Постанова № 38741144, 16.05.2014, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.05.2014
Номер справи
816/1229/14
Номер документу
38741144
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 травня 2014 року м. ПолтаваСправа № 816/1229/14

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Супруна Є.Б.,

за участю:

секретаря судового засідання - Дубовик О.І.,

представника позивача - Приходько О.Я.,

представника відповідача - Тимощука А.О.,

представника третьої особи - Панченка М.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" до Державної податкової інспекції у м. Полтаві Головного управління Міндоходів у Полтавській області, третя особа: Управління Державної казначейської служби України в м. Полтаві Полтавської області про визнання бездіяльності протиправною, стягнення надмірно сплаченої суми податкового зобов'язання, -

В С Т А Н О В И В:

01 квітня 2014 року Публічне акціонерне товариство "Укрнафта" (далі - ПАТ "Укрнафта", позивач) звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Полтаві Головного управління Міндоходів у Полтавській області (далі - ДПІ у м. Полтаві, відповідач) про визнання протиправною бездіяльності щодо повернення надмірно сплаченої суми податкового зобов'язання, стягнення надмірно сплаченої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 947 935,00 грн. та з податку на прибуток в розмірі 1 199 155,00 грн.

13.05.2014 представник позивача надав до суду заяву про уточнення позовних вимог в частині розміру суми податку на прибуток, що підлягає поверненню, вказавши належною суму 1 199 115,00 грн.

Мотивуючи свої вимоги позивач вказує, що з метою повернення надмірно сплачених грошових зобов'язань у вищевказаних розмірах ПАТ "Укрнафта" звернулося до ДПІ у м.Полтаві з відповідними заявами, у відповідь на які відповідач повідомив, що повернення надміру сплачених сум податкових зобов'язань за податками у розмірі понад 50 000,00 грн. здійснюється за попереднім інформуванням Головного управління Міндоходів у відповідній області та зазначив, що ДПІ у м. Полтаві направило відповідного листа до Головного управління Міндоходів у Полтавській області з метою такого інформування. Проте і до теперішнього часу надмірно сплачені суми податкових зобов'язань з податку на додану вартість у розмірі 947 935,00 грн. та з податку на прибуток в розмірі 1 199 115,00 грн. відповідачем не повернуті. Вказана бездіяльність контролюючого органу, на думку позивача, порушує податкове законодавство та негативно впливає на фінансовий стан суб'єкта господарювання.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, просив позов задовольнити.

Відповідач проти позову заперечував, посилаючись на те, що з метою повернення ПАТ "Укрнафта" надміру сплачених сум податкових зобов'язань з податку на додану вартість у розмірі 947 935,00 грн. та з податку на прибуток в розмірі 1 199 115,00 грн. ДПІ у м. Полтаві звернулося до Головного управління Міндоходів у Полтавській області з відповідним листом від 05.02.2014 №825/8/16-01-20-01-19. Проте відповідь на даний лист не надана. Крім того відповідач звертає увагу на той факт, що за даними бухгалтерського обліку у платника обліковуються залишки товарного природного газу. Природний газ, що обліковується на залишках, віднесено підприємством до складу витрат та податкового кредиту. У зв'язку з цим відповідач вважає, що в разі реалізації вказаного природного газу у позивача в майбутньому виникнуть податкові зобов'язання з податку на додану вартість та з податку на прибуток, що є достатньою підставою для неповернення ПАТ "Укрнафта" надміру сплачених сум податкових зобов'язань у вищевказаних розмірах.

У судовому засіданні представник відповідача підтримав заперечення проти позову та просив суд у задоволенні позовних вимог відмовити.

02.04.2014 ухвалою суду до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача залучено Управління Державної казначейської служби України в м. Полтаві Полтавської області.

Третя особа надала до суду письмові пояснення, в яких зазначила, що у разі задоволення позовних вимог, бюджетне відшкодування з податку на додану вартість підлягає стягненню на користь НГВУ "Полтаванафтогаз" ПАТ "Укртатнафта" з Державного бюджету України в особі Управління Державної казначейської служби України в м. Полтаві Полтавської області, код ЄДРПОУ 38019510, з розрахункового рахунку №31117030700002 "Бюджетне відшкодування податку на додану вартість грошовими коштами". Що стосується сум надміру сплаченого податку на прибуток, то вони повинні стягуватися з Державного бюджету України в особі Управління Державної казначейської служби України у м. Полтаві Полтавської області, код ЄДРПОУ 38019510, з розрахункового рахунку №31115009700002 "Податок на прибуток приватних підприємств".

У судовому засіданні представник третьої особи підтримав викладену в письмових поясненнях позицію Управління Державної казначейської служби України в м. Полтаві Полтавської області.

Заслухавши пояснення представників сторін та третьої особи, дослідивши залучені до матеріалів справи та зібрані судом письмові докази, застосувавши до спірних правовідносин відповідні норми матеріального та процесуального права, суд приходить до наступних висновків.

З наявних у матеріалах справи письмових доказів суд встановив, що ПАТ "Укрнафта" платіжним дорученням від 14.02.2011 №582 була перерахована сума грошових зобов'язань з податку на прибуток за лютий 2011 року в розмірі 1 235 089,00 грн. (а.с. 12).

30.09.2011 позивач подав до ДПІ у м. Полтаві уточнюючу декларацію про результати спільної діяльності на території України без створення юридичної особи, якою зменшено суму податкового зобов'язання на 1 199 115,00 грн. (а.с. 13-14).

Крім того, платіжним дорученням від 10.02.2011 №581 позивачем була перерахована сума грошових зобов'язань з податку на додану вартість за червень, серпень - листопад 2010 року в розмірі 976 373,00 грн. (а.с. 16).

30.09.2011 платник податків подав до ДПІ у м. Полтаві уточнюючі розрахунки податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за вищевказаний звітний період, якими зменшено зазначену раніше суму податкового зобов'язання на 947 935,00 грн. (а.с. 17-42).

Згідно з довідкою від 27.05.2013 №97/10/202-23 (а.с. 45) та актом від 28.05.2013 №1517-20 (а.с. 46) в результаті звірення стану розрахунків платника з бюджетом за податками, зборами (обов'язковими платежами) ДПІ у м. Полтаві розбіжностей по податку на прибуток приватних підприємств та по податку на додану вартість не виявлено.

У подальшому 22.01.2014 позивач направив на адресу ДПІ у м. Полтаві заяву про повернення надмірно сплачених сум грошового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 947 935,00 грн. № 09/04-335 (а.с. 11) та заяву про повернення надмірно сплачених сум грошового зобов'язання з податку на прибуток від спільної діяльності в розмірі 1 199 115,00 грн. №09/04-336 (а.с. 15).

У відповідь на вказані заяви відповідач направив на адресу НГВУ "Полтаванафтогаз" ПАТ "Укрнафта" листа (а.с. 47), яким контролюючий орган повідомив, що відповідно до пункту 19.3 наказу Головного управління Міндоходів у Полтавській області від 21.01.2014 №9 "Про індикативні показники доходів на січень 2014 року" повернення надміру сплачених сум податкових зобов'язань за податками у сумі понад 50 000,00 грн. здійснюється за попереднім інформуванням Головного управління Міндоходів у Полтавській області. При цьому ж заступник начальника ДПІ у м. Полтаві повідомив, що з метою повернення надмірно сплачених коштів з податку на додану вартість в сумі 947 935,00 грн. та з податку на прибуток в сумі 1199115,00 грн. на поточний рахунок в установах банку Договору №35/809-С від 20.07.2004 контролюючим органом 05.02.2014 направлено листа до Головного управління Міндоходів у Полтавській за №825/8/16-01-20-01-19.

Не погодившись із бездіяльністю відповідача щодо повернення надмірно сплачених сум податкових зобов'язань ПАТ "Укрнафта", звернулося до суду.

Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Перевіряючи дії ДПІ у м. Полтаві на предмет відповідності їх приписам частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд виходить з наступного.

Пунктом 14.1.115. статті 14 Податкового кодексу України визначено, що надміру сплачені грошові зобов'язання - це суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.

У відповідності до статті 43 Податкового кодексу України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу (пункт 43.1).

У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків (пункт 43.2).

Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми (пункт 43.3).

Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку (пункт 43.4).

Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує, державну податкову і митну політику.

Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету (пункт 43.5).

Право на повернення суми грошових зобов'язань з податку на додану вартість та податку на прибуток виникло у позивача на підставі сплачених сум податкових зобов'язань за 2010 рік та заяв про їх повернення, поданих 22.01.2014 у зв'язку зі зменшенням податкових зобов'язань по уточнюючим розрахункам від 29.09.2011 та 30.09.2011.

Виникнення у позивача права на повернення сум грошових зобов'язань з податку на додану вартість та податку на прибуток а також подання позивачем заяв про повернення надміру сплаченої суми грошових зобов'язань в межах встановленого законом строку відповідачем не заперечується.

Згідно з частиною третьою статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.

З відповіді ДПІ у м. Полтаві на заяви позивача слідує, що ПАТ "Укрнафта" фактично було відмовлено у поверненні надміру сплачених сум грошового зобов'язання з посиланням на необхідність попереднього інформування Головного управління Міндоходів у Полтавській області у відповідності до положень пункту 19.3 наказу Головного управління Міндоходів в Полтавській області від 21.01.2014 №9 "Про індикативні показники доходів за січень 2014 року".

При цьому, контролюючий орган вказував, що з метою повернення ПАТ "Укрнафта" надміру сплачених сум податкових зобов'язань з податку на додану вартість у розмірі 947935,00 грн. та з податку на прибуток в розмірі 1 199 115,00 грн. ДПІ у м. Полтаві було направлено листа до Головного управління Міндоходів у Полтавській області від 05.02.2014 №825/8/16-01-20-01-19, але станом на дату розгляду справи у суді відповіді отримано не було.

На переконання суду такі доводи відповідача є безпідставними, оскільки наказ Головного управління Міндоходів в Полтавській області від 21.01.2014 №9 суперечить нормам чинного податкового законодавства, які не передбачають в якості обов'язкової умови для повернення надміру сплаченого грошового зобов'язання погодження чи повідомлення органом державної податкової служби інших управлінь, відділів чи інших органів та/чи установ щодо надання згоди на таке повернення.

Більш того зазначений наказ не є нормативно-правовим актом та не був зареєстрований у встановленому порядку в Міністерстві юстиції України, тому його положення регулюють виключно питання внутрішньої діяльності органу державної податкової служби та не можуть змінювати норми Податкового кодексу України.

Пунктом 7 Порядку взаємодії територіальних органів Міністерства доходів і зборів України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затвердженого спільним наказом Міністерства доходів і зборів України та Міністерства фінансів України від 30.12.2013 №882/1188, передбачено, що орган Міндоходів на підставі даних особових рахунків платників готує висновок за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку, два примірники Реєстру висновків за платежами, належними державному бюджету, за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку, та три примірники Реєстру висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, за формою згідно з додатком 3 до цього Порядку. Контроль за прийняттям/передаванням висновків органи Міндоходів, місцеві фінансові органи, органи Казначейства проводять шляхом проставляння на відповідних примірниках Реєстрів відміток про надходження документів до установи у порядку, визначеному Типовою інструкцією з діловодства у центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 30.11.2011 №1242.

За платежами, належними державному бюджету, орган Міндоходів у строк не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви передає висновки згідно з Реєстром висновків за платежами, належними державному бюджету, для виконання відповідному органу Казначейства.

За платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, орган Міндоходів у строк не пізніше ніж за сім робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви передає висновки згідно з Реєстром висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, для погодження відповідному місцевому фінансовому органу.

Місцевий фінансовий орган у строк не пізніше ніж протягом двох робочих днів здійснює погодження отриманих висновків шляхом засвідчення підписом керівника місцевого фінансового органу, засвідченим печаткою, та повертає їх згідно з Реєстром висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, відповідному органу Міндоходів.

Орган Міндоходів не пізніше наступного робочого дня від дати отримання висновку, погодженого місцевим фінансовим органом, передає його згідно з Реєстром висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, відповідному органу Казначейства.

З огляду на викладене суд вважає протиправною бездіяльність відповідача щодо не подання до Управління Державної казначейської служби України в м. Полтаві Полтавської області висновку про повернення позивачу надмірно сплачених сум грошових зобов'язань з податку на додану вартість у розмірі 947 935,00 грн. та з податку на прибуток в розмірі 1199115,00 грн., а посилання відповідача на відсутність повноважень щодо направлення відповідного висновку та на неможливість відшкодування вказаної суми грошових зобов'язань внаслідок напруженості індикативних показників зі збору платежів до загального фонду державного бюджету - необґрунтованими, оскільки такі підстави для відмови у поверненні переплати не передбачені нормами чинного законодавства.

У свою чергу протиправні дії ДПІ у м. Полтаві щодо неподання до відповідного органу Казначейства висновку про повернення позивачу надмірно сплачених сум грошових зобов'язань не перешкоджають стягненню вказаних грошових зобов'язань на підставі судового рішення.

Відповідно до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7-11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Державної податкової інспекції у м. Полтаві Головного управління Міндоходів у Полтавській області пов'язану з невиконанням вимог статті 43 Податкового кодексу України, що полягає у неповерненні сум податків надміру сплачених Публічним акціонерним товариством "Укрнафта" у лютому 2011 року.

Стягнути з Державного бюджету України в особі Управління Державної казначейської служби України у м. Полтаві Полтавської області (код ЄДРПОУ 38019510) з розрахункового рахунку №31117030700002 "Бюджетне відшкодування податку на додану вартість грошовими коштами" на користь Нафтогазовидобувного управління "Полтаванафтогаз" Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" (код ЄДРПОУ 00135390) - відповідального за утримання та внесення податків до бюджету під час виконання Договору про спільну інвестиційну діяльність від 27 липня 2004 року №35/809-СД, суму надміру сплаченого грошового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 947 935 (дев'ятсот сорок сім тисяч дев'ятсот тридцять п'ять) грн. 00 коп.

Стягнути з Державного бюджету України в особі Управління Державної казначейської служби України у м. Полтаві Полтавської області (код ЄДРПОУ 38019510) з розрахункового рахунку №31115009700002 "Податок на прибуток приватних підприємств" на користь Нафтогазовидобувного управління "Полтаванафтогаз" Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" (код ЄДРПОУ 00135390) - відповідального за утримання та внесення податків до бюджету під час виконання Договору про спільну інвестиційну діяльність від 27 липня 2004 року №35/809-СД, суму надміру сплаченого грошового зобов'язання з податку на прибуток у розмірі 1 199 115 (один мільйон сто дев'яносто дев'ять тисяч сто п'ятнадцять) грн. 00 коп.

Стягнути з Державного бюджету України в особі Державної податкової інспекції у м.Полтаві Головного управління Міндоходів у Полтавській області (код ЄДРПОУ 38719450) на користь Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" (код ЄДРПОУ 00135390) судові витрати пов'язані зі сплатою судового збору у розмірі 560 (п'ятсот шістдесят) грн. 28 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції.

Повний текст постанови складено 19.05.2014.

Суддя Є.Б. Супрун