Постанова № 38720147, 14.05.2014, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.05.2014
Номер справи
п/811/1056/14
Номер документу
38720147
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(в порядку скороченого провадження)

14 травня 2014 року Справа №П/811/1056/14

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Момонт Г.М., розглянув у порядку скороченого провадження в м. Кіровограді адміністративну справу

за позовом: Державної екологічної інспекції у Кіровоградській області

до відповідача: Селянського (фермерського) господарства «Восход» ОСОБА_1

про застосування заходів реагування.

Державна екологічна інспекція у Кіровоградській області звернулася з позовом до Селянського (фермерського) господарства «Восход» ОСОБА_1 про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Селянського (фермерського) господарства «Восход» ОСОБА_1, а саме: повністю зупинити виконання робіт Селянським (фермерським) господарством «Восход» ОСОБА_1 з експлуатації стаціонарних джерел утворення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря - зерноочисної машини ОВС-25, АЗС на одну колонку з ДП та однієї паливно-роздавальної колонки, до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач здійснює свою діяльність з порушенням вимог природоохоронного законодавства, оскільки у нього відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами викидів - зерноочисної машини ОВС-25, АЗС на одну колонку з ДП та однієї паливно-роздавальної колонки.

Відповідачем копію ухвали про відкриття скороченого провадження отримано 24.04.2014 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.47). Заперечення проти позову чи заяви про визнання позову у встановлений строк відповідачем до суду не надіслано.

Дослідивши подані позивачем документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд, -

ВСТАНОВИВ:

09 жовтня 2013 року посадовою особою Державною екологічною інспекцією у Кіровоградській області відповідно до наказу №639 від 03.10.2013 р. (а.с.16) та направлення №1333/13 від 07.10.2013 р. (а.с.17) проведено планову перевірку Селянського (фермерського) господарства «Восход» ОСОБА_1 щодо дотримання вимог законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, за результатами якої складено акт №342, висновками якого встановлено, зокрема, не оформлення дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел, а саме: зерноочисна машина ОВС-25, АЗС на одну колонку з ДП та одна паливно-роздавальна колонка (а.с.18-23).

09 жовтня 2013 року Державною екологічною інспекцією у Кіровоградській області винесено припис №308, яким СФГ «Восход» ОСОБА_1 зобов'язано, зокрема, оформити дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря (а.с.24).

01 квітня 2014 року посадовою Державною екологічною інспекцією у Кіровоградській області відповідно до наказу №171 від 31.03.2014 р. (а.с.25) та направлення №344/14 від 31.03.2014 р. (а.с.26) проведено позапланову перевірку Селянського (фермерського) господарства «Восход» ОСОБА_1 щодо виконання припису, за результатами якої складено акт №105, висновками якого встановлено висновками якого, зокрема, встановлено не оформлення дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел, а саме: зерноочисна машина ОВС-25, АЗС на одну колонку з ДП та одна паливно-роздавальна колонка (а.с.27-32).

Позивач вказує, що плановою та позаплановою перевірками встановлено здійснення СФГ «Восход» ОСОБА_1 своєї діяльності з порушенням вимог природоохоронного законодавства з огляду на відсутність у нього дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами - зерноочисною машиною ОВС-25, АЗС на одну колонку з ДП та однією паливно-роздавальною колонкою.

У відповідності до абз.2 ч.1 ст.1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 р. №877-V державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Відповідно до п.1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого указом Президента України від 13.04.2011 р. №454/2011 Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України.

На підставі п.7 зазначеного Положення Держекоінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, морські екологічні інспекції (Азовська, Азово-Чорноморська, Північно-Західного регіону Чорного моря).

Згідно з п.1 Положення про Державну екологічну інспекцію у Кіровоградській області, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 12.12.2011 р. №136 Державна екологічна інспекція у Кіровоградській області є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, який діє у складі Держекоінспекції України і їй підпорядковується (а.с.8, зі зворотного боку).

На підставі пп.«г» п.4.2 вказаного Положення Держекоінспекція відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами-нерезидентами вимог законодавства про охорону атмосферного повітря щодо: виконання запланованих і затверджених загальнодержавних, галузевих або регіональних природоохоронних програм; наявності та додержання дозволів на викиди забруднюючих речовин; забезпечення безперебійної ефективної роботи і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів; додержання нормативів у галузі охорони атмосферного повітря; додержання екологічних показників нафтопродуктів (бензину автомобільного та дизельного палива), які реалізуються шляхом оптової та роздрібної торгівлі суб'єктами господарювання; порядку здійснення діяльності, спрямованої на штучні зміни стану атмосфери і атмосферних явищ у господарських цілях; надання своєчасної, повної та достовірної інформації про стан атмосферного повітря, визначення видів і обсягів забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря (а.с.8-15).

Відповідно до ч.7 ст.7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Згідно з ч.5 ст.4 вказаного Закону повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

У відповідності до абз.2 ч.1 ст.10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» від 16.10.1992 р. №2707-ХІІ (далі за текстом - Закон), підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо.

Згідно з абз.6, 13 ч.1 ст.1 Закону викид - надходження в атмосферне повітря забруднюючих речовин або суміші таких речовин; джерело викиду - об'єкт (підприємство, цех, агрегат, установка, транспортний засіб тощо), з якого надходить в атмосферне повітря забруднююча речовина або суміш таких речовин.

Відповідно до ч.5 ст.11 Закону викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

З огляду на зміст ст.12 Закону господарська чи інші види діяльності, пов'язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена відповідно до законодавства.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що використання стаціонарного джерела викидів без наявності дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря заборонено Законом України «Про охорону атмосферного повітря», а тому діяльність щодо використання такого джерела викидів відповідно до ст.12 зазначеного Закону може бути тимчасово заборонена (зупинена).

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Оскільки відповідачем не надано доказів наявності у нього дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, то роботи щодо експлуатації стаціонарних джерел утворення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря - зерноочисної машини ОВС-25, АЗС на одну колонку з ДП та однієї паливно-роздавальної колонки підлягають зупиненню до отримання відповідного дозволу.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Державної екологічної інспекції у Кіровоградській області підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно доабз.11 ч.1 ст.256 КАС України Негайно також виконуються постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження у адміністративних справах, передбачених пунктами 1, 3, 4, 5, 6 частини першої статті 183 2 цього Кодексу.

Водночас суд зауважує, що відповідно до абз.8 ч.5 ст.4 Закону застосовані адміністративним судом заходи реагування за позовом органу державного нагляду (контролю), а також вжиті органом державного нагляду (контролю) заходи, обґрунтованість яких підтверджена адміністративним судом, скасовуються адміністративним судом у порядку, встановленому процесуальним законом.

Згідно з ч.12 ст.1832 КАС України особа має право подати заяву про скасування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю), застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої пунктом 5 частини першої цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування щодо державного нагляду (контролю).

У відповідності до ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст.86, 94, 158-163, 167, 1832, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Застосувати відносно Селянського (фермерського) господарства «Восход» ОСОБА_1, код ЄДРПОУ 23685584 (27247, с. Кетрисанівка Бобринецького району Кіровоградської області) заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю), шляхом повного зупинити виконання робіт з експлуатації стаціонарних джерел утворення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря - зерноочисної машини ОВС-25, АЗС на одну колонку з ДП та однієї паливно-роздавальної колонки.

Постанова суду підлягає негайному виконанню.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у 10-денний строк з дня отримання копії постанови.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду Г.М. Момонт