Постанова № 38557345, 05.05.2014, Львівський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
05.05.2014
Номер справи
914/320/14
Номер документу
38557345
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81

____________________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"05" травня 2014 р. Справа № 914/320/14

Львівський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого-судді Кузя В.Л.

суддів Желіка М.Б.

Орищин Г.В.

При секретарі Петрик К.О.

За участю представників:

прокурор - Макогон Ю.І.

від позивача та відповідача - не з'явилися;

Розглянувши апеляційну скаргу від 28.03.14 Публічного акціонерного товариства "Укрнафта"

на рішення Господарського суду Львівської області від 25.03.14

у справі № 914/320/14

за позовом: Прокурора м. Борислава, в інтересах держави - уповноваженого органу місцевого самоврядування в особі Східницької селищної ради Львівської області, смт. Східниця

до відповідача: Публічного акціонерного товариства "Укрнафта", м. Київ

про: внесення змін до договору оренди землі від 14 грудня 2009 року №04.09.439.00076,

Автоматизованою системою документообігу суду справу №914/320/14 розподілено до розгляду судді - доповідачу Кузю В.Л.

Розпорядженням голови Львівського апеляційного господарського суду від 09.04.14 у склад колегії для розгляду апеляційної скарги у справі № 914/320/14 Господарського суду Львівської області введено суддів - Малех І.Б. та Желіка М.Б.

Ухвалою Львівського апеляційного господарського суду від 11.04.14 апеляційну скаргу прийнято до провадження, справу призначено до розгляду на 05.05.14.

Рішенням Господарського суд львівської області від 25.03.14 у справі №914/320/14 (суддя Долінська О.З.). позов задоволено повністю,внесено зміни до оговору оренди землі від 14.12.09, який зареєстровано у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії Центр державного земельного кадастру за №04.09.439.00076 шляхом викладення п.5 Договору наступній редакції: "п.5 Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданого Управлінням Держкомзему у м. Бориславі Львівської області, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 36296 (тридцять шість тисяч двісті дев'яносто шість) грн. 00 коп.", внесено зміни до договору оренди землі від 14.12.09, який зареєстровано у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії Центр державного земельного кадастру за №04.09.439.00076 шляхом викладення п.9 Договору в наступній редакції: "п.9 "Орендна плата за використання земельної ділянки вноситься орендарем у грошовій формі та становить 12 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рік, що складає 4355 (чотири тисячі триста п'ятдесят п'ять) грн. 52 коп. за рік, або 362 (триста шістдесят дві) грн. 96 коп. в місяць. Орендна плата вноситься щомісячно у розмірі 1/12 частини річної орендної плати на р/р №33219812700013 в ГУДКСУ у Львівській області, м. Львів, ЗКПО 37942974, МФО 825014, код платежів 13050200, одержувач місцевий бюджет Східниця, не пізніше 10 числа, наступного за звітним місяцем", стягнуто з Публічного акціонерного товариства „Укрнафта" у доход Державного бюджету України судовий збір у сумі 1 218,00 грн.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення місцевого господарського суд та прийняти нове рішення , яким в позові відмовити. При цьому, скаржник посилається на те, що місцевим господарським судом неповно з'ясовано всі обставин, що мають значення для справи, зокрема не взято до уваги того факту, що умови договору оренди можуть бути змінені лише в тому випадку, якщо це прямо передбачено договором оренди. Також, скаржник зазначає про те , що висновки місцевого господарського суду, викладені в оскаржуваному рішенні, не відповідають обставинам справи.

Розпорядженням в.о. голови Львівського апеляційного господарського суд від 05.05.14 до складу судової колегії внесено зміни - замість судді Малех І.Б. введено суддю Орищин Г.В. з підстав, викладених у розпорядженні.

Сторони участі своїх уповноважених представників сторін у судовому засіданні не забезпечили, причини неявки суду не повідомили.

Оцінивши матеріали справи, судова колегія не вбачає підстав для відкладення розгляду справи та вважає за можливе розглянути апеляційну скаргу за відсутності зазначених представників, оскільки наявних матеріалів справи є достатньо для правильного вирішення даної справи.

Відповідно до ч. 2 ст. 85 та ч. 1 ст. 99 ГПК України у судовому засіданні 05.05.14 оголошено вступну та резолютивну частини постанови Львівського апеляційного господарського суду.

Колегія суддів обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення, з огляду на наступне:

Як вбачається з матеріалів справи, 14.12.09 між Східницькою селищною радою (орендодавець) та Відкритим акціонерним товариством «Укрнафта» (правонаступником якого є ПАТ «Укрнафта»), від імені якого діє структурна одиниця - нафтогазовидобувне управління "Бориславнафтогаз" (орендар) укладено договір оренди землі №04.09.439.00076 (а.с.13-15).

Відповідно до умов укладеного договору, орендодавець, на підставі рішення Східницької селищної ради Львівської області від 24.07.09 №472 надав, а орендар прийняв в строкове платне користування земельну ділянку для обслуговування свердловини №653 НГВУ "Бориславнафтогаз" ВАТ "Укрнафта", яка знаходиться на території Східницької селищної ради Львівської області. Договір зареєстровано у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії Центр державного земельного кадастру 16.12.09.

Відповідно до п. 2 Договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,0400 га із земель промисловості.

Актом прийому - передачі об'єкта оренди від 14.12.09 підтверджується, що орендодавець передав, а орендар прийняв в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 0,0400 га для обслуговування свердловини №653 НГВУ "Бориславнафтогаз" ВАТ "Укрнафта", яка знаходиться на території Східницької селищної ради Львівської області (а.с.18).

Відповідно до п. 5 договору, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становила 5368,00 грн.

Розмір орендної плати за використання земельної ділянки, згідно рішення Східницької селищної ради від 29.02.08 №236 становить 12 % від нормативно - грошової оцінки, що складає 644,16 грн. за рік. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі 53,68 грн., щомісячними платежами на розрахунковий рахунок 33219812700013 в ГУДКУ у Львівській області, МФО 825014, код ЄДРПОУ 22402093, отримувач Східницька селищна рада, код платежу 13050200 (п.9 договору).

Договір укладено терміном на 25 (двадцять п'ять) років (п. 8 Договору).

Рішенням Східницької селищної ради № 8 від 30.12.10 затверджено нову нормативно-грошову оцінку земель смт. Східниця. (а.с. 24)

21 січня 2011 року Східницькою селищною радою прийнято рішення №24 "Про затвердження Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення та її справляння". (а.с. 22-23).

Пунктом 2.4. затвердженого Положення визначено, що річний розмір орендної плати за земельні ділянки для обслуговування свердловин та технологічної інфраструктури, об'єктів зв'язку,господарських споруд обслуговуючої інфраструктури, електричних підстанцій становить 12% відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. (а.с.26)

Листом №28 від 24.01.11 та листом №509-535 від 12.09.11 позивач направив відповідачу повідомлення про зміну орендної плати за земельні ділянки комунальної власності і про необхідність внести зміни до договору оренди (а.с. 20, 21). Проте, відповідачем не вчинено будь - яких дій та не надано відповіді на вказаний лист. Доказів протилежного відповідачем не подано.

У зв'язку з недосягненням домовленості між сторонами у вказаному питанні прокурор звернувся до суду з відповідним позовом в інтересах Східницької селищної ради.

Згідно ст.206 Земельного кодексу України, використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Відповідно до ст.21 Закону України "Про оренду землі" розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Відповідно до п.288.5.1 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється в договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.

Згідно п. 274.1 ст.274 Податкового кодексу України, ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 і 278 цього Кодексу.

Згідно ст. 271 Податкового кодексу України базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.

Відповідно з п.14.1.125 ст.14 Податкового кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Відповідно до ч.5 ст.5, п.2 ч.1 ст.13 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка використовується при визначенні розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Методику розрахунку ставок земельного податку визначено в ст.7 Закону України "Про плату за землю".

Порядок проведення нормативної грошової оцінки земель не рідше ніж один раз на 5-7 років передбачений ст.18 Закону України "Про оцінку земель".

Згідно приписів ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території, а тому у разі прийняття відповідним органом рішення про внесення змін щодо ставок орендної плати за земельні ділянки та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть були не взяті судом до уваги лише у разі скасування такого рішення органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.

Згідно ст.632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. При цьому, зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Відповідно до ст.ст.651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно ст.30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі не досягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Згідно ч.2, 3, 4 ст.188 Господарського кодексу України, сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Відтак, колегія суддів зазначає, що нормами законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною.

Щодо твердження апелянта про порушення правил територіальної підсудності судом першої інстанції, Львівський апеляційний господарський суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.8 ст.16 ГПК України справи у спорах, передбачених пунктом 6 частини першої статті 12 цього Кодексу, розглядаються господарським судом за місцезнаходженням об'єктів земельних відносин або основної їх частини, за винятком справ, передбачених частиною четвертою цієї статті.

Відтак, враховуючи, що земельна ділянка розташована в межах територіальної підсудності Господарського суду Львівської області, саме цей суд мав розглянути спір.

Відповідно до вищевикладеного суд апеляційної інстанції зробив висновок, що доводи апеляційної скарги не спростовують правильних висновків суду першої інстанції викладених в рішенні, а тому рішення місцевого господарського суду від 25.03.14 у цій справі є законним та обґрунтованим, а тому його слід залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

Також суд апеляційної інстанції, враховуючи положення ст.ст.49, 105 ГПК України, зробив висновок про те, що витрати за подання апеляційної скарги слід покласти на апелянта.

Відтак, керуючись ст.ст. 99, 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, -

Львівський апеляційний господарський суд ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" без задоволення.

2. Рішення Господарського суду Львівської області від 25.03.14 у справі № 914/320/14 залишити без змін.

3. Судовий збір за розгляд справи в суді апеляційної інстанції покласти на скаржника.

4. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.

Повний текст постанови складено 06.05.14

Головуючий суддя Кузь В.Л.

Суддя Желік М.Б.

Суддя Орищин Г.В.