Ухвала суду № 38631784, 06.05.2014, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.05.2014
Номер справи
818/262/14
Номер документу
38631784
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 травня 2014 р.Справа № 818/262/14Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Калиновського В.А.

Суддів: Бегунца А.О. , Бенедик А.П.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 27.02.2014р. по справі № 818/262/14

за позовом Публічного акціонерного товариства "Сумське машинобудівне науково-виробниче об'єднання ім. М.В.Фрунзе"

до Сумської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Сумській області

про скасування податкового повідомлення - рішення,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, Публічне акціонерне товариство "Сумське машинобудівне науково-виробниче об'єднання ім. М.В.Фрунзе", звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Сумської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Сумській області, в якому просив суд скасувати податкове повідомлення-рішення №0000052200 від 16.01.2014, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем земельний податок з юридичних осіб в сумі 46 537,83 грн., у тому числі за основним платежем 37 230,26 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 9 307,57 грн.

Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 27.02.2014 року зазначений адміністративний позов задоволено.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій він просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції, при прийнятті постанови, норм матеріального та процесуального права, а саме: приписів ст.ст. 271, 273, 276 Податкового кодексу України та ст. 159 КАС України, з обставин і обґрунтувань, викладених в апеляційній скарзі.

Позивач подав заперечення на апеляційну скаргу, в яких він, наполягаючи на законності та обґрунтованості постанови суду першої інстанції, просив залишити апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржувану постанову без змін.

В судове засідання апеляційної інстанції сторони не прибули, були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.

Враховуючи неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, колегія суддів на підставі п. 2 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що посадовими особами Сумської ОДПІ була проведена документальна позапланова виїзна перевірка позивача з питань дотримання вимог податкового законодавства по своєчасності, достовірності, повноті нарахування та сплаті за землі рекреаційного призначення для обслуговування бази відпочинку "Сонячна галявина" на території Битицької сільської ради за 2012 та 2013 роки, за результатами якої складено акт перевірки від 26.12.2013 за № 81/22/05747991/75 (а.с.8-12). Перевіркою були встановлені порушення позивачем пп. 271.1.1 , п.271.1 ст.271, п. 273.1 ст.273, п.276.5 ст. 276 Податкового кодексу України.

На підставі акта перевірки було прийняте податкове повідомлення-рішення №0000052200 від 16.01.2014 про збільшення суми грошового зобов'язання з земельного податку з юридичних осіб на 46 537,83 грн., у тому числі за основним платежем у сумі 37230,26 грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 9307,57 грн. (а.с.7).

Підставами для прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення послугували висновки посадових осіб податкового органу про заниження ПАТ "Сумське НВО ім. М.В. Фрунзе" плати за землю рекреаційного призначення для обслуговування бази відпочинку "Сонячна галявина" на території Битицької сільської ради за 2012 та 2013 роки на загальну суму 37 230,26 грн., у тому числі за 2013 рік - 37 230,26 грн. , оскільки податок за землю за 2013 рік мав розраховуватись із застосуванням коефіцієнта функціонального використання земельної ділянки у розмірі 2,5. Даний висновок сформований посадовими особами податкового органу з посиланням на положення п. 276.5 ст. 276 ПК України у зв'язку з тим, що позивачем було передано в оренду частину нерухомого майна бази відпочинку "Сонячна галявина".

Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, виходив з того, що податкове повідомлення-рішення №0000052200 від 16.01.2014 не відповідає вимогам ч. 3 ст. 2 КАС України.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Відповідно до пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України плата за землю - це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності відповідно до пп. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 цього Кодексу - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (далі у розділі XIII - орендна плата).

Справляння плати за землю здійснюється відповідно до положень розділу XIII Податкового кодексу України.

Пунктом 288.1 ст. 288 Податкового кодексу України визначено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Платником орендної плати є орендар земельної ділянки, об'єктом оподаткування - земельна ділянка, надана в оренду (п. 288.2 ст. 288 Кодексу).

Так, відповідно до умов договору оренди земельної ділянки, укладеного позивачем з Сумською районною державною адміністрацією 16.12.2003, ПАТ "Сумське НВО ім. М.В. Фрунзе" прийняло в тимчасове володіння і користування земельну ділянку, що розташована на території Битицької сільської ради (землі Сумського державного лісогосподарського підприємства), в тому числі, землі під базою відпочинку "Сонячна галявина" - 6,2097 га. (а.с.35-39).

У пункті 2.3.1 вказаного договору встановлена орендна плата у розмірі 7% від грошової оцінки земельної ділянки з урахуванням коефіцієнту індексації.

01.12.2011 ПАТ "Сумське НВО ім. М.В. Фрунзе" укладено договір оренди №1/44/Ар- С-2 та додаткові угоди до нього, відповідно до умов яких позивач передав ТОВ "Фрунзе-сервіс" у тимчасове користування індивідуально визначене майно, що розміщене на території бази відпочинку "Сонячна галявина", а саме: електронасоси, ваги, гаражі, холодильники, будинки, аудіо та відеоапаратуру тощо (а.с.42-47), яке було передано орендатору, що слідує з актів приймання-передачі майна (а.с.48-109).

Базою оподаткування для визначення плати за землю відповідно до пп. 271.1.1 п.271.1 ст.271 Податкового кодексу України є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.

Відповідно до пп. 14.1.125 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок для цілей розділу XIII, глави 2 розділу XIV цього Кодексу - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Так, Державним підприємством "Сумський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" складена технічна документація по нормативній грошовій оцінці земельних ділянок під базам відпочинку "Зелений гай" та "Сонячна галявина" ВАТ "Сумське НВО ім. М.В. Фрунзе" на території Битицької сільської ради Сумського району Сумської області, погоджена Сумським районним відділом земельних ресурсів (висновок №1770/01-30 від 18.11.2004), затверджена Сумським обласним головним управлінням земельних ресурсів (висновок державної землевпорядної експертизи 32036 від 31.12.2004) (а.с.141-143).

Рішенням Сумської районної ради від 29.04.2005 затверджено висновки та грошову оцінку земельних ділянок станом на 01.01.2004 у розмірі - 273 084,33 грн. (а.с.144-145).

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки під базою відпочинку "Сонячна галявина" здійснена відповідно до Порядку грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення (крім земель населених пунктів), затвердженого наказом Держкомзему України, МінАПК України, Держводгоспом України, Держкомлісгоспом України від 29.08.1997 за №86/19/148/86/76/88 (далі - Порядок).

При цьому, нормативна грошова оцінка земельної ділянки під базою відпочинку "Сонячна галявина" проведена з урахуванням відповідного коефіцієнта функціонального використання цих площ та нормативного середньорічного економічного ефекту від використання земельних ділянок відповідного функціонального призначення.

Відповідно до пп.289.1 ст. 289 Податкового кодексу України, для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Станом на січень 2013 року нормативна грошова оцінка земельної ділянки під базою відпочинку "Сонячна галявина" ПАТ "Сумське НВО ім. М.В. Фрунзе" з урахуванням усіх коефіцієнтів індексацій становить 354 511,10 грн., що підтверджується листом Управління Держземагенства у Сумському районі від 17.01.2013 за №86/01-24 (а.с.13-14) та витягом з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки під базою відпочинку "Сонячна галявина" на території Битицької сільської ради №1112/01-24-1041 від 05.02.2014 (а.с.128-138).

При цьому, нормативна грошова оцінка 1 м. кв. складає: 5,71 грн. (354 511,10 грн. : 62097 м. кв. (площа земельної ділянки)).

Керуючись положеннями статей 269, 270, 271, 288 Податкового кодексу України, а також умовами договору оренди земельної ділянки, позивачем здійснено розрахунок орендної плати за земельну ділянку за 2013рік:

62097 м. кв. (площа земельної ділянки) х 5,71 (нормативна грошова оцінка 1 м. кв.) х 7% (ставка податку 1 м. кв.) = 24 820,17 грн.

Нарахована сума орендної плати у розмірі 24 820,17 грн. сплачена до бюджету платіжним дорученням №3201 від 26.02.2013 (а.с.34).

Разом з тим, в ході перевірки відповідач розрахував орендну плату за 2013 рік наступним чином:

62097 м. кв. (площа земельної ділянки) х 5,71 (нормативна грошова оцінка 1 м. кв.) х 7% (ставка податку 1 м. кв.) х 2,5 (коефіцієнт функціонального призначення) = 62 050,43 грн.

Отже, відповідачем для визначення річної суми орендної плати за земельну ділянку, з посиланням на п. 276.5 ст. 276 Податкового кодексу України, додатково застосовано коефіцієнт функціонального призначення у розмірі 2,5, що вже врахований при здійсненні нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Пунктом 276.5 ст. 276 Податкового кодексу України передбачено, що у разі надання в оренду земельних ділянок (в межах населених пунктів), окремих будівель (споруд) або їх частин власниками та землекористувачами, у тому числі зазначеними у пунктах 276.1 та 276.4 цієї статті, іншим суб'єктам, податок за площі, що надаються в оренду, обчислюється відповідно до статті 274 цього Кодексу від нормативної грошової оцінки, визначеної з урахуванням застосування відповідного коефіцієнта функціонального використання цих площ залежно від виду економічної діяльності орендаря, та статті 275 цього Кодексу.

Посилаючись на наведену норму, посадові особи податкового органу дійшли висновку, що у зв'язку з тим, що позивачем передано в оренду ТОВ «Фрунзе-Сервіс» частину нерухомого майна бази відпочинку «Сонячна галявина», то функціональне використання земельної ділянки під таким майном змінилося, оскільки позивачем, в даному випадку, здійснюється вид господарської діяльності - здача в оренду нерухомого майна. Відповідно, має бути застосований коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки 2,5 - «землі підприємств, що здійснюють операції з нерухомістю, здавання під найм та послуги юридичним особам», згідно Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 27.01.2006 за № 18/15/21/11.

Разом з тим, положення п. 276.5 ст. 276 Податкового кодексу України передбачають застосування відповідного коефіцієнта функціонального використання цих площ залежно від виду економічної діяльності саме орендаря.

Тобто, ключовим є питання цільового використання нерухомого майна, орендованого ТОВ «Фрунзе-Сервіс». Однак, в ході перевірки дане питання не досліджувалось.

Щодо цільового використання земель рекреаційного призначення для обслуговування бази відпочинку "Сонячна галявина" на території Битицької сільської ради, слід зазначити наступне.

Як зазначалось вище, розраховуючи плату за землю за 2013 рік, посадовими особами податкового органу в акті перевірки від 26.12.2013 за № 81/22/05747991/75 додатково до нормативної грошової оцінки земельної ділянки застосовано коефіцієнт функціонального використання у розмірі 2,5% (землі комерційного використання) незважаючи на незмінність цільового використання земель рекреаційного призначення для обслуговування бази відпочинку "Сонячна галявина" на території Битицької сільської ради.

Виходячи з положень Земельного кодексу України та Закону України "Про оренду землі", вказані нормативні акти не містять визначення "функціональне використання земельної ділянки", а законодавець використовує визначення "цільове призначення землі".

Зокрема, відповідно до ст. 19 Земельного кодексу України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії:

а) землі сільськогосподарського призначення;

б) землі житлової та громадської забудови;

в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення;

г) землі оздоровчого призначення;

ґ) землі рекреаційного призначення;

д) землі історико-культурного призначення;

е) землі лісогосподарського призначення;

є) землі водного фонду;

ж) землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.

Таким чином, вказаною статтею визначається виключний перелік категорій земель по цільовому призначенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України "Про оренду землі" однією з суттєвих умов договорів оренди землі є умови використання та цільове призначення земельної ділянки, що передається в оренду.

Цільове призначення земельної ділянки - використання земельної ділянки за призначенням, визначеним на підставі документації із землеустрою у встановленому законодавством порядку (ст.1 Закону України "Про землеустрій").

Вказане визначення терміна "цільове призначення земельної ділянки" повністю кореспондується з нормами пп.14.1.261 п. 14.1 ст.14 Податкового кодексу України.

Класифікація видів цільового призначення земель також не містить такого терміну як землі комерційного використання.

Відповідно до п. 1 ст. 20 Земельного кодексу України віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.

Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення.

Згідно земельно-кадастрової документації станом на 01.01.2004 цільове призначення земельної ділянки площею 6,2097 га для обслуговування бази відпочинку "Сонячна галявина" на території Битицької сільської ради - землі рекреаційного призначення, що підтверджується довідкою Сумського районного відділу земельних ресурсів №31769/01-22 від 18.11.2004 (а.с.119).

Статтею 50 Земельного кодексу України визначено, що до земель рекреаційного призначення належать землі, які використовуються для організації відпочинку населення, туризму та проведення спортивних заходів.

Відповідно до ст.51 Земельного кодексу України до складу земель рекреаційного призначення належать земельні ділянки зелених зон і зелених насаджень міст та інших населених пунктів, навчально-туристських та екологічних стежок, маркованих трас, земельні ділянки, зайняті територіями будинків відпочинку, пансіонатів, об'єктів фізичної культури і спорту, туристичних баз, кемпінгів, яхт-клубів, стаціонарних і наметових туристично- оздоровчих таборів, будинків рибалок і мисливців, дитячих туристичних станцій, дитячих та спортивних таборів, інших аналогічних об'єктів, а також земельні ділянки, надані для дачного будівництва і спорудження інших об'єктів стаціонарної рекреації.

На землях рекреаційного призначення забороняється діяльність, що перешкоджає або може перешкоджати використанню їх за призначенням, а також негативно впливає або може вплинути на природний стан цих земель (п. 3 ст.52 Земельного кодексу України).

Відповідно до умов договору оренди №1/44/Ар-С-201.12.2011, укладеного ПАТ "Сумське НВО ім. М.В. Фрунзе" з ТОВ "Фрунзе-сервіс", позивач передав у тимчасове користування індивідуально визначене майно, що розміщене на території бази відпочинку "Сонячна галявина", а саме: електронасоси, ваги, гаражі, холодильники, будинки, аудіо та відеоапаратуру тощо.

Вказане майно використовується ТОВ "Фрунзе - сервіс" у 2013 році для організації відпочинку населення, що відповідає цільовому використанню земельної ділянки на території Битицької сільської ради, а саме рекреаційне призначення, що підтверджується копією договору №ФС23/3 від 04.02.2013 та копіями трьох примірників корінців путівок на базу відпочинку "Сонячна галявина" (а.с.120-127).

Таким чином, цільове використання земельної ділянки під базою відпочинку "Сонячна галявина" на території Битицької сільської ради як земель рекреаційного призначення не змінилося.

З огляду на викладені вище обставини, колегія суддів вважає вірним та обґрунтованим висновок суду першої інстанції про те, що податкове повідомлення-рішення №0000052200 від 16.01.2014 не відповідає вимогам ч. 3 ст. 2 КАС України, у зв'язку з чим воно підлягає визнанню протиправним та скасуванню.

Отже, колегія суддів переглянувши рішення суду першої інстанції, вважає, що при його прийнятті суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги з наведених підстав висновків суду не спростовують.

Відповідно до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Згідно ч. 1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Зважаючи на встановлені обставини справи, колегія суддів дійшла висновку, що постанова Сумського окружного адміністративного суду від 27.02.2014 року по справі № 818/262/14 прийнята з дотриманням норм чинного процесуального та матеріального права і підстав для її скасування не виявлено.

Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 197, 198, 200, п. 1 ч. 1 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області залишити без задоволення.

Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 27.02.2014р. по справі № 818/262/14 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий суддя (підпис)Калиновський В.А.Судді(підпис) (підпис) Бегунц А.О. Бенедик А.П.