ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 травня 2014 р.м. ХерсонСправа № 821/777/14 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Циганія С.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Заступника прокурора Київського району м. Одеси в інтересах держави в особі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" до Сільськогосподарського приватного акціонерного товариства "Обрій" про стягнення штрафних санкцій,
встановив:
Заступник прокурора Київського району м. Одеси в інтересах держави в особі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" (далі - ДП "НЕК "Укренерго") звернувся до Херсонського окружного адміністративного суду з позовом до Сільськогосподарського приватного акціонерного товариства "Обрій" (далі - відповідач, СПАТ "Обрій"), у якому просить стягнути з відповідача 8500,00грн. штрафних санкцій.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на відповідача постановою ДП "НЕК "Укренерго" від 03.09.2013р. № 05/30-01-0006 накладено штраф у сумі 8500,00грн. за порушень вимог законодавства про електроенергетику. Оскільки, відповідач штраф до Державного бюджету України в добровільному порядку не сплатив, позивач просить його стягнути в судовому порядку.
Ухвалою суду від 11.03.2014р. відкрито провадження в адміністративній справі.
В судове засідання, призначене на 13.05.2014р., представники сторін не з'явилися, при цьому від прокурора надійшло клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Відповідач письмових заперечень на позов не надав, про причини неявки суд не повідомив, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи.
Виходячи з вищевикладеного, керуючись ст.128 КАС України, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що державним інспектором з енергетичного нагляду Тітовим О.С. відповідно до ст.4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", ст.9 Закону України "Про електроенергетику", ст.14 Закону України "Про теплопостачання" та Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії, затвердженого постановою КМУ від 07.08.1996р. №929, проведено позаплановий захід з державного енергетичного нагляду на енергетичних об'єктах Сільськогосподарського приватного акціонерного товариства "Обрій".
Перевірку проведено у присутності уповноваженої особи відповідача - енергетика Дінул Олександра Володимировича.
За результатами здійсненого заходу було складено акт від 12.04.2013р. № 05/31-05-0002 та винесено Припис № 05/31-05-0014 від 12.04.2013р. про зобов'язання відповідача провести заходи щодо усунення виявлених порушень чинного законодавства. Про виконання припису в цілому необхідно було повідомити ДП "НЕК "Укренерго" до 12.07.2013р.
Вказані акт від 12.04.2013р. № 05/31-05-0002 та Припис № 05/31-05-0014 від 12.04.2013р. отримані відповідачем 12.04.2013р., про що свідчать відмітки на документах.
Судом з'ясовано, що відповідачем Припис № 05/31-05-0014 від 12.04.2013р. не оскаржувався, а тому підлягає виконанню.
28.08.2013р. у присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання - головного бухгалтера Пересунько О.І., ДП "НЕК "Укренерго" була проведена позапланова перевірка виконання суб'єктами господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених за результатами здійснення заходів з державного енергетичного нагляду, а саме: Припис від 12.04.2013р. № 05/31-05-0014, якою встановлено, що його вимоги в повному обсязі не виконані, зокрема, не виконано пункти 29, 30, 32, 33, 35-40, 17-28 Припису, про що складено акт перевірки (протокол) № 05/31-05-0005 від 28.08.2013р.
За невиконання вимог Припису № 05/31-05-0014 від 12.04.2013р. старшим державним інспектором Держенергонагляду в Херсонській області Безценним В.Т., на підставі ст.27 Закону України "Про електроенергетику", винесено постанову № 05/30-01-0006 від 03.09.2013р. про накладення на відповідача штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання у сумі 8500,00грн.
Вказану постанову Сільськогосподарське приватне акціонерне товариство "Обрій" одержало 06.09.2013р., про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення.
Відповідно до Указу Президента України "Про Міністерство палива та енергетики України" від 14.04.2000р. №598/2000 Міністерство палива та енергетики України є центральним органом виконавчої влади та головним (провідним) органом у системі центральних органів виконавчої влади з питань забезпечення реалізації державної політики в електроенергетичному, ядерно-промисловому, вугільно-промисловому та нафтогазовому комплексах.
Національна енергетична компанія "Укренерго" Міністерства палива та енергетики України - державне підприємство, що здійснює централізоване диспетчерське (оперативно-технологічне) управління об'єднаною енергетичною системою України, підрозділом якої в південному peгіоні є відокремлений підрозділ "Держенергонагляд у Південному peгіоні".
Відокремлений Підрозділ "Держенергонагляд у Південному peгіоні" здійснює свою діяльність відповідно до Положення про ВП "Держенергонагляд у Південному peгіоні" та на підставі довіреності, яку видає ДП "НЕК "Укренерго".
Згідно з вищезазначеним Положенням, державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної i теплової енергії в Херсонській області є одним із структурних підрозділів ВП "Держенергонагляд у Південному peгіоні".
Наказом Міністерства палива та енергетики України №422 від 03.11.2006р. "Про державний енергетичний нагляд" встановлено, що Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної i теплової енергії (Держенергонагляд) безпосередньо підпорядкована Міністерству палива та енергетики щодо виконання функцій, покладених на Держенергонагляд, що регламентується Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної i теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №929 від 07.08.96р.
Метою Державного енергетичного нагляду є сприяння забезпеченню сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави шляхом здійснення контролю за дотриманням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами електричної енергії вимог нормативно-правових i нормативно-технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної i теплової енергії, посилення впливу на суб'єктів відносин у сфері теплопостачання та споживачів щодо дотримання ними встановлених режимів виробництва, постачання i споживання енергії та забезпечення споживачами належного технічного стану електричних та тепловикористовуючих установок i теплових мереж.
Згідно ст.27 Закону України "Про електроенергетику" суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за порушення, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до п.7 ч.2 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної i теплової енергії, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №929 від 07.08.1996р., керівники структурних підрозділів інспекції та їх заступники є старшими державними інспекторами з енергетичного нагляду; інші спеціалісти, що виконують функції держаного енергетичного нагляду, є державними інспекторами.
Згідно з п.п. 5, 6 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 №1312 визначене коло посадових осіб, які можуть накладати штрафи та граничні розміри сум штрафних санкцій. Такими посадовими особами є старші державні інспектори та державні інспектори з енергетичного нагляду.
Отже, постанова про накладення штрафу прийнята уповноваженою на те особою та з дотриманням процедури, визначеної згідно із вказаними правовими нормами.
Згідно п.10 "Положення про порядок накладання на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику" суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення.
Оскільки постанова про накладення штрафу № 05/30-01-0006 від 03.09.2013р. відповідачем у встановленому законом порядку не оскаржена, а сума штрафу у розмірі 8500,00грн. у 30-денний термін не сплачена, тому суд приходить до висновку, щодо задоволення позовних вимог про стягнення з Сільськогосподарського приватного акціонерного товариства "Обрій" штрафу у сумі 8500,00грн.
Керуючись ст.ст. 8, 9, 12, 19, 128, 158-163, 167 КАС України, суд -
постановив:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з Сільськогосподарського приватного акціонерного товариства "Обрій" (код ЄДРПОУ 00861430) в Державний бюджет України 8500,00грн. (вісім тисяч п'ятсот гривень 00 коп.) штрафних санкцій та перерахувати на р/р 31116106700002 одержувач - УК у м.Херсоні, 21081100, код ОКПО 37959779, банк одержувача ГУДКСУ у Херсонській області, МФО 852010.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Циганій С.І.
кат. 5.6.1