ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
____________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"05" травня 2014 р. Справа № 914/344/13-г
Львівський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого-судді Кузя В.Л.
суддів Желіка М.Б.
Орищин Г.В.
При секретарі Петрик К.О.
За участю представників:
прокурор - Яворський Я.Т.
від позивача та відповідача - не з'явилися;
Розглянувши апеляційну скаргу від 08.04.14 Публічного акціонерного товариства "Укрнафта"
на рішення Господарського суду Львівської області від 02.04.14
у справі № 914/344/13-г
за позовом: Прокурора міста Борислава в інтересах держави в особі Бориславської міської ради Львівської області, м.Борислав.
до відповідача: Публічного акціонерного товариства "Укрнафта",м.Київ.
про внесення змін до договору оренди землі від 07.10.2010 року № 04.10.439.00054.
Автоматизованою системою документообігу суду, справу №914/344/13-г розподілено до розгляду судді - доповідачу Кузю В.Л.
Розпорядженням голови Львівського апеляційного господарського суду від 22.04.14 у склад колегії для розгляду апеляційної скарги у справі № 914/344/13-г Господарського суду Львівської області введено суддів - Желіка М.Б. та Костів Т.С.
Ухвалою Львівського апеляційного господарського суду від 22.04.14 апеляційну скаргу прийнято до провадження, справу призначено до розгляду на 05.05.14.
Рішенням Господарського суд львівської області від 02.04.14 у справі 3№914/344/13-г (суддя Запотічняк О.Д.) позов задоволено повністю, внести зміни до укладеного між Бориславською міською радою та Публічним акціонерним товариством "Укрнафта" договору оренди землі № 04.10.439.00054 від 07 жовтня 2010 р., зареєстрованого 24.12.2010р. в Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії ДП "Центр державного земельного кадастру" за № 04.10.439.00054, шляхом викладення п. 5 Договору в наступній редакції: „п.5 Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 54268, 38 грн., відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданого Управлінням Держкомзему у м. Борислав Львівської області від 14.02.2012 року № 619", внесено зміни до укладеного між Бориславською міською радою та Публічним акціонерним товариством "Укрнафта" договору оренди землі № 04.10.439.00054 від 07 жовтня 2010 р., зареєстрованого 24.12.10 в Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії ДП "Центр державного земельного кадастру" за № 04.10.439.00054, шляхом викладення п. 9 Договору в наступній редакції: " п.9 Орендна плата згідно рішення Бориславської міської ради від 17 листопада 2011 року № 420 становить 12% (дванадцять) від нормативної грошової оцінки і вноситься орендарем у грошовій формі, що складає 6512, 20 грн. в рік (шість тисяч п'ятсот дванадцять гривень 20 копійок), або 542, 68 грн. (п'ятсот сорок дві гривні 68 копійок) в місяць, щомісячними платежами на розрахунковий рахунок 33210812700012 в УДКСУ у м.Бориславі Львівської області, код ЗКПО 37942974, код платежу 13050200, отримувач Бориславська міська рада", стягнуто з Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" в дохід Державного бюджету України 1147,00 грн. судового збору.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення місцевого господарського суд та прийняти нове рішення , яким в позові відмовити. При цьому, скаржник посилається на неповне з'ясування місцевим господарським судом обставин, що мають значення для справи, зокрема не взято до уваги того факту, що умови договору оренди можуть бути змінені лише в тому випадку, якщо це прямо передбачено договором оренди. Крім того, скаржник, зазначає проте, що місцевим господарським судом під час прийняття рішення проігноровано норми ЦК України, а саме: ст..ст.15,58,525,632,651,652,792 ЦК України, норми Закону України «Про оренду землі» та Податкового кодексу України.
Розпорядженням в.о. голови Львівського апеляційного господарського суд від 05.05.14 до складу судової колегії внесено зміни - замість судді Костів Т.С. введено суддю Орищин Г.В. з підстав, викладених у розпорядженні.
Сторони участі своїх уповноважених представників сторін у судовому засіданні не забезпечили, причини неявки суду не повідомили.
Оцінивши матеріали справи, судова колегія вважає за можливе розглянути апеляційну скаргу за відсутності представників сторін, оскільки наявних матеріалів справи є достатньо для правильного вирішення даної справи.
Відповідно до ч. 2 ст. 85 та ч. 1 ст. 99 ГПК України у судовому засіданні 05.05.14 оголошено вступну та резолютивну частини постанови Львівського апеляційного господарського суду.
Колегія суддів обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення, з огляду на наступне:
Як вбачається з матеріалів справи, 07.10.10 між Бориславською міською радою (орендодавець) та Відкритим акціонерним товариством «Укрнафта» (правонаступником якого є ПАТ «Укрнафта»), від імені якого діє структурна одиниця - нафтогазовидобувне управління "Бориславнафтогаз" (орендар) укладено договір оренди землі №04.10.439.00054 (а.с.10-12).
За умовами договору відповідач отримав в строкове платне користування земельну ділянку площею 0,0691 га. промислового призначення з орендною платою в розмірі 71,55 грн. в місяць, яка знаходиться на території Бориславської міської ради.
Договір укладено на 25 (двадцять п'ять) років, але при цьому, орендар має право на дострокове повернення даної земельної ділянки орендодавцю згідно чинного законодавства України (п. 8 Договору).
Актом прийому - передачі об'єкта оренди від 07.10.10 підтверджується, що орендодавець передав, а орендар прийняв в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 0,0691 га для обслуговування свердловини №1199 НГВУ "Бориславнафтогаз" ВАТ "Укрнафта"(а.с.13).
Розмір орендної плати за використання земельної ділянки, згідно рішення Бориславської міської ради від 06.03.08 №568 становить 3% від нормативної грошової оцінки та вноситься орендарем у грошовій формі щомісячними платежами в розмірі 71,55 грн. (п.9 договору)
Рішенням Бориславської міської ради від 23.09.11 №373 було затверджено нормативно-грошову оцінку земель м. Борислава (а.с.23).
Крім цього, Рішенням Бориславської міської ради від 17.11.11 № 420 було внесено доповнення до Положення про порядок визначення і справляння орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення у м. Бориславі (а.с.31).
Пунктом 2.4. Положення визначено, що річний розмір орендної плати за земельні ділянки для обслуговування свердловин з видобутку нафти та газу, об'єктів інфраструктури, які належать до нафтогазової галузі становить 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 14.02.12 №619 року, нормативна грошова оцінка орендованої відповідачем земельної ділянки складає 54268,38 грн. (а.с.17).
У зв'язку із зміною нормативної грошової оцінки орендованої відповідачем земельної ділянки, Бориславська міська рада звернулася до відповідача з листом від 31.07.12 №3-21/1877, в якому повідомила останнього про затвердження нової грошової оцінки земель м. Борислава та запропонувала укласти договори з урахуванням зміни оцінки земель м. Борислава (а.с.18).
Листом від 13.11.12 №3-18/2934 позивач направив відповідачу додаткові угоди до договорів оренди землі відповідно до нової нормативної грошової оцінки (а.с.19).
Листом від 14.12.12 №3-18/3255 позивач повторно звернувся до відповідача з пропозицією укласти договори з урахуванням зміни оцінки земель м. Борислава (а.с.21).
Також, позивач повідомив відповідача, що в разі не підписання додаткових угод, спір вирішуватиметься в судовому порядку.
Однак, відповідач не відреагував на повторну пропозицію позивача, додаткову угоду щодо внесення змін до договору з позивачем не уклав. Доказів протилежного в матеріалах справи не міститься.
Враховуючи. що у позасудовому порядку досягти згоди щодо зміни умов договору сторонам не вдалося, прокурор в інтересах держави в особі Бориславської міської ради звернувся до ПАТ «Укрнафта» з позовом про внесення змін до договору оренди.
Згідно ч. 2 ст.11 ЦК України підставами виникнення прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Статтею 627 ЦК України визначено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з врахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
У відповідності із ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ст. 792 ЦК України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Згідно з ст. 1 Закону України "Про оренду землі" орендою землі є засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користуватися на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (ст.13 Закону України "Про оренду землі").
Згідно ст. 206 Земельного кодексу України, використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Відповідно до п. 14.1.136 ст.14 Податкового кодексу України, орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності є обов'язковим платежем, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є однією з істотних умов договору оренди землі (ч. 1 ст. 15 Закону України "Про оренду землі").
Згідно ч. 2 ст. 21 Закону України "Про оренду землі" розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Відповідно до ч. 5 ст. 5 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка використовується при визначенні розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
У відповідності до п. 2 ч. 1 ст. 13 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Згідно з п. 14.1.125 ст. 14 Податкового кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
При цьому, нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, незалежно від їх цільового призначення та земельних ділянок сільськогосподарського призначення, розташованих за межами населених пунктів, проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років; а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років (ст.18 Закону України "Про оцінку земель").
У відповідності до ч. 1 ст. 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.
Статтею 288.5., підпунктом 288.5.1 Податкового кодексу України визначено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом. Не може перевищувати: а) для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; б) для земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності та надані для будівництва та/або експлуатації аеродромів - чотирикратний розмір земельного податку, що встановлюється цим розділом; в) для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки (підпункт 288.5.2).
Таким чином, перевіряючи доводи апеляційної скарги в частині покликання скаржника на те, що умовами укладеного договору встановлено виключний перелік підстав, за умови настання яких, розмір орендної плати може бути переглянутий, проте, такої підстави, як затвердження органом місцевого самоврядування нової нормативної грошової оцінки договором не передбачено, а тому на думку скаржника відсутні будь-які правові підстави для внесення змін до договору оренди землі, колегія суддів з урахуванням вищенаведеного аналізу діючого законодавства, вважає безпідставними.
Крім цього, відповідно до п. 2.19. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17 травня 2011 року №6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
Водночас, колегія суддів вважає за доцільне зазначити, що рішення Бориславської міської ради Львівської області № 373 від 23.09.11 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Борислава" на даний час є чинне та у відповідності до вимог законодавства України підлягає обов'язковому виконанню.
Також судова колегія зазначає, що положеннями п. 13 договору передбачено, що розмір орендної плати переглядається 1 (один) раз в рік, у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.
Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору розв'язується у судовому порядку ( п.36 договору).
Відповідно до ч. 1 ст. 188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або договором.
Відповідно до ст. 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Отже, нормами законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом.
З огляду на викладене, колегія суддів зазначає, що встановивши підстави для зміни розміру орендної плати у договорі через його невідповідність встановленому законом розміру, Бориславська міська рада вправі вимагати від орендаря приведення цього договору у відповідність до вимог законодавства, шляхом внесення відповідних змін з метою усунення порушення сторонами договору вимог законодавства, обов'язкового для позивача і відповідача.
А відтак, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком місцевого господарського суду, що пропозиція позивача про внесення змін до договору оренди землі відповідає нормативно-правовим актам, у тому числі рішенням органу місцевого самоврядування.
Разом з тим, перевіряючи доводи апеляційної скарги в частині покликання скаржника на порушення судом першої інстанції правил територіальної підсудності, оскільки вважає, що у відповідності до ст. 15 ГПК України дана справа підсудна Господарському суду м. Києва, колегія суддів вважає такі необґрунтованими, оскільки згідно із ст.12, 16 ГПК України справи у спорах, що виникають із земельних відносин, в яких беруть участь суб'єкти господарської діяльності, за винятком тих, що віднесено до компетенції адміністративних судів, розглядаються господарським судом за місцезнаходженням об'єктів земельних відносин або основної їх частини, а як уже зазначено вище, згідно договору оренди землі від 07.10.10, позивачем надано відповідачу в строкове платне користування земельну ділянку для обслуговування свердловини № 1199 НГВУ "Бориславнафтогаз" ВАТ "Укрнафта", які знаходяться на території Бориславської міської ради Львівської області.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що скаржником у справі не доведено обставини на які він покликається, як на підставу своїх вимог, а тому не вбачає підстав для скасування рішення Господарського суд Львівської області від 02.04.14 у даній справі.
Судові витрати покласти на скаржника відповідно до вимог ст.49 ГПК України.
Відтак, керуючись ст.ст. 99, 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, -
Львівський апеляційний господарський суд ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" без задоволення.
2. Рішення Господарського суду Львівської області від 02.04.14 у справі № 914/344/13-г залишити без змін.
3. Судовий збір за розгляд справи в суді апеляційної інстанції покласти на скаржника.
4. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.
Повний текст постанови складено 06.05.14
Головуючий суддя Кузь В.Л.
Суддя Желік М.Б.
Суддя Орищин Г.В.