Головуючий у 1 інстанції - Кононихіна Н.Ю.
Суддя-доповідач - Губська Л.В.
УКРАЇНА
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 травня 2014 року справа №271/6918/13-а
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Губської Л.В.,
суддів: Арабей Т.Г., Геращенка І.В.,
при секретарі: Борисовій А.А.,
за участю: позивача ОСОБА_2,
представників відповідача: Біськаєвої О.М. (довіреність від 06.05.2014 р.),
Магдєєвій А.Х. (довіреність від 30.04.2014 р.),
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Червоногвардійської районної адміністрації Макіївської міської ради на постанову Червоногвардійського районного суду м. Макіївки Донецької області від 25 лютого 2014 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до управління праці та соціального захисту населення Червоногвардійської районної адміністрації Макіївської міської ради, третя особа - Департамент соціального захисту населення Донецької області, про визнання дій неправомірними щодо ненадання державної соціальної допомоги, як малозабезпеченій родині та ненадання своєчасного перерахунку допомоги одинокій матері з врахуванням доходу родини,-
ВСТАНОВИВ:
Позивачка звернулася до суду з даним адміністративним позовом, в якому просила зобов'язати відповідача провести нарахування та виплату нарахованої державної соціальної допомоги, як малозабезпеченій родині за період з 01.11.2012 р. по 30.04.2013 р.; зробити перерахунок та нарахувати допомогу одинокій матері з урахуванням доходу родини за період з 01.11.2012 р. по 30.04.2013 р.; зобов'язати відповідача до негайного виконання постанови суду за цим позовом; зобов'язати відповідача надати звіт про виконання судового рішення та встановити строк для надання зазначеного звіту в місячний термін з дати прийняття рішення.
Постановою Червоногвардійського районного суду м. Макіївки Донецької області від 25 лютого 2014 року управління праці та соціального захисту населення Червоногвардійської районної адміністрації Макіївської міської ради зобов»язано провести нарахування та виплату ОСОБА_2 державних соціальних виплат, як малозабезпеченій родині за період з 01.11.2012 р. по 30.04.2013 р., а також здійснити перерахунок та нарахування державної соціальної допомоги самотній матері з урахуванням доходу родини за цей період.
Не погодившись з таким рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального, просить постанову суду скасувати. На обґрунтування апеляційної скарги наголошує на правомірності своїх дій і зазначає, що середньомісячний дохід сім'ї перевищує рівень прожиткового мінімуму для сім'ї позивача, тому вона не має права на отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. Апелянт зауважує на тому, що різниця між 50 відсотками прожиткового мінімуму для дитини до 6 років та середньомісячним сукупним доходом на одного члена сім'ї позивачки за попередні шість місяців значно менше мінімального розміру, у зв'язку з чим, перерахунок допомоги на дитину одинокій матері з урахуванням доходів за цим зверненням також неможливий. Крім того, вказує на те, що в своїй заяві позивачка взагалі не просила призначити їй допомогу як малозабезпеченій сім»ї.
В судовому засіданні представники відповідача доводи апеляційної скарги підтримали і просили її задовольнити, в той час, як позивач проти цього заперечувала, просила залишити без змін рішення суду першої інстанції.
Належним чином повідомлений про дату, час і місце апеляційного розгляду представник третьої особи до суду не прибув, що, відповідно до ч.4 ст.196 КАС України, не є перешкодою для судового розгляду справи.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення учасників судового розгляду, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду дійшла до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Так, судом установлено і підтверджується матеріалами справи, що з 20 вересня 2012 року по теперішній час позивачка знаходиться у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, отримує державну соціальну допомогу по народженню дитини та допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, передбаченому ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
14 листопада 2012 вона звернулась до УПСЗН Червоногвардійської районної адміністрації із заявою про призначення деяких видів соціальної допомоги з урахуванням доходу родини з 01.11.2012 року, надавши при цьому, пакет необхідних документів (а.с.54-55).
На підставі поданої заяви УПСЗН призначило та виплачувало позивачці допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та допомогу на дитину одинокій матері.
11.06.2013 року позивачка звернулась до УПСЗН із заявою, в якій зазначала, що відповідачем невірно розраховано і виплачується допомога одинокій матері, а також взагалі не нарахована державна допомога як малозабезпеченій сім»ї (а.с.14).
Відповідач листом № 01-06/2199 від 14.06.2013р. роз»яснив позивачці порядок нарахування усіх видів допомоги сім»ям з дітьми, навів розрахунок її сукупного доходу, який приймався для розрахунку допомоги, а також зауважив, що за призначенням допомоги малозабезпеченій сім»ї вона ще не зверталась (а.с.15-17).
Таку відповідь УПСЗН позивачка вважала неправомірною і оскаржила спочатку до Головного управління праці й соціального захисту населення, а в подальшому - до суду, звернувшись з цим адміністративним позовом.
Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб»єктів владних повноважень адміністративні суду перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несправедливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
По-перше, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо необхідності поновлення пропущеного позивачкою шестимісячного строку звернення до адміністративного суду, оскільки надані нею довідки (а.с.65-71) свідчать про наявність поважних причин до цього.
Разом з тим, задовольняючи позов, суд першої інстанції дійшов висновку про неправомірність дій відповідача і, як наслідок, обґрунтованість позовних вимог.
Проте, колегія суддів вважає такий висновок суду першої інстанції помилковим з огляду на наступне.
Так, згідно з п. З Прикінцевих положень Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми ", розмір державної допомоги сім'ям з дітьми, передбачений статтею 15 цього Закону, визначається Верховною Радою України щороку у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму, але при цьому не може бути нижчим за величину, яка дорівнює 25% від встановленого рівня прожиткового мінімуму.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2008 року № 57 «Про внесення змін до Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» (далі - Порядок), допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2010 р. - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш як 130 гривень.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2013 рік», допомога на дітей одиноким матерям відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п. 5 частини 1 статті 4 Бюджетного Кодексу України до нормативно- правових актів, які регулюють бюджетні відносини в Україні, належать нормативно- правові акти Кабінету Міністрів України, які прийняті на підставі та на виконання Бюджетного Кодексу та інших законів України. Частиною 2 статті 4 Бюджетного Кодексу України встановлено, що при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, цього кодексу та Закону України «Про Державний бюджет України».
Крім того за обсягами наданих прав управління праці та соціального захисту населення Червоногвардійської районної адміністрації Макіївської міської ради є розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня, який у своїй діяльності підпорядковується головному розпоряднику та діяльність якого координується через нього. Згідно частині 4 статті 22 Бюджетного кодексу головний розпорядник бюджетних коштів отримує бюджетні призначення шляхом їх затвердження у законі «Про Державний бюджет України», доводить у встановленому порядку до розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня відомості про обсяги асигнувань, забезпечує управління бюджетними асигнуваннями. Затверджує кошториси розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня.
Згідно частині 2 статті 51 Бюджетного кодексу, відповідно до затвердженого бюджетного розпису розпорядники коштів Державного бюджету України одержують бюджетні асигнування, що є підставою для затвердження кошторисів.
Затвердження, а також корегування протягом бюджетного року кошторисів бюджетних установ здійснюється розпорядниками коштів відповідно до затвердженого Державного бюджету. Кошторис є основним плановим документом бюджетної установи, який надає повноваження щодо здійснення видатків, визначає обсяг і спрямування коштів для виконання бюджетної установою своїх функцій та досягнення цілей, визначених на бюджетний період відповідно до бюджетних призначень.
Відповідно до п.22 Порядку, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше як 130 гривень.
Згідно зі ст. 18-3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матері (батьку) у разі смерті одно з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, а також вищих навчальних закладах І- ІУ рівнів акредитації, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше ЗО відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Для призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, до управління подається заява та декларація про доходи та майновий стан встановленого зразку, довідка про склад сім'ї, довідки про доходи кожного члена сім'ї за шість місяців, що передують місяцю звернення за допомогою.
Середньомісячний сукупний дохід сім'ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги, затвердженою наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України, Державного комітету статистики України, Державного комітету молодіжної політики, спорту і туризму України від 15.11.2001 №486/202/524/455/3370 (далі - Методика).
Відповідно до вказаної Методики, до сукупного доходу сімей (одержувачів) входять: нарахована заробітна плата, у тому числі за надурочну роботу, за роботу в святкові, неробочі і вихідні дні та за роботу за сумісництвом; стипендії, пенсії, державна допомога (крім частини допомоги при народженні дитини, виплата якої здійснюється одноразово; допомоги на поховання; одноразової допомоги, яка надається за рішенням органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, підприємств, організацій незалежно від форм власності); допомога у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю, доходи від підприємницької діяльності та інші доходи, які підлягають оподаткуванню.
Згідно з пунктом 9 Методики, загальна сума сукупного доходу одержувачів допомоги включає в себе суму всіх доходів кожної особи, яка враховується при наданні допомоги, визначених на підставі наданих документів про доходи за останні шість календарних місяців, що передують місяцю звернення за призначенням соціальної допомоги.
При зверненні за призначенням декількох видів допомоги, розмір яких визначається з урахуванням сукупного доходу, до сукупного доходу сім'ї входять розміри призначених на дату звернення зазначених видів допомоги, крім допомоги, для призначення якої обчислюється сукупний дохід (п.5.3 Методики).
Як вбачається з матеріалів справи, за призначенням допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку по доходах та допомоги одинокій матері (вперше та по доходах) позивачка звернулась до УПСЗН із заявою 14.11.2012, надавши необхідний пакет документів.
Відповідачем для розрахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та допомоги на дитину одинокій матері по доходах враховані доходи сім'ї з 01.05.2012 по 31.10.2012 в сумі 3547,35 грн., а саме: допомога у зв'язку з вагітністю та пологами у розмірі 1254,84 грн. та допомога при народженні дитини у розмірі 2292,51 грн. (764,17 х 3 місяці - серпень 2012 - жовтень 2012), в свою чергу, середньомісячний дохід сім'ї складає 591,23 грн. (3547,35 грн. : 6), а середньомісячний дохід члена сім'ї - 295,62 грн. (591,23 грн. : 2).
Рішенням від 24.11.2012 ОСОБА_2 було призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку по доходах у розмірі:
з 01.11.2012 по 30.11.2012 - 692,38 грн.(1118 грн. -295,62 грн. - 130 грн.);
з 01.12.2012 по 31.12.2012 - 708,38 грн. (1134 грн,- 295,62- 130 грн.);
з 01.01.2013 по 30.04.2013 - 721,38 грн. (1147 грн. - 295,62 грн. - 130 грн.).
Розрахунок допомоги для дитини віком до 6 років склав:
930 грн. (прожитковий мінімум для дитини до 6 років) х 50% = 465,0 грн. - 295,62 грн. = 169,38 грн., що є меншим мінімального розміру - 279,0 грн.
У зв'язку з тим, що різниця між 50 відсотками прожиткового мінімуму для дитини до 6 років та середньомісячним сукупним доходом на одного члена сім'ї за попередні шість місяців менше мінімального розміру (30% прожиткового мінімуму для дитини до 6 років), перерахунок допомоги з урахуванням доходів за зверненням позивачки є неможливим, тому рішенням від 24.11.2012 р. відповідачем позивачці було відмовлено у призначенні державної соціальної допомоги одинокій матері з урахуванням доходів і виплата цієї допомоги була призначена та виплачувалась у спірний період у мінімальному розмірі.
Колегія суддів приходить до висновку, що дії відповідача відповідають вимогам законодавства, що регулює спірні правовідносини.
Крім того, судова колегія погоджується з доводами апелянта, що позивачка за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї не зверталась, про що свідчить заповнена нею власноруч та підписана заява від 14.11.2012 року (а.с.54-55), тому її претензії щодо непризначення цього виду допомоги є необґрунтованими.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що відповідач, як суб»єкт владних повноважень, довів суду правомірність своїх дій, як передбачено частиною 2 статті 71 КАС України, а висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, що, відповідно до п.4 ст.202 КАС України, є підставою для скасування судового рішення з ухваленням нового.
Керуючись ст.ст.195,196,198,202,205,207,211,212,254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів,-
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Червоногвардійської районної адміністрації Макіївської міської ради - задовольнити.
Постанову Червоногвардійського районного суду м. Макіївки Донецької області від 25 лютого 2014 року в адміністративній справі № 271/6918/13-а - скасувати.
Прийняти нову постанову.
В задоволенні позову ОСОБА_2 до управління праці та соціального захисту населення Червоногвардійської районної адміністрації Макіївської міської ради, третя особа - Департамент соціального захисту населення Донецької області, про визнання дій неправомірними щодо ненадання державної соціальної допомоги, як малозабезпеченій родині та ненадання своєчасного перерахунку допомоги одинокій матері з урахуванням доходу родини - відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі.
В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови, постанова в повному обсязі складена 12 травня 2014 року.
Головуючий: Л.В. Губська
Судді: Т.Г. Арабей
І.В. Геращенко