ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 травня 2014 р.м.ОдесаСправа № 814/4219/13-а
Категорія: 10.3.2 Головуючий в 1 інстанції: Марич Є. В.
Одеській апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
доповідача судді - Турецької І.О.
суддів - Стас Л.В., Косцової І.П.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Департаменту соціального захисту населення Миколаївської обласної державної адміністрації на постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 06 листопада 2013 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Миколаївської обласної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення, а також про зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
У жовтні 2013 року ОСОБА_1, звернувшись до суду першої інстанції з позовом, просив визнати рішення комісії по визначенню статусу осіб, постраждалих від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Департаменту соціального захисту населення Миколаївської обласної державної адміністрації від 27 червня 2013 року про визнання безпідставної видачу йому посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 незаконним та скасувати його.
Також, позивач просив зобов'язати відповідача підтвердити йому статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що рішення суб'єкта владних повноважень суперечить та пункту 10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 51 від 20 січня 1997 року.
Постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 06 листопада 2013 року адміністративний позов - задоволено.
Суд визнав протиправним та скасував рішення комісії по визначенню статусу осіб, постраждалих від аварії на Чорнобильській АЕС Департаменту соціального захисту населення Миколаївської обласної державної адміністрації від 27 червня 2013 року про визнання безпідставної видачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 - ОСОБА_1 та зобов'язав комісію по визначенню статусу осіб, постраждалих від аварії на Чорнобильській АЕС Департаменту соціального захисту населення Миколаївської обласної державної адміністрації підтвердити ОСОБА_1 статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2-ї категорії.
В апеляційній скарзі Департаменту соціального захисту населення Миколаївської обласної державної адміністрації ставиться питання про скасування судового рішення та про відмову в задоволенні позову, у зв'язку із тим, що спірне рішення постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права.
У зв'язку із відсутністю клопотань від усіх осіб, про розгляд справи за їх участю, суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження, згідно із приписами статті 197 КАС України.
З'ясувавши обставини справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення, колегія суддів вважає, що апеляційна скарги підлягає частковому задоволенню на наступних підставах.
Так, матеріалами справи встановлено, що наказом по Чорнобильської центральної районної лікарні № 26 від 29 вересня 1987 року позивач був зарахований на посаду медичної сестри Горностайпільської дільничної лікарні з 30 вересня 1987 року.
Звільнений з зазначеної посади позивач - 28 липня 1988 року відповідно до наказу №41 по Чорнобильської центральної районної лікарні від 25 липня 1988 року.
Зазначені обставини підтверджуються випискою з трудової книжки ОСОБА_1 (арк. справи 16).
15 вересня 2003 року ОСОБА_1 отримав посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1988 року (категорія 2) серії НОМЕР_1 (арк. справи 14).
В результаті перевірки відповідачем правильності видачі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС - ОСОБА_1 було встановлено, що надані документи не відповідають вимогам Постанови Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року №51 «Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки в документах особової справи відсутні відомості про населені пункти зони відчуження, в яких проводились роботи, про заробітну плату в підвищеному розмірі за виконання робіт у зоні відчуження (а.с. 9-10).
27 червня 2013 року на засіданні комісії по визначенню статусу осіб, постраждалих від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Департаменту соціального захисту населення Миколаївської обласної державної адміністрації вирішено визнати безпідставною видачу посвідчення ОСОБА_1, про що свідчить витяг із протоколу № 6 (а.с. 13)
Згідно з вимогами ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Колегія суддів вважає, що судом першої інстанції при ухваленні рішення порушені норми матеріального права, а тому прийнята ним постанова підлягає скасуванню з винесенням нової - про часткове задоволення позову з інших підстав, ніж наведені судом першої інстанції.
Визначення осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи передбачено ст.9 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» й згідно з п.1 ч.1 цієї статті особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, тобто громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків.
Частиною 1 статті 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року № 51 затверджено Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Згідно із пунктом 12 Порядку спірні питання щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, розглядаються комісіями при Київській і Житомирській облдержадміністраціях на підставі відповідних письмових підтверджень, виданих керівниками підприємств, організацій та установ, які направляли цих осіб на роботу до зони відчуження, або керівниками місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування за місцем виконання робіт.
Спірні питання щодо визначення статусу осіб, евакуйованих із зони відчуження в 1986 році, розглядаються відповідними комісіями Київської і Житомирської облдержадміністрацій на підставі довідок та інших документів, що засвідчують факт перебування в населеному пункті, віднесеному до зони відчуження, виданих місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування.
Спірні питання визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, вирішуються комісією при Мінпраці, до складу якої, крім спеціалістів зазначеного Міністерства, включаються спеціалісти МОЗ, МНС, Мінюсту, Міноборони, Держкомгідромету та Київської облдержадміністрації за поданням Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.
Рішення зазначених комісій є підставою для видачі посвідчень відповідної категорії.
У разі встановлення цими комісіями факту необґрунтованої видачі посвідчення відповідної категорії посвідчення на підставі рішення комісії підлягає вилученню.
Матеріали справи свідчать про те, що спірним в даній справі є питання визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЄС - ОСОБА_1
Колегія суддів апеляційного суду дійшла висновку, що чинним законодавством не передбачено можливості комісії по визначенню статусу осіб, постраждалих від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Департаменту соціального захисту населення Миколаївської обласної державної адміністрації скасовувати свої попередні рішення, оскільки до її повноважень відноситься лише прийняття рішення про вилучення посвідчення у випадку його необґрунтованої видачі.
На думку суду апеляційної інстанції, питання перевірки законності видачі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС до повноважень Комісії не відноситься.
В разі сумнівів щодо обґрунтованості видачі посвідчення, відповідно до п.12 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідачу необхідно було направити подання про розгляд цього спірного питання до спеціальної комісії Мінпраці, Положення про яку, затверджено наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 17 травня 2006 року №187.
Відповідно до п.3 зазначеного Положення основним завданням Комісії є розгляд спірних питань осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, з метою визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії, перевірка правильності видачі посвідчень постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Доводи апеляційної скарги про те, що позивачем не було підтверджено виконання робіт, саме у зоні відчуження, правового значення для вирішення даної справи не мають, тому до уваги судом апеляційної інстанції - не приймаються.
Відповідно до ст.202 КАС України суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення суду першої інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо суд першої інстанцій порушив норми матеріального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.
Керуючись ст. ст. 195, 197, 198, ст. 202, 205, 207, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Департаменту соціального захисту населення Миколаївської обласної державної адміністрації - задовольнити частково.
Постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 06 листопада 2013 року - скасувати.
Прийняти у справі нову постанову, якою адміністративний позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Миколаївської обласної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення, а також про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії по визначенню статусу осіб, постраждалих від аварії на Чорнобильській АЕС Департаменту соціального захисту населення Миколаївської обласної державної адміністрації від 27 червня 2013 року про визнання безпідставної видачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 - ОСОБА_1.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Постанова суду набирає законної сили в порядку ст. 254 КАС України та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Доповідач - суддя І.О. Турецька
суддя Л.В. Стас
суддя І.П. Косцова