Постанова № 3859798, 17.03.2009, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.03.2009
Номер справи
2-а-7437/08/1770
Номер документу
3859798
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

                                         Справа № 2-а-7437/08/1770

 

 ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

«17» березня 2009 року

11год. 30хв.

м. Рівне

Рівненський окружний адміністративний суд під головуванням судді Юрчука М.І. за участю секретаря судового засідання Кривчук К.І. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача: представник Логощук І.А.

відповідача: представник Дем'янюк С.М.

від прокуратури: представник не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "Рівнеметалсервіс ЛТД" до Рівненської митниці про визнання нечинними податкових повідомлень форми "Р" №№ 26, 27, 28, 29 від 25.11.08р.,

О Б С Т А В И Н И   С П Р А В И :

Позивач – Товариство з обмеженою відповідальністю "Компанія "Рівнеметалсервіс ЛТД" - звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом про визнання нечинними податкових повідомлень форми "Р" №№ 26, 27, 28, 29 від 25.11.08р. до відповідача - Рівненської митниці.

Обґрунтовуючи позовні вимоги зазначає, що на підставі акту №0013/8/204000000/0033082331 Рівненської митниці про проведення перевірки стану дотримання ТОВ „КОМАПАНІЇ „РІВНЕМЕТАЛСЕРВІС ЛТД" законодавства України з питань митної справи за період 01.12.05 по 24.10.08 було прийнято податкове повідомлення форми „Р" №26 від 25.11.08р., податкове повідомлення форми „Р" №27 від 25.11.08р., податкове повідомлення форми „Р" №28 від 25.11.08р., податкове повідомлення форми „Р" №29 від 25.11.08р., яким зобов'язано сплатити штраф у розмірі 1218 грн. 74 коп.

Позивач вважає, що донарахування податкового зобов'язання та нарахування штрафних санкцій є незаконними, відповідно податкові повідомлення-рішення повинні бути визнані нечинними з наступних підстав.

26.02 2008 року ТОВ «КОМПАНІЯ «РІВНЕМЕТАЛСЕРВІС ЛТД» здійснила відчуження іноземних інвестицій.

В період з 15.04.2008 року по 24.04.2008 року в ТОВ „КОМПАНІЯ „РІВНЕМЕТАЛСЕРВІС ЛТД" було проведено комплексну позапланову виїзну документальну перевірку дотримання вимог податкового та валютного законодавства, про що було складено акт перевірки від 05.05.2008р. №547/23-400/33082331. В даному акті не зафіксовано, що ТОВ „КОМПАНІЯ „РІВНЕМЕТАЛСЕРВІС ЛТД" здійснило відчуження іноземних інвестицій раніше трирічного терміну, чим було порушено ст. 18 Закону України „Про режим іноземного інвестування", п.15 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996р. № 937, п 4.3 ст. 4 Закону України „Про податок на додану вартість" і як наслідок зобов'язати сплатити штрафні санкції, передбачені підпунктом 17.1.7, 17.1.9 ст. 17 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".

Хоча відповідно до п. 2.2 розділу 2 Порядку здійснення митними органами контролю за сплатою платниками податків податку на додану вартість та акцизного збору, які справляються при ввезенні (пересиланні) товарів та інших предметів на митну територію України, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України та Державної митної служби України № 109/188 від 16.11.2001 року, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 22 березня 2001 року за №261/5452 контроль за своєчасністю, достовірністю та повнотою визначення податкових зобов'язань та за їх погашенням за операціями з продажу на митній території України товарів попередньо ввезених на митну територію України здійснюють податкові органи.

27.10.2008 року позивачем  було сплачено ввізне мито та ПДВ у добровільному порядку, про що і зафіксовано в акті перевірки Рівненської митниці від 17.11.08р. №0013/8/204000000/0033082331.

Перевірку було розпочато 28.10.2008 року, тому фактично на дату початку перевірки позивачем  на виконання вимог ч.5 ст.18 Закону України „Про режим іноземного інвестування" було сплачено суми ввізного мита та ПДВ.

Також потрібно враховувати, що відповідно до ст. 38 Конвенції, якою запроваджено уніфікований закон про переказні векселі та прості векселі від 07.06.1930р., до якої Україна приєдналась відповідно до Закону України від 06.07.1999р. „держатель векселя зі строком платежу на визначений день або у визначений строк від дати складання чи від пред'явлення повинен пред'явити вексель для платежу в день, в який він підлягає оплаті або в один із двох наступних робочих днів". Оскільки процедура пред'явлення до оплати векселя та процедура оплати векселя Порядком, затвердженим Постановою КМУ №937 від 07.08.1996 року не врегульована, то з метою врегулювання даного питання потрібно застосовувати положення Конвенції, якою запроваджено уніфікований закон про переказні векселі та прості векселі від 07.06.1930р., до якої Україна приєдналась відповідно до Закону України від 06.07.1999р.

Положення даної Конвенції, а саме ст. 38, Рівненська митниця не виконала, оскільки в день відчуження майна та протягом двох наступних робочих днів не пред'явила вексель до оплати.

Відповідно до нормативно-правових актів про взаємодію митних органів та податкових органів податкові органи зобов'язані повідомляти митні органи про встановлення факту відчуження іноземної інвестиції раніше трирічного терміну.

Крім того, Рівненською митницею в акті перевірки не доведено той факт, що сума ввізного мита, вказаного у простому векселі та неоплаченого в день відчуження майна - є сумою узгодженого податкового зобов'язання в розумінні Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами". Ми рахуємо, що вказана сума не є сумою податкового зобов'язання, оскільки вексель Рівненською митницею до оплати пред'явлений не був, не було видано наказу на підставі якого платіж повинен бути здійснений, тобто не було реалізовано порядок передбачений Конвенцією, а тому не було визначено суму зобов'язання .

Вважає, що Рівненська митниця не мала законних повноважень для що донарахування податкового зобов'язання та нарахування штрафних санкцій на підставі визначеній підпунктом 17.1.7, 17.1.9 ст. 17 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", оскільки у випадку здійснення операцій з продажу майна на території України, попередньо ввезеного з-за її меж контролюючим органом є податкові органи.

Митні органи не мають повноважень на стягнення штрафних санкцій на підставі актів цивільного законодавства тому, що Рівненська митниця на даний момент вважається кредитором, яким прострочив виконання зобов'язання.

Тому донарахування податкового зобов'язання та нарахування штрафних санкцій митними органами є незаконним та таким, що суперечить нормам законодавства України.

Відповідач подав заперечення на адміністративний позов, позовні вимоги заперечує.

Просить в позові відмовити.

Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представників сторін, дослідивши подані ними письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд

В С Т А Н О В И В :

Позивачем – Товариством з обмеженою відповідальністю "Компанія "Рівнеметалсервіс ЛТД" - ввезено майно як внесок іноземного інвестора (Zbignew Jablonski, паспорт AFR 370417 від 06.12.2004, 63-600, Osiedle, Польша) до статутного фонду підприємства, митне оформлення якого здійснено за вантажними митними деклараціями (далі ВМД):

-          №204000003/5/301388 від 02.12.05, Сідловий тягач Scania R124LA4X2NA400, 1999 року випуску, бувший у вжитку, кузов  № YS2R4X20001242457, номер двигуна 5739767, у кількості - 1шт, об’єм двигуна – 11700 см.куб., дизель, потужність-294кВт, реєстраційний номер KLB500H, власна маса – 7235 кг, максимальна маса – 17235 кг., пробіг 882 тис. км., країна виробник Швеція. Митна вартість визначена декларантом за резервним методом шляхом подання декларації митної вартості Форми ДМВ-2 (метод 6) у сумі 68 110,71 грн.

При митному оформленні у сплату ввізного мита надавався простий вексель №7733339110895 від 02.12.05 на суму 1 348,73 дол. США.

Законом України "Про режим іноземного інвестування" визначено особливості режиму іноземного інвестування на території України, виходячи з цілей, принципів і положень законодавства України.

Відповідно до статті 18 Закону України «Про режим іноземного інвестування», майно, що ввозиться в Україну як внесок іноземного інвестора до статутного фонду підприємств з іноземними інвестиціями (крім товарів для реалізації або власного споживання), звільняється від обкладення митом.

Разом з тим,  звільнення від обкладення митом такого майна не безумовне. Так, при ввезенні такого майна підприємство має видати митному органу простий вексель на суму мита з відстроченням платежу не більше ніж на 30 календарних днів від дня оформлення ввізної вантажної митної декларації.

Вексель погашається і ввізне мито не справляється, якщо в період, на який надається відстрочення платежу, таке майно зараховано на баланс підприємства і податковою інспекцією за місцезнаходженням підприємства зроблено позначку про це на примірнику векселя. Крім того, такий вексель може бути погашено тільки після державної реєстрації іноземної інвестиції.

У визначений Законом України «Про режим іноземного інвестування» термін, 28.12.05р. простий вексель №7733339110895 від 02.12.05 погашений митницею відповідно до Порядку видачі, обліку і погашення векселів, виданих під час ввезення в Україну майна як внеску іноземного інвестора до статутного фонду підприємства з іноземними інвестиціями, а також за договорами (контрактами) про спільну інвестиційну діяльність, затвердженому постановою КМУ від 07.08.96 №937.

Відповідно до статті 13 Закону України «Про режим іноземного інвестування» здійснено державну реєстрацію іноземної інвестиції, що підтверджено Інформаційним повідомленням про внесення іноземної інвестиції, реєстраційний номер 1356-3-1-252/05 від 23.12.05, з відміткою Рівненської ОДПІ 19.12.05 про зарахування на баланс ТзОВ «Компанія «Рівнеметалсервіс ЛТД» іноземної інвестиції у вигляді майна на суму 2099,032 дол. США (на дату фактичного ввезення інвестиції по курсу НБУ складає 10 600,11 грн.).

-          №204000003/6/300115 від 14.02.06, Сідловий тягач Volvo FH 12-460А4В1D, 1999 року випуску, бувший у використанні, шассі  № YV2A4DBA2X1201091, номер двигуна С145850, об’єм двигуна 12130 см.куб., дизель, реєстраційний номер РКЕ М607, власна маса - 7300кг, максимальна маса 16000 кг, пробіг-980000 км, у кількості -1шт., потужність 338кВт, 460 кінських сил. Відсутня передня решітка радіатора, наявне підтікання масла, країна виробник Швеція. Митна вартість визначена декларантом за резервним методом шляхом подання декларації митної вартості Форми ДМВ-2 (метод 6) у сумі 53 762,45 грн.

При митному оформленні у сплату ввізного мита надавався простий вексель №7733339110899 від 13.02.06 на суму 1 064,60 дол. США.

У визначений Законом України «Про режим іноземного інвестування» термін, 14.03.06р. простий вексель №7733339110899 від 13.02.06 погашений митницею відповідно до Порядку видачі, обліку і погашення векселів, виданих під час ввезення в Україну майна як внеску іноземного інвестора до статутного фонду підприємства з іноземними інвестиціями, а також за договорами (контрактами) про спільну інвестиційну діяльність, затвердженому постановою КМУ від 07.08.96 №937.

Відповідно до статті 13 Закону України «Про режим іноземного інвестування» здійснено державну реєстрацію іноземної інвестиції, що підтверджено Інформаційним повідомленням про внесення іноземної інвестиції, реєстраційний номер 1356-3-1-275/06 від 13.03.06, з відміткою Рівненської ОДПІ 06.03.06 р. про зарахування на баланс ТзОВ «Компанія «Рівнеметалсервіс ЛТД» іноземної інвестиції у вигляді майна на суму 1 705,55 дол. США (на дату фактичного ввезення інвестиції по курсу НБУ складає 8 613,00 грн.).

Статтею 18 Закону України "Про режим іноземного інвестування" встановлено, що якщо протягом трьох років з часу зарахування іноземної інвестиції на баланс підприємства з іноземними інвестиціями майно, що було ввезене в Україну як внесок іноземного інвестора до статутного фонду зазначеного підприємства, відчужується, у тому числі у зв'язку з припиненням діяльності цього підприємства (крім вивезення іноземної інвестиції за кордон), підприємство з іноземними інвестиціями сплачує ввізне мито, яке обчислюється виходячи з митної вартості цього майна, перерахованої у валюту України за офіційним курсом валюти України, визначеним Національним банком України на день здійснення відчуження майна.

При цьому відповідно до пункту 15 Порядку видачі, обліку і погашення векселів, виданих під час ввезення в Україну майна як внеску іноземного інвестора до статутного фонду підприємства з іноземними інвестиціями, а також за договорами (контрактами) про спільну інвестиційну діяльність, та сплати ввізного мита у разі відчуження цього майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.96 N 937, сплата ввізного мита у зазначеному випадку має бути здійснена не пізніше дня відчуження.

У зв’язку з проведенням Рівненською митницею перевірки дотримання суб’єктами зовнішньоекономічної діяльності чинного законодавства України з питань іноземного інвестування митниця листами від 11.08.08 р. № 01/55-22-4313 та від 20.10.08 р. № 01/55-22-5466 звернулась до УДАІ УМВС України в Рівненській області щодо надання інформації про факти реєстрації підрозділами УДАІ УМВС України в Рівненській області транспортних засобів, ввезених на територію України як внесок іноземного інвестора до статутного фонду підприємств.

Листами УДАІ УМВС України в Рівненській області від 11.09.08 № 35/8-3903 та від 31.10.08 № 35/8-4810 повідомлено про зміну власників та надано Рівненській митниці копії документів, що стали підставою для реєстрації, перереєстрації та зняття з обліку транспортних засобів Вольво та Сканія, що належали ТОВ «Компанія «Рівнеметалсервіс ЛТД».

Відповідно до отриманої інформації наказом Рівненської митниці від 24.10.08 № 325 призначено позапланову виїзну перевірку стану дотримання законодавства України з питань митної справи ТзОВ «Компанія «Рівнеметалсервіс ЛТД», за результатами якої складено Акт від 17.11.08 № 0013/8/204000000/0033082331 (а.с. 10-58) та визначено суми податкових зобов’язань у зв’язку з відчудженням іноземних інвестицій без сплати належних податків та зборів.

Факт здійснення відчуження іноземних інвестицій 26.02 2008 року, тобто раніше трирічного терміну з часу зарахування іноземної інвестиції на баланс підприємства з іноземними інвестиціями, ТОВ «Компанія «Рівнеметалсервіс ЛТД» не заперечує.

ТзОВ «Компанія «РівнеметалсервісЛТД»» у своїх листах від 20.10.08 №20/10 та доповнення до нього від 27.10.08 №27/10 визнало факт відчуження надавши копію протоколу №14/02-08 від 14.02.08 та копію біржового договору купівлі-продажу транспортного засобу №1137/1808 від 26.02.08 та сплативши суму ввізного мита, ПДВ та пені за платіжною квитанцією № ПН373 від 22.10.08 (на суму 14 508,95 грн.) та платіжною квитанцією № ПН5 від 27.10.08 (на суму 1 529,43 грн.) за курсом НБУ на день відчуження іноземної інвестиції, Рівненською митницею вказані вище суми були перераховані 27.10.08р. до Держбюджету України.

Відповідно до підпункту 17.1.9 статті 17 Закону в разі якщо платник податків здійснює продаж (відчуження) товарів (продукції) або здійснює грошові виплати без попереднього нарахування та сплати податку, збору (обов'язкового платежу), якщо відповідно до законодавства таке нарахування та сплата є обов'язковою передумовою такого продажу (відчуження) або виплати, такий платник податків сплачує штраф у подвійному розмірі від суми зобов'язання з такого податку, збору (обов'язкового платежу).

Отже, у разі встановлення фактів відчуження вказаного вище майна раніше трирічного терміну без сплати ввізного мита, митним органом має бути нараховано штраф за порушення податкового законодавства, встановлений підпунктом 17.1.9 пункту 17.1 статті 17 Закону.

У випадку сплати підприємством, яке здійснило відчуження інвестиції, сум ввізного мита пізніше дня такого відчуження, митницею мають бути нараховані штрафні санкції за порушення граничних строків сплати узгоджених податкових зобов'язань відповідно до підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону.

Відповідно до Порядку підготовки та направлення митними органами податкових повідомлень платникам податків, установлення й експлуатації дошок податкових повідомлень, затвердженого наказом Держмитслужби від 11.05.2006 N 370, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.05.2006 за N 613/12487, на суму нарахованого штрафу складається та направляється платнику податків податкове повідомлення.

Штрафи за порушення податкового законодавства, передбачені підпунктами 17.1.2 - 17.1.4 пункту 1.7 статті 17 Закону, нараховуються у разі самостійного визначення митними органами сум податкових зобов'язань платників податків на підставі положень підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 Закону. Оскільки у випадку, що розглядається, сума податкового зобов'язання із ввізного мита була самостійно узгоджена платником податку (визначена у ВМД), граничним терміном сплати якого є день відчуження майна (у разі відчуження раніше трирічного терміну з часу зарахування іноземної інвестиції на баланс підприємства), зазначені штрафи на суму несплаченого ввізного мита не накладаються.

У Акті від 17.11.08№ 0013/8/204000000/0033082331 про проведення перевірки стану дотримання Товариством з обмеженою відповідальністю «Компанія «Рівнеметалсервіс ЛТД» законодавства України з питань митної справи за період 01.12.05 по 24.10.08 (далі Акт перевірки), підписаного директором Овечком О.П. 17.11.08р. із запереченнями, за результатами розгляду яких Рівненською митницею 25.11.08р. направлено висновок щодо їх необґрунтованості та такими, що не підлягають задоволенню, зазначено, що самостійно узгоджена платником податку сума податкового зобов'язання із ввізного мита (визначена у вантажних митних деклараціях) та податку на додану вартість (у сумі збільшеного податкового зобов’язання за цим податком), сплачена у добровільному порядку ТзОВ «Компанія «Рівнеметалсервіс ЛТД» 27.10.08р. без сплати штрафних санкцій у порушення  вимог підпункту 17.1.7 та підпункту 17.1.9 пункту 17.1 статті 17 Закону України від 21.12.00 №2181–ІІІ “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”.

На день відчуження 26.02.08р. товарів, ввезених в Україну як внесок іноземного інвестора до статутного фонду ТзОВ «Компанія «Рівнеметалсервіс ЛТД», звернення до Рівненської митниці від «Компанія «Рівнеметалсервіс ЛТД» щодо сплати ввізного мита та податку на додану вартість (у сумі збільшеного податкового зобов’язання за цим податком) не надходило.

Оскільки надані при митному оформленні прості векселі у сплату ввізного мита погашені у встановленому порядку, посилання в позовній заяві на норми Женевської конвенції 1930 року, якою запроваджено Уніфікований закон про переказні векселі та прості векселі, є помилковим, оскільки особливості обігу векселів в Україні, який полягає у видачі переказних та простих векселів, здійсненні операцій з векселями та виконанні вексельних зобов'язань у господарській діяльності, відповідно до Женевської конвенції 1930 року, якою запроваджено Уніфікований закон про переказні векселі та прості векселі, з урахуванням застережень, обумовлених додатком II до цієї Конвенції, та відповідно до Женевської конвенції 1930 року про врегулювання деяких колізій законів про переказні векселі та прості векселі, Женевської конвенції 1930 року про гербовий збір стосовно переказних векселів і простих векселів, унормовані Законом України "Про обіг векселів в Україні" від 05.04.2001 р. N 2374-III (із змінами та доповненнями), 

У відповідності до статті 16 додатку ІІ до Женевської конвенції 1930 року, якою запроваджено Уніфікований закон про переказні векселі та прості векселі, питання про правовідносини, на підставі яких був виданий вексель залишається поза сферою застосування Уніфікованого закону, тобто регулюється національним законодавством.

Розрахована сума податкового зобов’язання підлягає погашенню у відповідності до вимог Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”.

Згідно статті 5 Закону України від 21.12.00 № 2181-ІІІ “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” у разі, коли платник податків вважає, що контролюючий орган невірно визначив суму податкового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству з питань оподаткування або виходить за межі його компетенції, встановленої законом, такий платник податків має право звернутися до контролюючого органу із скаргою про перегляд цього рішення, яка подається у письмовій формі.

Як встановлено судом, ТзОВ "Рівнеметалсервіс" не зверталось у встановленому порядку зі скаргами до керівництва Рівненської митниці та Держмитслужби України.

За таких обставин, позивачу в позові слід відмовити повністю.

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позивачу - Товариству з обмеженою відповідальністю "Компанія "Рівнеметалсервіс ЛТД" - в позові відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя                                                            М.І.Юрчук

В повному обсязі постанова складена 23.04.09р.

Постанова законної сили не набрала

Суддя                                   М.І.Юрчук