Постанова № 38704277, 13.05.2014, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.05.2014
Номер справи
819/796/14-а
Номер документу
38704277
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/796/14-a

13 травня 2014 року

Тернопільський окружний адміністративний суд в складі

головуючого судді Мартиць О.І.

секретарі судового засідання Мельник Н.М.

за участю позивача ОСОБА_1

представника відповідача - інспекції державного архітектурно - будівельного контролю у Тернопільській області Вальчук І.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до інспекції державного архітектурно -будівельного контролю у Тернопільській області про скасування приписів, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулась до Тернопільського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Тернопільській області про скасування приписів № 70 від 08 квітня 2013 року про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил про приведення добудови до квартири АДРЕСА_1 у відповідність до вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності з виготовленням проектної документації та реєстрації в органах Держархбудконтролю у Тернопільській області в термін до 08 жовтня 2013 року та припису від 13 грудня 2013 року про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил стосовно приведення в попередній стан добудови до квартири АДРЕСА_1 до 31 березня 2014 року, так як не є власником вказаної квартири, добудову здійснював ОСОБА_3 і тому не має можливості виконати вимоги приписів.

В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримала повністю, з мотивів викладених у адміністративному позові та просить задовольнити.

Представник відповідача - інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Тернопільській області позову не визнала, проти його задоволення заперечила, свою позицію виклала у письмових запереченнях, долучених до матеріалів справи. Просить в позові відмовити.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши подані докази в їх сукупності, заслухавши пояснення сторін, суд встановив такі обставини.

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну архітектурно - будівельну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 08.04.2011 року №439/2011 державна архітектурно - будівельна інспекція України (Держархбудінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово - комунального господарства України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань державного архітектурно - будівельного контролю, контролю у сфері житлово-комунального господарства.

Інспекція державного архітектурно-будівельного, контролю у Тернопільській області є територіальним органом Державної архітектурно-будівельної інспекції.

Пунктом 4 Положення визначено, що Держархбудінспекція України відповідно до покладених на неї завдань здійснює в межах своїх повноважень державний контроль за дотриманням юридичними і фізичними особами державних будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих і будівельних робіт, перепланування та реконструкції (дообладнання) житлового фонду, будівель громадського призначення, елементів упорядження територій для задоволення потреб осіб з обмеженими фізичними можливостями та інших мало мобільних груп населення; здійснює контроль за виконанням приписів про усунення порушень вимог законодавства у сферах містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів та правил, у сфері житлово-комунального господарства.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Господарське товариство з обмеженою відповідальністю "Мрія" листом від 07.03.2013 року № 230 просило інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю у Тернопільській області вжити заходів до громадянина ОСОБА_3 - власника квартири АДРЕСА_1 , який самовільно добудував офісне приміщення до своєї квартири. На добудову дозвільні документи відсутні.

Згідно пп.4,6 п.7 Положення порядку здійснення державного архітектурно - будівельного контролю, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 року № 553 підставами для проведення позапланової перевірки є, зокрема, звернення фізичних чи юридичних осіб про порушення суб'єктом містобудування вимог містобудівного законодавства, перевірка виконання суб'єктом містобудівної діяльності вимог приписів інспекцій.

01.04.2013 року начальником інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Тернопільській області видано наказ про проведення позапланової перевірки щодо дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності при проведенні добудови мешканцем квартири АДРЕСА_1 ОСОБА_3

На підставі направлення № 108 про проведення позапланової перевірки від 01 квітня 2013 року головним державним інспектором відділу контролю за будівництвом об'єктів № 1 Рудяком Йосипом Григоровичем проведено позапланову перевірку, за результатами якої 08 квітня 2014 року складено акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів та правил під час виконання підготовчих і будівельних робіт. Встановлено факт самовільної прибудови до квартири АДРЕСА_1 ОСОБА_3, чим порушено ст.ст. 9,27 Закону України "Про архітектурну діяльність", ст. 34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".

Згідно ст.9 Закону України "Про архітектурну діяльність" будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил у порядку, визначеному Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності".

Відповідно до пп.2 п.1 ст.34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" замовник має право виконувати будівельні роботи після реєстрації органом державного архітектурно - будівельного контролю декларації про початок виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до I-III категорій складності.

08.04.2013 року інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Тернопільській області винесено припис № 70 про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, який видано ОСОБА_1 і зобов'язано привести добудову до квартири АДРЕСА_1 у відповідність до вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності з виготовленням проектної документації та реєстрації в органах Держархбудконтролю у Тернопільській області в термін до 08 жовтня 2013 року.

13 грудня 2013 року на підставі направлення № 1818 про проведення позапланової перевірки від 09 грудня 2013 року працівниками інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Тернопільській області проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів та правил під час виконання підготовчих і будівельних робіт щодо виконання вимог припису № 70 від 08.04.2013 року.

Перевіркою встановлено, що вимоги припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 08.04.2013 року, а саме: привести добудову до квартири АДРЕСА_1 у відповідність до вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності з виготовленням проектної документації та реєстрації в органах Держархбудконтролю у Тернопільській області в термін до 08 жовтня 2013 року ОСОБА_1 не виконані в повному обсязі, чим порушено абзац 2 п.14 Постанови Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 року № 553 "Про затвердження порядку здійснення державного архітектурно - будівельного контролю".

Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Тернопільській області 13.12.2013 року винесено припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, яким ОСОБА_1 зобов'язано привести добудову до квартири АДРЕСА_1 у попередній стан в термін до 31 березня 2014 року.

17.12.2013 року першим заступником начальника інспекції державного архітектурно - будівельного контролю у Тернопільській області прийнято постанову №1179/13 по справі про адміністративне правопорушення, згідно якої ОСОБА_1 визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.188-42 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 5100,00 грн.

Постановою Тернопільського міськрайонного суду від 19.03.2014 року в справі № 607/24332/13 - а в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до інспекції державного архітектурно - будівельного контролю у Тернопільській області про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення відмовлено.

Як вбачається із матеріалів справи - договору купівлі - продажу квартири від 30.05.1997 року, реєстраційного посвідчення, виданого 08.07.1997 року Тернопільським міським бюро технічної інвентаризації квартира АДРЕСА_1 належить на праві особистої власності ОСОБА_3.

З огляду на викладене вимоги інспекції державного архітектурно - будівельного контролю у Тернопільській області висунуті до ОСОБА_1 в приписі № 70 від 08.04.2013 року про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил щодо зобов'язання привести добудову до квартири АДРЕСА_1 у відповідність до вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності з виготовленням проектної документації та реєстрації в органах Держархбудконтролю у Тернопільській області в термін до 08 жовтня 2013 року є неправомірними, оскільки стосується особи, яка не є власником квартири.

Відповідно неправомірними є вимоги припису від 13.12.2013 року про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, яким зобов'язано ОСОБА_1 привести добудову до квартири АДРЕСА_1 у попередній стан в термін до 31 березня 2014 року.

За таких встановлених обставин, суд приходить до переконання, що вказаний позов підставний та підлягає до задоволення шляхом скасування приписів інспекції державного архітектурно - будівельного контролю у Тернопільській області про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 08 квітня 2013 року № 70 і від 13 грудня 2013 року, винесених щодо позивача по справі ОСОБА_1.

Керуючись ст.ст.2,6,11,122,160-163,186,254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити.

Скасувати приписи № 70 від 08 квітня 2013 року і від 13 грудня 2013 року інспекції державного архітектурно - будівельного контролю у Тернопільській області про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил стосовно ОСОБА_1.

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Мартиць О.І.

копія вірна:

Суддя Мартиць О.І.