Рішення № 38582136, 07.05.2014, Господарський суд Сумської області

Дата ухвалення
07.05.2014
Номер справи
920/330/14
Номер документу
38582136
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) "ПРЕДСТАВНИЦТВО "РОНАЛОР ІНТЕРТЕЙНМЕНТ ЛТД"
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

07.05.2014 Справа № 920/330/14

Господарський суд Сумської області, у складі головуючого судді Зайцевої І.В., суддів: Резніченко О.Ю. та Левченка П.І., розглянувши матеріали справи № 920/330/14:

за позовом: Компанії «Роналор Інтертейнмент ЛТД» в особі представництва

«Роналор Інтертейнмент ЛТД» в Україні, м. Київ,

до відповідача: Сумської міської ради, м. Суми,

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Департамент містобудування та земельних відносин, м. Суми,

про визнання частково недійсними рішень,

За участю представників сторін:

від позивача: представник Лободін В.М.( довіреність б/н, б/д);

від відповідачів: предст. Кузченко Т.М. (дов. № 273/020202-17 від 10.02.2014 року);

від третьої особи: предст. Кузченко Т.М (дов. № 23/11.01-20 від 09.01.2014 року);

Суть спору: позивач подав позовну заяву, в якій просить суд визнати недійсним рішення Сумської міської ради від 19.12.2012 року № 1943-МР «Про затвердження містобудівної документації «Проект внесення змін до генерального плану міста Суми» та внесення змін до генерального плану міста Суми, затвердженого рішенням Сумської міської ради від 16.10.2002року № 139-МР» в частині віднесення до зони охоронюваного ландшафту належної Компанії «РОНАЛОР ІНТЕРТЕЙНМЕНТ ЛТД» земельної ділянки площею 4,2460 га, розташованої в м. Суми, вул. Харківській, 2, на містобудівній документації «Проект внесення змін до генерального плану міста Суми «Схема проектних планувальних обмежень» та «Історико - архітектурний опорний план, межі історичних ареалів, зони охорони пам'яток м. Суми», що є його невід'ємною частиною; визнати недійсним рішення Сумської міської ради від 06.03.2013р. № 2180-МР «Про затвердження містобудівної документації "План зонування території міста Суми» в частині віднесення до зони охоронюваного ландшафту належної Компанії «РОНАЛОР ІНТЕРТЕЙНМЕНТ ЛТД» земельної ділянки площею 4,2460 га, розташованої в м. Суми, вул. Харківській, 2, на містобудівній документації "План зонування території міста Суми «Схема планувальних обмежень», а також покласти на відповідача судові витрати.

19.03.2014 року відповідач подав відзив на позовну заяву № 20-14/05-01Г, в якому зазначив, що порядок розроблення, погодження, затвердження науково проектної документації щодо визначення меж та режимів використання зон охорони пам'яток архітектури та містобудування визначається ДБН Б.2.2-2-2008 «Склад, зміст, порядок розроблення, погодження та затвердження науково-проектної документації щодо визначення меж та режимів використання зон охорони пам'яток архітектури та містобудування». Державним підприємством Український державний науково-дослідний інститут проектування міст «Діпромісто» імені Ю.Б. Білоконя у відповідності до ДБН Б.2.2-2-2008 розроблено оспорювану науково-проектну документацію. Зважаючи на викладене, рішення Сумської міської ради від № 1943-МР від 19.12.2013 року та № 2180-МР від 06.03.2013 року прийняті в межах повноважень визначених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», Законом України «Про основи містобудування». В зв'язку з вищевикладеним відповідач просить суд в задоволені позову відмовити.

16.04.2014 року третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Департамент містобудування та земельних відносин подала відзив на позовну заяву № 45-14/05-01Г від 16.04.2014 року , в якому просить суд відмовити позивачеві в задоволенні позовних вимог.

06.05.2014 року представник третьої особи подав лист № 52-14/05-01Г від 05.06.2014 року, в якому просить суд долучити до матеріалів справи копії сторінок пояснювальної записки «Історико - архітектурного опорного плану, межі і режими використання зон охорони пам'яток та історичних ареалів м. Суми».

Представник позивача підтримує подані ним позовні вимоги в повному обсязі.

Представник відповідача проти задоволення позову заперечує.

Представник третьої особи просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог.

Враховуючи достатність часу, наданого сторонам для підготовки до судового засідання та подання витребуваних судом документів, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивності господарського процесу, закріплені п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України, ст. 43 та ст. 33 Господарського процесуального кодексу України, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих йому повноважень, сторонам створені усі належні умови для надання доказів у справі та є підстави для розгляду справи за наявними у ній матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та оцінивши надані докази, суд встановив:

24 лютого 2010 року позивач відповідно до договору купівлі-продажу посвідченого приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу ОСОБА_4 та зареєстрованого в реєстрі за № 332, придбав нерухоме майно, а саме нежитлові приміщення майнового комплексу та незавершений будівництвом торгівельно-розважальний центр готовності 5%, що знаходиться в м. Суми по вул. Харківській, 2. Право приватної власності на нерухоме майно було зареєстроване за позивачем в Комунальному підприємстві «Сумське міське бюро технічної інвентаризації», що підтверджується реєстраційним посвідченням та Витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 12.03.2010р. № 25554311.

Також, за договором купівлі-продажу земельної ділянки від 24.02.2010 року, посвідченого приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу ОСОБА_4 та зареєстрованого в реєстрі за № 329, позивач придбав земельну ділянку загальною площею 4,2460 га, яка розташована за адресою: м. Суми, вул. Харківська, 2.

На підставі вказаного договору купівлі-продажу земельної ділянки, Сумською міською радою позивачу був виданий Державний акт на право власності на земельну ділянку серія ЯЛ № 537215, який був зареєстрований у Сумському міському відділі ДП Центр ДЗК» 14.05.2010 року. Відповідно до вищезазначеного державного акту позивач є власником земельної ділянки площею 4,2460 га, яка розташована в м. Суми по вул. Харківській, 2, цільове призначення земельної ділянки - землі змішаного користування, під розташування житлових та торгово-розважальних споруд.

24 травня 2011 року Інспекцією Державного архітектурно-будівельного контролю у Сумській області позивачеві було надано дозвіл № СМ11411000311 на виконання будівельних робіт з будівництва торгівельно - розважального центру «Мануфактура» по вул. Харківській, 2 в м. Суми (І черга), відповідно до розробленої та затвердженої проектної документації.

Згідно з актом готовності об'єкту до експлуатації від 14.06.2013 року, торгівельно-розважальний центр «Мануфактура» є закінченим будівництвом готовим до експлуатації.

2 липня 2013 року Державною архітектурно-будівельною інспекцією України, позивачеві був виданий сертифікат серія IV № 164131830777, відповідно до якого державна архітектурно-будівельна інспекція України засвідчує відповідність закінченого будівництвом об'єкта проектній документації та підтверджує його готовність до експлуатації: торгівельно - розважального центру «Мануфактура» (І черга), нове будівництво, загальною площею - 25708,70 кв. м, кількість поверхів-2.

Також, згідно Витягу з Державного земельного кадастру № НВ-5900896912014 від 31.01.2014 року, дана земельна ділянка відноситься до категорії земель - землі житлової та громадської забудови.

На підставі вищевказаних документів, реєстраційною службою Сумського міського управління юстиції Сумської області позивачеві було видане свідоцтво про право власності на нерухоме майно - нежитлове приміщення - Торгівельно-розважальний центр «Мануфактура», м. Суми, вул. Харківська, 2/2, загальна площа 25708,7 кв. м.

Позивач зазначає, що ним на законних підставах набуто право власності на - нежитлове приміщення - торгівельно-розважальний центр «Мануфактура» та розташовану під ним земельну ділянку з цільовим призначенням (використанням): землі змішаного використання, під розташування житлових та торгово-розважальних споруд, що відноситься до категорії земель - землі житлової та громадської забудови.

Рішенням Сумської міської ради № 1943-МР від 19.12.2012 року «Про затвердження містобудівної документації «Проект внесення змін до генерального плану міста Суми» та внесення змін до генерального плану міста Суми, затвердженого рішенням Сумської міської ради від 16.10.2002 року № 139-МР» було затверджено містобудівну документацію «Проект внесення змін до генерального плану міста Суми», а також «Історико - архітектурний опорний план, межі історичних ареалів, зони охорони пам'яток м. Суми», що - є його невід'ємною складовою, внесено зміни до генерального плану міста Суми, затвердженого рішенням Сумської міської ради № 139-МР від 16.10.2002 року., згідно з містобудівною документацією, затвердженою пунктом 1 цього рішення.

Рішенням Сумської міської ради № 2180-МР від 06.03.2013 року «Про затвердження містобудівної документації «План зонування території міста Суми» була затверджена містобудівна документація «План зонування території міста Суми». Складовими частинами містобудівної документації «План зонування території міста Суми» є: Пояснювальна записка, Схема зонування території, Схема планувальних обмежень.

Згідно Схеми зонування території, належна позивачу земельна ділянка відноситься до невиробничої зони «Г» (громадські): торгівельні зони, Г-6. Проте, згідно Схеми планувальних обмежень дана земельна ділянка відноситься до зони охоронюваного ландшафту.

На думку позивача, приймаючи оспорюванні рішення, відповідач не міг самостійно в односторонньому порядку змінити призначення земельної ділянки на зону охоронюваного ландшафту, оскільки це є прямим порушенням прав позивача на використання земельної ділянки, що унеможливлює реалізацію даного права. Державний акт на право власності на земельні ділянку із вказаним цільовим призначенням, був виданий позивачу саме Сумською міською радою.

Позивач стверджує, що є помилковим віднесення належної позивачу земельної ділянки до зони охоронюваного ландшафту на містобудівній документації - Проект внесення змін до генерального плану міста Суми» - Схема проектних планувальних обмежень, в документації «Проект внесення змін до історико - архітектурного опорного плану м. Суми» та містобудівній документації «План зонування території міста Суми» - Схема планувальних обмежень.

Про таку помилку свідчить і те, на думку позивача, що згідно статті 16 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», планування території на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження генеральних планів населених пунктів, планів зонування територій і детальних планів територій, їх оновлення та внесення змін до них. Містобудівна документація на місцевому рівні розробляється з урахуванням даних державного земельного кадастру на актуалізованій картографічній основі в цифровій формі як просторово орієнтована інформація в державній системі координат на паперових і електронних носіях.

Згідно Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-5900896912014 від 31.01.2014 року, належна позивачу земельна ділянка відноситься до категорії земель - землі житлової та громадської забудови, цільове призначення - землі змішаного використання, під розташування житлових і торгово-розважальних споруд.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що віднесення належної йому земельної ділянки до зони охоронюваного ландшафту в містобудівній документації суперечить нормам чинного законодавства України, щодо розроблення містобудівної документації на місцевому рівні з урахуванням даних державного земельного кадастру та порушує права позивача як власника даної земельної ділянки з її цільовим призначенням - під розташування житлових та торгово-розважальних споруд, категорія - землі житлової та громадської забудови, яку він придбав саме з метою будівництва торгівельно-розважального центру.

Суд не може погодитись з твердженням позивача з огляду на наступне.

Слід зазначити, що право власності на землю не є абсолютним. Обмеження права власності на землю в Україні встановлено Конституцією України, а саме статтею 41 передбачено, що використання власності не може завдавати шкоди правам, свободам і гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію та природні якості землі.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про основи містобудування» містобудування (містобудівна діяльність) - це цілеспрямована діяльність державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, громадян по створенню та підтриманню повноцінного середовища, яка включає реконструкцію історичних населених пунктів при збереженні об'єктів культурної спадщини.

Згідно з приписами статті 2 цього Закону головними напрямки містобудівної діяльності включають збереження пам'яток культурної спадщини. А статтею 3 закону до об'єктів містобудування відносить зони охорони нерухомої культурної та природної спадщини.

Генеральний план населеного пункту є основним видом містобудівної документації на місцевому рівні, призначеної для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту. Для населених пунктів, занесених до Списку історичних населених місць України, в межах визначених історичних ареалів у складі генерального плану населеного пункту визначаються режими регулювання забудови та розробляється історико-архітектурний опорний план, в якому визначається інформація про об'єкти культурної спадщини.( ст. 17 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»).

Частиною 1 статті 32 Закону України «Про охорону культурної спадщини» передбачено, що з метою захисту традиційного середовища окремих пам'яток, комплексів навколо них повинні встановлюватися зони охорони пам'яток: охоронні зони, зони регулювання забудови, зони охоронюваного ландшафту, зони охорони археологічного культурного шару. Межі та режими використання зон охорони пам'яток визначаються відповідною науково-проектною документацією і затверджуються відповідним органом культурної спадщини.

З метою захисту традиційного характеру середовища населених місць вони заносяться до Списку історичних населених місць України.

Межі та режими використання історичних ареалів населених місць, обмеження господарської діяльності на територіях історичних ареалів населених місць визначаються у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, відповідною науково-проектною документацією, яка затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони культурної спадщини або уповноваженими ним органами охорони культурної спадщини.

Постановою Кабінету Міністрів України № 878 від 26.07.2001 року затверджений Список історичних населених пунктів, до якого включено й місто Суми. Для всіх міст зазначених у цьому списку необхідно розробити чи скорегувати розроблені раніше історико-архітектурні опорні плани та на основі цих планів розробити і затвердити границі історичних ареалів та границі і режими використання зон охорони пам'яток.

Управлінням архітектури та містобудування Сумської міської ради, правонаступником якого є департамент містобудування та земельних відносин Сумської міської ради було укладено договір № 02-11 від 13.10.2011 року з Науково - дослідним інститутом пам'яток охоронних досліджень про надання послуг по розробці наукової роботи історико-архітектурний опорний план м. Суми. Розроблений Історико-архітектурний опорний план, межі і режими використання зон охорони пам'яток та історичних ареалів м. Суми у відповідності до ст. 32 Закону України «Про охорону культурної спадщини» затверджений наказом Міністерства культури України № 1364 від 22.11.2012 року та погоджений з департаментом культурної спадщини та культурних цінностей Міністерства культури України.

Науковими співробітниками науково-дослідного інституту пам'ятоохоронних досліджень зону вздовж річки Псел площею 183,07 гектара включено в межі зони охоронюваного ландшафту.

Враховуючи, що земельна ділянка по вулиці Харківській, 2 знаходиться вздовж берега річки Псел, то частково підпадає в зону охоронювального ландшафту. Таким чином, режим використання зони вздовж річки Псел, як зони охоронюваного ландшафту визначено науково - проектною документацією, яка затверджена центральним органом виконавчої влади, відповідно до вимог частиною 10 статті 17 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» генеральні плани населених пунктів та зміни до них розглядаються і затверджуються відповідними сільськими, селищними, міськими радами.

Рішенням Сумської міської ради № 1943-МР від 19.12.2013 року затверджено «Проект внесення змін до генерального плану м. Суми» до складу якого виходить «Історико-архітектурний опорний план м. Суми».

Згідно із статтею 12 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» регуляторні акти, прийняті органами та посадовими особами місцевого самоврядування, офіційно оприлюднюються в друкованих засобах масової інформації відповідних рад, а у разі їх відсутності - у місцевих друкованих засобах масової інформації, визначених цими органами та посадовими особами, не пізніш як у десятиденний строк після їх прийняття та підписання.

Рішення Сумської міської ради від 19.12.2012 року № 1943-МР опубліковано на офіційному сайті Сумської міської ради 25.12.2012 року.

Відповідно до статті 18 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» план зонування розробляється на основі генерального плану населеного пункту з метою визначення умов та обмежень використання для містобудівних потреб у межах визначених зон.

План зонування території м. Суми був розроблений на основі Проекту внесення змін до генерального плану міста Суми.

Рішення Сумської міської ради від 06.03.2013 року № 2180-МР «Про затвердження містобудівної документації «План зонування території м. Суми» опубліковано 12.03.2013 року.

Зважаючи на викладене, Сумською міською радою було дотримано процедуру прийняття регуляторних актів, що передбачена Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».

У відповідності з вимогами статті 21 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Порядком проведення громадських слухань містобудівної документації, визначеного постановою КМУ від 25 травня 2011 року № 555 «Проект внесення змін до генерального плану м. Суми» та «План зонування території міста Суми» пройшов процедуру громадських слухань щодо врахування громадських інтересів. Позивач, як зазначає відповідач, у визначені строки не звертався з пропозицією внести зміни до генерального плану.

Також слід зазначити, що відповідно до пункту 5 Порядку проведення експертизи містобудівної документації (затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 25.05.2011 № 548) відповідність проекту містобудівної документації законодавству, будівельним нормам, державним стандартам і правилам перевіряються під час проведення експертизи. «Проект внесення змін до генерального плану м. Суми», що затверджений рішенням Сумської міської ради № 1943-МР від 19.12.2012 року отримав позитивний експертний висновок державним підприємством «Спеціалізована державна експертна організація - Центральна служба Української державної будівельної експертизи.

За таких обставини, оскаржувані рішення Сумської міської ради прийнятті відповідно до вимог чинного законодавства України та у відповідності до процедури передбаченої діючим законодавством України.

Зважаючи на все вищевикладене суд дійшов висновку, що позовні вимоги є неправомірними, необґрунтованими і задоволенню не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

В И Р І Ш И В :

1. У задоволені позову відмовити.

Повне рішення складено 08.05.2014 року.

Головуючий суддя І.В. Зайцева

Судді О.Ю. Резніченко

П.І. Левченко