ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 грудня 2013 р. Справа № 804/16327/13-а Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Барановського Р. А. розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Криворізького міського центру зайнятості до заступника начальника відділу-державного інспектора праці Територіальної Державної інспекції з питань праці у Дніпропетровській області Романів Вікторії Савівни про визнання протиправним та скасування припису, -
ВСТАНОВИВ:
Криворізький міський центр зайнятості звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до заступника начальника відділу-державного інспектора праці Територіальної державної інспекції з питань праці у Дніпропетровській області Романів Вікторії Савівни, у якому просить визнати протиправним та скасувати припис від 24.09.2013р. №04-05-46/296-238 про вжиття дієвих заходів щодо забезпечення своєчасної виплати матеріальної допомоги застрахованим особам.
В обґрунтуванні позовних вимог, позивач зазначає, що прийняте заступником відповідачем рішення є протиправним та підлягає скасуванню, мотивуючи це тим, що припис від 24.09.2013р. №04-05-46/296-238 внесено незаконно і необґрунтовано. Крім того, на думку позивача, заступником начальника відділу-державного інспектора праці Територіальної державної інспекції з питань праці у Дніпропетровській області Романів В.С. в оскаржуваному рішенні безпідставно встановлено порушення Криворізьким міським центром зайнятості вимог п. 2 ст. 34 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", оскільки даною нормою визначено обов'язки Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Позиція відповідача, відображена у запереченнях на позовну заяву, полягає у безпідставності заявлених вимог, у зв'язку з виконанням оскаржуваного припису № 04-05-46/ 296-238 від 24.09.2013р.
Дослідивши чинне на момент виникнення спірних правовідносин законодавство та матеріали справи, суд доходить висновку, що позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Так. відповідно до Доручення Держпраці України від 16.08 201Зр. за №23/02-.3412-13, відповідачем була проведена планова перевірка з питань призначення та виплати матеріального забезпечення і надання соціальних послуг особам, які визнані в установленому порядку безробітними у Криворізькому міському центрі зайнятості.
Фактично було виявлено порушення термінів виплати матеріальної допомоги застрахованим особам, що є порушенням вимог п. 2 ст. 34 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття". Відповідно до п.7 Порядку проведення перевірок посадовими; особами Державної інспекції України з питань праці та її територіальних органів, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України 02.07.12р. № 390. заступником начальника відділу державним інспектором Романів B.C. був внесений припис на усунення виявленого порушення.
Згідно з Положенням про Державну інспекцію України з питань праці, затвердженим Указом Президента України від 06 квітня 2011 року №386-2011. Територіальна державна інспекція з питань праці у Дніпропетровській області є територіальним органом Державної інспекції України з питань праці, який є центральним органом, виконавча діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України, Міністра соціальної політики Украйні (далі - Міністр). Статтею 35 ЗУ "Про оплату праці" передбачено - контроль за додержанням законодавства про працю здійснюють органи Міністерства праці (на даний час - Міністерство соціальної політики України).
Державна інспекція з питань праці України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення. законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності y зв'язку і тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, на випадок безробіття (далі- загальнообов'язкове державнє соціальне страхування) в частині призначення нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забечпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Держпраці України у своїй діяльності: керується Конституцією України, законами України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства соціальної політики України (далі - Міністерство), іншими актами законодавства України, а також дорученнями Президента України та Міністра.
Держпраці України для виконання покладених на неї завдань має право:
здійснювати безперешкодно перевірки у виробничих, службових та адміністративних приміщеннях роботодавців, а також перевірки робочих місць працівників, розташованих поза цими приміщеннями, з метою нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, ознайомлюватися під час проведення перевірок з інформацією, документами і матеріалами та одержувати від роботодавців необхідні для виконання повноважень Держпраці України копії або витяги з документів, ведення яких передбачено законодавством про працю;
видавати в установленому порядку роботодавцям, у тому числі фондам загальнообов'язкового державного соціального страхування, обов'язкові для виконання приписи щодо усунення порушень законодавства про працю, законодавства про зайнятість населення, законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування щодо призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб;
складати у випадках, передбачених законом, протоколи про адміністративні правопорушення, розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення.
Аналогічні повноваження надані Територіальній державній інспекції з питань праці у Дніпропетровській області. які містяться в Положенні про Територіальну державну інспекцію з питань праці у Дніпропетровській області, затвердженого наказом Головою Державної інспекції України з питань праці від 15.11 .2011 р. №11.
Видання документів перевірки регламентується Наказом Державної інспекції України з питань праці від " 28" березня. -2012р. №.1,8. яким затверджена "Інструкція із порядком складання акту, припису, протоколу та постанови".
Листом Криворізького міською центру зайнятості № 4119 від 1 1.11.1203р. до Територіальної державної інспекції з питань праці у Дніпропетровській області було повідомлено: "На Ваш припис № 04-05-46296-238 від 24.09.13р. Криворізький центр зайнятості повідомляє, шо "Центром на виконання вимог п.2 ст. 34 Закону України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття вживаються заходи щодо забезпечення своєчасної виплати матеріального забезпечення застрахованим особам. До коштів страхування на випадок безробіття застосовується казначейське обслуговування в порядку, передбаченому для обслуговування Державного бюджету України. Платіжні доручення на виплату матеріального забезпечення передаються Центром до Управління Державного Казначейства України Дніпропетровської області у м. Кривому Розі вчасно та в повному обсязі з дотриманням вимог чинного законодавства після надходження фінансування".
На підставі зазначеного, суд приходить до висновку, що припис Територіальної державної інспекції з питань праці у Дніпропетровській області від 24.09.2013р. №04-05-46/296-238 про вжиття дієвих заходів щодо забезпечення своєчасної виплати матеріальної допомоги застрахованим особам є виконаним, тому адміністративний позов Криворізького міського центру зайнятості до заступника начальника відділу-державного інспектора праці Територіальної державної інспекції з питань праці у Дніпропетровській області Романів Вікторії Савівни щодо визнання протиправним та скасування припису від 24.09.2013р. №04-05-46/296-238 задоволенню не підлягає.
Керуючись ст. 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Копію постанови направити сторонам у справі.
Постанова суду набирає законної сили та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, передбачені статтями 186 та 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Р.А. Барановський