Постанова № 38677296, 08.05.2014, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.05.2014
Номер справи
824/921/14-а
Номер документу
38677296
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

Іменем України

08 травня 2014 р. м. Чернівці справа № 824/921/14-а

Чернівецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Спіжавки Г.Г.,

за участю:

секретаря судового засідання Червоняк У.С.,

від позивача - Паладійчук А.В.,

від відповідача - Василик І.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Надра" до Головного управління Державної казначейської служби України у Чернівецької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство "Комерційний банк "Надра" (позивач) звернувся до Чернівецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної казначейської служби України у Чернівецькій області (відповідач) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Шевченківським відділом державної виконавчої служби Чернівецького міського управління юстиції направлено до Головного управління Державної казначейської служби України у Чернівецькій області платіжне доручення № 1636 від 29.11.2013 року про перерахування на користь ПАТ "КБ Надра" 400 грн. авансового внеску на проведення експертної оцінки та 13 989,64 грн. як погашення боргу згідно виконавчого документу.

Позивач вказує, що згідно вимог ст.8 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні", відповідач повинен був перерахувати кошти протягом трьох операційних днів на рахунок позивача. Проте, всупереч вимогам даного Закону, відповідачем не перераховані зазначені грошові кошти на рахунок позивача у визначений законодавством строк, що завдає значної шкоди ПАТ "КБ Надра".

Відповідач заперечив позовні вимоги повністю з підстав викладених у письмових запереченнях. Так, вважає, що Державна казначейська служба та її територіальні органи не є банківськими установами, а тому на неї не поширюються норми Цивільного кодексу України щодо обслуговування банківських рахунків, вона лише забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунку, відкритого у Національному банку України.

Також, відповідач зазначив, що жодним нормативно-правовим актом не передбачено термін проведення платіжних доручень розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів органами Казначейства, а лише визначено строк дії платіжних доручень. Отже, управлінням Казначейства не порушено строків проведення платежів по Шевченківському ВДВС Чернівецького МУЮ. Станом на 14.04.2014 року по даному виконавчому провадженні подане платіжне доручення №25 від 28.03.2014 року.

При здійсненні розрахунково-касового обслуговування клієнта орган Казначейства несе відповідальність за виконання умов договору виключно перед іншою стороною договору, в даному випадку - Шевченківським ВДВС Чернівецького МУЮ.

Зазначеним договором не встановлено жодних обов'язків органів Казначейства по відношенню до позивача, тому будь-які претензії або вимоги до ГУДКСУ у Чернівецькій області є необгрунтованими. Позивач не перебуває у договірних відносинах з Головним управлінням Державної казначейської служби України у Чернівецькій області, не являється його клієнтом і не має правовідносин безпосередньо з Головним управлінням Казначейства.

Отже, Головне управління Казначейства вважає безпідставною вимогу позивача здійснити перерахування коштів згідно платіжного доручення, наданого іншою юридичною особою, а саме Шевченківського ВДВС Чернівецького МУЮ, який навіть не обслуговується в ГУДКСУ у Чернівецькій області.

Представник позивача позовні вимоги підтримав повністю, просив суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Представник відповідача просила у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Суд, розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши долучені до матеріалів справи докази, оцінивши їх в сукупності - встановив наступні фактичні обставини справи.

30.01.2012 року Шевченківським відділом державної виконавчої служби Чернівецького МУЮ було відкрито виконавче провадження по виконанню виконавчого листа, виданого 07.07.2011 року Шевченківським районним судом м. Чернівці про солідарне стягнення з ОСОБА_3 на користь ПАТ "КБ "Надра" суми заборгованості за кредитним договором у розмірі 54 238,11 грн., судового збору в сумі 542,28 грн., витрат на ІТЗ в сумі 30 грн.

В ході здійснення виконавчих дій, 19.11.2012 року згідно акту опису й арешту майна, Шевченківським відділом державної виконавчої служби Чернівецького МУЮ було описано майно, а саме - легковий автомобіль ВАЗ 210934-20, сірого кольору, д.н. СЕ6751АІ, 2007 р.в., номер кузова Y6D21093470023222, який перебуває в заставі ПАТ "КБ "Надра".

30.09.2013 року, згідно протоколу № 18/115/13/3-1 проведення аукціону з реалізації арештованого нерухомого майна, легковий автомобіль ВАЗ 210934-20, д.н. СЕ6751АІ, 2007 р.в., номер кузова Y6D21093470023222, був реалізований за ціною 18 600 грн.

04.11.2013 року державним виконавцем сформовано розпорядження №30862560 про перерахування на користь ПАТ КБ "Надра" 400 грн. авансового внеску на проведення експертної оцінки та 13 989,64 грн. як погашення боргу згідно виконавчого документу.

29.11.2013 року сформовано платіжне доручення №1636 та направлено до ГУ ДКСУ у Чернівецькій області про перерахування вищевказаних коштів на рахунок ПАТ КБ "Надра".

Однак, платіжне доручення Управлінням не виконане, тому позивач звернувся до суду з позовом про зобов'язання відповідача перерахувати вищевказані кошти.

Оцінюючи встановлені обставини та доводи сторін, суд керувався наступним.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до Положення про державну казначейську службу України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 року № 460/2011 Державна казначейська служба України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів України.

Казначейство України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для реалізації державної політики у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.

Казначейство України є учасником системи електронних платежів Національного банку України.

Згідно із пунктом 7 Положення про державну казначейську службу України Казначейство України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення (у разі їх утворення).

Відповідно до Положення про управління Державної казначейської служби України у м. Чернівцях Чернівецької області, затвердженого наказом Державної казначейської служби від 21.11.2011 року № 123, управління є територіальним органом Державної казначейської служби України та підпорядковане Державній казначейській службі України.

Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затверджений постановою КМУ від 03.08.2011 року № 845, у п.3 якого зазначено, що рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).

Відповідно до ст. 43 Бюджетного кодексу України, при виконанні державного бюджету і місцевих бюджетів застосовується казначейське обслуговування бюджетних коштів. Державна казначейська служба України забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунку, відкритого у Національному банку України. Казначейське обслуговування бюджетних коштів передбачає розрахунково-касове обслуговування розпорядників і одержувачів бюджетних коштів, а також інших клієнтів відповідно до законодавства.

В органах Державної казначейської служби України бюджетним установам відкриваються рахунки у встановленому законодавством порядку.

Згідно із Положенням про єдиний казначейський рахунок, затвердженого наказом Державного казначейства України від 26.06.2002 року № 122, єдиний казначейський рахунок (далі - ЄКР) - це консолідований рахунок, відкритий Державному казначейству України в Національному банку України для обліку коштів та здійснення розрахунків у системі електронних платежів Національного банку України (далі - СЕП).

ЄКР консолідує кошти державного та місцевих бюджетів, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, коштів інших клієнтів, обслуговування яких здійснюється органами Державного казначейства України та регламентується законодавством.

Взаємовідносини між органами Державної казначейської служби України і розпорядниками бюджетних коштів та одержувачами бюджетних коштів, відокремленими структурними підрозділами розпорядників бюджетних коштів, підприємствами, установами, організаціями і фізичними особами підприємцями (далі - клієнти), а також органами, що контролюють справляння надходжень бюджету, та органами місцевого самоврядування в процесі відкриття (закриття) рахунків регулюються Порядком відкриття та закриття рахунків у національній валюті в органах Державної казначейської служби України, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 22.06.2012 №758. За приписом п.1.8 вказаного Положення розрахунково-касове обслуговування клієнтів здійснюється органами Казначейства відповідно до умов договорів та додаткових договорів укладених між органом Казначейства і клієнтами.

Між Головним управлінням Державної казначейської служби України у Чернівецькій області та публічним акціонерним товариством "Комерційний банк "Надра" договір на розрахунково-касове обслуговування не укладався, тому жодних зобов'язань перед банком Головне управління немає.

Між Управлінням Державної казначейської служби України у м. Чернівцях та Шевченківським ВДВС Чернівецького МУЮ укладено договір про здійснення розрахунково-касового обслуговування №38 від 02.01.2013р., яким передбачено права та обов'язки Управління Казначейства в процесі обслуговування Шевченківського ВДВС Чернівецького МУЮ.

Оскільки, позивач не перебуває у договірних відносинах з Головним управлінням Державної казначейської служби України у Чернівецькій області, не являється його клієнтом і не має правовідносин безпосередньо з Головним управлінням казначейства, - вимога про зобов'язання останнього перерахувати кошти - є безпідставною.

З огляду на вищевикладене, суд погоджується із доводами відповідача, що Головне управління ДКСУ у Чернівецькій області не мало обов'язку на виконання спірного платіжного доручення та не виконувало його, а відтак протиправності в діях відповідача судом не встановлено.

Судом не враховуються твердження позивача щодо застосування до спірних правовідносин виключно вимог п. 8.4 ст.8 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в України", згідно якого міжбанківський переказ виконується в строк до трьох операційних днів, оскільки такі строки встановлюються для банківських установ, до яких відповідач не належить.

З врахуванням наведеного вище, суд приходить до висновку, що відповідач діяв на підставі та в межах повноважень, наданих йому законом, підстави для визнання його бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії щодо перерахування коштів відсутні, тому в задоволенні позовних вимог слід відмовити.

Керуючись ст. ст. 11, 71, 76, 79, 86, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову - відмовити повністю.

Порядок і строки оскарження постанови визначаються ст.ст. 185, 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова складена у повному обсязі 13 травня 2014 року.

Суддя Г.Г. Спіжавка