Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 квітня 2014 р. Справа № 805/2738/14
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Чекменьова Г.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Костянтинівка та Костянтинівському районі Донецької області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 4 600,43 грн.,
В С Т А Н О В И В:
Управління Пенсійного фонду України в м. Костянтинівка та Костянтинівському районі Донецької області звернулося до суду з адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 4 600,43 грн. Правовою підставою стягнення позивач вважає норми Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Представник позивача у судове засідання не з'явився, про дату, час і місце судового розгляду повідомлявся належним чином, надав до суду заяву, в якій зазначив, що позовні вимоги підтримує та просить розглядати справу в порядку письмового провадження.
Відповідач у судове засідання не з'явилася, про дату, час і місце судового розгляду повідомлялася належним чином, причин неявки суду не повідомила. Заяв про відкладення розгляду справи відповідач суду не надавав.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи суд встановив наступне.
Позивач - Управління Пенсійного фонду України в м. Костянтинівка та Костянтинівському районі Донецької області, є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього п. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Положенням про Пенсійний фонд України», затвердженим Указом Президента України від 6 квітня 2011 року №384/2011.
Відповідач - ОСОБА_1 є суб'єктом підприємницької діяльності, страхувальником та платником страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, зареєстрований в управлінні Пенсійного фонду України в м. Костянтинівка та Костянтинівському районі Донецької області як платник внесків.
За даними облікової картки відповідача, який обрав спрощену систему оподаткування, станом на 16.01.2014 р. заборгованість складала 4970,43 грн. У зв'язку з добровільною частковою сплатою відповідачем суму єдиного внеску у розмірі 540 грн. (а.с. 6,7) заборгованість складає 4 600,43 грн.
Згідно з пунктом 1 «Положення про Пенсійний фонд України», затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року N 384/2011 (далі «Положення), Пенсійний фонд України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
З 1 січня 2011 року набрав чинності Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-VI від 08.07.2010 (далі - Закон №2464-VI), яким введено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та який визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку вказаного внеску, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Відповідно до частини 7 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій.
На період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
Позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача, як страхувальника, заборгованості із сплати страхових внесків до УПФУ за періоди: за 2012 рік - в сумі 4 032,42 грн., за І квартал 2013 року - в сумі 398,01 грн. та застосування штрафної санкції за неподання звітності за 2012 рік на суму 170 грн., на підставі п. 4 ч.11 ст. 25 ЗУ №2464, тобто щодо заборгованості, яка виникла станом на 16.01.2014 року у розмірі 4 600,43 грн.
Відповідно до частини 3 статті 18 Закону №1058-IV страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом.
Згідно частини 4 статті 20 Закону №1058-IV сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду.
На підставі частини 6 статті 20 Закону №1058-IV страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Відповідно до частини 12 статті 20 Закону №1058-IV страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Страхувальниками згідно з пунктом 5 статті 14 Закону №1058-IV є застраховані особи, зазначені в пунктах 3 і 4 статті 11 та частині першій статті 12 цього Закону.
Відповідно до пункту 3 статті 11 Закону №1058-IV загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, у тому числі ті, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок), та члени сімей зазначених фізичних осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.
Стаття 15 Закону №1058-IV передбачає, що платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону.
Законом України від 8 липня 2010 року №2461-VI «Про внесення змін до законів України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» та «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» були внесені зміни до підпункту 4 пункту 8 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України від 9 липня 2003 року №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Вказана норма була викладена в наступній редакції:
«4) фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок), та члени сімей зазначених осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, на період дії законодавчих актів з питань особливого способу оподаткування сплачують страхові внески в порядку, визначеному цим Законом.
Сума страхового внеску встановлюється зазначеними особами самостійно для себе та членів їх сімей, які беруть участь у провадженні такими особами підприємницької діяльності та не перебувають з ними у трудових відносинах. При цьому сума страхового внеску з урахуванням частини фіксованого або єдиного податку, що перерахована до Пенсійного фонду України, повинна становити не менше мінімального розміру страхового внеску за кожну особу та не більше розміру страхового внеску, обчисленого від максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, оподатковуваного доходу (прибутку), загального оподатковуваного доходу, з якої сплачуються страхові внески».
Нова редакція підпункту 4 пункту 8 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України від 9 липня 2003 року №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» набула чинності з моменту опублікування, тобто з 17.07.2010 (Газета «Голос України» №131 від 17.07.2010).
Відповідно до підпункту 1 частини 8 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV, в редакції, що діяла на час спірних правовідносин (липень-вересень 2010 року), страхові внески, що перераховуються до солідарної системи сплачуються страхувальниками та застрахованими особами на умовах і у порядку, визначених цим Законом та в розмірах, передбачених Законом України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» для відповідних платників збору.
Статтею 1 Закону України від 26 червня 1997 року №400/97-ВР «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №400/97-ВР) встановлено перелік осіб, що є платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування. Зокрема, відповідно до пункту 3 статті 1 цього Закону, платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які не використовують працю найманих працівників.
Указ Президента України від 03.07.1998 №727/98 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва», в редакції Указу Президента України від 28.06.1999 № 746/99, передбачає, що суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа сплачує єдиний податок щомісяця не пізніше 20 числа наступного місяця на окремий рахунок відділень Державного казначейства України.
Відділення Державного казначейства України наступного дня після надходження коштів перераховують суми єдиного податку у таких розмірах: до місцевого бюджету - 43 відсотки; до Пенсійного фонду України - 42 відсотки; на обов'язкове соціальне страхування - 15 відсотків (у тому числі до Державного фонду сприяння зайнятості населення - 4 відсотки) для відшкодування витрат, які здійснюються відповідно до законодавства у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, а також витрат, зумовлених народженням та похованням.
За даними картки-розрахунку сплати страхових внесків, наданої УПФУ, сума зарахованої частини єдиного податку до бюджету Пенсійного фонду України за період з 01.01.2012 по 16.01.2014 склала 4 430,43 грн. зі штрафними санкціями у розмірі 170 грн., загальна сума складає 4 600,43 грн.
Згідно з редакцією статті 1 Закону №1058-IV, що діяла на час спірних відносин, мінімальний страховий внесок це сума коштів, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір страхового внеску, встановлених законом на день отримання заробітної плати (доходу).
За даними картки-розрахунку сплати страхових внесків, наданої УПФУ, сума страхового внеску з урахуванням частини фіксованого податку, що перерахована до Пенсійного фонду України, яку мав сплатити ФОП ОСОБА_1 4 600,43 грн. (нарахування ставки єдиного внеску, встановленого законодавством для обов'язкової сплати, -34,7%: а саме:
- за 2012 рік - в сумі 4 032,42 грн. граничний строк сплати 21.01.2013р.;
- за І квартал 2013рік в сумі 398,01 грн.(нарахування за січень 2013 рік) граничний строк сплати 22.04.2013 року;
- застосування фінансових санкцій за неподання звітності за 2012 рік на суму 170 грн.
Таким чином, заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за віще вказані періоди в сумі 4 600,43 гривень підлягає стягненню з відповідача.
Щодо стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування суд зазначає наступне.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначаються Законом №2464-VI.
Згідно пункту 2 частини 1 статті 1 Закону №2464-VI єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
У відповідності до пункту 4 статті 4 Закону №2464-VI платниками єдиного внеску є: фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.
Обов'язком платника єдиного внеску, згідно Закону №2464-VI, являється своєчасність, повність нараховування, обчислення та сплата єдиного внеску. Відповідно до підпункту 3 пункту 1 статті 7 Закону № 2464-VI єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пункті 4 частини 1 статті 4 цього Закону, які обрали спрощену систему оподаткування, - на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе та членів сім'ї, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за кожну особу.
Згідно частини 11 статті 8 Закону №2464-VI єдиний внесок для платників, зазначених у пунктах 4 та 5 частини першої статті 4 цього Закону, встановлюється у розмірі 34,7 відсотка визначеної пунктами 2 та 3 частини першої статті 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску.
Згідно частини 8 статті 9 Закону №2464-VI платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. У відповідності до частини 12 статті 9 Закону №2464-VI єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Управлінням Пенсійного фонду України в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області було надіслано на адресу відповідача вимоги №Ф01-26/549 від 29.04.2013 року, №Ф01-26/277 від 27.03.2013 року (а.с. 10,12), та рішення №01-50/434 від 27.03.2013 року (а.с. 8) про застосування штрафної санкції за неподання звітності за 2012 рік, за якими в десятиденний термін з дня їх отримання недоїмка не була сплачена.
Оскільки відповідач станом на 16.01.2014 р. перебував на спрощеній системі оподаткування, то відповідно до вимог Закону №2464-VI мав сплачувати єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі мінімального страхового внеску, а тому вимоги про стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску за 2012 рік та І квартал 2013 року в сумі 4 600,43 грн. підлягають задоволенню.
З урахуванням встановлених обставин у справі суд прийшов до висновку, що позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України в м. Костянтинівка та Костянтинівському районі Донецької області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 4 600,43 грн. підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, судові витрати з відповідача не підлягають стягненню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 7, 17, 86, 94, 158-163, 254 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Задовольнити адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в м. Костянтинівка та Костянтинівському районі Донецької області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 4 600,43 грн.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Костянтинівка та Костянтинівському районі Донецької області (85113, Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Ціолковського,25, ЄДРПОУ 37544278) заборгованість з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 4 600 (чотири тисячі шістсот) грн. 43 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого КАС України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана до адміністративного суду апеляційної інстанції через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Чекменьов Г.А.