ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"01" квітня 2014 р. м. Київ К/800/50264/13
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого: Маринчак Н.Є.
Суддів: Вербицької О.В., Муравйова О.В.
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Приморському районі м.Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області
на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 18 вересня 2013 року
у справі №1570/7705/2012
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Готельний комплекс «Юність» (надалі - ТОВ «Готельний комплекс «Юність»)
до Державної податкової інспекції у Приморському районі м.Одеси Одеської області Державної податкової служби (надалі - ДПІ у Приморському районі м.Одеси Одеської області ДПС)
про скасування податкового повідомлення-рішення та визнання дій незаконними, -
встановив:
В грудні 2012 року позивач звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом, в якому, з урахуванням уточнення позовних вимог, поставлено питання про визнання незаконними дій службових осіб ДПІ у Приморському районі м.Одеси Одеської області ДПС щодо проведення позапланової документальної невиїзної перевірки податкової звітності та виявлених помилок (порушень), а також скасування повністю з моменту видання податкового повідомлення - рішення по земельному податку ДПІ у Приморському районі м.Одеси Одеської області ДПС №0007611503 від 03 грудня 2012 року.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 19 лютого 2013 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 18 вересня 2013 року рішення суду першої інстанції скасовано та прийняте нове, яким позов задоволено. Визнані протиправними дій службових осіб ДПІ у Приморському районі м.Одеси Одеської області ДПС щодо проведення 19 листопад 2012 року позапланової документальної невиїзної перевірки податкової звітності та виявлених помилок (порушень) ТОВ «Готельний комплекс «Юність». Скасовано податкове повідомлення - рішення ДПІ у Приморському районі м.Одеси Одеської області ДПС №0007611503 від 03 грудня 2012 року.
Не погодившись з висновками суду апеляційної інстанції, відповідач звернувся з касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, в якій, посилаючись на порушення судом норм процесуального права та неправильне застосування норм матеріального права, ставить питання про скасування рішення суду апеляційної інстанції та залишення в силі рішення суду першої інстанції.
У письмових запереченнях на касаційну скаргу позивач зазначає, що рішення суду апеляційної інстанції постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права, правову оцінку обставинам справи судом надано правильно, а доводи касаційної скарги є необґрунтованими. Отже, ТОВ «Готельний комплекс «Юність» просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а оскаржуване судове рішення апеляційної інстанції - без змін.
Заслухавши доповідь судді, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи наведені у скарзі, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Як встановлено попередніми судовими інстанціями, податковим органом було проведено документальну невиїзну перевірку податкової звітності ТОВ «Готельний комплекс «Юність» щодо виявлених помилок (порушень), за підсумками якої складено акт №6987/1513/35818414 від 19 листопада 2012 року, в якому зазначено порушення позивачем вимог податкового законодавства, що виявилось у неподанні товариством податкових декларації (розрахунків) з податку на землю та заниженні суми податкових зобов'язань з податку на землю.
На підставі вищевказаного акту відповідачем було прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення, за яким позивачу визначена сума податкового зобов'язання з земельного податку з юридичних осіб.
Скасовуючи рішення суду першої інстанції та задовольняючи позовні вимоги, суд апеляційної інстанції цілком вірно та обґрунтовано виходив з наступного.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що 30 червня 2009 року між позивачем та ЗАТ Готель «Юність» було укладено мирову угоду, згідно умов якої сторони досягли згоди, що в рахунок погашення заборгованості, ЗАТ Готель «Юність» передає у власність ТОВ «Готельний комплекс «Юність» нерухоме майно, а саме - нежилу будівлю готелю «Юність», що знаходиться за адресою: Одеська область, м.Одеса, вул.Варламова Сергія (вул.Піонерська), буд.32, загальною площею 8984,3кв.м.
Пункт 3 даної мирової угоди визначає, що готель «Юність», розташований на земельній ділянці площею 0,5417га, наданий для експлуатації та обслуговування готельного комплексу відповідно до рішення Одеської міської ради народних депутатів, про що свідчить Державний акт на право постійного користування землею від 14 січня 2000 року, зареєстрований в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею. Згідно ст.377 Цивільного Кодексу України, до позивача переходить право користування земельною ділянкою, на якій розташований готель «Юність», яке в подальшому повинно бути оформлено у встановленому законом порядку.
Мирова угода була затверджена ухвалою Господарського суду Одеської області від 07 липня 2009 року.
Згідно витягу КП «ОМБТІ та РОН» про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 20 липня 2009 року, право власності на нежилу будівлю готелю «Юність» зареєстровано за ТОВ «Готельний комплекс «Юність» з 20 липня 2009 року.
Податковим органом була визначена база оподаткування ТОВ «Готельний комплекс «Юність», а саме грошова оцінка землі. Листом Держземагенства у м.Одеса Одеської області №01-2-05/918 від 08 листопада 2012 року було надано розрахунок нормативної грошової вартості 1кв.м. земельної ділянки, що знаходиться за адресою: м.Одеса, вул.С.Варламова, б.32, становить 5731,30грн./кв. м.
Листом ДПІ у Приморському районі м.Одеси Одеської області №45237/10/153 від 29 жовтня 2012 року, позивача було повідомлено про необхідність в 10-ти денний строк з дня отримання листа подати податкову декларацію з податку за землю та сплатити податок за весь період користування земельною ділянкою.
Отже, оскільки зазначений лист позивачем був залишений без виконання, то податковим органом була проведена перевірка, за результатами якої було встановлено порушення позивачем п.287.6 ст.287 Податкового Кодексу України, що призвело до заниження суми податкових зобов'язань з земельного податку юридичних осіб.
В силу приписів пп.20.1.4 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків, крім Національного банку України, в установленому порядку.
У відповідності до пп.62.1.3 п.62.1 ст.62 Податкового кодексу України податковий контроль здійснюється шляхом перевірок та звірок, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у встановленому порядку, що регулюють відповідну сферу відносин.
Згідно пп.75.1.2 п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні планові або позапланові; виїзні або невиїзні та фактичні перевірки. Документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій/розрахунків, фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з визначених обставин. Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні органу державної податкової служби.
Про проведення документальної позапланової перевірки керівник органу державної податкової служби приймає рішення, яке оформлюється наказом. Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено під розписку копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки. Дані положення врегульовані п.78.4 ст.78 Податкового кодексу України.
В свою чергу відповідно до пп.78.1.1 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України документальна позапланова виїзна (невиїзна) перевірка здійснюється, зокрема, за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язків письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.
Положення п.79.1 та 79.2 ст.79 вказаного кодексу передбачають, що документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності визначених обставин для проведення документальної перевірки. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі визначених документів та даних, наданих платником податків у визначених випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.
Документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.
Згідно п.86.1 ст.86 Податкового кодексу України результати перевірок, крім камеральних, оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами органу державної податкової служби та платниками податків або їх законними представниками, в разі наявності. У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка.
Акт/довідка документальної невиїзної перевірки складається у двох примірниках, підписується посадовими особами органу державної податкової служби, які проводили перевірку, та реєструється в органі державної податкової служби протягом п'яти робочих днів з дня, що настає за днем закінчення установленого для проведення перевірки строку, для платників податків, які мають філії та/або перебувають на консолідованій сплаті, - протягом 10 робочих днів.
Акт/довідка документальної невиїзної перевірки після його реєстрації вручається особисто платнику податків або його законним представникам. У разі відмови платника податків або його законних представників від підписання акта перевірки посадовими особами органу державної податкової служби складається відповідний акт, що засвідчує факт такої відмови. Відмова платника податків або його законних представників від підписання акта перевірки не звільняє такого платника податків від обов'язку сплатити визначені органом державної податкової служби за результатами перевірки грошові зобов'язання. Вказані норми регулюються п.86.4 ст.86 Податкового кодексу України.
Таким чином, перевірка платника податків проводиться виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, а право на проведення такої перевірки надається лише за умови повідомлення платника податку про таку перевірку та вручення копії наказу про проведення перевірки.
Як встановлено судом апеляційної інстанції та підтверджено матеріалами справи, ТОВ «Готельний комплекс «Юність» дізналось про акт документальної невиїзної перевірки податкової звітності щодо виявлених помилок (порушень) №6987/1503/35818414 від 19 листопада 2012 року із листа ДПІ у Приморської районі м.Одеси Одеської області ДПС №49285/101158-3 від 19 листопада 2012 року, який був отриманий особисто головним бухгалтером Орловою А.В. 20 листопада 2012 року. Тобто, про проведення перевірки ТОВ «Готельний комплекс «Юність» дізналося вже після її завершення та складання акту про порушення.
У вказаному акті перевірки зазначено, що перевірка була проведена на підставі доповідної записки №549/15-3 від 15 листопада 2012 року.
Враховуючи, що документарна невиїзна перевірка податкової звітності проводилась без відповідного наказу керівника органу державної податкової служби, та взагалі ТОВ «ГК «Юність» не було направлено копію наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки і письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки, то суд апеляційної інстанції дійшов правильно висновку про те, що дії державної податкової служби такими, що не відповідають нормам податкового кодексу України і перевірка проведена з грубим порушенням процедури,передбаченої законом.
При цьому судом першої інстанції було встановлено та зазначено про це у мотивувальній частині оскаржуваного рішення, що рішення керівника органу податкової служби взагалі не було оформлено у вигляді наказу про проведення позапланової невиїзної перевірки, підставою для проведення перевірки стала доповідна записка від 15.11.2012р. №549/15-3, з резолюцією в.о. начальника ДПІ у Приморському районі м.Одеси Одеської області ДПС про визначення виду перевірки та підрозділу який буде її проводити, разом з тим письмове повідомлення про дату початку та місце проведення перевірки на адресу ТОВ «ГК «Юність», відповідачем не надсилалось.
Таким чином, враховуючи відсутність наказу на проведення перевірки, обов'язкова наявність якого та повідомлення про це платника податків, суд апеляційної інстанції дійшов вірного висновку, що дії відповідача по проведенню цієї перевірки і, відповідно, зроблені висновки під час проведення неї та прийняте на підставі цього акту перевірки податкове повідомлення - рішення №0007611503 від 03 грудня 2012 року, є протиправними.
Доводи касаційної скарги не спростовують зазначених висновків суду.
За таких обставин, судом апеляційної інстанції, виконано всі вимоги процесуального законодавства, всебічно перевірено обставини справи, вирішено справу у відповідності з нормами матеріального права, постановлено обґрунтоване рішення, в якому повно відображені обставини, що мають значення для справи. Висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються доказами, дослідженими у судовому засіданні, а тому підстав для їх перегляду з мотивів, викладених в касаційній скарзі не вбачається.
Керуючись статтями 220, 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ухвалив:
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Приморському районі м.Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області - залишити без змін.
Постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 18 вересня 2013 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута з підстав, встановлених статтею 237 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: ____ Н.Є. Маринчак
Судді: ____ О.В.Вербицька
____ О.В.Муравйов