Постанова № 38535350, 24.04.2014, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.04.2014
Номер справи
2а-5070/12/1370
Номер документу
38535350
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 квітня 2014 року Справа № 876/1462/14

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого-судді: Кухтея Р.В.

суддів: Гінди О.М., Старунського Д.М.

з участю секретаря судового засідання: Рак Х.І.

представника відповідача: Ткачука Т.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Колібрі» на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 26 грудня 2013 року за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Колібрі» до Головного управління Міндоходів у Львівській області про скасування рішення та розпорядження,

в с т а н о в и в :

У червні 2012 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Колібрі» (далі - ТзОВ «Колібрі») звернулося в суд з позовом до Головного управління Міндоходів у Львівській області (далі - ГУ Міндоходів у Львівській області) про визнання протиправним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій та розпорядження про анулювання ліцензії.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 26.12.2013 р. в задоволені позову було відмовлено.

Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, її оскаржив позивач. Апеляційну скаргу мотивує тим, що суд першої інстанції прийшов до помилкового висновку про застосування подвійної штрафної санкції, оскільки двох окремих правопорушень, за які передбачені окремі штрафні санкції, ним не вчинялось. Крім того, за результатами проведеної перевірки податковий орган повинен був прийняти податкове повідомлення-рішення. Тому просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги повністю.

Заслухавши суддю-доповідача, представника відповідача Ткачука Т.А., який просив відхилити апеляційну скаргу, а постанову суду першої інстанції залишити без змін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги в їх сукупності, колегія судів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а постанова суду першої інстанції скасуванню з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що 11 травня 2012 року в приміщенні магазину по вул.Замарстинівська,162, м.Львів, що належить ОСОБА_2, продавець ОСОБА_3 продала слабоалкогольний напій «Ром-Кола» та пачку цигарок «Честерфілд класик блю» особі, яка не досягла 18 років - ОСОБА_4 (ІНФОРМАЦІЯ_1, проживає: АДРЕСА_1). Даний факт підтверджується копією постановою №15/2 про адміністративне правопорушення за ч.2 ст.156 КУпАП від 07.06.2012 р., який складено щодо продавця.

Крім того, як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_3 (найманий працівник) сплатила штраф в розмірі 30 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в сумі 510 грн. за порушення вимог ч.2 ст.156 КУпАП, що є доказом визнання правопорушником своєї вини. Дана обставина підтверджується ухвалою Шевченківського районного суду м. Львова від 26.04.2013 р.

З матеріалів справи видно, що 11.05.2012 р. Регіональним управлінням департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів у Львівській області було складено акт №66/210/13840517 з питань дотримання вимог Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», яким встановлено порушення вимог п.2 ч.1 ст.15-3 вказаного Закону.

29.05.2012 р. Регіональним управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України у Львівській області винесено рішення № 130052, яким до ТзОВ «Колібрі» нараховано штрафну санкцію в розмірі 13 600 грн. та розпорядження №154 про анулювання ліцензії.

Суд відмовляючи в задоволені позову виходив з того, що КУпАП передбачено відповідальність за продаж алкогольних напоїв та тютюнових виробів особам, які не досягли 18 років, а також є підставою для застосування фінансових санкцій передбачених Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» та прийняття розпорядження про анулювання ліцензії.

Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції та вважає їх помилковими, виходячи з наступного.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно п. 3.19. Положення про Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України від 10 лютого 2007 року № 71 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 лютого 2007 року за № 116/13383 (далі Положення), до функцій Департаменту належить застосування у випадках, передбачених законодавством, фінансових санкцій до суб'єктів господарювання за порушення вимог законодавства, яке регулює відносини у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів.

Статтею ст. 15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» встановлено заборону щодо продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та тютюнових виробів особам, які не досягли 18 років.

Статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» встановлено відповідальність за порушення норм цього Закону. Наведений у зазначеній статті перелік підстав є вичерпним, а тому не підлягає довільному та розширеному тлумаченню й застосуванню.

Продавець пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових або тютюнових виробів зобов'язаний отримати у покупця, який купує пиво (крім безалкогольного), алкогольні напої, слабоалкогольні напої, вина столові або тютюнові вироби, паспорт або інші документи, які підтверджують вік такого покупця, якщо у продавця виникли сумніви щодо досягнення покупцем 18-річного віку.

Відповідно до абзацу 9 частини 2 статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» за порушення вимог статті 15-3 цього Закону до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 6800 гривень.

Постановою Кабінету Міністрів України від 02 червня 2003 року №790 затверджено Порядок застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».

П.5 вищевказаного Порядку передбачено, що підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є, зокрема, матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання суб'єктами господарювання вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

Відтак, аналізуючи наведені норми законодавства, колегія суддів приходить до висновку, що відповідачем неправомірно було визначено розмір штрафу в сумі 13 600 грн. за продаж алкогольних напоїв та тютюнових виробів особам, які не досягли 18 років, оскільки до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі порушення вимог статті 15-3 цього Закону в розмірі 6800 грн., яка не передбачає окремо відповідальності за продаж алкогольних напоїв і тютюнових виробів.

Матеріалами справи підтверджується той факт, що продаж слабоалкогольних напоїв та тютюнових виробів було здійснено однією особою і в один час, тому підстави для застосування подвійної штрафної санкції колегія суддів не вбачає.

Таким чином, вищезазначені обставини свідчать про відсутність порушення ТзОВ «Колібрі» вимог Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» в частині застосування фінансової санкції у подвійному розмірі.

Також, згідно зі ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» ліцензія анулюється шляхом прийняття органом, який видав ліцензію, відповідного письмового розпорядження на підставі порушення вимог ст.15-3 цього Закону щодо продажу алкогольних напоїв, тютюнових виробів особам, які не досягли 18 років або у не визначених для цього місцях.

Аналізуючи наведені законодавчі приписи, колегія суддів дійшла висновку, що правовою підставою для анулювання ліцензії на право продажу тютюнових/алкогольних виробів є встановлення факту порушення вимог ст.15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».

Колегія суддів, з огляду на зазначене вище вважає, що суд першої інстанції, вирішуючи даний публічно-правовий спір, ухвалив рішення з порушенням норм матеріального та процесуального права, тому наявні підстави для скасування такого та прийняття нового про часткове задоволення позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, п.3 ч.1 ст.198, п. 4 ч.1 ст.202, ч.2 ст.205, ст.ст. 207, 254 КАС України, колегія суддів

п о с т а н о в и в :

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Колібрі» задовольнити частково.

Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 26 грудня 2013 року скасувати та прийняти нову, якою частково задовольнити позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Колібрі» в частині застосування фінансової санкції у подвійному розмірі.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом 20 днів після набрання нею законної сили.

Головуючий : Р.В.Кухтей

Судді : О.М.Гінда

Д.М.Старунський

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 29.04.2014 р.