Ухвала суду № 38593833, 19.03.2014, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
19.03.2014
Номер справи
к-23887/10-с
Номер документу
38593833
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"19" березня 2014 р. м. Київ К-23887/10

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

Головуючого Бившевої Л.І.,

суддів: Лосєва А.М., Шипуліної Т.М.,

секретар судового засідання Гончарук І.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Автономній Республіці Крим

на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 01 вересня 2009 року

та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 20 квітня 2010 року

у справі №2а-8199/09/1/0170

за позовом Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Кримгаз» (правонаступником якого є Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Кримгаз»)

до Державної податкової інспекції в Красногвардійському районі Автономної Республіки Крим (правонаступником якої є Джанкойська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів в Автономній Республіці Крим)

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

В С Т А Н О В И Л А :

Відкрите акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Кримгаз» (далі - позивач) звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції в Красногвардійському районі Автономної Республіки Крим (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0002751501/0 від 02 липня 2009 року.

Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 01 вересня 2009 року позов задоволено повністю. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення ДПІ в Красногвардійському районі АР Крим від 02 липня 2009 року № 0002751501/0 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 902,20 грн. Стягнуто з Державного бюджету України на користь ВАТ по газопостачанню та газифікації «Кримгаз» судовий збір у розмірі 3,40 грн.

Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 20 квітня 2010 року постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 01 вересня 2009 року залишено без змін.

У касаційній скарзі Джанкойська ОДПІ в АР Крим, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права, просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 01 вересня 2009 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 20 квітня 2010 року і ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.

У відповідності до положень частини 1 статті 55 Кодексу адміністративного судочинства України у справі здійснено заміну позивача - ВАТ по газопостачанню та газифікації «Кримгаз» його правонаступником - ПАТ по газопостачанню та газифікації «Кримгаз», а також здійснено заміну відповідача - Джанкойської ОДПІ в АР Крим її правонаступником - Джанкойською ОДПІ ГУ Міндоходів в АР Крим.

З урахуванням неприбуття у судове засідання жодної з осіб, які беруть участь у справі, та які були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, колегія суддів дійшла висновку про можливість розгляду справи за наявними у справі матеріалами за відсутності сторін.

Заслухавши суддю - доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги щодо дотримання правильності застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Судами попередніх інстанцій встановлено наступне.

12 червня 2009 року ВАТ по газопостачанню та газифікації «Кримгаз» подало до ДПІ в Красногвардійському районі АР Крим уточнюючий розрахунок суми збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності за січень 2009 року (вх. № 9926), у рядку 10 якого задекларувало суму збору (недоплати), що збільшує податкові зобов'язання у зв'язку з виправленням помилки, у розмірі 10167,52 грн. При цьому, у рядку 12 уточнюючого розрахунку товариство не задекларувало суму штрафу у розмірі 5% від суми недоплати (арк. справи 20).

ДПІ в Красногвардійському районі АР Крим провела камеральну перевірку податкової декларації (розрахунку) щодо збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ, поданого за січень 2009 року (уточнюючого) (вх. № 9926 від 28 травня 2009 року), за результатами якої був складений акт № 920/15-3/26085471 від 25 червня 2009 року.

За висновками акту перевірки позивачем були порушені вимоги підпункту «а» пункту 17.2 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», що призвело до заниження позивачем податкових зобов'язань зі збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на газ у розмірі 902,20 грн., у зв'язку з ненарахуванням штрафу у розмірі 5% від суми недоплати.

02 липня 2009 року на підставі вказаного акту перевірки ДПІ в Красногвардійському районі АР Крим прийняла податкове повідомлення-рішення № 0002751501/0, яким згідно з підпунктом «в» підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, підпунктом «а» пункту 17.2 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» визначила ВАТ по газопостачанню та газифікації «Кримгаз» штрафні (фінансові) санкції у сумі 902,20 грн.

Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що позивач, здійснюючи розрахунок суми збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності за січень 2009 року за нульовою ставкою, керувався діючим законодавством та роз'ясненнями органу державної податкової служби. Також, суд виходив з того, що у податкового органу були відсутні підстави для притягнення позивача до відповідальності згідно пункту 17.2 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Колегія суддів погоджується з такими висновками судів першої та апеляційної інстанцій, з огляду на наступне.

Згідно абзацу 1 преамбули Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.

Відповідно до пункту 1.5 статті 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) штрафна санкція (штраф) - це плата у фіксованій сумі або у вигляді відсотків від суми податкового зобов'язання (без урахування пені та штрафних санкцій), яка справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним правил оподаткування, визначених відповідними законам.

Абзацом 2 пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що штрафні санкції накладаються контролюючими органами, а у випадку, передбаченому пунктом 17.2 цієї статті, самостійно нараховуються та сплачуються платником податків.

В підпункті «а» пункту 17.2 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що платник податків, який до початку його перевірки контролюючим органом самостійно виявляє факт заниження податкового зобов'язання минулих податкових періодів, зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму такої недоплати та штраф у розмірі п'яти відсотків від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку.

Пунктом 17.3 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що сплата (стягнення) штрафних санкцій, передбачених цією статтею, прирівнюється до сплати (стягнення) податку та оскарження їх сум.

Згідно пункту 1.2 статті 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) податкове зобов'язання - це зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.

Таким чином, позивач, подаючи до податкового органу уточнюючий розрахунок суми збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності за січень 2009 року повинен був самостійно нарахувати і сплатити суму штрафу у розмірі п'яти відсотків від суми заниження податкових зобов'язань за відповідний податковий період у порядку та строки, визначені Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Разом з цим, ДПІ в Красногвардійському районі АР Крим встановивши згідно положень підпункту «в» підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» внаслідок проведення камеральної перевірки помилку у поданому позивачем уточнюючому розрахунку, яка призвела до заниження суми податкового зобов'язання зі збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на газ у розмірі 902,20 грн., у зв'язку з ненарахуванням штрафу у розмірі 5% від суми недоплати, мала право самостійно визначити ВАТ по газопостачанню та газифікації «Кримгаз» податкове зобов'язання з вказаного збору у розмірі 902,20 грн. та застосувати у відповідному розмірі штрафну (фінансову) санкцію на підставі підпункту 17.1.4 пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

З огляду на те, що такі донарахуванні органом державної податкової служби здійснені не були, а в компетенцію адміністративного суду входить перевірка законності рішення суб'єкта владних повноважень, а не зміна цього рішення, в тому числі і вказаних в ньому підстав, з яких це рішення прийняте, колегія суддів погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій про відсутність у ДПІ в Красногвардійському районі АР Крим підстав для притягнення позивача до відповідальності згідно з підпунктом «а» пункту 17.2 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та, як наслідок, неправомірність оспорюваного податкового повідомлення-рішення.

Доводи касаційної скарги викладеного не спростовують.

Відповідно до частини 1 статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Враховуючи вищевикладене, касаційна скарга Джанкойської ОДПІ ГУ Міндоходів в АР Крим підлягає залишенню без задоволення, а постанова Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 01 вересня 2009 року та ухвала Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 20 квітня 2010 року підлягають залишенню без змін.

Керуючись ст. ст. 55, 160, 167, 210, 220, 221, 223, 224, 230, 231, ч. 5 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А :

Касаційну скаргу Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Автономній Республіці Крим залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 01 вересня 2009 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 20 квітня 2010 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеному статтями 237, 238, 2391 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий: ______ Л.І. Бившева

Судді: ______ А.М. Лосєв

______ Т.М. Шипуліна