Постанова № 38529817, 23.04.2014, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.04.2014
Номер справи
813/2512/14
Номер документу
38529817
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Справа №813/2512/14

23 квітня 2014 року Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді Кузана Р.І.,

з участю секретаря судового засідання Перчак С.В.,

представника позивача Гічви Ю.Я.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові адміністративну справу за позовом Дрогобицького міськрайонного центру зайнятості до ОСОБА_2 про повернення коштів,

в с т а н о в и в:

Дрогобицький міськрайонний центр зайнятості (далі - Дрогобицький МРЦЗ) звернувся до суду з позовом про стягнення з ОСОБА_2 незаконно отриманої допомоги по безробіттю в сумі 775 грн. 64 коп. В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що відповідач, перебуваючи на обліку в центрі зайнятості як безробітний з 19.04.2013р. та одержуючи допомогу по безробіттю, всупереч вимог частини 2 статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" не повідомив про укладення між ним та ТзОВ "Універсальна бурова техніка" договору цивільно-правового характеру, відповідно до якого йому нарахована винагорода. У результаті цього, відповідачу без належних підстав було виплачено допомогу з безробіття в загальній сумі 775,64 грн. Вважає, що безпідставно виплачена сума допомоги по безробіттю підлягає стягненню з відповідача, оскільки в добровільному порядку він відмовляється її повернути.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, вказаних в позовній заяві. Просив позов задовольнити.

Відповідач в судове засідання не з'явився, про дату, час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином.

Відповідно до положень статті 128 КАС України справа вирішена на підставі наявних у ній доказів.

З'ясувавши обставини, на які позивач посилається як на підставу своїх вимог та дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, суд встановив наступне:

19.04.2013р. ОСОБА_2 звернувся до Дрогобицького МРЦЗ з заявою про надання йому статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю відповідно до Закону України "Про зайнятість населення" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" до вирішення питання його працевлаштування. Одночасно в даній заяві ОСОБА_2 особисто засвідчив, що він не має постійного чи тимчасового заробітку, зокрема за договорами цивільно-правового характеру, права на пенсію за віком, у тому числі на пільгових умовах, на пенсію за вислугу років або інших передбачених законодавством доходів, не є членом особистого селянського господарства, не є фермером або членом сім'ї фермера, що бере участь у виробництві, не зареєстрований як фізична особа-підприємець, не належить до громадян, які забезпечують себе роботою самостійно, йому не призначена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею З-річного (6-річного) віку.

Наказом від 19.04.2013р. №НТ130419 Дрогобицьким МРЦЗ ОСОБА_2 надано статус безробітного.

Наказом від 27.05.2013р. №НТ130527 ОСОБА_2 призначено допомогу по безробіттю з 26.04.2013р. по 20.04.2014р. та відповідно до наказу від 25.07.2013р. №НТ130725 розпочато виплату такої.

Відповідач, за час перебування на обліку в Дрогобицьомку МРЦЗ в якості безробітного, з червня 2013 року по жовтень 2013 року отримав допомогу по безробіттю в сумі 775 грн. 64 коп., що підтверджується наявною в матеріалах справи довідкою Дрогобицького МРЦЗ.

На виконання своїх повноважень, передбачених Порядком взаємодії суб'єктів інформаційного обміну щодо надання та використання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, затверджених спільним наказом Держпідприємництва, ДПА та Держкомстату від 07.12.2005р. № 121/560/406, Дрогобицьким МРЦЗ проведено розслідування страхового випадку та обґрунтованості виплат ОСОБА_2 матеріального забезпечення. Результати вказаного розслідування оформлено актом №466 від 25.12.2013р. Так, з вказаного акта слідує, що між ТзОВ «Універсальна бурова техніка» та ОСОБА_2 був укладений цивільно-правовий договір про виконання робіт від 12.06.2013р. На підставі акта-здачі виконаних робіт від 21.06.2013р. відповідачу Товариством з обмеженою відповідальністю «Універсальна бурова техніка» було нараховано та виплачено винагороду за виконані роботи в сумі 820 грн.

На підставі встановленого розслідуванням факту неподання ОСОБА_2 відомостей, що впливали на умови виплати матеріального забезпечення, Дрогобицьким МРЦЗ 26.12.2013р. прийнято рішення про повернення незаконно отриманої допомоги по безробіттю за період з 12.06.2013р. по 28.10.2013р. в сумі 775 грн. 64 коп.

Про своє рішення позивач повідомив відповідача листом №3072/07 від 26.12.2013р., одночасно запропонувавши протягом 15 календарних днів з дня отримання цього повідомлення, повернути одержані кошти.

Відповідач кошти не повернув, що зумовило звернення Дрогобицького МРЦЗ до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції України зобов'язано органи державної влади та їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України.

Правові, економічні та організаційні засади реалізації державної політики у сфері зайнятості населення, гарантії держави щодо захисту прав громадян на працю та реалізації їхніх прав на соціальний захист від безробіття визначає Закон України «Про зайнятість населення» від 05 липня 2012 року № 5067-VI (далі - Закон № 5067), який набрав чинності з 01 січня 2013 року.

Згідно з п.2 ч.1 ст.1 Закону № 5067 безробітний - особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи.

Зайнятість - не заборонена законодавством діяльність осіб, пов'язана із задоволенням їх особистих та суспільних потреб з метою одержання доходу (заробітної плати) у грошовій або іншій формі, а також діяльність членів однієї сім'ї, які здійснюють господарську діяльність або працюють у суб'єктів господарювання, заснованих на їх власності, у тому числі безоплатно, що передбачено п.7 ч.1 ст.1 Закону № 5067.

Відповідно до ч.3 ст. 3 Закону № 5067 зайнятість населення забезпечується шляхом встановлення відносин, що регламентуються трудовими договорами (контрактами), провадження підприємницької та інших видів діяльності, не заборонених законом.

Коло осіб, які належать до зайнятого населення, визначене ст.4 Закону № 5067, відповідно до ч.1 якої до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, що навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах та поєднують навчання з роботою.

Частиною 1 ст.43 Закону № 5067 статусу безробітного може набути: 1) особа працездатного віку до призначення пенсії (зокрема на пільгових умовах або за вислугу років), яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, готова та здатна приступити до роботи; 2) інвалід, який не досяг встановленого ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсійного віку та отримує пенсію по інвалідності або соціальну допомогу відповідно до законів України «Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам» та «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам»; 3) особа, молодша 16-річного віку, яка працювала і була звільнена у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, зокрема припиненням або перепрофілюванням підприємств, установ та організацій, скороченням чисельності (штату) працівників.

За приписами ч.2 ст.43 Закону № 5067 статус безробітного надається зазначеним у ч.1 цієї статті особам за їх особистою заявою у разі відсутності підходящої роботи з першого дня реєстрації у територіальних органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, незалежно від зареєстрованого місця проживання чи місця перебування.

Права зареєстрованих безробітних визначені ч.1 ст.44 Закону № 5067.

Так, відповідно до п.2 ч.1 ст.44 Закону № 5067 зареєстровані безробітні мають право на матеріальне забезпечення на випадок безробіття та соціальні послуги відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та цього Закону.

Обов'язки застрахованих безробітних визначені ч.2 ст.44 Закону № 5067.

Згідно з п.4 ч.2 ст.44 Закону № 5067 зареєстровані безробітні зобов'язані інформувати територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, протягом трьох робочих днів про обставини припинення реєстрації, визначені у ч.1 ст.45 цього Закону.

Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 45 Закону № 5067 реєстрація безробітного припиняється у разі встановлення факту виконання безробітним оплачуваної роботи (надання послуг).

Аналогічні положення містить також Порядок надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000 № 307 (далі Порядок №307).

Так, згідно з пп. 1 п. 5.5 Порядку № 307, виплата по безробіттю припиняється у разі працевлаштування безробітного, зайняття підприємницькою або іншою діяльністю, пов'язаною з одержанням доходу безпосередньо від цієї діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно - правовими угодами (з дня працевлаштування, державної реєстрації як суб'єкта підприємницької або іншої діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно - правовими угодами).

Відповідно до п. 6.14. Порядку №307 якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, у тому числі встановлені під час розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин.

Якщо безробітний відмовився добровільно повернути зазначені кошти, то питання щодо їх повернення вирішується у судовому порядку.

Згідно з п. 6 спільного наказу Міністерства праці та соціальної політики України та Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009р. № 60/62 «Про затвердження Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним» (далі - Порядок № 60/62) у разі встановлення центрами зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.

Відповідно до абз. 4, 19, 20 пп. 1 п. 37 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2013 р. №198, територіальний орган припиняє реєстрацію зареєстрованих з дня:

- укладення цивільно-правового договору щодо виконання робіт (надання послуг);

- встановлення факту подання особою недостовірних даних та документів, на підставі яких прийнято рішення про надання їй статусу безробітного, призначення виплати матеріального забезпечення на випадок безробіття та надання соціальних послуг, що мав місце протягом періоду реєстрації;

- встановлення факту виконання безробітним оплачуваної роботи (надання послуг), зайняття іншим видом діяльності згідно із статтею 4 Закону України "Про зайнятість населення".

Відповідно до ч. 2 ст. 36 Закону України №1533, застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

Згідно з ч. 3 ст. 36 Закону України №1533, сума виплаченого забезпечення та вартості надання соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідачем не долучено доказів на спростування доводів позивача.

Оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності, враховуючи те, що в матеріалах справи наявні докази укладення ОСОБА_2 цивільно-правового договору та виконання оплачуваної роботи в період перебування на обліку в центрі зайнятості, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, а тому виплачена відповідачу допомога по безробіттю в розмірі 775 грн. 64 коп. підлягає поверненню.

Відповідно до положень статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. ст. 7-14, 69-71, 86, 87, 94, 159, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

п о с т а н о в и в :

адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_2 АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Дрогобицького міськрайонного центру зайнятості (82100, Львівська область, м.Дрогобич, вул. П.Орлика, 3а, ЄДРПОУ 22408552, р/р 37173301900109 в ГУДКСУ у Львівській області, МФО 825014) 775 (сімсот сімдесят п'ять) гривень 64 коп. отриманої допомоги з безробіття.

Апеляційну скаргу на постанову суду першої інстанції може бути подано протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, виготовленої в повному обсязі. Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Кузан Р.І.