8.1
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
23 квітня 2014 рокуЛуганськСправа № 812/1995/14
приміщення суду за адресою: 91055, м. Луганськ, вул. Поштова, 1
Луганський окружний адміністративний суд у складі
Головуючого судді Агевича К.В.,
при секретарі судового засідання Ліпко Т.М.,
за участю:
представника позивача: не прибув
представника відповідача: не прибув
представника третьої особи: не прибув
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Луганська справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - відділ державної реєстрації юридичних осіб підприємців легалізації громадських отримувань реєстраційної служби Первомайського міського управління юстиції у Луганській області про визнання дій незаконними та скасування державної реєстрації,-
ВСТАНОВИВ:
20 березня 2014 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - відділ державної реєстрації юридичних осіб підприємців легалізації громадських отримувань реєстраційної служби Первомайського міського управління юстиції у Луганській області про визнання дій незаконними та скасування державної реєстрації.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 05.12.2013 вона отримала вимогу Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області № Ф-243 від 21.11.2013 про сплату недоїмки з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 10575,85 грн. Позивач вважає, дії Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області по винесенню вимоги від 21.11.2013 № Ф-243 незаконними з огляду на те, що, на думку позивача, Первомайська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Луганській області не має відповідних повноважень щодо прийняття будь яких вимог в порядку Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» а також те, що державна реєстрація вказаної юридичної особи проведена з істотним порушенням вимог Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» за відсутністю чинних установчих документів, що є підставою для скасування реєстрації першого відповідача.
У зв'язку з вищевикладеним позивач просить суд визнати незаконними дії Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області щодо складання вимоги № Ф 243 від 21.11.2013, у зв'язку з відсутністю у відповідача відповідного обсягу повноважень та скасувати Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області (код ЄДРПОУ 38542601), як таку, що проведена на підставі не чинних установчих документів з порушенням вимог ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців».
Позивач у судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду повідомлявся належним чином, у позові просив розгляд справи провести без його участі.
Представники відповідачів у судове засідання не прибули, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. Від першого представника відповідача надійшла заява про розгляд справи без його участі та письмові заперечення проти позову в яких зазначено, що частиною 1 статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон №2464) визначено, що платниками єдиного внеску є фізичні особи підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування та члени сімей цих осіб які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності. Відповідно до зазначених норм, позивач є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Згідно п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону №2464 платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до п. 4 ст. 25 Закону №2464 орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формівання та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.
Згідно з пунктом 6.4 «Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», затвердженої наказом Міндоходів України від 09.09.2013 №455, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 19.09.2013 №1622/24154 вимога про сплату боргу формується на підставі облікових даних з карток особових рахунків платників.
Таким чином, Первомайською ОДПІ ГУ Міндоходів у Луганській області сформовано та надіслано позивачу вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 21.11.2013 №Ф-243 згідно чинного законодавства в сумі 10575,85 грн. Органом ПФУ до Первомайської ОДПІ ГУ Міндоходів у Луганській області передано заборгованість зі сплати єдиного соціального внеску, яка рахувалась станом на 01.10.2013 в сумі 10575,85 грн.
Також, представник відповідача зазначив, що діє в межах Положення про Первомайську ОДПІ ГУ Міндоходів у Луганській області та керується Наказом від 17.04.2013 №54 Про затвердження положень про територіальні органи Міндоходів у Луганській області.
У зв'язку з вищевикладеним просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Від другого відповідача також надійшла заява про розгляд справи за його відсутністю, окрім того другим відповідачем надано суду письмові заперечення на адміністративний позов ОСОБА_1, в яких відділ державної реєстрації юридичних осіб підприємців легалізації громадських отримувань реєстраційної служби Первомайського міського управління юстиції у Луганській області позовні вимоги не визнав, вважає їх необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Оскільки відповідно до частини 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) у разі повторного неприбуття в судове засідання відповідача, який не є суб'єктом владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, тому справу розглянуто та вирішено за відсутності відповідача на підставі наявних у ній доказів.
Судом було вирішено питання про можливість проведення судового засідання без участі представників сторін.
Відповідно до частини 6 статті 71 КАС України суд вирішує справу на основі наявних в матеріалах справи доказів.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 69-72 КАС України, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні заявлених позовних вимог з таких підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрована Виконавчим комітетом Первомайської міської ради Луганської області як суб'єкт підприємницької діяльності 12 вересня 1995 року за № 23880170000000535, перебуває на податковому обліку в Первомайській ОДПІ ГУ Міндоходів у Луганській області.
Як вбачається з матеріалів справи, 21 листопада 2013 року Первомайською ОДПІ ГУ Міндоходів у Луганській області винесено вимогу № Ф-243 про сплату ФОП ОСОБА_1 заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 10575,85 грн., яка отримана позивачем (а.с. 5).
Зазначена вимога Первомайської ОДПІ ГУ Міндоходів у Луганській області в подальшому оскаржена позивачем до Міністерства доходів і зборів України, згідно рішення № 1066/3/99-99-10-01-07-15 від 19.02.2014 вбачається, що ГУ Міндоходів у Луганській області при розгляді первинної скарги частково задовольнив скаргу та скасував вимогу Первомайської ОДПІ ГУ Міндоходів у Луганській області від 21.11.2013 №Ф-243 у частині суми боргу в розмірі 3378,39 грн. Рішення про результати розгляду первинної скарги від 10.01.2014 №213/12-32-10-04/22 ГУ Міндоходів у Луганській області - залишено без змін, а скаргу фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 від 23.01.2014 № б/н залишено без задоволення (а.с.7-9).
Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 № 2464-VІ (далі - Закон № 2464-VІ) визначено, що єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
У ч.2 ст.6 вказаного Закону зазначено, що платник єдиного внеску зобов'язаний, зокрема, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Статтею 9 Закону № 2464-VІ передбачено, що єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку, за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.
При цьому, платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі).
Базовим звітним періодом є календарний місяць, а для платників, зазначених в абзацах третьому та четвертому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, - календарний рік.
Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).
Частиною 11 статті 9 Закону № 2464-VІ визначено, що у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
На підставі пункту 7 частини 1 статті 13 Закону № 2464-VІ органи доходів і зборів мають право стягувати з платників несплаченої суми єдиного внеску.
Частиною 4 статті 25 Закону № 2464-VІ передбачено, що орган доходів і зборів у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.
Відповідно до п.3 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2464 з дня набрання чинності цим Законом платники страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, вважаються платниками єдиного внеску.
Відповідно до ст.1 Закону України № 2464 мінімальний страховий внесок - це сума єдиного внеску, що визначається розрахунковою як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць,за який нараховується заробітна плата (дохід), та підлягає сплаті.
Частиною 11 статті 8 Закону України № 2464-VІ встановлено, що єдиний внесок для платників, зазначених у пунктах 4 та 5 частини першої статті 4 цього Закону, встановлюється у розмірі 34,7 відсотка визначеної пунктами 2 та 3 частини першої статті 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" встановлено розмір мінімальної заробітної плати на 2011 рік у місячному розмірі: з 01.01.2011 - 941,00 грн., з 01.04.2011 - 960,00 грн., з 01.10.2011 - 985,00 грн., з 01.12.2011 - 1004,00 грн. Таким чином мінімальний страховий внесок у 2011 році у місячному розмірі становить: з 01.01.2011 - 326,53 грн., з 01.04.2011 - 333,12 грн., з 01.10.2011 - 341,80 грн., з 01.12.2011 - 348,39 грн.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2012 рік" встановлено розмір мінімальної заробітної плати на 2012 рік у місячному розмірі: з 01.01.2012 - 1073,00 грн., з 01.04.2012 - 1094,00 грн., з 01.07.2012 - 1102,00 грн., з 01.10.2012 - 1118,00 грн., з 01.12.2012 - 1134,00 грн. Таким чином, мінімальний страховий внесок у 2012 році у місячному розмірі становить: з 01.01.2012 - 372,33 грн., з 01.04.2012 - 379,62 грн., з 01.07.2012 - 382,39 грн., з 01.10.2012 - 387,95 грн., з 01.12.2012 - 393,50 грн.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2013 рік" встановлено розмір мінімальної заробітної плати на 2013 рік у місячному розмірі: з 01.01.2013 - 1147,00 грн., з 01.12.2013 - 1218,00 грн. Таким чином мінімальний страховий внесок у 2013 році у місячному розмірі становить: з 01.01.2013 - 398,01 грн.
Згідно з абз 3 п.8 ст.9 Закону № 2464 фізичні особи - підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей таких осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, сплачують єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
У відповідності до ч.12 ст. 9 Закону № 2464-VI єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про підтвердження факту наявності у позивача заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 7197,46 грн.
Що стосується доводів позивача стосовно того, що Первомайська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Луганській області не є органом державної влади та у неї не має повноважень на винесення оскаржуваного рішення, суд зазначає, що згідно зі статтею 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Відповідно до виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та довідки АБ №727453 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України Первомайська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Луганській області зареєстровано в якості юридичної особи. (а.с. 36-37).
Відповідно до пункту 1 Положення про Первомайську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Луганській області, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України, Первомайська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Луганській області є територіальним органом Міндоходів, який підпорядковується Міністерству доходів і зборів України та Головному управлінню Міндоходів у Луганській області та забезпечує реалізацію повноважень Міндоходів на території відповідних адміністративно-територіальних одиниць.
Таким чином, Первомайська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Луганській області має правовий статус юридичної особи, наданий вказаному органу відповідно до законодавства України.
Перший відповідач також правомочний вчиняти дії, передбачені Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
Разом з тим, відповідно до частини 1 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Отже, підставою звернення до суду особи є порушення її прав, свобод та інтересів.
Проте, із позовної заяви позивача не вбачається, в чому державна реєстрація Первомайської ОДПІ ГУ Міндоходів у Луганській області області порушує права, свободи або інтереси фізичної особи-підприємця ОСОБА_1.
Окрім того, суд вважає за необхідне зазначити, що вчинення дій суб'єктом владних повноважень є способом реалізації наданої суб'єкту владних повноважень компетенції та процесом реалізації наданих законом функцій суб'єкту владних повноважень. Самі по собі дії не тягнуть за собою будь-яких правових наслідків для особи. Правові наслідки для позивача несе акт індивідуальної дії - вимога про сплату недоїмки. Саме вона має вплив на його права та інтереси. Виходячи із завдань Кодексу адміністративного судочинства України, як то захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, судовий захист права може бути здійснений лише за умови наявності порушення для фізичної чи юридичної особи прав (чи інтересів).
З огляду на зазначене, суд зазначає, що вимоги позивача в цій частині не підлягають задоволенню через відсутність порушення прав діями відповідача, а обраний позивачем спосіб захисту в цій частині не відповідає об'єкту порушеного права.
У зв'язку з викладеним суд дійшов висновку про належність реєстрації Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області та наявність у першого відповідача відповідного обсягу повноважень щодо складання вимоги № Ф-243 від 21.11.2013.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог ОСОБА_1.
Відповідно до положень ст. 94 КАС України у випадку відмови у задоволенні позову судові витрати не повертаються.
Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 87, 94, 105, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - відділ державної реєстрації юридичних осіб підприємців легалізації громадських отримувань реєстраційної служби Первомайського міського управління юстиції у Луганській області про визнання дій незаконними та скасування державної реєстрації відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд у порядок і строки, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно з частиною 3 статті 160 КАС України постанову складено у повному обсязі 28 квітня 2014 року.
Суддя К.В. Агевич