Копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 травня 2014 р. Справа №818/1074/14
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Павлічек В.О.,
розглянувши в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Охтирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Сумській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкової заборгованості,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Охтирська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Сумській області, звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, в якому просить суд стягнути з відповідача податковий борг з єдиного податку в сумі 3212,70 грн. та з податку на доходи фізичних осіб, що сплачений фізичними особами з результатами річного декларування в сумі 296,02 грн.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що відповідач знаходиться на спрощеній системі оподаткування та не виконуючи обов'язок зі сплати податків, закріплений у Податковому кодексі України, має заборгованість на загальну суму 3508,72 грн.
Представники сторін у судове засідання не з'явилися. Про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Позивач у позовній заяві просив суд розглядати справу за відсутності представника позивача.
Представник відповідача клопотання про розгляд справи за його відсутності не надав та про причини неявки до суду не повідомив.
Відповідно до вимог ч. 6 ст. 12 та ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України під час судового розгляду справи в судовому засіданні забезпечується повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, крім випадків неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи у разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження).
Таким чином, у зв'язку з неявкою сторін, фіксування судового засідання по справі не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа-підприємець, що підтверджується копією витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с. 6).
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем до Охтирської ОДПІ була подана заява про застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності по єдиному податку з фізичних осіб, якими обрано ставку єдиного податку при переході на спрощену систему оподаткування 20% до розміру мінімальної заробітної плати (а.с. 11-12).
На підставі вказаної вище заяви Охтирською ОДПІ відповідачу було видано Свідоцтво платника єдиного податку (а.с. 7), яке рішенням Охтирської ОДПІ № 5/17/НОМЕР_1 від 14.10.2013 р. (а.с. 20), що прийнято на підставі акту перевірки № 5/17/НОМЕР_1 від 14.10.2013 р. (а.с. 21), було анулювано, у зв'язку з несплатою відповідачем протягом двох послідовних кварталів у порядку, встановленому Податковим кодексом України, податкового боргу, що виник у платника єдиного податку відповідно до абзацу 3 п. 299.15 ст. 299 Податкового кодексу України. Вказані рішення та акт були отримані відповідачем, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення (а.с. 22).
Також, Охтирською ОДПІ була проведена камеральна перевірка своєчасності сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання з єдиного податку. Перевіркою було встановлено порушення відповідачем п. 295.1. ст. 295 Податкового кодексу України, а саме: порушення терміну сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання з єдиного податку. За результатами перевірки був складений акт від 11.11.2013 р. № 000103/18-16-17/НОМЕР_1 (а.с. 16).
На підставі зазначеного акту до відповідача податковим повідомленням-рішенням Охтирської ОДПІ від 20.11.2013 р. № 0001811700 (а.с. 17) були застосовані фінансові санкції в сумі 1147,00 грн. Вказане рішення було вручено відповідачу, що підтверджується повідомленням про отримання поштового відправлення (а.с. 19).
Зазначене податкове повідомлення-рішення в установленому законом порядку оскаржено не було.
Крім того, відповідач самостійно узгодив податкове зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб в сумі 293,02 грн. шляхом подачі 05.09.2013 податкової декларації про майновий стан і доходи до Охтирської ОДПІ за 2012 рік (а.с. 13-14).
Відповідно до п.п. 129.1.1 п. 129.1 ст. 9 Податкового кодексу України, після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Виходячи з викладеного, Охтирська ОДПІ нарахувала пеню на суму узгодженого зобов'язання з єдиного податку в розмірі 01,10 грн. та з податку на доходи фізичних осіб, що сплачений фізичними особами за результатами річного декларування в сумі 03,00 грн.
Також, відповідно до облікової картки платника (а.с. 26-34) та згідно із розрахунком податкової заборгованості платника податків (а.с. 35), загальна сума заборгованості відповідача перед бюджетом складає 3508,72 грн.
Крім того, Охтирською ОДПІ відповідачу було направлено податкову вимогу від 08.11.2013 р. № 27-17 (а.с. 23). Вказана вимога була отримана відповідачем, про що свідчить повідомлення про отримання поштового відправлення (а.с. 24).
Задовольняючи позовні вимоги суд виходить з наступного.
Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Підпунктом 16.1.3 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України (далі по тексту - Кодекс) встановлено, що платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Відповідно до п.п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Главою 1 Розділу XIV Податкового кодексу України, встановлюються правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку.
Згідно п.п. 291.2. ст. 291 Податкового кодексу України, спрощена система оподаткування, обліку та звітності - особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пунктом 297.1 статті 297 цього Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених цією главою, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.
Підпунктом 291.3. статті 291 ПК України встановлено, що юридична особа чи фізична особа - підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою.
Згідно п. 295.1. ст. 295 ПК України, платники єдиного податку першої і другої груп сплачують єдиний податок шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця.
Такі платники єдиного податку можуть здійснити сплату єдиного податку авансовим внеском за весь податковий (звітний) період (квартал, рік), але не більш як до кінця поточного звітного року.
Відповідно до підпункту 49.18.5 пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України, податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - підприємців - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року.
Згідно п. 177.5 ст. 177 ПК України, фізичні особи - підприємці подають до органу державної податкової служби податкову декларацію за місцем своєї податкової адреси за результатами календарного року у строки, встановлені цим Кодексом для річного звітного податкового періоду, в якій також зазначаються авансові платежі з податку на доходи.
Також, підпунктом 177.5.1 пункту 177.5 статті 177 Кодексу визначено, що авансові платежі з податку на доходи фізичних осіб розраховуються підприємцем самостійно, але не менш як 100 відсотків річної суми податку з оподатковуваного доходу за минулий рік (у співставних умовах), та сплачуються до бюджету по 25 відсотків щокварталу (до 15 березня, до 15 травня, до 15 серпня і до 15 листопада).
Відповідно до ст. 122 Податкового кодексу України, несплата (неперерахування) фізичною особою - платником єдиного податку, визначеною підпунктами 1 і 2 пункту 291.4 статті 291 цього Кодексу, авансових внесків єдиного податку в порядку та у строки, визначені цим Кодексом, тягне за собою накладення штрафу в розмірі 50 відсотків ставки єдиного податку, обраної платником єдиного податку відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до п.п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Відповідно до підпунктів 19-1.1.1, 19-1.1.46 пункту 19-1.1 ст. 19-1 Податкового кодексу України, контролюючі органи, зокрема, виконують такі функції: здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів; здійснюють інші функції, визначені законами України.
Підпунктом 20.1.34 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу встановлено, що контролюючі органи мають право, зокрема, звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Охтирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Сумській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкової заборгованості - задовольнити.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (42600, АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) податковий борг в загальному розмірі 3508,72 грн. (три тисячі п'ятсот вісім грн. 72 коп.) в тому числі:
- з єдиного податку з фізичних осіб в сумі 3212,70 грн. на р/р 31518970700389, УДКСУ у Тростянецькому районі, код податку 18050400, код одержувача 37344688, МФО 837013;
- з податку на доходи фізичних осіб, що сплачений фізичними особами з результатами річного декларування в сумі 296,02 грн. на р/р 33210801700389, код одержувача 37344688, код платежу 5311010500, УДКСУ у Тростянецькому районі, МФО 837013.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) В.О. Павлічек
З оригіналом згідно
Суддя В.О. Павлічек