ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
20 березня 2014 рокусправа № 808/14/13-а
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Поплавського В.Ю.
суддів: Сафронової С.В. Чепурнова Д.В.
за участю секретаря судового засідання: Надточія В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Приморської міжрайонної державної податкової інспекції Запорізької області Державної податкової служби
на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 25 квітня 2013 року по справі № 808/14/13-а за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Ант-Юг» до Приморської міжрайонної державної податкової інспекції Запорізької області Державної податкової служби про визнання недійсними та скасування податкових повідомлень-рішень,-
В С Т А Н О В И В :
Товариство з обмеженою відповідальністю «Ант-Юг» звернулося до суду з позовом до Приморської міжрайонної державної податкової інспекції Запорізької області Державної податкової служби про визнання недійсними та скасування податкових повідомлень-рішень від 09.08.2012 № 0000031501 та від 31.10.2012 № 0000051501.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 25 квітня 2013 року адміністративний позов задоволено. Скасовано податкове повідомлення - рішення форми "Р" №0000031501 від 09.08.2012, податкове повідомлення - рішення форми "Р" №0000051501 від 31.10.2012, прийняті Приморською міжрайонною державною податковою інспекцією Запорізької області Державної податкової служби.
Не погодившись з рішенням суду, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду, оскільки вважає, що вона винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість оскаржуваного рішення суду в межах доводів апеляційної скарги та заявлених позовних вимог, правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, колегія суддів приходить висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Ант-Юг" являється юридичною особою, яка зареєстрована 30.03.2005 року Приморською районною державною адміністрацією Запорізької області, що підтверджено свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 224229 та довідкою АБ № 467808 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.
На підставі направлень від 14.05.2012 № 170021, № 170022 та від 21.05.2012 № 170034 працівниками Приморської МДПІ Запорізької області ДПС, згідно з пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п. 75.1 ст. 75 та п. 77.1 ст. 77 Податкового кодексу України, наказу Приморської МДПІ Запорізької області ДПС від 03.05.2012 № 54 та відповідно до плану-графіка проведення планових виїзних перевірок суб'єктів господарювання на 2 квартал 2012 року проведена планова виїзна перевірка ТОВ "Ант-Юг" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.04.2009 по 31.03.2012, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2009 по 31.03.2012, за результатами якої складено акт від 04.07.2012 №95/2202/33351340.
На підставі пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п. 75.1 ст. 75 та пп. 78.1.5 п. 78.1 ст. 78 ПК України, наказу Приморської МДПІ Запорізької області ДПС від 24.07.2012 № 197 та заперечень до акту перевірки проведена позапланова перевірка ТОВ "Ант-Юг" з питань, викладених у запереченнях до акту планової перевірки від 04.07.2012 № 95/2202/33351340, за період з 01.04.2009 по 31.03.2012, за результатами якої складено Додаток до акту планової перевірки від 04.07.2012 № 95/2202/33351340.
Перевіркою встановлено наступні порушення ТОВ "Ант-Юг":
- пп. 3.1.1. п. 3.1 ст. 3, п. 4.1 ст. 4, п. 6.1, п. 6.4 ст. 6, пп. 7.3.1 п. 7.3 ст. 7, п. 8-1.1, п. 8-1.2, п. 8-1.6, п. 8-1.7 ст. 8-1 Закону України "Про податок на додану вартість" та п. 185.1 ст. 185, п. 186.1 ст. 186, п. 187.1 ст. 187, п. 188.1 ст. 188, п.193.1 ст.193, п. 194.1 ст. 194, п. 209.1, п. 209.2, п. 209.6, п. 209.11 ст. 209 Податкового кодексу України, внаслідок чого занижено податок на додану вартість у сумі 1 265 158,00 грн., що призвело до використання пільги всупереч умовам і цілям її надання.
- п. 8-1.2, пп. 8-1.15.1 п. 8-1.15 ст. 8-1 Закону України "Про податок на додану вартість", п. 209.2, пп. 209.15.1 п. 209.15 ст. 209 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено суму податку на додану вартість, яка підлягає відображенню в особовому рахунку платника та повністю залишається у розпорядженні сільськогосподарського підприємства, по спеціальній декларації всього в сумі 44 311,00 грн., що призвело до використання пільги всупереч умовам і цілям її надання.
На підставі Акту, додатку до Акту та виявленого порушення Приморською МДПІ Запорізької області ДПС прийнято податкове повідомлення-рішення від 09.08.2012 №0000031501, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість на загальну суму 2 689 002,50 грн., в тому числі за основним платежем - 1 265 168,00 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями - 1 423 834,50 грн.
Податкове повідомлення-рішення від 09.08.2012 № 0000031501 було оскаржено позивачем в адміністративному порядку, за результатами розгляду даної скарги ДПС у Запорізькій області прийнято рішення від 19.10.2012 № 5124/10/10-420, яким збільшено грошове зобов'язання з податку на додану вартість, визначене Приморською МДПІ Запорізької області ДПС у податковому повідомленні-рішенні від 09.08.2012 № 0000031501 на 605,00 грн. та скасовано нараховані штрафні (фінансові) санкції у розмірі 153 094,75 грн., в іншій частині вказане рішення залишено без змін.
Приморською МДПІ Запорізької області ДПС прийнято податкове повідомлення-рішення від 31.10.2012 № 0000051501, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість на загальну суму 2 536 512,75 грн., в тому числі за основним платежем - 1 265 773,00 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями - 1 270 739,75 грн.
ТОВ "Ант-Юг" на адресу ДПС України направлено повторну скаргу від 01.11.2012 № 205 про скасування податкового повідомлення-рішення від 09.08.2012 №0000031501 та рішення ДПС у Запорізькій області про результати розгляду первинної скарги від 19.10.2012 № 5124/10/10-420.
За результатами розгляду вищезазначеної скарги ДПС України прийнято рішення від 23.11.2012 № 5995/0/61-12/10-2115, яким залишено без змін податкове повідомлення-рішення від 09.08.2012 № 0000031501 з урахуванням рішення, прийнятого за розглядом первинної скарги, а скаргу - без задоволення.
З огляду на фактичні обставини справи, норми законодавства, що регулюють спірні правовідносини, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції про помилковість висновків податкового органу та безпідставність прийняття зазначених податкових повідомлень-рішень.
Підставою для донарахування відповідачем податкових зобов'язань є висновок про те, під спеціальний режим оподаткування підпадають операції з реалізації лише тієї продукції, що вирощена на належним чином оформлених та зареєстрованих земельних ділянках, тоді як відсутність державної реєстрації договорів оренди земельних ділянок, на думку податкового органу, виключає можливість поширення пільгового режиму оподаткування на продаж сільськогосподарської продукції, виробленої на таких ділянках.
Відповідно до пункту 209.6 статті 209 Податкового кодексу України сільськогосподарським вважається підприємство, основною діяльністю якого є постачання вироблених (наданих) ним сільськогосподарських товарів (послуг) на власних або орендованих основних фондах, а також на давальницьких умовах, в якій питома вага вартості сільськогосподарських товарів/послуг становить не менш як 75 відсотків вартості всіх товарів/послуг, поставлених протягом попередніх 12 послідовних звітних податкових періодів сукупно.
Умови, за яких сільськогосподарське підприємство втрачає право застосування спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість, встановлені пунктом 209.11 статті 209 Податкового кодексу України. Відповідно до вказаної норми, якщо суб'єкт спеціального режиму оподаткування поставляє протягом попередніх 12 послідовних звітних податкових періодів сукупно несільськогосподарські товари/послуги, питома вага яких перевищує 25 відсотків вартості всіх поставлених товарів/послуг, то на таке підприємство не поширюється спеціальний режим оподаткування, встановлений цією статтею. Таке підприємство зобов'язане визначити податкове зобов'язання з цього податку за підсумками звітного податкового періоду, в якому було допущено таке перевищення, і сплатити податок до бюджету в загальному порядку.
Отже, визначальним для встановлення права особи застосовувати спеціальний режим оподаткування податком на додану вартість є дотримання сільськогосподарським товаровиробником критерію щодо питомої ваги сільськогосподарських товарів, яка має становити не менше 75 відсотків вартості всіх товарів/послуг, поставлених протягом послідовних звітних податкових періодів сукупно.
При цьому сільськогосподарськими відповідно до пункту 209.7 статті 209 Податкового кодексу України вважаються товари, зазначені у товарних групах 1 - 24, товарних позиціях 4101, 4102, 4103, 4301 згідно з УКТЗЕД, та послуги, які отримані в результаті здійснення діяльності, на яку відповідно до пункту 209.17 цієї статті поширюється дія спеціального режиму оподаткування у сфері сільського та лісового господарства, а також рибальства, якщо такі товари вирощуються, відгодовуються, виловлюються або збираються (заготовляються), а послуги надаються, безпосередньо платником податку - суб'єктом спеціального режиму оподаткування (крім придбання таких товарів/послуг у інших осіб), які поставляються зазначеним платником податку - їх виробником.
Відповідно, єдиними критеріями для віднесення товарів до сільськогосподарських для цілей застосування спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість є належність цих товарів до певної товарної групи, а також створення цих товарів у процесі діяльності, визначеної пунктом 209.17 статті 209 Податкового кодексу України (які також визначаються за відповідними групами класифікатора видів економічної діяльності).
Якщо товари відповідають визначеним товарним групам та отримані в результаті здійснення діяльності, що відповідає визначеним видам, вони є сільськогосподарськими і повинні враховуватися при визначенні питомої ваги сільськогосподарських товарів для цілей застосування спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість. При цьому недотримання питомої ваги щодо реалізації сільськогосподарських товарів є єдиною підставою для застосування до сільськогосподарського товаровиробника правил загального режиму оподаткування податком на додану вартість. В інших випадках, зокрема, в разі недотримання вимог щодо оформлення земельних ділянок, які використовуються при виробництві сільськогосподарських товарів, відсутні підстави для застосування до особи загальних правил оподаткування податком на додану вартість.
Згідно з п. 8-1.1 ст. 8-1 Закону України "Про податок на додану вартість" резидент, який провадить підприємницьку діяльність у сфері сільського і лісового господарства та рибальства та відповідає критеріям, встановленим у пункті 8-1.6 цієї статті (далі - сільськогосподарське підприємство), може обрати спеціальний режим оподаткування.
Згідно із спеціальним режимом оподаткування сума податку на додану вартість, нарахована сільськогосподарським підприємством на вартість поставлених ним сільськогосподарських товарів (послуг), не підлягає сплаті до бюджету та повністю залишається у розпорядженні такого сільськогосподарського підприємства для відшкодування суми податку, сплаченої (нарахованої) постачальнику на вартість виробничих факторів, а за наявності залишку такої суми податку - для інших виробничих цілей (п. 8-1.2 ст. 8-1 Закону № 168/97-ВР).
Сільськогосподарським вважається підприємство, основною діяльністю якого є поставка вироблених (наданих) ним сільськогосподарських товарів (послуг) на власних або орендованих виробничих потужностях, а також на давальницьких умовах, в якій питома вага вартості сільськогосподарських товарів (послуг) становить не менше 75 відсотків вартості всіх товарів (послуг), поставлених протягом попередніх дванадцяти послідовних звітних податкових періодів сукупно (п. 8-1.6 ст. 8-1 Закону № 168/97-ВР).
Згідно з пп. 8-1.15.2 п. 8-1.15 ст. 8-1 Закону № 168/97-ВР діяльність у сфері сільського господарства включає:
а) виробництво продукції рослинництва, а саме рослинних культур, а також вирощення фруктів та овочів, квітів та декоративних рослин (у відкритих або закритих ґрунтах), грибів, насіння, прянощів, саджанців та водоростей, а також їх обробка, переробка та/або консервація;
б) виробництво продукції тваринництва, а саме свійських сільськогосподарських тварин, птахівництва, кролівництва, бджільництва, а також розведення шовкопрядів, змій та інших плазунів або слимаків та інших наземних ссавців, безхребетних та комах; а також їх обробка, переробка та/або консервація.
Таким чином, основною умовою застосування платником спеціального режиму в порядку ст. 8-1 Закону України "Про податок на додану вартість" є здійснення таким платником діяльності з безпосереднього виробництва сільськогосподарської продукції у відповідних обсягах.
Аналогічне за змістом правове регулювання спірних правовідносин передбачено і статтею 209 Податкового кодексу України.
Як вбачається з матеріалів справи, та не спростовується відповідачем, ТОВ «Ант-Юг» є сільськогосподарським товаровиробником, основним видом діяльності якого є вирощування зернових та технічних культур.
Право на використання спеціального режиму оподаткування діяльності у сфері сільського господарства підтверджено виданими ДПІ у Приморському районі Запорізької області:
Свідоцтвом про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування ПДВ від 20.02.2009 року № 100201195 (анульовано 12.12.2010року та видано нове № 100348518 від 12.12.2010 року);
Свідоцтвом про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування ПДВ від 12.12.2010 року № 100348518 (анульовано 11.05.2012року та видано нове № 200043821 від 11.05.2012 року);
Свідоцтвом про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування ПДВ від 11.05.2012 року № 200043821.
Відповідно до повідомлення відділу Держкомзему у Приморському районі Запорізької області № 01-04-11/1317 від 26.07.12 (том 2 а. с. 10), листа Єлисеєвської сільської ради Приморського району Запорізької області (ом 2 а. с. 73) у матеріалах справи міститься інформація щодо зареєстрованих за ТОВ «АНТ-Юг» договорів оренди земельних часток (паїв) та договорів оренди земельних ділянок.
Продукція, що реалізовувалась позивачем у перевіряємому періоді, була вирощена ним безпосередньо, а не придбана у інших осіб, тому податкові зобов'язання з податку на додану вартість по операціям з поставки сільськогосподарської продукції позивач правомірно відображав у спеціальній (скороченій) декларації з податку на додану вартість.
З огляду на те, що податковим органом під час перевірки не було встановлено факту поставки позивачем протягом попередніх дванадцяти послідовних звітів податкових періодів сукупно товарів, придбаних у інший спосіб, питома вага яких перевищує 25 % від вартості усіх поставлених товарів (послуг), суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку щодо правомірності застосування позивачем спеціального режиму оподаткування ПДВ, встановленого ст.. 8-1 Закону України «Про податок на додану вартість» та ст.. 209 Податкового кодексу України.
Стосовно порушення позивачем п. 8-1.2, пп. 8-1.15.1 п. 8-1.15 ст. 8-1 Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.1997 № 168/97-ВР, п. 209.2, пп. 209.15.1 п. 209.15 ст. 209 ПК України, в результаті чого занижено суму податку на додану вартість, яка підлягає відображенню в особовому рахунку платника та повністю залишається у розпорядженні сільськогосподарського підприємства, по спеціальній декларації всього в сумі 44 311,00 грн., що призвело до використання пільги всупереч умовам і цілям її надання, колегія суддів погоджується з доводами суду першої інстанції.
Відповідно до п. 8-1.2 ст. 8-1 Закону України "Про податок на додану вартість" згідно із спеціальним режимом оподаткування сума податку на додану вартість, нарахована сільськогосподарським підприємством на вартість поставлених ним сільськогосподарських товарів (послуг), не підлягає сплаті до бюджету та повністю залишається у розпорядженні такого сільськогосподарського підприємства для відшкодування суми податку, сплаченої (нарахованої) постачальнику на вартість виробничих факторів, а за наявності залишку такої суми податку - для інших виробничих цілей.
Відповідно до пп. 8-1.15.1 п. 8-1.15 ст. 8-1 Закону України "Про податок на додану вартість" для цілей цієї статті застосовуються такі терміни: виробничі фактори:
а) товари (послуги), які придбаваються сільськогосподарським підприємством для їх використання у виробництві сільськогосподарської продукції, а також основні фонди, які придбаваються (споруджуються) з метою їх використання у виробництві сільськогосподарської продукції.
б) послуги, супутні поставці сільськогосподарського товару, який вирощується, відгодовується, виловлюється або збирається (заготовлюється) безпосередньо платником податку:
сіяння та саджання рослин, збирання врожаю, його брикетування чи складування, проведення інших польових робіт, включаючи внесення добрив та засобів захисту рослин;
пакування та підготовка до продажу, в тому числі сушіння, очищення, розмелювання, дезінфекція та силосування сільськогосподарської продукції;
зберігання сільськогосподарської продукції;
вирощування, розведення, відгодівля та забій свійських сільськогосподарських тварин, застосування засобів захисту тварин, проведення протиепізоотичних заходів;
надання послуг іншим сільськогосподарським підприємствам з використання сільськогосподарської техніки, крім надання її у фінансову оренду (лізинг);
надання послуг, супутніх веденню сільськогосподарської діяльності, а саме з питань оподаткування, бухгалтерської звітності та обліку, організації внутрішнього виробничого управління;
знищення бур'яну та шкідливих комах, оброблення посівів і сільськогосподарських площ засобами захисту рослин, а також використання засобів захисту тварин;
експлуатація меліоративних зрошувальних та осушувальних систем для посівних площ та сільськогосподарських угідь;
розділ м'яса для товарної кондиції;
Аналогічне за змістом правове регулювання спірних правовідносин передбачено і п. 209.2, пп. 209.15.1 п. 209.15 ст. 209 ПК України
Отже, нормами Закону України "Про податок на додану вартість" та ПК України встановлено умову для віднесення сплачених у ціні товарів (послуг) сум податку на додану вартість для суб'єктів спеціального режиму оподаткування у сфері сільського господарства, якою є факт придбання товарів та послуг з метою їх використання у виробництві сільськогосподарської продукції.
З огляду на те, що паливно-мастильні матеріали були придбані позивачем для легкових автомобілів, які були задіяні в господарській діяльності для виготовлення сільськогосподарської продукції, колегія суддів вважає, що висновки, зроблені відповідачем в Акті, є необґрунтованими та недоведеними, у зв'язку з чим податкові повідомлення-рішення, прийняті відповідачем на підставі встановлених Актом порушень, є протиправними та підлягають скасуванню.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції під час розгляду даної справи дослідив обставини, які мають значення для справи, дав їм правильну юридичну оцінку, застосував до правовідносин, як виникли між сторонами по справі норми права, які регулюють саме ці правовідносини і зробив обґрунтований висновок про задоволення позовних вимог.
Доводи апеляційної скарги не дають підстав вважати, що при прийнятті оскаржуваного рішення, судом першої інстанції були порушені норми матеріального та процесуального права, таким чином, підстави для скасування законного рішення суду відсутні.
Керуючись п.1 ч.1 ст.198, ст. 200 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Приморської міжрайонної державної податкової інспекції Запорізької області Державної податкової служби - залишити без задоволення.
Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 25 квітня 2013 року - залишити без змін.
Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого Адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня виготовлення повного тексту.
Повний текст виготовлено 15 квітня 2014 року.
Головуючий: В.Ю. Поплавський
Суддя: С.В. Сафронова
Суддя: Д.В. Чепурнов