Постанова № 38655070, 06.05.2014, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.05.2014
Номер справи
806/749/14
Номер документу
38655070
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 травня 2014 року Житомир справа № 806/749/14

час прийняття: 11 год. 10 хв. категорія 6.1

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Попової О. Г.,

за участі секретаря Слісарчука Б. Я.,

за участі представника позивача Козир В.К.,

за участі представника відповідача Михнюк Я..В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Житомиргаз" до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Житомирській області про скасування постанови №14/6-ю/вих/400/14 від 30.01.2014 р.,

встановив:

Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Житомиргаз" звернулось до суду з позовом в якому просить скасувати постанову Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Житомирській області №14/6 - ю/вих/400/14 від 30.01.2014 року про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності. В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначило, що спірна постанова є неправомірною, так як на виконання робіт по будівництву зовнішнього газопостачання житлового будинку взагалі не потрібно отримувати декларацію про початок виконання будівельних робіт. Крім того, декларація про початок виконання будівельних робіт відповідачем була несвоєчасно повернута для доопрацювання, що є підставою вважати таку декларацію зареєстрованою та розпочинати будівельні роботи.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав в повному обсязі та просив його задовольнити з підстав, зазначених в позові.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечила з підстав, зазначених в письмових запереченнях щодо позову.

Заслухавши пояснення представників сторін та дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Житомирській області на підставі наказу від 15.01.2014 року № 12-ОД (а.с.56) та направлень на здійснення позапланової перевірки від 15.01.2014 року № 16/14 та від 22.01.2014 року № 26/14 (а.с.59-60) в період з 15.01.2014 року по 23.01.2014 року проведено перевірку дотримання Публічним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації "Житомиргаз" вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил, за результатами якої складено акт від 23.01.2014 року (а.с.18-20).

В акті перевірки зазначено про порушення ст. 34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", п. 2 Порядку виконання будівельних робіт затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 року №466, виконані в вересні 2013 року, згідно журналу технічного нагляду, будівельні роботи по зовнішньому газопостачанню житлового будинку (стандартне приєднання) за адресою: м. Житомир, вул. Березівська, 50, ІІ (друга) категорія складності, без "Декларації про початок виконання будівельних робіт" внесеного до Єдиного державного реєстру та зареєстрованого інспекцією ДАБК у Житомирській області.

На підставі зазначених порушень відповідачем складено протокол про порушення у сфері містобудівної діяльності від 23.01.2014 року (а.с.15-17) та винесено припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил (а.с.13-14). Зазначені документи отримані позивачем, що підтверджується відміткою підприємства на супровідному листі контролюючого органу (а.с.12).

Також, Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Житомирській області винесено постанову 14/6-ю/вих/400/14 від 30.01.2014 року про накладення штрафу за порушення у сфері містобудівної діяльності (а.с.9-11).

Досліджуючи правомірність винесення спірної постанови, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що Публічним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації "Житомиргаз" в вересні 2013 року здійснено будівельні роботи по зовнішньому газопостачанню житлового будинку по вул. Березівській,50 в м.Житомирі.

Відповідно до статті 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил.

Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється за територіальним принципом (у межах областей) у порядку проведення планових та позапланових перевірок. Однією із підстав проведення позапланової перевірки, згідно постанови Кабінету Міністрів України № 553 від 23.05.2011 «Про затвердження Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю» є необхідність проведення достовірності даних наведених у декларації про початок виконання будівельних робіт протягом трьох місяців з дня подачі такої декларації.

На підставі декларації про початок виконання будівельних робіт, поданої позивачем до Інспекції 30.12.2013 року № 8128/6/13, наказу Інспекції від 15.01.2014 року № 12-ОД та направлень на здійснення позапланової перевірки від 15.01.2014 року № 16/14 та від 22.01.2014 року № 26/14 - період з 15.01.2014 року по 23.01.2014 року посадовою особою Інспекції проведено позапланову перевірку на об'єкті будівництва: «Зовнішнє газопостачання житлового будинку (стандартне приєднання)».

За результатами перевірки встановлено, що будівельні роботи по зовнішньому газопостачанню житлового будинку (стандартне приєднання) за адресою: м. Житомир, вул. Березівська, 50 II (друга) категорія складності виконані у вересні 2013 року згідно журналу технічного нагляду. Ця обставина визнається позивачем.

Відповідно до ст. 34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", замовник має право виконувати будівельні роботи після реєстрації відповідною інспекцією держави архітектурно-будівельного контролю декларації про початок виконання будівельних робіт.

Статтею 36 зазначеного Закону та пунктом 2 Порядку виконання будівельних робіт, затвердженого постановою Кабін Міністрів України № 466 від 13.04.2012 «Деякі питання виконання, підготовчих і будівельних робіт» визначено, що право на виконання підготовчих робіт (якщо вони не були виконані раніше згідно з повідомленням або зареєстрованою декларацією про початок виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт на об'єктах, що належать до І-ІІІ категорій складності підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику після реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт.

Виконувати будівельні роботи, підключати об'єкт будівництва до інженерних мереж та споруд без реєстрації декларації забороняється.

Щодо визначення об"єкта будівництва, для якого необхідно отримувати декларацію про початок виконання будівельних робіт, то відповідно до ст. 4 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", об'єктами будівництва є будинки, будівлі, споруди будь-якого призначення, їх комплекси, лінійні об'єкти інженерно-транспортної інфраструктури.

ДБН А.2.2-3-2012 склад та зміст проектної документації на будівництво дає визначення поняттю лінійний об'єкт інженерно-транспортної інфраструктури - це наземні, надземні або підземні лінійні об'єкти для пересування людей, транспортних засобів, вантажів, переміщення рідких та газоподібних продуктів, передачі електроенергії тощо.

Отже, враховуючи вищевикладене, норми містобудівного законодавства дають чітке визначення лінійному об'єкту інженерно-транспорті інфраструктури, який є об'єктом містобудування, на будівництво якого обов'язково вимагається реєстрація декларації про початок виконання будівельних робіт.

Відповідно до абз. 2 п. 4 ч. 2 ст. 2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності", суб'єкти містобудування, які є замовниками будівництва об'єктів (у разі провадження містобудівної діяльності), або ті, що виконують функції замовника і підрядника одночасно, несуть відповідальність у вигляді штрафу за такі правопорушення: виконання будівельних робіт без реєстрації декларації про початок виконання таких робіт, а також наведення недостовірних даних у зазначеній декларації зокрема на об'єктах II категорії складності - у розмірі тридцяти шести мінімальних заробітних плат.

Так, Публічним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації "Житомиргаз" 30.12.213 року подано до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Житомирській області декларацію про початок виконання будівельних робіт (а.с.22-25).

Відповідно до ч. 2 ст. 36 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт проводить орган державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі протягом п'яти робочих днів з дня надходження декларації. Виконувати будівельні роботи, підключати об'єкт будівництва до інженерних мереж та споруд без реєстрації зазначеної декларації забороняється.

Згідно ч. 5 ст. 36 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", у разі якщо орган державного архітектурно-будівельного контролю не зареєстрував декларацію про початок виконання будівельних робіт або не повернув її в установлений цією статтею строк, право на виконання будівельних робіт виникає на одинадцятий робочий день з дня, коли декларація повинна бути зареєстрована або повернена. У такому разі декларація вважається зареєстрованою.

Судом встановлено, що 10.01.2014 року відповідачем повернуто підприємству Декларацію про початок виконання будівельних робіт на доопрацювання. Зазначена обставина підтверджується відміткою контролюючого органу на зазначеній декларації, супровідним листом від 10.01.2014 року №2-17/48/14 та реєстром відправленої простої кореспонденції (а.с.21, 25,83).

За таких обставин судом встановлено, що відповідачем в межах встановлених законодавством строків повернуто позивачу декларацію про початок виконання будівельних робіт на доопрацювання.

Щодо пояснень представника позивача, що декларація була отримана підприємством лише 10.02.2014 року (при тому, що в журналі кореспонденції зареєстрована 11.02.2014 року, а не 10.02.2014 року (а.с.82)), то суд звертає увагу що позивач повторно доопрацьовану декларацію до контролюючого органу подав вже 08.02.2014 року (а.с.57-58).

Крім того, будівельні роботи ПАТ "Житомиргаз" були здійснені ще в вересні 2013 року і штрафні санкції до позивача застосовані саме за виконання будівельних робіт без реєстрації декларації про початок виконання таких робіт

За таких обставин, з урахуванням того, що підприємством здійснені будівельні роботи з будівництва зовнішнього газопостачання житлового будинку без реєстрації декларації про початок виконання таких робіт, суд приходить до висновку про правомірність винесення відповідачем спірної постанови та безпідставність заявлених позовних вимог.

Керуючись статтями 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,

постановив:

В задоволенні позовних вимог Публічному акціонерному товариству по газопостачанню та газифікації "Житомиргаз" відмовити.

Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя О.Г. Попова

Повний текст постанови виготовлено: 12 травня 2014 р.