Постанова № 38664184, 14.05.2014, Біловодський районний суд Луганської області

Дата ухвалення
14.05.2014
Номер справи
408/433/14-а
Номер документу
38664184
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 2-а/408/22/14 (ЄУН 408/433/14-а) Категорія 2.10

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Селище Біловодськ 14 травня 2014 року

Біловодський районний суд Луганської області за головуванням судді Ткаченко О.Д., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Біловодському районі про визнання дій відповідача противоправними щодо відмови в перерахунку пенсії , зобов'язання Управління Пенсійною фонду України в Біловодському районі вчинити певні дії щодо перерахунку пенсії з фактично сплачених страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та здійснити доплату пенсії з врахуванням стажу на державній службі в розмірі 80 відсотків від заробітної плати з 21 березня 2014 року , -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом 16.04.2014 року , в якому просить визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Біловодському районі у зв'язку з відмовою в перерахунку пенсії з урахуванням усіх складових її заробітної плати, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 2062,00 гривень і матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань в сумі 9724,99 гривень та суми нарахованої індексації в розмірі 9623,93 гривень, на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, та зобов'язати відповідача з 21.03.2014 року здійснити перерахунок та виплачувати пенсію в розмірі 80 відсотків від суми заробітної плати з урахуванням вищеназваних сум, які відображені в поданій нею відповідачу довідці ;

В обґрунтування своїх вимог позивач в наданому суду позові вказала, що для нарахування їй пенсії , яка позивачці призначена з 04.06.2013 року як державному службовцю( по інвалідності), який вийшов на пенсію з посади , яку вона займала в Біловодському районному центрі зайнятості. Для нарахування їй пенсії УПФУ вона надала довідки про складові заробітної плати 21.03.2014 року за формою, встановленою Управлінням Пенсійного Фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30.10.2008 р. №19-11 про складові заробітної плати для призначення (перерахунку) пенсії за формою, затвердженою Постановою Правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 р. № 5-1, в яку були включені матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань та виплачена індексація грошових доходів громадян .

У листі відповідача від 27.03.2014 року № 747/02-09 зазначено, що їй відмовлено в перерахунку пенсії з посиланням на те, що ч.2 ст.33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально - побутових питань, та індексація грошових доходів не належать до складових заробітної платі державною службовця та дані виплати носять не регулярний, а одноразовий характер і тому не вважаються складовою частиною заробітної плати. Сам факт утримання із суми допомоги збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування не є підставою для включення її до складу заробітної плати державного службовця та врахування при обчисленні розміру пенсії.

З цією відповіддю позивач не згодна, а дії відповідача вважає противоправними та такими, що суттєво порушили її Конституційні права і інтереси, з таких причин:

За ст.33 «Оплата праці» Закону N 3723-Х1І « Про державну службу» від 16.12.1993 року, державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомога визначаються Кабінетом Міністрів України. Тобто, сам же цей Закон і відносить до складових заробітної плати матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань. Згідно з статті 35 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. № 3723-XII державним службовцям надасться щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законодавством не передбачено більш тривалої відпустки, з виплатою допомоги для оздоровлення. Зазначена матеріальна допомога мас систематичний характер, оскільки виплачувалася щорічно і являлася об'єктом для нарахування і отримання страхових внесків до пенсійного фонду. В листі Міністерства праці та соціальної політики України від 13.05.2008 N 287/13/84-08 "Щодо надання матеріальної допомоги на оздоровлення державним службовцям" вказується, що виплата матеріальної допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі посадового окладу є обов'язкова один раз на рік за наявності коштів - у розмірі середньомісячної заробітної плати.

Індексація нараховувалася позивачу, як і іншим працівникам, відповідно до ст.3 Закону України "Про індексацію грошових доходів» в редакції № 234/97- ВР від 25.04.1997 р. Суми виплат пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників відносяться до додаткової заробітної плати, що відповідає підпункту 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, і відповідно входили до складу фонду оплати праці.

Окрім того, відповідач у своєму листі та рішенні обійшов мовчанням факт отримання ним пенсійних внесків з сум «інші виплати», що підтверджується Індивідуальними відомостями про застраховану особу (форма ОК-5) наданою позивачу за заявою відповідачем. За змістом відповіді при нарахуванні пенсії державним службовцям відповідач керувався виключно частиною 2 статті 33 Закону України «Про державну службу», тобто без урахування вимог інших обов'язкових для виконання законодавчих актів України, зокрема: у ч.1 ст.1 Закону України від 24 березня 1995 року N 108/95-ВР «Про оплату праці» (далі - Закон N 108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року N 1058-ІУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон N 1058-ІУ) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески: суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум. на які відповідно до законодавства що діяло раніше, нараховуватися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Наведені вище положення дають підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань та суми виплаченої щомісячної індексації заробітної плати, фактично входили до системи оплати праці позивача, як державного службовця.

За змістом наведених нормативних документів та поданих довідок про складові заробітної плати, як застрахованою особою, з яких були фактично нараховані та сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, повинні враховуватись в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно віл того, чи входять вони до структури заробітної плати у визначенні ч.2 ст.33 Закону N3723-301.

Позивач вважає, що не включення до розрахунку пенсії виплат, з яких нараховані та сплачені страхові внески на пенсійне страхування, є наслідком порушення правил застосування норм права: перевагу було надано положенням Закону N 3723-ХІІ, який щодо спірних відносин є загальним. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, та наведених обставин - стаття 41 Закону N 1058-ІУ та стаття 66 Закону N 1788-ХІІ.

Відповідно до листа Пенсійного фонду України від 13.07.2011 року № 14399/03-20 «Щодо нарахування єдиного соціального внеску на суму матеріальної допомоги» роз'яснено, що базою для нарахування єдиного соціального внеску (ЄСВ) для підприємств, установ та організацій, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, відповідно п.1 ч.1 ст.7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування є сума нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці».

Порядок нарахування та сплати ЄСВ визначений Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, яка затверджена постановою Правління Пенсійного Фонду України від 27.09.2010р. № 21-5 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 27.10.2010р. за № 994/18289. Згідно з підпунктом 4.3.5 зазначеної Інструкції визначення видів виплат, що відносяться до основної, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, при нарахуванні ЄСВ передбачено Інструкцією зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004р. № 5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.01.2004р. за№114/8713.

Перелік видів виплат, на які не нараховується ЄС, затверджено постановою Кабміну України від 22.12.2010р. №1170, та відповідно до п.14 зазначеного Переліку матеріальна допомога разового характеру, що надається окремим працівникам у зв'язку із сімейними обставинами, на оплату лікування, оздоровлення дітей, поховання, коли необхідність її отримання виникла раптово, за умови подання заяви, а її розмір визначається адміністрацією підприємства не є базою для нарахування ЄСВ. Відповідно до підпункту 2.3.3 Інструкції зі статистики заробітної плати матеріальна допомога що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом, крім сум, зазначених у п. 3.31, відносяться до заробітної плати як інші заохочувальні та компенсаційні виплати, а отже, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань є базою для нарахування та утримання ЄСВ і відповідно - для нарахування пенсії.

Відповідно до підпункту 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, відносяться до додаткової заробітної плати, а отже, є базою для нарахування та утримання ЄСВ і відповідно - для нарахування пенсії.

За змістом статті 37 Закону N 3723-ХІІ (у редакції, чинній на час призначення пенсії) позивачу, з урахуванням стажу роботи на державній службі 15 років, пенсія державним службовцям призначалася в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. Враховуючи вище викладене позивач вважає, що управлінням Пенсійного фонду України в Біловодському районі при розрахунку пенсії позивача, як державного службовця, не обґрунтовано та з порушенням норм чинного законодавства не враховано сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги н для вирішення соціально - побутових питань та виплаченої індексації, в зв'язку з чим відповідач вийшов за межі своїх повноважень і порушив права позивача.

В судове засідання позивач не з'явилася. Про час, місце і дату слухання повідомлена належним чином, 14.05.2014 року позивач звернулася з заявою про прийняття постанови в порядку письмового провадження.

Представник відповідача в судове засідання не з'явилася. В наданому запереченні від 24.04.2014 року просила відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 в зв'язку з відсутністю підстав для задоволення позову з причин, зазначених відповідно до змісту поданих нею заперечень . Також просить суд справу розглянути в порядку письмового провадження на підставі ч.4 ст.122 КАС України.

В обґрунтування наданого заперечення представник відповідача вказала, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Біловодському районі Луганської області, як пенсіонер. Отримує пенсію державного службовця з червня 2013 року.

Позивач в березні 2014 року( 21.03.2014) звернулась до управління Пенсійного фонду України в Біловодському районі Луганської області з заявою про перерахунок пенсії державного службовця на підставі додавання інших грошовий сум отриманих під час роботи на посаді державного службовця, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення,допомоги для вирішення соціально - побутових питань та щомісячної індексація заробітної плати, яка виплачувалась відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населеній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. №1078, які вона вважає складовими заробітної плати та повинні бути взяті до розрахунку пенсії.

27.03.2014 р. управління Пенсійного фонду України в Біловодському районі Луганської області відмовило позивачеві в здійсненні перерахунку, спираючись на ст.ст.33, 37 Закону України «Про державну службу».

Відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» пенсія ( як державному службовцю в особі позивачки) призначається в розмірі 80% від сум їх заробітної плати, на які нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (в редакції Закону на час виходу позивача на пенсію) при наявності відповідного підтвердженого нею стажу роботи на державній службі позивачки у справі. Відповідно до ст.33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Доплата за ранг провадиться відповідно до рангу, присвоєного державному службовцю.

Надбавка за вислугу років виплачується державним службовцям щомісячно у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг і залежно від стажу державної служби у розмірах: визначених вказаною статтею. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Щодо здійснення перерахунку пенсії з урахуванням усіх складових заробітної плати (отриманих виплат) позивача, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та сум виплаченої щомісячної індексації заробітної плати, управління ПФУ В Біловодському районі вважає, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомоги для вирішення соціально-побутових питань не с складовими заробітної плати державного службовця у розумінні ч.2 ст.33 Закону №3723-ХІІ, тому не може бути врахована для перерахунку пенсії.

14.02.2011 р. правління Пенсійного фонду України прийняло постанову № 5-1 "Про виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 2а-4753/О9/2670", згідно якої визнано такими, що втратили чинність підпункт 1.2 пункту 1 постанови правління Пенсійного фонду України від 30.10.2008 р. № 19-11 "Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.12.2008 за № 1161/15852; форму довідки про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", затверджену постановою; затверджено форму довідки про складові заробітної плати (за відповідно до Закону України "Про державну службу".

Однак іншу Постанову №15-1 «Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах № 2а-8893/12/2670, № 2а-4753/09/2670» від 04.09.2013 р. опублікована в Офіційному віснику України 18.10.2013 р. Саме з вказаної дати постанова № 15-1, якою затверджено форми довідок що передбачають включення до даних про заробітну плату на посаді дані про матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, допомогу на оздоровлення, суми індексації заробітної плати тощо, набирає чинності. Ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» передбачено здійснення перерахунку пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям. Інших видів перерахунку вказаною нормою закону для пенсій, що вже призначені не передбачено. Таким чином щодо дати перерахунку потрібно застосовувати ч. 5 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», якою передбачено наступні строки перерахунку: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Однак, дослідивши всі матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню , але з 01.04.2014 року , з наступних підстав:

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Біловодському районі та з року та отримує пенсію на підставі Закону України «Про державну службу». Позивач до виходу на пенсію працювала на посаді державного службовця в Біловодському районному центрі зайнятості . 21.03. 2014 року позивач звернулась до відповідача з заявою про перерахунок призначеної пенсії з урахуванням інших виплат (а.с.16), визначених у довідках про заробітну плату за відповідний період , але своїм листом від 27.03.2014 р. Управління Пенсійного фонду України в Біловодському районі відмовило позивачці у перерахунку пенсії.

Згідно довідок (а.с.16-19) , виданих позивачці про складові заробітної плати (за період з липня 2010 року по червень 2012року), що подається для призначення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу», до складових заробітної плати позивачки з яких справлялись страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування входили інші виплати, що складались з: допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації доходів в наведених в довідках розмірах .

Отже судом встановлено, що на момент виходу на пенсію позивача до складових її заробітної плати, з яких справлялись страхові внески, входили: допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації доходів.

Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ (далі Закон № 3723-ХІІ) передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до статті 33 Закону № 37-23-ХІІ заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. При цьому саме на Кабінет Міністрів України покладається регулювання питань оплати праці державних службовців, встановлення розмірів посадових окладів, надбавок, доплат, матеріальної допомоги.

Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця установлений постановами Кабінету Міністрів від 31 травня 2000 року № 865 та від 23 квітня 2003 року № 581.

Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 із змінами і доповненнями передбачено, що особи, які вийшли на пенсію згідно Закону України «Про державну службу» мають право на перерахунок пенсій, але лише за умови підвищення заробітної плати державним службовцям після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу».

Згідно статті 37 Закону України «Про державну службу», ( на час подання позову ) пенсія позивачу як державному службовцю призначалася в розмірі 80 відсотків від сум його заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі розмір пенсії збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90% заробітної плати.

Частиною другою статті 2 Закону України від 24.03.1995 № 108/95-ВР «Про оплату праці» (далі - Закон № 108/95-ВР) визначено, що в структуру заробітної плати входить також додаткова заробітна плата, яка визначена як винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантії і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

Аналогічні положення містяться й в підпункті 2.2.2 пункту 2 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року № 5, де вказано, що у склад фонду додаткової заробітної плати входять премії та винагороди, в тому числі за вислугу років, які мають систематичний характер, а відповідно підпункту 2.3.3 пункту 2 цієї інструкції матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом) входить до складу фонду оплати праці.

Відповідно до статті 2 Закону № 108/95-ВР, структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Закон України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-ІV) не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії.

Із змісту статті 40 вказаного Закону видно, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.

Отже, чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.

Таким чином, суд вважає, що відповідно до вказаних нормативних актів пенсія позивача повинна обчислюватись із заробітної плати, яку вона фактично отримувала на день звільнення, в тому числі з урахуванням допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації доходів, на яку нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 30 жовтня 2008 року № 19-11 «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 04 грудня 2008 року за N 1161/15852, дійсно було передбачено обов'язкові реквізити довідки про заробітну плату, в тому числі встановлено складові заробітної, які враховуються під час призначення (перерахунку) пенсії. Дана постанова була зареєстрована в Міністерстві юстиції України 04.12.2008 року за № 1161/15852.

Однак, постановою правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 року № 15-1 «Про виконання рішення окружного адміністративного суду міста Києва по справі №2а-4753/2670» затверджена нова форма довідки про складові заробітної плати, яка подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» (далі - форма № 5-1), якою передбачено, що матеріальна допомога на оздоровлення і допомога на вирішення соціально-побутових питань (графа 5) є складовими заробітної плати. При цьому чітко передбачено, що із усіх виплат, які вказані в цій довідці нараховуються і сплачуються страхові внески, а з 01.01.2011 - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Статтею 66 Закону України від 05.11.1991 № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат па оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону № 1058-ІV визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом України в постанові від 20.02.2012 року (справа № 21-430а11) та від 28.05.2013 року за заявами УПФУ .

За приписами частини другої статті 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.

Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Судом встановлено, що позивач просить суд зобов'язати Управління Пенсійною фонду України в Біловодському районі визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Біловодському районі у зв'язку з відмовою в перерахунку пенсії з урахуванням усіх складових її заробітної плати, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 2062 гривень і вирішення соціально - побутових питань в сумі 9724,99 гривень та суми нарахованої індексації в розмірі 9623,93 гривень за останні 24 календарних місяців роботи, на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, та зобов'язати відповідача з 01.04.2014 року здійснити перерахунок та виплачувати пенсію в розмірі 80 відсотків від суми заробітної плати з урахуванням вищеназваних сум, які відображені в поданій відповідачу довідці.

В даному випадку, з урахуванням наведеного, суд приходить до висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії в розмірі 80% заробітної плати з урахуванням складових заробітної плати - допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації доходів, згідно довідки , виданої позивачу за її місцем роботи до виходу на пенсію.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2, 8, 17, 18, 87, 94, 99, 122, 158-163 КАС України, ст.ст.33, 37, 37-1 ЗУ «Про державну службу» № 3723 - ХІІ, ст.2 ЗУ «Про оплату праці» № 108/95 - ВР, ст. 66 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» № 1788-ХІІ, ст.40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058 - ІV, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Біловодському районі щодо відмови гр. ОСОБА_1 в перерахунку та про відмову в виплаті перерахованої пенсії , починаючи з 01.04.2014 року .

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Біловодському районі з 01.04.2014 року провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 в розмірі 80% заробітної плати, виходячи з усіх складових заробітної плати (отриманих виплат), у тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення і для вирішення соціально - побутових питань та сум виплаченої позивачці щомісячної індексації заробітної плати, на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, та виплатити їх (з врахуванням вже здійснених виплат) .

Судові витрати віднести на користь держави.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подачі апеляційної скарги.

Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Донецького апеляційного адміністративного суду через Біловодський районний суд Луганської області.

У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: О.Д. Ткаченко