ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 квітня 2014 року м. Київ К/800/50456/13
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
головуючої: суддів: Блажівської Н.Є., Сіроша М.В., Усенко Є.А.,розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Солом'янському районі м. Києва Державної податкової служби на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 11 червня 2013 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 19 вересня 2013 року
у справі № 820/2633/13-а
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Будсім"
до Державної податкової інспекції у Солом'янському районі
м. Києва Державної податкової служби
про визнання дій протиправними,-
В С Т А Н О В И В
Товариство з обмеженою відповідальністю «Будсім» (надалі також - позивач, ТОВ «Будсім») звернулося до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Солом'янському районі м. Києва Державної податкової служби (надалі також - ДПІ, відповідач) в якому просило:
- визнати протиправними дії відповідача, які полягають у складенні акту від 24 січня 2013 року №109/22/317/34757314 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Будсім» з питань дотримання вимог податкового законодавства у жовтні - грудні 2012 року»;
- визнати протиправними дії відповідача щодо проведення зустрічної звірки ТОВ «Будсім», за результатами якої складено акт від 24 січня 2013 року №109/22-317/34757314;
- визнати протиправними дії відповідача щодо визнання нікчемними угод, укладених ТОВ «Будсім» з контрагентами у жовтні - грудні 2012 року в акті від 24 січня 2013 року №109/22-317/34757314.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 11 червня 2013 року позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Будсім» до Державної податкової інспекції у Солом'янському районі м. Києва Державної податкової служби про визнання дій протиправними задоволено частково. Визнано протиправними дії Державної податкової інспекції у Солом'янському районі м. Києва Державної податкової служби щодо проведення зустрічної звірки товариства з обмеженою відповідальністю «Будсім» (код ЄДРПОУ - 34757314), за результатами якої складено акт про неможливість проведення зустрічної звірки товариства з обмеженою відповідальністю «Будсім» з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства за жовтень - грудень 2012 року №109/22-317/34757314 від 24 січня 2013 року. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 19 вересня 2013 року апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Солом`янському районі м. Києва Державної податкової служби залишено без задоволення, а постанову Харківського окружного адміністративного суду від 11 червня 2013 року по справі № 820/2633/13-а - без змін.
Відповідач в касаційній скарзі, вказуючи на допущені судами першої та апеляційної інстанцій порушення вимог матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення спору, просить скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 11 червня 2013 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 19 вересня 2013 року і прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову.
Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи касаційної скарги та перевіривши за матеріалами справи правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, суд звертає увагу на наступне.
Відповідно до частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, які не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, ДПІ проведено зустрічну звірку ТОВ «Будсім» щодо підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, їх реальності та повноти відображення в обліку за період жовтень - грудень 2012 року, за результатами якої складено акт від 24 січня 2013 року №109/22-317/34757314 про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Будсім» з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства за період жовтень - грудень 2012 року, висновками якого встановлено відсутність у ТОВ «Будсім» об'єктів оподаткування по операціях з придбання та продажу товарів (послуг) в періоді жовтень - грудень 2012 року в розумінні статті 138, пункту 185.1 статті 185, пункту 188.1 статті 188 Податкового кодексу України (надалі також - ПК України).
Відповідно до пункту 73.5 статті 73 Податкового кодексу України з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків. Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків. Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.
Механізм проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок визначений Порядком проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок (затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року №1232; надалі також - Порядок №1232), пунктом 3 якого передбачено, що з метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних. Зустрічна звірка може бути проведена органом державної податкової служби (ініціатором) самостійно у разі, коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому ж органі державної податкової служби, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту.
За приписами пункту 4 Порядку №1232 орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.
Вимоги до оформлення запиту визначені пунктом 73.3 статті 73 Податкового кодексу України, відповідно до якого органи державної податкової служби мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та її документального підтвердження. Такий запит підписується керівником (заступником керівника) органу державної податкової служби і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту. Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав: 1) за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби; 2) для визначення рівня звичайних цін на товари (роботи, послуги) під час проведення перевірок; 3) виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків; 4) щодо платника податків подано скаргу про ненадання таким платником податків податкової накладної покупцю або про порушення правил заповнення податкової накладної; 5) у разі проведення зустрічної звірки; 6) в інших випадках, визначених цим Кодексом.
При цьому, відповідачем не надано доказів направлення позивачу відповідного запиту про подання інформації, як і не надано відповідного запиту ініціатора звірки про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних, отримання якого передує проведенню зустрічної звірки.
За таких обставин, з огляду на ненадання вказаних документів під час судового процесу, суди першої та апеляційної інстанцій дійшли юридично правильного висновку про непідтвердження наявності у відповідача підстав для проведення зустрічної звірки позивача.
Крім того, в ході розгляду справи, відповідачем не надано доказів, що при проведенні зустрічної звірки здійснено співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів ТОВ «Будсім» та його контрагентів.
Із системного аналізу пункту73.5 статті 73 Податкового кодексу, Порядку №1232 слідує, що зустрічна звірка може бути проведена податковим органом лише в разі наявності у розпорядженні податкового органу первинних документів або надання таких документів платником податків на обов'язковий письмовий запит податкового органу, оскільки за своєю правовою суттю зустрічна звірка полягає у співставленні даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби, з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій і розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
З огляду на викладене, суди попередніх інстанцій дійшли вірного висновку, що у спірних правовідносинах відповідач не дотримався законодавчо встановленого порядку та способу проведення зустрічної звірки, передбачений пунктом 73.5 статті 73 Податкового кодексу України та Порядком №1232.
Доводи касаційної скарги висновків судів першої та апеляційної інстанцій не спростовують і не дають підстав для висновку, що судами при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права. Таким чином, ухвалені по справі рішення є законними і обґрунтованими, а зазначена в касаційні скарзі позиція не знаходить свого підтвердження за матеріалами справи та не ґрунтується на положеннях чинного законодавства.
Відповідно до частини 1 статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
За таких обставин, суд, перевіривши у межах касаційної скарги правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, приходить до висновку, що касаційну скаргу необхідно відхилити, а рішення судів першої та апеляційної інстанцій слід залишити без змін.
Керуючись статтями 2201, 223, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У Х В А Л И В
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Солом'янському районі м. Києва Державної податкової служби відхилити, а постанову Харківського окружного адміністративного суду від 11 червня 2013 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 19 вересня 2013 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення копій особам, що беруть участь у справі та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у порядку та в строки, встановлені статтями 236 - 238, 2391 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуюча: Н. Є. Блажівська
Судді: М.В. Сірош
Є.А. Усенко