Постанова № 38654532, 17.04.2014, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.04.2014
Номер справи
805/3053/14
Номер документу
38654532
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 квітня 2014 р. Справа №805/3053/14

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 14 год. 30 хвилин

Донецький окружний адміністративний суд в складі судді Бєломєстнова О.Ю.

за участю секретаря Сімонова Д.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань в м. Донецьку по вул. 50-ї Гвардійської Дивізії, 17 адміністративну справу за позовом Державної фінансової інспекції в Донецькій області до Золотоколодязької сільської ради Добропільського району про зобов'язання виконати не вчинені дії, зазначені у п. 2 листа - вимоги від 28.08.2013 р. № 22-16/485,

за участі:

представників позивача - Шинкарьової І.С., Чернова Є.О.,

представника відповідача - Рижинкова М.Л.,

ВСТАНОВИВ:

Державна фінансова інспекція в Донецькій області звернулася до суду з позовною заявою до Золотоколодязької сільської ради Добропільського району про зобов'язання виконати не вчинені дії, зазначені у п. 2 листа - вимоги від 28.08.2013 р. № 22-16/485.

В подальшому позивач зменшив позовні вимоги та просив зобов'язати Золотоколодязьку сільську раду Добропільського району в особі керівника виконати не вчинені дії, зазначені у п. 2 листа - вимоги від 28.08.2013 р. № 22- 16/485, а саме:

- провести донарахування орендної плати по ОСОБА_4 на суму 8 285,70 грн., ТОВ «Сигма Рент» на суму 3 544,30 грн. та прийняти міри щодо її перерахування до бюджету сільської ради у розмірі 15 660,91 грн. В разі відмови орендарями внести такі зміни, розірвати договори у встановленому законодавством порядку. В іншому випадку, стягнути з осіб, винних у заниженні орендної плати, шкоду у порядку та розмірі встановленому ст. 130 - 136 Кодексу законів про працю України;

- укласти договір оренди на використання земельної ділянки та стягнути з фермерського господарства «Любава» (керівник Сливка Л.О.) суму витрат у розмірі 53 295 грн. за використання земель сільськогосподарського призначення без оформлення договірних відносин, шляхом перерахування коштів на реєстраційний рахунок сільської ради, в разі відмови, провести претензійно - позовну роботу у встановленому законодавством порядку.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що відповідно до п. 3.3.6.1. плану контрольно - ревізійної роботи Державної фінансової інспекції у Донецькій області на II квартал 2013 року була проведена планова ревізія фінансово - господарської діяльності Золотоколодязької сільської ради за період з 01.07.2011 р. ро 31.05.2013 р.

В ході ревізії були виявлені порушення відповідачем вимог діючого законодавства України з фінансових питань та складено акт № 15 від 16.08.2013 р.

На підставі зазначеного акту, відповідачеві було пред'явлено вимогу від 28.08.2013 р. № 22-16/485 про усунення порушень, виявлених під час проведення ревізії та надано строк для їх усунення до 31.12.2013 р.

На теперішній час порушення не усунені, що свідчить про порушення приписів ч.2 ст.15 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», згідно з якими, законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються.

На підставі викладеного, позивач просить зобов'язати керівника відповідача виконати не вчинені дії, зазначені у п. 2 листа - вимоги Добропільської об'єднаної державної фінансової інспекції від 28.08.2013 р. № 22-16/485.

Представники позивача в судове засідання з'явились, позовні вимоги підтримали, просили їх задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання з'явився, надав суду заву, якою визнав заявлені позовні вимоги повністю.

Заслухавши пояснення представників позивача, представника відповідача та дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Позивач - державна фінансова інспекція в Донецькій області є територіальним органом Державної фінансової інспекції, який у спірних правовідносинах реалізує функції, передбачені Законом України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993 р. № 2939-XII (далі за текстом - Закон України " Про основні засади фінансового контролю").

Стаття 2 Закону України "Про основні засади фінансового контролю" передбачає, що головним завданням державної контрольно - ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.

Відповідач - Золотоколодязька сільська рада Добропільського району є органом місцевого самоврядування - юридичною особою, код ЄДРПОУ 04343151, який відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 р. № 280/97-ВР, представляє відповідні територіальні громади та здійснює від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Відповідно до абз. 2 ст. 2 Закону України "Про основні засади фінансового контролю" державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування.

Інспектування здійснюється у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.

Відповідно до ст. 11 зазначеного Закону, плановою виїзною ревізією вважається ревізія у підконтрольних установах, яка передбачена у плані роботи органу державного фінансового контролю і проводиться за місцезнаходженням такої юридичної особи чи за місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така планова виїзна ревізія.

Позивачем згідно з п. 3.3.6.1 плану роботи Державної фінансової інспекції в Донецькій області на II квартал 2013 року на підставі направлення, виданого заступником начальника Добропільської об'єднаної державної фінансової інспекції від 11.02.2013 р. № 158, була проведена ревізія фінансово-господарської діяльності відповідача за результатами якої, складено акт ревізії фінансово - господарської дільяності Золотоколодязької сільської ради за період з 01.07.2011 р. по 31.05.2013 р. № 15 від 16.08.2013 р. (далі за текстом - акт ревізії) (а.с. 11-70).

На підставі вказаного акту ревізії Добропільською об'єднаною державною фінансовою інспекцією була прийнята вимога від 28.08.2013 р. № 22-16/485 про усунення порушень, виявлених ревізією (надалі - вимога, а.с. 7-10).

Зі змісту п. 2 вимоги вбачається, що позивачем окрім інших порушень та недоліків, відображених у акті ревізії, були виявлені, зокрема, наступні протиправні дії:

- незастосування відповідачем коефіцієнтів індексації до грошової оцінки земельних ділянок станом на 01.07.2011 р., 01.01.2012 р. та 01.01.2013 р., що є порушенням ст. 32 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998 № 161 - ХІV (із змінами), Додатку 1 до Рішення сесії сільської ради від 29.04.2011 № VI/8-1 та Додатку 1 до рішення сесії районної ради від 27.04.2011 № VІ-7/4 та призвело до недоотримання бюджетом сільської ради орендної плати за використання земельних ділянок, наданих у користування фізичній особі - підприємцю ОСОБА_6, товариству з обмеженою відповідальністю «Сигма Рент», ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_4 на загальну суму 49285,84 грн.

У зв'язку з встановленим порушенням відповідач зобов'язаний прийняти міри щодо перерахування коштів у сумі 49285,84 грн. до бюджету сільської ради, відповідно до додатків, які є невід'ємною частиною акту ревізії. В разі відмови орендарів внести такі зміни, розірвати договори у встановленому законодавством порядку. В іншому випадку стягнути з осіб винних у заниженні орендної плати, шкоду у порядку та розмірі встановленому ст.ст. 130 - 136 Кодексу законів про працю України;

- недоотримання втрат за використання земель сільськогосподарського призначення на суму 53295,00 грн. внаслідок їх самовільного зайняття та використання фермерським господарством «Любава» без оформлення договірних відносин, що є порушенням ст. 125, 126 Земельного кодексу України від 25.10.2001 № 2768-III, ст. 2 Закону України від 03.07.1992 № 2535 «Про плату за землю».

У зв'язку з встановленим порушенням, відповідача зобов'язано укласти договір оренди на використання земельної ділянки та стягнути з фермерського господарства «Любава» (керівник Сливка Л.О.) втрати на суму 53295,00 грн. шляхом перерахування коштів на реєстраційний рахунок сільської ради, а в разі відмови, провести претензійно-позовну роботу у встановленому законодавством порядку.

З приводу другої позовної вимоги на зобов'язанні здійснити яку наполягає позивач, суд вважає необхідним зазначити таке.

Статтею 1 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998 № 161-XIV (далі - Закон «Про оренду землі») встановлено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Згідно ч. 1 ст. 626 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 № 435-IV договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Абзац 2 ст. 4 Закону «Про оренду землі» передбачає, що орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, є сільські, селищні, міські ради в межах повноважень, визначених законом.

Відповідно до ст. 83 Земельного кодексу України від 25.10.2001 р. № 2768-III у комунальній власності перебувають: усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування.

Як вбачається з наданих представниками сторін пояснень, земельна ділянка у відношенні якої відповідача зобов'язано укласти договір оренди з фермерським господарством "Любава", знаходиться за межами населеного пункту на територію якого поширюються повноваження Золотоколодязької сільської ради по переданню земельних ділянок у власність або користування.

Згідно з ч. 1 розділу VIII Закону України «Про оренду землі» до розмежування відповідно до закону земель державної і комунальної власності орендодавцями земельних ділянок у межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, є відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади в межах повноважень, визначених Земельним кодексом України.

З цього слідує, що відповідач не уповноважений розпоряджатись землями, які знаходяться за межами населеного пункту, тому він не може бути стороною за договором оренди земельної ділянки з фермерських господарством «Любава».

У той саме час, відповідно до п. 14.1.147. ст. 14 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (далі за текстом - Податковий кодекс України) плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Пункт 14.1.136 вказаної статті передбачає, що орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - це обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Відповідно до п. 290.1. ст. 290 Податкового кодексу України плата за землю зараховується до відповідних місцевих бюджетів у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України для плати за землю.

Згідно п. 4 ч. 1 ст. 69 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 р. № 2456-VI до доходів загального фонду місцевих бюджетів, що не враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів, окрім інших, належить: плата за землю, що зараховується до бюджетів місцевого самоврядування.

Таким чином, місцеві бюджети є отримувачами коштів, які надходять до них у вигляді орендної плати за землю. З цього слідує, що відповідач, як опосередкований отримувач таких коштів не повинен утримуватись від дій, направлених на поповнення місцевого бюджету.

Частиною 2 ст. 15 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» передбачено, шо законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про недостатність у відповідача повноважень на укладення договору оренди на використання земельної ділянки та стягнення з фермерського господарства «Любава» суми витрат у розмірі 53 295 грн. за використання земель сільськогосподарського призначення без оформлення договірних відносин.

Зазначені обставини можуть призвести до неможливості виконання даного судового рішення в майбутньому.

Відповідно до ч. 1 ст. 257 Кодексу адміністративного судочинства України від 06.07.2005 № 2747-IV (далі за текстом - КАС України) у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні.

Відтак судом визначена необхідність встановити спосіб виконання судового рішення в частині вимоги позивача, яка стосується зобов'язання Золотоколодязької сільської ради Добропільського раойну укласти договір оренди на використання земельної ділянки та стягнути з фермерського господарства "Любава" суму витрат у розмірі 53 295 грн. за використання земель сільськогосподарського призначення без оформлення договірних відносин.

Тому суд вважає необхідним зобов'язати Золотоколодязьку сільську раду Добропільського району в особі її керівника, виконати не вчинені дії, зазначені у п. 2 листа - вимоги від 28.08.13 № 22 - 16/485, шляхом прийняття заходів з укладання договору оренди на використання земельної ділянки та стягнення з фермерського господарства «Любава» (керівник Сливка Л.О.) суму витрат у розмірі 53 295 грн. за використання земель сільськогосподарського призначення без оформлення договірних відносин, шляхом перерахування коштів на реєстраційний рахунок сільської ради, а в разі відмови провести претензійно - правову роботу в установленому законодавством порядку.

Згідно з ч. 3 ст. 72 КАС України обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.

Враховуючи встановлені у справі обставини, пояснення представників сторін, а також визнання відповідачем законності та обґрунтованості заявлених позивачем вимог, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог Державної фінансової інспекції у Донецькій області до Золотоколодязької сільської ради Добропільського району прозобов'язання виконати не вчинені дії, зазначені у п. 2 листа - вимоги від 28.08.2013 р. № 22-16/485.

Відповідно до ст. 94 КАС України судові витрати стягненню не підлягають.

На підставі викладеного та керуючись, ст. ст. 8, 9, 10, 11, 86, 94, 159, 160, 161, 162, 163, 254, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Позов Державної фінансової інспекції в Донецькій області до Золотоколодязької сільської ради Добропільського району про зобов'язання виконати не вчинені дії, зазначені у п. 2 листа - вимоги від 28.08.2013 р. № 22-16/485 - задовольнити.

Зобов'язати Золотоколодязьку сільську раду Добропільського району в особі її керівника виконати не вчинені дії, зазначені у п. 2 листа - вимоги від 28.08.13 № 22 - 16/485, а саме:

- провести донарахування орендної плати по ОСОБА_4 на суму 8 285,70 грн., ТОВ «Сигма Рент» на суму 3 544,30 грн. та прийняти міри щодо її перерахування до бюджету сільської ради. В разі відмови орендарями внести такі зміни, розірвати договори у встановленому законодавством порядку. В іншому випадку стягнути з осіб винних у заниженні орендної плати, шкоду у порядку та розмірі встановленому ст. 130 - 136 Кодексу законів про працю України;

- прийняти заходи з укладання договору оренди на використання земельної ділянки та стягнення з фермерського господарства «Любава» (керівник Сливка Л.О,) суму витрат у розмірі 53 295 грн. за використання земель сільськогосподарського призначення без оформлення договірних відносин, шляхом перерахування коштів на реєстраційний рахунок сільської ради, в разі відмови провести претензійно - правову роботу в установленому законодавством порядку.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її отримання апеляційної скарги.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Вступна та резолютивна частина постанови проголошена у судовому засіданні 17 квітня 2014 р. Постанова виготовлена в повному обсязі 22 квітня 2014 р.

Суддя Бєломєстнов О. Ю.