УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 квітня 2014 року Справа № 52097/12/9104
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі :
Головуючого судді - Каралюса В.М.,
суддів: Затолочного В.С., Улицького В.З,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Трускавці на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 27 січня 2012 року у справі за позовом управління Пенсійного фонду України в м. Трускавці до відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області про скасування постанови,-
В С Т А Н О В И В:
Управління Пенсійного фонду України в м.Трускавці Львівської області в грудні 2011 року звернулося до суду з позовом до Відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області, в якому просить суд визнати неправомірними дії відділу ДВС Головного управління юстиції у Львівській області щодо винесення постанови ВП №30173127 від 09.12.2011 року про накладення штрафу на управління ПФУ в м. Трускавці Львівської області в розмірі 680,00 грн. Скасувати постанову ВП №30173127 від 09.12.2011 року про накладення штрафу на управління ПФУ в м. Трускавці Львівської області в розмірі 680, 00 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що дії відповідача щодо винесення оскаржуваної постанови про накладення штрафу є неправомірними та незаконними, а сама постанова є незаконною та підлягає скасування через порушення норм Закону України «Про виконавче провадження».
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 27 січня 2012 року в задоволенні позову управління Пенсійного фонду України в м.Трускавці Львівської області до Відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області про визнання дій неправомірними - відмовлено.
Не погодившись із винесеним судовим рішенням, його оскаржив позивач - управління Пенсійного фонду України в м.Трускавці Львівської області, яке покликаючись на те, що при винесенні оскаржуваної постанови суд не повністю з'ясував обставини справи, а також порушив норми матеріального та процесуального законодавства, просить постанову Львівського окружного адміністративного суду від 27 січня 2012 року скасувати та прийняти нову постанову, якою позов задовольнити.
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує тим, що позивачем оскарженно в апеляційному порядку постанову Трускавецького міського суду Львівської області від 05.09.2011 р. у справі № 2а/1324-739/2011, а також тим, що управлінням Пенсійного фонду України в м.Трускавці Львівської області частково виконано виконавчий лист № 2а-1324-739/11 від 02.12.2011 року щодо проведення перерахунку та виплати пенсії згідно з розпорядженням від 07.12.2011р. № 110300 на користь ОСОБА_1, у межах суми стягнення за один місяць за період з 09 лютого 2011 року по 08 березня 2011 року.
Сторони в судове засідання не прибули, про дату, час і місце апеляційного розгляду були повідомлені належним чином, а тому, колегія суддів, у відповідності до ч.1 п.2 ст.197 КАС України, вважає за можливе розглядати справу у порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю - доповідача, пояснення учасників судового розгляду справи, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідачем 02 грудня 2011 року винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 30173127 з виконання виконавчого листа № 2а-1324-739/11, виданого 05.09.2011 року Трускавецьким міським судом Львівської області у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м.Трускавці Львівської області про визнання дій суб'єкта владних повноважень незаконними та зобов'язання здійснити призначення (перерахунок) пенсії.
Вказаною вище постановою на підставі виконавчого листа № 2а-1324-739/11 від 05.09.2011 року зобов'язано позивача провести нарахування та виплатити ОСОБА_1 підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімального розміру пенсії за віком відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» та ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» за період з 09 лютого 2011 року по 22 липня 2011 року включно з врахуванням проведених виплат.
07 грудня 2011 року управління Пенсійного фонду України в м.Трускавці Львівської області отримало постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 30173127 від 02.12.2011 року з виконання виконавчого листа № 2а-1324-739/2011, виданого 05.09.2011 року Трускавецьким міським судом Львівської області. Позивачу надано строк для добровільного виконання постанови до 08 грудня 2011 року.
Листом від 08 грудня 2011 року № 6626/06-19 управління Пенсійного фонду України в м.Трускавці Львівської області повідомило відповідача про апеляційне оскарження постанови Трускавецького міського суду Львівської області від 05 вересня 2011 року № 2а/1324-739/2011, а також про часткове виконання виконавчого листа № 2а-1324-739/11 від 05.09.2011 року щодо проведення перерахунку та виплати пенсії згідно з розпорядженням від 07 грудня 2011р. № 110300 на користь ОСОБА_1 у межах суми стягнення за один місяць за період з 09 лютого 2011 року по 08 березня 2011 року. Пенсійна справа стягувача передана до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області.
09 грудня 2011 року державним виконавцем винесено постанову серії ВП № 30173127 про накладення штрафу на позивача у розмірі 680 грн. 00 коп. за невиконання рішення суду. В постанові зазначається, що станом на 08 грудня 2011 року рішення суду від 05 вересня 2011 року № 2а/1324-739/2011 не виконано.
При вирішенні спору суд першої інстанції виходив з того, що оскаржувана позивачем постанова прийнята з дотриманням вимог Закону України «Про виконавче провадження», та вважав безпідставним покликання позивача на протиправність оскаржуваної постанови у зв»язку з відсутністю підстав для негайного виконання постанови суду в повному обсязі та необхідність виконання вказаної постанови суду в межах суми платежу за один місяць. Виконавчий лист містить резолютивну частину постанови суду, в якій зазначено про здійснення перерахунку та виплати пенсії за період з 09 лютого 2011 року по 22 липня 2011 року включно, тому позивач зобов'язаний виконувати постанову суду в повному обсязі. Заперечення позивача щодо можливості негайного виконання постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів виключно в межах суми стягнення лише за один місяць, може служити підставою для оскарження постанови суду в апеляційному порядку.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо правомірності прийняття оскаржуваної постанови державного виконавця від 09.12.2011 року про накладення штрафу за невиконання рішення суду.
Згідно із ст.255 КАС України, постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов»язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України. Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін. Згідно із ч.2 ст.14 КАС України, постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов»язковими до виконання на всій території України.
Згідно із ч.3 ст.14 КАС України, невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Колегія суддів зазначає що на момент відкриття виконавчого провадження та проведення виконавчих дій, апеляційна скарга позивача на постанову Трускавецького міського суду Львівської області від 05.09.2011р.у справі № 2а/1324-739/2011 ще не була прийнята Львівським апеляційним адміністративним судом до апеляційного провадження, а тому відповідач діяв у відповідності до вимог Закону України «Про виконавче провадження».
Відповідно до ч.ч. 1,2 ст.25 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець зобов'язаний прийняти до виконання виконавчий документ і відкрити виконавче провадження, якщо не закінчився строк пред'явлення такого документа до виконання, він відповідає вимогам, передбаченим цим Законом, і пред'явлений до виконання до відповідного органу державної виконавчої служби. Державний виконавець протягом трьох робочих днів з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження. У постанові державний виконавець вказує про необхідність боржнику самостійно виконати рішення у строк до семи днів з моменту винесення постанови та зазначає, що у разі ненадання боржником документального підтвердження виконання рішення буде розпочате примусове виконання цього рішення із стягненням з боржника виконавчого збору і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій, передбачених цим Законом.
Згідно із ч. 1 ст.27 вказаного Закону, у разі ненадання боржником у строки, встановлені частиною другою статті 25 для самостійного виконання рішення, документального підтвердження повного виконання рішення державний виконавець на наступний день після закінчення відповідних строків розпочинає примусове виконання рішення. Відповідно до ст.6 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець зобов'язаний використовувати надані йому права відповідно до закону і не допускати у своїй діяльності порушення прав та законних інтересів фізичних і юридичних осіб.
Відповідно до чч. 1,2 ст. 75 Закону України «Про виконавче провадження» після відкриття виконавчого провадження за виконавчим документом, що зобов'язує боржника вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, державний виконавець перевіряє виконання рішення не пізніше ніж на наступний день після закінчення строку, встановленого частиною другою статті 25 цього Закону для самостійного виконання рішення. У разі невиконання зазначених вимог без поважних причин державний виконавець накладає на боржника штраф відповідно до статті 89 цього Закону і не пізніше п'яти робочих днів з дня його накладення повторно перевіряє стан виконання рішення.
Згідно ст.89 зазначеного Закону, у разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - юридичну особу - від сорока до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання. У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин державний виконавець у тому ж порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до правоохоронних органів з поданням (повідомленням) про притягнення боржника до кримінальної відповідальності відповідно до Закону.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що оскільки позивачем не виконано рішення суду від 05.09.2011 року в повному обсязі протягом наданого строку відповідачем правомірно винесено постанову про накладення штрафу стосовно позивача від 09.12.2011 року.
Колегія суддів також вважає вірними висновки суду першої інстанції, що державний виконавець на момент відкриття виконавчого провадження не має повноважень щодо перевірки відповідності законодавству резолютивної частини рішення, відображеної у виконавчому документі, а зобов»язаний виконати таке рішення в силу приписів ч.2 ст.257 КАС України.
Таким чином, колегія суддів приходить до переконання про те, що наведені апелянтом підстави для скасування постанови Львівського окружного адміністративного суду від 27 січня 2012 року не заслуговують на увагу, оскільки управління Пенсійного фонду України в м.Трускавці Львівської області не доведено поважності невиконання рішення суду в повному обсязі, а тому постанова відповідача про накладення штрафу від 09.12.2011 року ВП №30173127 винесена правомірно та у відповідності до вимог Закону України «Про виконавче провадження».
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а постанова відповідає нормам матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим не вбачає підстав для її скасування.
Керуючись ст.ст.195, 197, п.1 ч.1 ст.198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.206, ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Трускавці залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 27 січня 2012 року у справі № 2а- 14485/11/1370- без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя: Судді:В.М. Каралюс В.С. Затолочний В.З. Улицький