.46 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Не погодившись з прийнятою ухвалою суду першої інстанції, Державна податкова інспекція у Київському районі м. Донецька Головного Управління Мін доходів у Донецький області звернулась до Донецького апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову господарського суду Донецької області від 25.12.2014 року по справі № 905/8784/13 про визнання Товариства з обмеженою відповідальністю "РЕСЦЕНТР" банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури.
В підтвердження доводів апелянт посилається на те, що постанова господарського суду Донецької області винесена з порушенням матеріального та процесуального права.
Так, апелянт вказує на те, що ухвалюючи постанову від 25.12.2013 року про визнання банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури суд першої інстанції дійшов висновку, що ТОВ "РЕСЦЕНТР" не може самостійно погасити борг перед кредитором ТОВ «Бізнес-ОСК» у сумі 128 000, 00 грн.
Однак, апелянт вказує на те, що згідно самостійно наданих платником податків до інспекції податкових декларацій з податку на додану вартість за:
червень 2013 року сума операцій на митній території України, що оподатковується за основною ставкою склали 43 157 755,00 грн.; за липень 2013 року - 38 137 602,00 грн.; за серпень, вересень, жовтень, листопад 2013 року - 0 грн.
Відтак, підприємство, відповідно до результатів господарчої діяльності, мало змогу розрахуватися за боргом перед ініціюючим кредитором ще до моменту порушення справи про банкрутство.
Крім того, апелянт вказує на те, що у поданих до інспекції декларацій з ПДВ та додатку 5 не відображені операції з кредитором ТОВ «Бізнес-ОСК», що свідчить як про фіктивність зазначеного боргу у сумі 128 000,00 грн. так і про фіктивність самої процедури банкрутства.
За результатами автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України було встановлено, що ТОВ «РЕСЦЕНТР» не здійснювало господарських операцій та не мало жодних взаємовідносин з кредитором ТОВ «Бізнес-ОСК», так і ТОВ «Бізнес-ОСК» не мало господарських відносин з боржником.
Також, апелянт зазначає, що відповідно до даних «Єдиного реєстру податкових накладних» ТОВ «Бізнес-ОСК» не надавались податкові накладні на товар покупцю ТОВ «РЕСЦЕНТР».
Таким чином, вбачається що господарська операція не відбулась і вимог у ТОВ «Бізнес-ОСК» щодо грошових зобов'язань до боржника ТОВ «РЕСЦЕНТР» не існує взагалі.
Ухвалою від 12.03.2014р. апеляційна скарга була прийнята до провадження Донецьким апеляційним господарським судом.
14.05.2014 року в судове засідання з'явився представник апелянта, який підтримав доводи викладені в апеляційній скарзі та просив задовольнити апеляційну скаргу.
Представники боржника та кредиторів у судове засідання апеляційної інстанції не з'явились. Відповідно до статті 98 Господарського процесуального кодексу України про час і місце проведення судового засідання сторін по справі було повідомлено належним чином. Явка сторін у судові засідання апеляційної інстанції не була визнана обов'язковою.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши зміст апеляційної скарги, судом апеляційної інстанції встановлено, наступне.
Як вбачається з матеріалів справи Товариство з обмеженою відповідальністю "РЕСЦЕНТР", м. Донецьк, звернулось до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство, на підставі ст.ст. 1, 11, 12, 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в редакції Закону України від 22.12.11 № 4212-VI (зі змінами; чинний з 19.01.2013).
Ухвалою господарського суду Донецької області від 13.12.2013р. заяву про порушення справи про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "РЕСЦЕНТР ", м. Донецьк, прийнято до розгляду.
Ухвалою господарського суду Донецької області від 18.12.2013р. порушено провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю " РЕСЦЕНТР ", м. Донецьк; введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.
Постановою господарського суду Донецької області від 25.12.2013р. Товариство з обмеженою відповідальністю "РЕСЦЕНТР" визнано банкрутом, відкрита ліквідаційна процедура строком на 12 місяців до 25.12.2014р., ліквідатором призначено Трегубенко Сергія Володимировича.
У газеті «Голос України» № 1(5751) від 03.01.2014 року ліквідатором надане оголошення про визнання ТОВ «РЕСЦЕНТР.» банкрутом, відкриття ліквідаційної процедури та призначення ліквідатором банкрута Трегубенко Сергія Володимировича.
Державна податкова інспекція у Київському районі м. Донецька Головного Управління Мін доходів у Донецький області звернулась до Донецького апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову господарського суду Донецької області від 25.12.2014 року по справі № 905/8784/13 про визнання Товариства з обмеженою відповідальністю "РЕСЦЕНТР" банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури.
Колегія суддів апеляційної інстанції зазначає, що згідно з ст. 5 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі Закон) провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами.
Відповідно до ч. 1 ст. 91 ГПК України сторони у справі, прокурор, треті особи, особи, які не брали участь у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення місцевого господарського суду, яке не набрало законної сили.
Між тим, згідно з ч. 6 ст. 106 ГПК України апеляційні скарги на ухвали місцевого господарського суду можуть подавати сторони та інші учасники судового процесу, зазначені у цьому Кодексі та Законі України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
У відповідності до ст. 1 Закону учасниками провадження у справі про банкрутство визнано таких осіб: сторони (конкурсні кредитори та боржник), забезпечені кредитори, арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор), власник майна (орган, уповноважений управляти майном) боржника, державний орган з питань банкрутства, Фонд державного майна України, представник органу місцевого самоврядування, представник працівників боржника, уповноважена особа засновників (учасників, акціонерів) суб'єкта підприємницької діяльності - боржника, а також у випадках, передбачених цим Законом, інші особи, які беруть участь у провадженні у справі про банкрутство.
При цьому колегія суддів бере до уваги, що вищевказаний перелік учасників провадження у справі про банкрутство не є вичерпним, оскільки до учасників справи про банкрутство названа стаття відносить також інших осіб, які у випадках, передбачених Законом про банкрутство, беруть участь у провадженні у справі про банкрутство.
Однак інші випадки участі у справі про банкрутство платника податків, в т.ч. й органу державної податкової служби, Законом про банкрутство не передбачені. Таким чином, орган державної податкової служби не віднесений чинним законодавством до інших, окрім кредиторів, учасників справи про банкрутство.
Колегія суддів апеляційної інстанції зазначає, що особа, яка має грошові вимоги до боржника, набуває статусу учасника провадження у справі про банкрутство, а саме кредитора, лише після заявлення у встановленому порядку грошових вимог до боржника. Тільки після цього така особа має процесуальне право на оскарження процесуальних документів у справі про банкрутство.
Як вбачається з матеріалів справи, протоколом № 2 загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю " РЕСЦЕНТР" м. Донецьк від 23.09.2013 року прийнято рішення про припинення діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю "РЕСЦЕНТР" шляхом ліквідації та звільнено з посади директора Трегубенко Сергія Володимировича та призначено його ліквідатором.
Згідно з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб - підприємців (надалі реєстр) вбачається:
станом на 23.09.2013 року боржник перебуває в стані припинення підприємницької діяльності;
відомості про строк, визначений засновниками (учасниками) юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, для заявлення кредиторами своїх вимог: 03.12.2013 року ;
Згідно Додатку 8 до порядку обліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів) Форми № 8-ОПП від 26.11.2013 року, вбачається, що рішенням загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "РЕСЦЕНТР" від 23.09.2013 р. було внесено запис про припинення Товариства з обмеженою відповідальністю "РЕСЦЕНТР" у зв'язку з ліквідацією. У зв'язку з чим, ліквідатор просив провести заходи, визначені Порядком та видати довідку про відсутність заборгованості по податках, зборах (обов'язкових платежах) за формою № 22-ОПП та довідку про зняття з обліку платника податків за формою № 12-ОПП.
Однак, заходи які визначені Порядком обліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів) проведені не були, вищезазначені довідки в матеріалах справи відсутні.
Документальних доказів того, що Державна податкова інспекція у Київському районі м. Донецька Головного Управління Мін доходів у Донецький області з метою виконання покладених на податковий орган повноважень, пов'язаних із проведенням перевірки витребувала у ліквідатора Товариства з обмеженою відповідальністю "РЕСЦЕНТР" будь-які документи в матеріалах справи відсутні та до апеляційної скарги не надані.
Згідно ч.3 ст.95 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» кредитори мають право заявити свої вимоги до боржника, який ліквідується, в місячний строк з дня офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника, який ліквідується банкрутом, на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України в мережі Інтернеті.
Зазначений строк є граничним і поновленню не підлягає.
Особи, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, або не заявлені взагалі, не є конкурсними кредиторами, а їх вимоги погашаються в шосту чергу.
Суд апеляційної інстанції зазначає, що ст. 1 Закону про банкрутство передбачає, що кредитор - це юридична або фізична особа, а також органи державної податкової служби та інші державні органи, які мають у встановленому порядку підтверджені документами вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника.
Однак, матеріали справи свідчать про те, що Державної податкової інспекції у Київському районі м. Донецька Головного Управління Мін доходів у Донецький області не вживала будь-яких заходів відповідно до пп. 78.1.7 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України стосовно здійснення документальної перевірки боржника, ні в процедурі ліквідації, ні після порушення справи про банкрутство не зверталась на протязі провадження справи про банкрутство з вимогами до ліквідатора про надання первинних документів для податкової перевірки, будучи обізнаною про початок ліквідаційної процедури за рішенням засновника боржника та про хід справи про банкрутство.
При цьому, виходячи із норм ст.95 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», орган державної податкової служби не позбавлений та має право здійснити податкову перевірку, як до порушення справи про банкрутство так й після прийняття постанови про визнання боржника банкрутом, та як наслідок звернутись з будь-якими майновими вимогами до боржника й після визнання боржника банкрутом, в порядку п.3 ст.95 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».
Державна податкова інспекція у Київському районі м. Донецька Головного Управління Мін доходів у Донецький області з кредиторськими вимогами не зверталась, не зважаючи на те, що була обізнана в повній мірі про хід справи про банкрутство належним чином та своєчасно.
Таким чином, скаржник не є учасником справи про банкрутство, оскільки не звернувся з грошовими вимогами до боржника, а тому позбавлений права на оскарження судових рішень у справі про банкрутство.
У зв'язку із викладеним суд апеляційної інстанції також наголошує, що визначені законом органи справляння податків, зборів (обов'язкових платежів) користуються правами кредиторів щодо неплатоспроможних боржників. Ця норма міститься в ст. 210 Господарського кодексу України. Однак, вказана норма не встановлює автоматичного визнання цих органів кредиторами у всіх справах про банкрутство. Статус кредитора щодо неплатоспроможного боржника набувається, у тому числі і цими органами, через вказані вище процедури, які визначені спеціальною нормою законодавства - Законом про банкрутство.
Необхідно зазначити, що особа, яка має грошові вимоги до боржника, набуває статусу кредитора лише після подачі у встановленому порядку заяви з грошовими вимогами до боржника. Тільки після цього така особа має процесуальне право на оскарження процесуальних документів у справі про банкрутство.
В апеляційній скарзі податкова служба жодним чином не посилається на наявність у Товариства з обмеженою відповідальністю "РЕСЦЕНТР", м. Донецьк заборгованості по сплаті податків, зборів (обов'язкових платежів), та відповідно, будь - яких майнових (грошових) претензій до боржника, розмір таких претензій (суму вимог), характер вимог (майнові або грошові).
Отже, враховуючи викладені обставини та аналіз норм законодавства - щодо порядку визначення та визнання кредитором у справі про банкрутство, передбачений ст. 95 Закону про банкрутство, апеляційна інстанція дійшла висновку, що податкова інспекція не є кредитором Боржника, оскільки не має підтверджені належними доказами кредиторські вимоги до нього, у зв'язку з чим податкова інспекція не має статусу сторони, учасника чи іншої особи у справі про банкрутство, та оскаржу вальна в апеляційному порядку ухвала не стосується її прав та обов'язків, а тому податкова інспекція не має права звертатись з апеляційною скаргою на ухвалу про затвердження ліквідаційного балансу та припинення провадження у справі про банкрутство, відповідно до положень ст.91 Господарського процесуального кодексу України
З урахуванням викладеного, колегія суддів апеляційної інстанції вважає, що подана апеляційна скарга Державної податкової інспекції у Київському районі м. Донецька Головного Управління Мін доходів у Донецький області на постанову господарського суду Донецької області від 25.12.2013 року не підлягає вирішенню по суті в порядку апеляційного провадження та підлягає припиненню.
На підставі викладеного, керуючись п.1 ст. 80 ст. 91, ст. 98, ст.106 Господарського процесуального кодексу України, Донецький апеляційний господарський суд, -
У Х В А Л И В:
Апеляційне провадження у справі № 913/754/13-г за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у Київському районі м. Донецька Головного Управління Мін доходів у Донецький області на постанову господарського суду Донецької області від 25.13.2013 року за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "РЕСЦЕНТР", м. Донецьк про банкрутство - припинити.
Справу № 913/754/13-г повернути до господарського суду Донецької області.
Головуючий суддя Н.О. Мартюхіна
Судді О.Л. Агапов
О.В. Кододова