Копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 травня 2014 р. Справа №818/941/14
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Прилипчука О.А.
за участю секретаря судового засідання - Кононенко Є.Є.,
прокурора - Риженко О.С.,
представника позивача - Сліпухова В.М.,
представників відповідача - Каплюк В.М., Розуменко О.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №818/941/14
за позовом Прокурора Сумського району в інтересах держави в особі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні"
до Державного підприємства "Конотопське лісове господарство"
про стягнення фінансових санкцій,-
В С Т А Н О В И В:
Прокурор Сумського району Сумської області в інтересах держави в особі Державного підприємства "Національна енергетична компанія Укренерго" в особі Відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" (далі по тексту - позивач) звернувся до суду з позовом до Державного підприємства "Конотопське лісове господарство" (далі по тексту - відповідач), в якому просить суд:
- стягнути з Державного підприємства "Конотопське лісове господарство" заборгованість зі сплати штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 5100 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що в ході перевірки ВП «Держенергонагляд у Північному регіоні» за дотриманням чинного законодавства в період з 23.09.2013 р. по 25.09.2013 р. інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Сумській області було проведено обстеження з питань технічного стану, організації експлуатації електроустановок та режимів споживання електричної енергії інших споживачів III категорії з надійності електропостачання, які не віднесені до високого та середнього ступеню ризику на енергетичних об'єктах Путивльського лісництва ДП «Конотопського лісового господарства» розташованого за юридичною адресою Сумська область, Конотопський район, с. Бочечки, вул. Загребельна, 65, про що складено акт перевірки №07/31-41-132 від 25.09.2013 р.
За результатами обстеження відповідачеві видано обов'язковий до виконання припис №07/31-41-132 від 25.09.2013 р. про усунення виявлених порушень, які відповідач у встановлений термін не виконав, що підтверджується актом перевірки (протокол) №07/31-41-0006 від 25.01.2014 р.
Старшим державним інспектором України з енергонагляду у Сумській області за порушення законодавства про електроенергетику та за невиконання припису на відповідача, згідно зі ст.27 Закону України «Про електроенергетику» та «Положення про порядок накладання на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1312 від 30.07.1999 р., винесено постанову №, 07/31-41- ОПн 12/14 від 04.02.2014 р., якою накладено штраф у розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у сумі 5100 грн.
Зазначена заборгованість на час звернення до суду не сплачена, а тому позивач вважає за необхідне стягнути штрафні санкції в судовому порядку.
Представник позивача та прокурор в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили їх задовольнити.
Представники відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнали.
Заслухавши доводи представників сторін та прокурора, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що в період з 23.09.2013 р. по 25.09.2013 р. ВП «Держенергонагляд у Північному регіоні» проведено перевірку Державного підприємства "Конотопське лісове господарство" щодо обстеження з питань технічного стану, організації експлуатації електроустановок та режимів споживання електричної енергії інших споживачів III категорії з надійності електропостачання, які не віднесені до високого та середнього ступеню ризику на енергетичних об'єктах Путивльського лісництва ДП «Конотопського лісового господарства» розташованого за юридичною адресою Сумська область, Конотопський район, с. Бочечки, вул. Загребельна, 65, про що складено акт перевірки №07/31-41-132 від 25.09.2013 р. (а.с. 28-32).
За результатами обстеження відповідачеві видано припис №07/31-41-132 від 25.09.2013 р. про усунення виявлених порушень (а.с. 33-35), які відповідач у встановлений термін не виконав, що підтверджується актом перевірки (протокол) №07/31-41-0006 від 25.01.2014 р.(а.с. 37-38).
04.02.2014 р. старшим державним інспектором України з енергонагляду у Сумській області винесено постанову №, 07/31-41- ОПн 12/14, якою на відповідача накладено штраф у розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у сумі 5100 грн. (а.с. 39).
Задовольняючи позовні вимоги, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про електроенергетику» однією із засад державної політики в енергетиці є створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики, а також забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів.
Згідно зі ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» та п. 1 Положення „Про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії", затвердженого Кабінетом Міністрів України від 07.08.1996 р. №929, державний енергетичний нагляд за технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок і мереж, режимами споживання електричної та теплової енергії суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд).
Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право застосовувати у встановленому законом України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів. За ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність у вигляді штрафу у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних податком мінімумів доходів громадян.
Відповідно до п. 10 Положення «Про порядок накладання на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 №1312, суб'єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладання. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.
Таким чином, суд вважає, що вимоги позивача щодо стягнення заборгованості зі сплати штрафу є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Крім того, спростовує доводи представників відповідача, щодо процедурних порушень вчинених позивачем під час проведення перевірки, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 138 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення або які мають інше значення для вирішення справи (причини пропущення строку для звернення до суду тощо) та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.
Отже, відповідно до змісту наведеної норми процесуального права та зважаючи на те, що вимогами заявленого позову є сплата відповідачем штрафних санкцій, предметом доказування у даній справі мають бути обставини, які свідчать про наявність підстав, з якими законом пов'язує можливість виконання зазначених дій у судовому порядку, встановлення факту їх виконання у добровільному порядку або встановлення відсутності такого факту тощо.
При цьому, питання правомірності дій представників Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" під час проведення перевірки відповідача, не є предметом позову у даній справі, а отже суд не має процесуальних повноважень у межах розгляду даної справи здійснювати їх правовий аналіз.
Враховуючи, що на момент розгляду справи відповідачем суми штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 5100,00 грн. залишаються не відшкодованими, постанова від 04.02.2014 р. відповідачем не оскаржена, суд, приходить до висновку, що вимоги позивача щодо стягнення з відповідача заборгованості зі сплати штрафних санкцій є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 94,98,158-163,167,254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Прокурора Сумського району в інтересах держави в особі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" до Державного підприємства "Конотопське лісове господарство" про стягнення фінансових санкцій -задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з Державного підприємства "Конотопське лісове господарство" (00992935) на користь Державного бюджету України штраф у сумі 5100 грн. на р/р 31111106700141, отримувач коштів - Конотопське УК м. Конотоп 21081100, код отримувача - 37784555, МФО 837013, назва території - Конотопський район.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) О.А. Прилипчук
З оригіналом згідно
Суддя О.А. Прилипчук
Повний текст постанови складено 16.05.2014 р.