ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
15 травня 2014 року 266вр-14/804/3352/14
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючий суддя - Юрков Е.О.
при секретарі - Шпота Я.С.
за участю: представника заявника (відповідача) - Ворожко Р.О. представник позивача - Романова І.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дніпропетровську заяву Державного закладу «Спеціалізована медико-санітарна частина №9 Міністерства охорони здоров'я України» про відстрочення виконання судового рішення по справі № 804/3352/14 за позовом Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до Державного закладу «Спеціалізована медико-санітарна частина №9 Міністерства охорони здоров'я України» про стягнення заборгованості,-
ВСТАНОВИВ:
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової страти працездатності до Держаного закладу «Спеціалізована медико - санітарна частина №9 Міністерства охорони здоров'я України» з вимогою - стягнути з Держаного закладу «Спеціалізована медико - санітарна частина №9 Міністерства охорони здоров'я України» (код ЄДРПОУ 14280960) на користь Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової страти працездатності заборгованість у сумі 3 957,34 грн.
31.03.2014р. постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду (суддя Букіна Л.Є.) зазначений позов по справі №804/3352/14 задоволено у повному обсязі.
30.04.2014р. від Держаного закладу «Спеціалізована медико - санітарна частина №9 Міністерства охорони здоров'я України» на виконання постанови Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31.03.2014 року до суду надійшла заява в порядку ст. 263 КАС України про відстрочення виконання судового рішення строком до кінця 2014року.
В обгрутування своєї заяви Держаний заклад «Спеціалізована медико - санітарна частина №9 Міністерства охорони здоров'я України», (надалі - ДЗ «СМСЧ-9»,відповідач або заявник) посилається на те, що відповідач не виробниче підприємство, а заклад, який є бюджетною неприбутковою установою та фінансується з державного бюджету та являється єдиним медичним закладом в місті Жовті Води по наданню медичної допомоги жителям міста. До Управління державної казначейської служби України у місті Жовтих Водах Дніпропетровської області відповідачем надавались платіжні документи на сплату штрафних (фінансових) санкцій згідно рішення ЖМВД ДОВ ФСС з ТВП від 16.09.2013р. № 29 в сумі 3957,34 грн. за рахунок спеціального фонду (кошти отриманні за іншими джерелами власник надходжень). Але через обмеження видатків в органах Державної казначейської служби України в 2013 та 2014 роках оплату не здійснено. Станом на 28 квітня 2014 року рахується зареєстрована кредиторська заборгованість.
В судовому засіданні представник заявника (відповідача) підтримав свою заяву та просив її задовольнити.
Представник Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової страти працездатності в судовому засіданні заперечував проти задоволення даної заяви та зазначив, що виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється Державною казначейською службою України в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду. Станом на 12.05.2014 року виконавчий лист по справі №804/3352/14 позивачем не отримано. Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001р. № 2240 (із змінами, внесеними Законом України «Про збір та облік єдиного внеску» від 08.07.2010 р. № 2464-VI), який визначає правові, організаційні та фінансові основи загальнообов'язкового державного соціального страхування, надання розстрочення або відстрочки не передбачено.
Розглянувши заяву Держаного закладу «Спеціалізована медико - санітарна частина №9 Міністерства охорони здоров'я України», вислухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України.
Згідно ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду, що видав виконавчий лист, із поданням, а сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Із змісту ч. 2 ст. 263 КАС України вбачається, що підставою для відстрочення виконання судового рішення є виняткові обставини, які ускладнюють виконання рішення.
В заяві про відстрочення виконання постанови Дніпропетровського окружні адміністративного суду від 31.03.2014р. Заявник зазначає, про те, що фінансується з Державного бюджету. При цьому, основною причиною неможливо виконання судового рішення Заявник зазначає, не відсутність коштів на рахунку страхувальника, а бездіяльність Управління Державної казначейської служби Україні м. Жовті Води щодо їх перерахування для погашення утвореної заборгованості.
Закон України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» від 05.06.2012р. №4901 (далі - Закон №4901), який набрав чинності 01.01.2013 року встановлює гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчі документів, визначених Законом України «Про виконавче провадження» та особливості їх виконання.
Відповідно до частини 1 статті 2 Закону № 4901 держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є: державний орган; державні підприємство, установа, організація (далі - державне підприємство); юридична особа, примусова реалізація майна якої забороняється відповідно до законодавства (далі - юридична особа).
Відповідно до статті 3 Закону № 4901 виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Проте, як вбачається з матеріалів справи та не заперечується позивачем, станом на час розгляду цієї заяви - 15.05.2014 року, виконавчий лист по справі №804/3352/14 Дніпропетровським обласним відділенням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності не отримано.
Таким чином, суд вважає, що Державний заклад «Спеціалізована медико-санітарна частина №9 Міністерства охорони здоров'я України» передчасно звернувся до суду із заявою про відстрочення виконання судового рішення по справі № 804/3352/14, а виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється у відповідності до Закону України «Про виконавче провадження» та Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» від 05.06.2012р. №4901.
Крім того, Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001р. № 2240 (із змінами, внесеними Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010р. № 2464-VI), який визначає правові, організаційні та фінансові основи загальнообов'язкового державного соціального страхування, надання розстрочення або відстрочки не передбачено, а кошти Фонду в першу чергу направляються на виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності, вагітності та пологах, надання соціальних послуг, на виплату допомоги на поховання застрахованих осіб.
На підставі викладеного, та керуючись ст.ст. 160, 165, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
У задоволенні заяви Державного закладу «Спеціалізована медико-санітарна частина №9 Міністерства охорони здоров'я України» про відстрочення виконання судового рішення по справі № 804/3352/14 за позовом Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до Державного закладу «Спеціалізована медико-санітарна частина №9 Міністерства охорони здоров'я України» про стягнення заборгованості - відмовити.
Копію ухвали направити сторонам по справі.
Ухвала суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та в строки, встановленні статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст ухвали викладений 16.05.2014 року.
Суддя Е.О. Юрков