Постанова № 38721559, 12.05.2014, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.05.2014
Номер справи
805/4303/14
Номер документу
38721559
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 травня 2014 р. Справа № 805/4303/14

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Бабаш Г.П.

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом прокурора м. Донецька в інтересах держави в особі Інспекції з питань захисту прав споживачів у Донецькій області до товариства з обмеженою відповідальністю «ПФ «КРОТ» про стягнення нарахованих штрафних санкцій в розмірі 6783,00 грн.,-

ВСТАНОВИВ:

Прокурор м. Донецька звернувся в інтересах держави в особі Інспекції з питань захисту прав споживачів у Донецькій області до суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «ПФ «КРОТ» про стягнення нарахованих штрафних санкцій в розмірі 6783,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначив наступне. Спеціалістами Інспекції, при здійсненні моніторингу та відповідного контролю за дотриманням вимог законодавства про рекламу, встановлені ознаки порушення вимог Закону України «Про рекламу» за адресою: м. Донецьк, вул. Челюскінців, 161а (підземний перехід кафе «УЛЕТ» та самій будівлі кафе), в зв,язку з чим, на адресу керівництва кафе направлена вимога щодо надання наступних документів: дозволу на розповсюдження реклами, договору з виробником та оригінал – макет зазначеної реклами, свідоцтва про державну реєстрацію та відповідні пояснення з приводу розміщення реклами. Зазначена вимога вручена особисто керівнику кафе «УЛЕТ» з терміном виконання до 19.12.2013 року.

На виконання вимоги Інспекції від 05.12.2013 року надано свідоцтво про реєстрацію підприємства, а саме, ТОВ «ПФ «КРОТ», без надання дозвільних документів на розміщення реклами та пояснень керівника з приводу розміщення реклами.

19.12.2013 року за результатом встановлених порушень законодавства про рекламу, провідним спеціалістом відділу контролю у сфері послуг та реклами складений протокол № 000120 про порушення законодавства про рекламу.

19.12.2013 року рішенням Інспекції № 000124 на ТОВ «ПФ «КРОТ» за порушення порядку розповсюдження та розміщення реклами був накладений штраф в розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в сумі 1700,00 грн.

19.12.2013 року рішенням Інспекції № 000125 на ТОВ «ПФ «КРОТ» за неможливість встановлення вартості реклами, розповсюдженої з порушенням вимог Закону України «Про рекламу» був накладений штраф в розмірі 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в сумі 5083,00 грн.

Враховуючи те, що відповідач у добровільному порядку нараховані штрафні санкції не сплачує, позивач просить стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «ПФ «КРОТ» нараховані штрафні санкції в загальній сумі 6 783,00 грн.

Представниками сторін надана заява про розгляд справи в порядку письмового провадження.

З огляду на приписи ч. 4 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України, суд визнає можливим здійснити розгляд справи в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Спеціалістами Інспекції з питань захисту прав споживачів у Донецькій області, при здійсненні моніторингу та відповідного контролю за дотриманням вимог законодавства про рекламу, встановлені ознаки порушення вимог Закону України «Про рекламу» за адресою: м. Донецьк, вул. Челюскінців, 161а (підземний перехід кафе «УЛЕТ» та самій будівлі кафе), в зв,язку з чим, на адресу керівництва кафе направлена вимога щодо надання наступних документів: дозволу на розповсюдження реклами, договору з виробником та оригінал – макет зазначеної реклами, свідоцтва про державну реєстрацію та відповідні пояснення з приводу розміщення реклами. Зазначена вимога вручена особисто керівнику кафе «УЛЕТ» з терміном виконання до 19.12.2013 року.

На виконання вимоги Інспекції від 05.12.2013 року надано свідоцтво про реєстрацію підприємства, а саме, ТОВ «ПФ «КРОТ», без надання дозвільних документів на розміщення реклами та пояснень керівника з приводу розміщення реклами.

19.12.2013 року за результатом встановлених порушень законодавства про рекламу, провідним спеціалістом відділу контролю у сфері послуг та реклами складений протокол № 000120 про порушення законодавства про рекламу.

19.12.2013 року виконуючим обов,язків начальника Інспекції з питань захисту прав споживачів у Донецькій області було винесено рішення № 000124, яким на ТОВ «ПФ «КРОТ» за порушення порядку розповсюдження та розміщення реклами був накладений штраф в розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в сумі 1700,00 грн.

Виконуючим обов,язків начальника Інспекції з питань захисту прав споживачів у Донецькій області 19.12.2013 року було винесено рішення № 000125, яким на ТОВ «ПФ «КРОТ» за неможливість встановлення вартості реклами, розповсюдженої з порушенням вимог Закону України «Про рекламу» був накладений штраф в розмірі 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в сумі 5083,00 грн.

Засади рекламної діяльності в Україні визначає Закон України «Про рекламу» від 3 липня 1996 року № 270/96-ВР, який регулює відносини, що виникають у процесі виробництва, розповсюдження та споживання реклами.

Відповідно до п. 5 ст. 8 Закону України «Про рекламу» реклама про знижку цін на продукцію, про розпродаж повинна містити відомості про місце, дату початку і закінчення знижки цін на продукцію, розпродаж, а також про співвідношення розміру знижки до попередньої ціни реалізації товару.

Згідно до ч. 1 ст. 16 Закону України «Про рекламу» розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а поза межами населених пунктів - на підставі дозволів, що надаються обласними державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Аналогічна норма міститься в п. 3 Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2003 року № 2067, і передбачає, що зовнішня реклама розміщується на підставі дозволів та у порядку, встановленому виконавчими органами сільських, селищних, міських рад відповідно до цих Правил.

Зі змісту п. 24 Типових правил розміщення зовнішньої реклами вбачається, що підставою для розміщення зовнішньої реклами та виконання робіт, пов’язаних з розташуванням рекламного засобу, є виданий у встановленому порядку дозвіл.

Відповідно до п. 46 Типових правил розміщення зовнішньої реклами, у разі порушення порядку розповсюдження та розміщення реклами уповноважена особа органу, який здійснює контроль за додержанням цих Правил, звертається до розповсюджувача зовнішньої реклами з вимогою усунення порушень у визначений строк.

У разі невиконання цієї вимоги орган, який здійснює контроль, подає інформацію спеціально уповноваженому органу виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Частино 1 ст. 22 Закону України «Про рекламу» встановлено, що реклама тютюнових виробів, реклама знаків для товарів і послуг, інших об'єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються тютюнові вироби, забороняється, зокрема, засобами зовнішньої реклами.

Відповідно до ч.1 ст. 26 Закону України «Про рекламу» контроль за дотриманням законодавства України про рекламу здійснюють у межах своїх повноважень: спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів - щодо захисту прав споживачів реклами; Антимонопольний комітет України - щодо дотримання законодавства про захист економічної конкуренції; Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення - щодо телерадіоорганізацій усіх форм власності; Міністерство фінансів України - щодо реклами державних цінних паперів; Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку - щодо реклами на фондовому ринку; спеціально уповноважений орган виконавчої влади з питань містобудування та архітектури - щодо спорудження житлового будинку.

Наведена норма свідчить, що позивач - Інспекція з питань захисту прав споживачів у Донецькій області належить до категорії суб’єктів, уповноважених здійснювати контроль за дотриманням законодавства про рекламу в межах визначених законодавством повноважень.

Особи, винні у порушенні законодавства про рекламу, несуть дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну та кримінальну відповідальність відповідно до закону, що передбачено ч.1 ст.27 Закону України «Про рекламу».

Згідно з ч. 2 ст. 27 Закону України «Про рекламу» відповідальність за порушення законодавства про рекламу несуть: 1) рекламодавці, винні: у замовленні реклами продукції, виробництво та/або обіг якої заборонено законом; у наданні недостовірної інформації виробнику реклами, необхідної для виробництва реклами; у замовленні розповсюдження реклами, забороненої законом; у недотриманні встановлених законом вимог щодо змісту реклами; у порушенні порядку розповсюдження реклами, якщо реклама розповсюджується ними самостійно; 2) виробники реклами, винні у порушенні прав третіх осіб при виготовленні реклами; 3) розповсюджувачі реклами, винні в порушенні встановленого законодавством порядку розповсюдження та розміщення реклами.

Частиною 4 ст. 27 Закону України «Про рекламу» визначено, що спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів та його територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі за поданням органів державної влади, зазначених у статті 26 цього Закону, або самостійно у випадках, передбачених цією статтею, крім тих, які віднесено виключно до компетенції Антимонопольного комітету України та які регулюються законодавством з питань авторського права та суміжних прав, накладають штрафи у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, на: рекламодавців за вчинення дій, передбачених пунктом 1 частини другої цієї статті, - у розмірі п'ятикратної вартості розповсюдженої реклами; виробників реклами за вчинення дій, передбачених пунктом 2 частини другої цієї статті, - у розмірі п'ятикратної вартості виготовлення реклами; розповсюджувачів реклами за вчинення дій, передбачених пунктом 3 частини другої цієї статті, - у розмірі п'ятикратної вартості розповсюдження реклами.

Відповідно до ч. 6 ст. 27 Закону України «Про рекламу» за неподання або подання завідомо недостовірної інформації щодо вартості розповсюдженої реклами та/або виготовлення реклами та/або вартості розповсюдження реклами центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, необхідної для здійснення ними передбачених цим Законом повноважень, на рекламодавців, виробників реклами та розповсюджувачів реклами накладається штраф у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

У відповідності до ч. 7 ст. 27 Закону України «Про рекламу» у разі неможливості встановлення вартості реклами, розповсюдженої з порушенням вимог цього Закону, на рекламодавців та розповсюджувачів реклами рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, накладається штраф у розмірі до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Оскільки, незважаючи на вимогу Інспекції, відповідач не надав документи стосовно вартості реклами, розповсюдженої з порушеннями вимог Закону України «Про рекламу», позивач, діючи на підставі ч.ч.6, 7 ст.25 цього Закону, правомірно застосувала до відповідача штраф в сумі 1 700,00 грн. та в розмірі 5083,00 грн.

З огляду на зазначене та беручи до уваги докази, які наявні у матеріалах справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Інспекції з питань захисту прав споживачів у Донецькій області є обґрунтованими та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 158, 159, 160, 161, 162, 163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов прокурора м. Донецька в інтересах держави в особі Інспекції з питань захисту прав споживачів у Донецькій області до товариства з обмеженою відповідальністю «ПФ «КРОТ» про стягнення нарахованих штрафних санкцій в розмірі 6783,00 грн. – задовольнити.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «ПФ «КРОТ» (83001, м. Донецьк, вул. Челюскінців, 161а, ЄДРПОУ 31771273) в дохід Державного бюджету Ворошиловського району м. Донецька (р/р 31110106700004, код платежу 21081100, МФО 834016, банк ГУ ДКУ у Донецькій області, ОКПО 38033949) нараховані штрафні санкції в розмірі 6 783,00 грн.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Бабаш Г.П.