ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 травня 2014 року 14 год. 30 хв. Справа № 808/2723/14 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Каракуші С.М.
за участю секретаря Лазько Д.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу
за позовом: Мелітопольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Запорізькій області
до: фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
про: стягнення податкового боргу,
ВСТАНОВИВ:
Мелітопольська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Запорізькій області (далі - позивач або Мелітопольська ОДПІ ГУ Міндоходів у Запорізькій області) звернулась з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - відповідач) про стягнення податкового боргу по єдиному податку з фізичних осіб в сумі 1203 грн. 65 коп.
Представник позивача в судове засідання не прибув, подав заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Відповідач у судове засідання також не прибув, про дату, час та місце розгляду справи вважаться таким, що повідомлений належним чином, у зв'язку з чим суд визнав причину неявки відповідача неповажною та, відповідно до ч. 4 ст. 128 КАС України, розглянув справу на підставі наявних у ній доказів.
Відповідно до ч. 1 ст.41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
З'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа-підприємець 06.11.2012, що підтверджується Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серія НОМЕР_2.
12.11.2012 відповідачем подано до Мелітопольської ОДПІ ГУ Міндоходів у Запорізькій області заяву про право застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності.
У зазначеній заяві відповідач просив перевести його на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності починаючи з 01 грудня 2012 року з видів діяльності «технічне обслуговування та ремонт авто транспортних засобів (технічне обслуговування та ремонт автомобілів, мотоциклів, моторолерів та мопедів за індивідуальним замовленням».
Відповідно до п. 291.3 ст. 291 Податкового кодексу України юридична чи фізична особа - підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначному цією главою.
Згідно з п.п. 298.1.1 п. 298.1 ст. 298 для обрання або переходу на спрощену систему оподаткування суб'єкт господарювання подає до контролюючого органу заяву.
Відповідно до п.п 298.1.4 п. 298.1 ст. 298 Податкового кодексу України, суб'єкт господарювання, який є платником інших податків і зборів відповідно до норм цього Кодексу, може прийняти рішення про перехід на спрощену систему оподаткування шляхом подання заяви до контролюючого органу не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу. Такий суб'єкт господарювання може здійснити перехід на спрощену систему оподаткування один раз протягом календарного року.
Згідно з п. 293.1 ст. 293 Податкового кодексу України, ставки єдиного податку встановлюються у відсотках (фіксовані ставки) до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, та у відсотках до доходу (відсоткові ставки).
Відповідно до п.п. 293.2 п. 293.2 ст. 293 Податкового кодексу України, відсоткова ставка єдиного податку встановлюється у розмірі для другої групи платників єдиного податку - у межах від 2 до 20 відсотків розміру мінімальної заробітної плати.
Згідно даних обліку та звітності Мелітопольської ОДПІ ГУ Міндоходів у Запорізькій області за відповідачем рахується податковий борг по сплаті єдиного податку з фізичних осіб в сумі 1203 грн. 65 коп.
Податкова заборгованість у відповідача виникла внаслідок несплати встановленої ставки єдиного податку у розмірі 802 грн. 20 коп. щомісячно, починаючи з березня по вересень 2013 року включно, а також у зв'язку з несплатою штрафних санкцій у розмірі 401 45 коп., які визначені за податковим повідомленням-рішенням №0025101701 від 19.12.2013.
Дане податкове повідомленні - рішення було надіслано на адресу відповідача поштою листом з повідомленням про вручення.
Доказів оскарження податкового повідомлення - рішення відповідачем до суду не надані.
Таким чином, загальна сума податкової заборгованості по єдиному податку з фізичних осіб складає 1203 грн. 65 коп.
Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожний громадянин України зобов'язаний сплачувати податки та збори в розмірах, встановлених законом.
Відповідно до п. 15.1 ст. 15 ПКУ, платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
У відповідності до п. 14.1 п.п. 14.1.175 ст. 14 Податкового кодексу України, податкове зобов'язання сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Згідно з п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до п.п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Пунктом 16.1 п.п. 16.1.4. ст. 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний: сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до п. 299.3 ст. 299 Податкового кодексу України, свідоцтво платника єдиного податку видається безстроково виключно суб'єкту господарювання або уповноваженій ним особі та не може передаватися для провадження господарської діяльності іншим особам.
У відповідності до п. 295.1 ст. 295 Податкового кодексу України, оплата єдиного податку здійснюється платником податку авансовим внеском не пізніше 20-го числа (включно) поточного місяця.
Тобто, до заяви відповідача Про застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності 12.11.2012 застосовуються положення Податкового кодексу України.
Даний висновок підтверджується змістом цієї заяви, в якій зокрема зазначено про перехід на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності з 01 грудня 2012 року, а також про те що підприємцю відомі положення Порядку видачі свідоцтва про сплату єдиного податку СПД - фізичною особою, граничний щомісячний термін сплати єдиного податку та сума єдиного податку.
Згідно з п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Таким чином, з урахуванням викладеного, сума сплати єдиного податку в сумі 802 грн. 20 коп. є узгодженою відповідачем з 12.11.2012 - дати звернення до податкового органу з заявою про застосування спрощеної системи оподаткування обліку та звітності, про те не сплачена відповідачем у строк, передбачений та Податковим кодексом України, є податковим боргом.
Також у відповідності до п. 58.1 ст. 58 Податкового кодексу України, у разі коли сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян), або у разі коли за результатами перевірки контролюючий орган встановлює факт невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, або зменшує розмір задекларованого від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованого платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу, такий контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення.
Відповідно до п. 58.2 ст. 58 Податкового кодексу України, податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) за кожним окремим податком, збором та/або разом із штрафними санкціями, передбаченими цим Кодексом, а також за кожною штрафною (фінансовою) санкцією за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган, та/або пенею за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно з п. 58.3 ст. 58 Податкового кодексу України, податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено їй особисто чи її законному представникові або надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого її місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення.
Таким чином, з урахуванням викладеного, сума штрафних (фінансових) санкцій у сумі 401 грн. 45 коп. нарахована відповідачу податковим органом згідно податкового повідомлення-рішення за актом перевірки є узгодженою, проте не сплачена відповідачем у строк, передбачений та Податковим кодексом України, є податковим боргом.
Відповідно до п. 41.5 ст. 41 Податкового кодексу України, органами стягнення є виключно контролюючі органи, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу у межах їх повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень.
Пунктами 59.1 та 59.3 ст. 59 Податкового кодексу України передбачено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.
Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобов'язання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов'язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
З метою погашення податкового боргу, Мелітопольська ОДПІ ГУ Міндоходів у Запорізькій області, вжила заходи передбачені ст. 59 Податкового кодексу України, а саме відповідачу була направлена рекомендованим листом з повідомленням про вручення: податкова вимога форми «Ф» №215-11 від 03.09.2013, яка була отримана відповідачем 09.09.2013, згідно поштового повідомлення про вручення, що міститься в матеріалах справи.
Відповідно до п. 58.3 ст. 58 Податкового кодексу України податкове повідомлення - рішення вважається (врученим) фізичній особі, якщо його вручено їй особисто чи її законному представникові або надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого її місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення. У такому самому порядку надсилаються податкові вимоги та рішення про результати розгляду скарг.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що станом на час розгляду справи податковий борг з єдиного податку з доходів фізичних осіб складає 1203 грн. 65 коп., у зв'язку з чим, вимоги Мелітопольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Запорізькій області про стягнення податкової заборгованості у зазначеному розмірі є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Згідно із п. 87.11 ст. 87 Податкового кодексу України, орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
У відповідності до п. п. 95.1 та 95.2 ст. 95 ПКУ, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Відповідно до п. 95.3 ст. 95 ПКУ, стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Наявні матеріали справи свідчать про те, що відповідачем в порушення вимог Податкового кодексу України, не сплачено в повному обсязі суму податкового боргу з єдиного податку з фізичних осіб в розмірі 1203 грн. 65 коп., у зв'язку з чим позовні вимоги про стягнення такого боргу є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 2, 4, 7-12, 69-71, 94, 158, 161-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Місцевого бюджету м. Мелітополя (на р/р №31518970700013, одержувач платежу - Місцевий бюджет м. Мелітополя, ГУДКСУ у Запорізькій області, код 37968956, МФО 813015, код платежу 18050400) суму податкового боргу з єдиного податку з фізичних осіб у розмірі 1203 (одна тисяча двісті три) грн. 65 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя С.М. Каракуша